ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نحوه شستن نوزاد در روشویی ( در خانه )*

نحوه شستن نوزاد در روشویی : زمان حمام کودکتان می تواند یک تجربه دشوار برای شما باشد، به خصوص اگر اولین بار باشد.

کودکتان در بازوان شما بسیار کوچک و شکننده به نظر می رسد و هنگام حمام کردن، به این فکر خواهید کرد که چه دمای آبی برای کودک مناسب است و آیا کار خود را به خوبی انجام می دهید یا خیر.

 سوال دیگری که خواهید داشت این است که چند وقت یکبار باید کودک را حمام کنید. اگر یک نوزاد دارید، ممکن است کمتر او را حمام کنید و اگر بچه شما اندکی بزرگتر است، ممکن است او را هر روز حمام کنید.

ممکن است طاقت فرسا باشد؟ نگران نباشید و این مقاله را بخوانید تا همه چیز را در مورد حمام کردن کودک بدانید.نحوه شستن نوزاد در روشویی

نحوه شستن نوزاد در روشویی

شستشوی نوزاد در خانه

بیشتر والدین در مورد دفعات حمام کردن نوزاد نگران هستند. در اینجا مواردی که هنگام حمام کردن نوزاد باید در ذهن داشته باشید را آورده ایم:

 • اغلب، پرستاران هستند که برای اولین بار کودکتان را حمام می کنند. این کار حدود 24 ساعت پس از تولد رخ می دهد. نگاه کنید که پرستاران چگونه او را حمام می کنند و از آن ها بخواهید تا به شما نکات و توصیه هایی را در مورد حمام کردن نوزاد بگویند. هر نکته ای توسط حرفه ای ها مفید خواهد بود.
 • شما باید نوزاد را یک یا دو بار در هفته حمام کنید. استمرار این کار مهم است تا انتهای بند ناف بیفتد. شما نباید تا وقتی که بند ناف نیفتاده است، کودک خود را در آب فرو برید.
 • حمام اسفنجی برای نوزادان بهترین راه برای تمیز نگه داشتن آنهاست. در اطراف صورت و هنگام تمیز کردن سرشان بسیار آرام رفتار کنید. همیشه از بالا آغاز کنید و به سمت پایین ادامه دهید.
 • حمام کردن های بیشتر تنها در موارد کثیف شدن انجام می گیرند. برای قطرات شیر چکیده شده، اطراف صورت و گردن را تمیز کنید. اگر پوشک کثیف شده است، باید بر آن قسمت تمرکز کنید.

1 ماه- 3 ماه

اگر نوزاد 2 ماهه است و می خواهید بدانید که چند وقت یکبار باید حمامش کنید، این را بخوانید:

نحوه شستن نوزاد در روشویی
 • برای بچه های 1 تا 3 ماهه، حمام کردن یک یا دو بار در هفته توصیه می شود. بعد از اینکه ریشه بند ناف جدا شد، می توانید بچه را به طور نرمال حمام کنید.نحوه شستن نوزاد در روشویی
 • می تواند از وان برای کودکتان استفاده کنید یا در سینک او را بشوئید.
 • هنگام شستن کودک بسیار به آرامی برخورد کنید در غیر این صورت ممکن است لیز بخورد.
 • از صورت آغاز کنید و سپس به پایین بروید، درست مثل دفعات قبل. می توانید از یک صابون بچه ملایم استفاده کنید.
 • همچنین می توانید در حالیکه خودتان به حمام می روید، کودکتان را نیز حمام کنید. اگر این کار را می خواهید انجام دهید، مطمئن شوید که فقط از آب ولرم استفاده می کنید و شخص دیگری باشد تا وقتی آمادگی لازم را برای بیرون آمدن دارید، کودک را از شما بگیرد.

نحوه شستن نوزاد در روشویی

3 ماه- 6 ماه

هرچند کودکتان اندکی بزرگتر است، هنوز بسیار جوان است و خیلی به اطراف حرکت نمی کند. در اینجا چیزی که نیاز است تا در مورد حمام کردن در این مرحله بدانید، این است:

 • کودک شما هنوز کاملاً جوان است و هنوز به بیشتر از سه بار حمام کردن در هفته نیاز ندارد. اما اگر فکر می کنید که کودکتان از آن لذت می برد، می توند او را بیشتر حمام کنید.
 • اگر می خواهید کودکتان را بیشتر از سه بار در هفته حمام کنید، طی تمام دفعات حمام رفتن از صابون استفاده نکنید. می توانید یا روزهای مشخصی را برای استفاده از صابون تعیین کنید یا تنها در مواقعی که ضروری است، به کار ببرید.
 • بعد از اتمام حمام کردن بچه، حتی می توانید از یک لوسیون سبک و بدون عطر که فاقد رنگ های افزودنی می باشد، استفاده کنید.

6 ماه – 12 ماه

بچه های طی شش ماهگی تا یک سالگی شروع به فعال تر شدن می کنند. کودک شما خزیدن و یا احتمالاً راه رفتن را یاد می گیرد. کودکتان حتی از شیر گرفته شود و شروع به خوردن غذاهای دیگر کند.نحوه شستن نوزاد در روشویی

پس طبیعتاً، در این زمان است که باید کودکتان را بیشتر از قبل حمام کنید. کارهایی که باید انجام دهید:

 • ·       اگر نیاز بود، می توانید دفعات حمام کردن را افزایش دهید.
 • الان که کودکتان می نشیند، می توانید از یک وان حمام کودک استفاده کنید.
 • همیشه عمق آب وان را تنها چند اینچ حفظ کنید. اگر بچه به حمام شدن علاقه ای ندارد، می توانید تعدادی اسباب بازی که حواسش را پرت کند برایش تهیه کنید.
 • اگر کودکتان بعد از حمام گرم آرام است، حتی می توانید به طور روتین او را شبانه حمام کنید، بنابراین شما و فرزندتان از خواب شبانه لذت خواهید برد.

چگونه نوزاد را بشوییم

برخی از مردم ممکن است این را عجیب بدانند که کودکانشان را در هفته خیلی کم حمام کنند. با این حال توجه به این نکته ضروری است که شما واقعاً به آن نیازی ندارید.

نحوه شستن نوزاد در روشویی

 بچه ها به اندازه ای که بزرگسالان کثیف می شوند، کثیف نمی شوند و بنابراین بچه ها تنها چند بار در هفته به حمام کردن نیاز دارند.

 همچنین پوست کودک شما بسیار حساس تر از پوست شماست، پس حمام کردن زیاد اثر عکس نسبت به تصور شما خواهد داشت. حمام کردن کوچولوی شما در دفعات زیاد می تواند در واقع باعث مشکلات پوستی از قبیل اگزما شود. حتی اگر کودکتان را خیلی کم حمام کنید، ممکن است با مشکلاتی نظیر بثورات و غیره روبرو شوید.

 اگر می خواهید از مشکلات پوستی مثل اگزما اجتناب کنید، می توانید کودک را حمام کرده و پوستش را با یک لوسیون بچه خوب که باعث حساسیت نمی شود، مرطوب کنید.

اگر کودک شما دچار یک مشکل پوستی شده است، می توانید با پزشک صحبت کرده و یک برنامه مراقبت از پوست برای کودکتان دریافت کنید تا مشکل برطرف گردد.

چگونه نوزادان را در فواصل حمام کردن تمیز نگه داریم؟

اینکه شما هر روز کودکتان را حمام نکنید، این معنی را نمی دهد که نباید از تمیز بودن او مطمئن شوید. مهم است که از تمیز بودن برخی نواحی بدن کودکتان اطمینان حاصل کنید.

از آنجاییکه بچه ها اغلب آب دهانشان می چکد، باید همیشه صورت آنها را تمیز کنید.

مطمئن شوید که به آرامی چانه را بلند می کنید و زیر گردن را نیز تمیز می کنید، زیرا شیر و آب دهان می تواند به پایین سر بخورد و در صورت تمیز نشدن، باعث بثوراتی شوند.

به همین ترتیب، باید مرتباً ناحیه تناسلی کودک را نیز تمیز کنید. اگر پسر کوچک شما ختنه نشده است، باید به آرامی پوست جلویی را عقب بزنید و اطراف ناحیه را تمیز کنید. بدین صورت شما تجمعی از ادرار را نخواهید داشت.

اگر از نحوه انجام آن مطمئن نیستید، از پرستار در بیمارستان سوال کنید.نحوه شستن نوزاد در روشویی

برای دختران، لایه هایی اطراف واژن وجود دارند که باید هر روز به خوبی تمیز شوند. کوچولوی شما باید زیرش نیز تمیز شود.

جلوگیری از رفتن آب در گوش نوزاد

هنگام حمام کردن یک نوزاد، می توانید به سادگی یک ظرف را پر از آب کنید و فرزندتان را یا یک اسفنج یا لیف نرم تمیز کنید. مهم است که کودکتان گرم باقی بماند پس باید کودک خود را در یک حوله حمام نگه دارید و تنها بخش هایی از بدن را که در حال تمیز کردنشان می باشید، بیرون باقی بماند.

دفعات حمام کردن بچه ها می تواند گاهی اوقات می تواند برای والدین به یک نگرانی تبدیل شود.

هرچند در ابتدا حمام نکردن روزانه بچه ممکن است برای شما ناخوشایند به نظر برسد، خیلی زود مزایای آن را متوجه خواهید شد.نحوه شستن نوزاد در روشویی

کودک خود را بیش از حد خیلی کم حمام نکنید. بچه ها به تعادل خوبی از حمام کردن نیاز دارند، درست مثل سایر چیزها. اگر هنوز در مورد چیزی نامطمئن هستید یا کودک شما دارای بیماری پوستی خاصی می باشد که به درمان تخصصی نیاز دارد، می توانید با پزشک مشورت کنید تا برای مراقبت از فرزندتان برنامه ای بچیند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور