ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

14 مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر : غذاهایی هستند که یک مادر می خواهد از آنها پرهیز کند یا دست کم در رژیم خود کاهش دهد تا بدنش را به محیط مناسبی برای شیرسازی تبدیل کند.

شیر مادر طبیعی ترین غذای دنیاست. سگها و گربه ها بدون آموزش این کار را انجام می دهند خوب چرا باید برای انسانها فرق کند؟ مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

واقعیت این است که دو سوم مادران فرزند اول با شیردادن مشکل دارند. بنابراین، می خواهید همراه با چالش یادگیری بزرگ کردن بچه، مطمئن شوید که بهترین کار را انجام می دهید تا به موفقیت دست یابید.

یکی از بزرگترین اتفاقاتی که روی تولید شیر اثر می گذارد تعداد دفعات شیردهی است.

عمل مکیدن نوزاد تا حدی به عنوان محرک تولید شیر عمل می کند، پس نوزاد را روی سینه بگذارید تا مرتب شیر بخورد.

 اما به خاطر داشته باشید، زنان باید سلامتی خود را در الویت قرار دهند؛ خوب غذا بخورند و خوب استراحت کنند.

مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

آنچه که زنان می خورند می تواند روی میزان شیری که بدن می سازد اثر بگذارد.

در حالی که، به طور کلی، نیازی به یک رژیم خاص در زمان شیردهی نیست، غذاها، ادویه ها و سبزیجات خاصی هستند که می توانند شیر مادر را کاهش دهند یا مانع رفلکس جاری شدن شیر شوند (مکانیزمی که امکان آزادسازی شیر از مجاری را فراهم می کند.)

مخصوصا اگر مادرانی هستند که از عهده نیازهای کالری نوزاد رو به رشد خود برنمی آیند، غذاهایی هستند که شاید بخواهند پرهیز کنند یا دست کم در رژیم خود کاهش دهند تا بدنشان را به محیط مناسبی برای شیرسازی تبدیل کنند.

14 غلات صبحانه

 غلات مناسب صبحانه می توانند خوشمزه باشند و مقدار مناسبی مواد مغذی به رژیم شما بیفزایند.

اما هر چقدر هم که عاشق غلات باشیم تا گاه به گاه شام سریع و بی دردسری بخوریم باید مواظب آنچه که می خوریم باشیم.

غلات صبحانه غنی از تمام ویتامینها و مواد معدنی است که یکی از آنها B6 است.

مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

بنابر تحقیقات، دوز بالای B6 به طور معناداری تولید شیر را کاهش می دهد و در غذاهای زیادی به جز غلات صبحانه هم وجود دارد.

همین میزان B6 نیز در سیب زمینی، نخود (ترکیب اصلی هوموس) و گوشت مرغ وجود دارد.

 به خاطر داشته باشید، B6 یک ویتامین ضروری است که از سیستم عصبی، سیستم ایمنی، گوارشی و ساخت هورمون پشتیبانی می کند پس لازم نیست که به کل این ویتامین را نادیده بگیرید.

جذب روزانه توصیه شده برای افراد بزرگسال بالای 18 سال 1.3 میلیگرم است و نباید بیشتر از 100 میلیگرم شود. تا جایی که در این چارچوب باقی بمانید مشکلی ندارد. مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

13 جعفری

همانند چای، بیشتر ما کلا فکر می کنیم سبزیجات روش امنی برای طعم دهی به غذا و درمانهای هوموپاتی محسوب می شوند اما برخی از این طعم دهنده های رایج، می توانند واقعا تولید شیر را کاهش دهند مخصوصا زمانی که به مقدار زیاد مصرف شوند.

جعفری یک پاک کننده حسابی بعد از غذا به شمار می رود و واقعا ادرارآور است و می تواند منجر به کم آبی (بدن) شود.

از آن جایی که آب بیشترین بخش شیر را تشکیل می دهد، آب کمتر در بدن شما می تواند به معنی شیر کمتر باشد.

چند شاخه جعفری روی تولید شیر شما اثر نمی گذارد اما غذاهایی که در آنها مقدار زیادی جعفری ریخته می شود مثل تابوله، یک سالاد سبزیجات عربی، اگر مرتب مصرف شود ممکن است روی تولید شیر تاثیر بگذارد.

برخی جعفری را برای سوء هاضمه، فشار خون بالا یا کم خونی توصیه می کنند اما از مصرف مکمل عصاره ای آن در زمان شیردهی خودداری کنید.

12 آب نباتهای نعنایی

روغن نعنا به روشهای مختلفی مصرف می شود – در آب نباتها، با استنشاق از دستگاه بخور یا به طور مستقیم از طریق مصرف خوراکی روغن نعنا.

مادرها می گویند که از این روغن برای درمان تب، تسکین سردرد، برای کنترل اشتها و ناراحتی های معده استفاده می کنند.

در یک نظرسنجی، 166 مادری که گفتند از روغن نعناع استفاده می کنند، 30% از آنها گفتند که تولید شیرشان کاهش یافته است.

همچین اضافه کردند که تولید شیر آنها 3-1 روز پس از قطع روغن نعناع به حالت عادی برگشته است.

 هنوز به طور رسمی روی تاثیر روغن نعناع روی تولید شیر تحقیق نشده است، اما شواهد روایی کافی وجود دارند که پرهیز  از آن را ضمانت کنند یا اگر انتخاب کردید که از آن استفاده کنید حداقل حواستان به آن باشد.

11 چای سبز

هرچند چای ها در زمان شیردهی ممنوعیت کامل ندارند کاملا حواستان به نوع و اندازه چایی که مصرف می کنید باشد.

برخی چایها مثل چای سیاه یا سبز، تقریبا محتوای کافئین بالایی دارند.

 در این مورد، شاید بخواهید تا دو فنجان در روز مقدار آن را پایین بیاورید یا این که صبر کنید بلافاصله پس از شیردهی، چای بنوشید، به بدن خود فرصت دهید تا زمان شیردهی بعدی روی آن کار کند.

دمنوشهای گیاهی گزینه های دیگری هستند. بیشتر دمنوشها، بدون کافئین هستند اما آگاه باشید به این دلیل که گیاهی هستند به این معنی نیست که بی خطر هستند. گیاهان خاصی مصرف دارویی دارند و می توانند زیان آور باشند.

دمنوشهایی که ممکن است تولید شیر را کاهش دهند از بین همه شامل نعناع و نعناع فلفلی می شوند.

مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

مادران شیرده باید از دمنوش گل گاوزبان یا دمنوش هماور طبی یا هر نوع دمنوشی که شامل افدرا، جینسینگ، کوهوش سیاه، شیرین بیان، یا ریحان باشد نیز پرهیز کنند.

10 قطره سرفه

بسیاری از مردم با حس خنک منتول احساس راحتی می کنند و هر وقت گلودرد دارند قطره سرفه را سر می کشند. ممکن است یک یا دو (قطره) تاثیری نداشته باشد اما از مقدار زیاد قطره سرفه پرهیز کنید یا این که قطره ای را انتخاب کنید که منتول نداشته باشد.

(همه آنها منتول ندارند). منتول به طور مصنوعی ساخته می شود یا این که می توان آن را از نعناع وحشی یا نعناع فلفلی یا از سایر روغنهای نعناع استخراج کرد.

در مورد نعناع فلفلی، هیچ شواهدی محکمی برای تاثیر آن روی تولید شیر وجود ندارد، اما بسیاری از مادران شیرده گفته اند زمانی که قطره سرفه استفاده می کنند شیرشان کم می شود.

ممکن است به این دلیل باشد مادرانی که از قطره سرفه استفاده می کنند احتمالا ویروس دارند و ممکن است کاهش شیر آنها به دلیل بیماری باشد، اما برای احتیاط بیشتر، در صورت امکان از مصرف آن خودداری کنید.

9 برگهای کلم : مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

در اینجا خوردن کلم مطرح نیست بلکه گذاشتن برگ کلم روی بدن است که مطرح است.

برگهای کلم را می توان به طور موضعی یا برای کاهش پرخونی در سینه یا برای کاهش عفونتهای ناشی از شیرسازی در پستانها استفاده کرد.

شواهد تصادفی نشان می دهند که ممکن است برگهای کلم برای رفع پرخونی سینه مفید باشند هرچند، کاملا مشخص نیست که چطور این اتفاق می افتد.

 کلم سبز دارای مقدار زیادی سولفور است که به عنوان ضد التهاب شناخته می شود.

اگر بیش از اندازه شیر می دهید یا این که می خواهید شیردهی را قطع کنید مفید است اما اگر هدف شما افزایش تولید شیر است از کلم دور بمانید! جالب است که خوردن کلم تاثیری روی شیردهی ندارد، پس هر چقدر می خواهید ساورکراوت (کلم رنده شده با سرکه) بخورید.

8 مرزنگوش  جینسینگ، دمنوشی که دارای باندهند شامل آور باشند.

این طعم دهنده رایج نیز با کاهش تولید شیر ارتباط دارد. بیشتر مادران فکر نمی کنند مقدار مورد استفاده عادی مرزنگوش در غذاهایشان هیچ تاثیری داشته باشد، اما اگر هر کدام از اینها در مکملهایی باشد که به عنوان دارو مصرف می کنید ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.

روغن مرزنگوش، برای مثال، در گذشته، برای درمان عفونتهای مرتبط با شیردهی نوک پستانها مورد استفاده قرار می گرفت.

حال آن که هیچ تحقیقاتی منحصرا ثابت نکرده است که مرزنگوش می تواند مشکلاتی برای تولید شیر ایجاد کند اما برای مادران شیرده هم مناسب نیست.

در مورد آویشن هم همین داستان صادق است، با این که هیچ شواهد رسمی مبنی بر کاهش تولید شیر با آویشن مشاهده  نشده است بسیاری از زنان به صورت روایی دریافته اند که روی شیردهی اثر منفی دارد.

بخوانید : قطع شیر مادر با داروهای گیاهی

7 دکونژستانت

این داروی رایج بدون نسخه با این که غذا حساب نمی شود اما افراد مبتلا به آلرژی آن را مصرف می کنند.

گزارش شده است یک از هر 5 نفر آمریکایی علائم آلرژی یا آسم دارند و برخی از آنها مادران شیرده هستند.

 یک مطالعه کنترل شده نشان داد که تنها یک بار مصرف پزودوافدرین با سرکوب کردن هورمون محرک شیرسازی، پرولاکتین، تولید شیر را کاهش می دهد، هرچند، به نظر نمی رسید روی نوزادان این مطالعه اثر منفی داشته باشد.

همچنین نشانه هایی وجود دارد که این دارو ممکن است روی مادرانی که ظرفیت تولید شیر بالایی دارند، اثر سرکوب کنندگی کمتری داشته باشد اما برای مادرانی که به  تازگی شروع به شیردهی به نوزادشان کرده اند این طور نباشد.

بنابراین، توصیه می کنیم تا آنجا که می توانید از پزودوافدرین دوری کنید دست کم زمانی که اولین بار است که بدنتان شیر تولید می کند.

6 آبجو

همه ما شنیده ایم که آبجو شیر را زیاد می کند. شما هم ممکن است شنیده باشید که این توصیه ها، یک افسانه واقعی است و در واقع عکس آن درست است و تولید شیر شما را کاهش می دهد.

جالب است که هر دو این ادعاها دست کم تا حدی درستند.

هرچند، رازک و جو دو ترکیب اصلی آبجو، ترکیبات خوبی هستند که به جریان شیر کمک می کنند. پلی ساکاریدهای جو، محرک آزاد سازی پرولاکتین هستند که تولید شیر را افزایش می دهند.

در گذشته، آبجویی که زنان می خوردند تا شیرشان افزایش پیدا کند الکل خیلی کمتر و رازک و جو بیشتری داشت تا آبجوهای تجاری امروز.

اگر می خواهید برای افزایش شیرتان، آبجو را امتحان کنید، برای تاثیر بیشتر آبجوی غیرالکلی و غنی از رازک و جو را انتخاب کنید.

5 بادرنجبویه

بادرنجبویه یکی از روغنهای ضروری رایج است که برای خواص ضد ویروسی اش استفاده می شود و عضوی از خانواده نعناعهاست مثل نعناع فلفلی و منتول (عصاره نعناع).

همچنین می توان از آن برای خواص آرامش بخشی، رفع ناراحتی معده یا رفع خارش نیش حشرات استفاده کرد.

و از آنجا که معمولا برای استفاده کودکان مشکلی ندارد همچنین می تواند جلوی تولید شیر مادران شیرده را بگیرد و تبدیل به یک گیاه ضد تولید شیر شود.

باز هم تکرار می کنیم، این گیاه/روغن آن زمانی که در اندازه های کم مصرف شود ممکن است روی  تولید شیر شما اثری نداشته باشد، اما بهتر است از مصرف آن در اندازه های زیاد خودداری کنید.

 همان طور که برای روغن نعناع فلفلی گفتیم، مادرانی که از بادرنجویه استفاده می کردند متوجه شدند چند روز پس از قطع مصرف روغن آن، تولید شیرشان بهتر شده است.

4 مریم گلی

گاه گداری کمی مریم گلی در شام روی شیر شما اثر نمی گذارد، اما اگر مقدار آن افزایش یابد، حتی مقداری که در دمنوش مریم گلی وجود دارد می تواند جلوی تولید شیر شما را بگیرد.

مریم گلی، دارای یک نوع استروژن طبیعی است و تاثیرات کاهش دهنده شیر در استروژن به خوبی ثابت شده است.

 دمنوش مریم گلی حتی در سرکوب تولید شیر از دمنوش نعناع فلفلی موثرتر عمل می کند برای همین به مادرانی که تولید شیر بیش از حد دارند یا می خواهند کودکشان را از شیر بگیرند توصیه می شود.

با این که بعضی از غذاهایی که لیست کردیم بیشتر روی مادرانی اثر می گذارند که هنوز به ظرفیت تولید شیر کامل نرسیده اند، به نظر می رسد مریم گلی تولید شیر مادرانی که بیش از یک سال است که شیر می دهند نیز کاهش می دهد.

3 پیشگیری از بارداری

قرصهای ضد بارداری مانند مریم گلی دارای استروژن هستند. گاهی قرصهای استاندارد جلوگیری از بارداری مثل “جلوگیری از بارداری ترکیبی” (در همان گروه برچسبهای پوستی یا حلقه های V) دارای استروژن و پروژسترون هستند.

این نوع قرصها با کاهش تولید شیر ارتباط دارند بنابراین، دوره شیردهی را برای مادران کوتاهتر می کنند.

استروژن مصنوعی مانند استروژن طبیعی مریم گلی، می تواند روی شیردهی حتی مادرانی که ظرفیت تولید شیر بالایی دارند اثر بگذارد.

در عوض، می توانید از قرصهای فقط پروژستین یا ” قرصهای کوچک” استفاده کنید.

بیشتر زنان به این نتیجه رسیده اند که قرصهای کوچک روی تولید شیرشان اثر نمی گذارند، اما تعداد کمی از زنان با مصرف آنها متوجه کاهش شیرشان شده اند، پس با دقت و احتیاط از این قرصها مصرف کنید.

مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

2 قهوه

کافئین شهرت بدی دارد که هر چیز جنبنده ای را از حرکت بازمی دارد. این افسانه که کافئین، کم آبی می آورد به یک تحقیقی برمی گردد که در سال 1928 انجام شد و نشان داد افرادی که نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنند بیشتر از کسانی که مصرف نمی کنند ادرار می کنند.

یک تحقیق اخیر در سال 2005 که در یک دوره 11 روزه انجام شده بود هیچ تفاوتی بین گروهی که کافئین مصرف کرده بودند با گروه کنترل که مصرف نکرده بودند مشاهده نکردند.

خوب البته، این مطالعه روی مردان انجام شده بود نه روی زنان شیرده، اما این فرضیه قدیمی را که کافئین باعث پرادراری می شود زیر سوال برده بود.

پیچیده است در حالی که فقط یک یا دو فنجان قهوه ممکن است تاثیری نداشته باشد، مصرف بیش از حد کافئین می تواند تبدیل به مقدار معناداری از این محرک در شیر شما شود.

نوزادان مخصوصا آنهایی که کوچکتر هستند ممکن است حساستر باشند و در نتیجه آن، تحریک پذیرتر و بی قرار شوند که باعث می شود شیر دادن مشکل شود.

از آنجایی که فعالیت شماره یک ما که باعث افزایش تولید شیر می شود مک زدن مداوم نوزاد است، تاثیر کافئین می تواند به طور غیر مستقیم باعث کاهش تولید شیر شود.

1 غذا نخوردن

ارزش غذا پایین است که نمی خورید یا این که غذا هست ولی نمی خواهید غذا بخورید. متوجه معنی شدید؟

به عبارت دیگر زمانی که به نوزاد شیر می دهید وقت رژیم گرفتن نیست. یکی از توصیه های  اولیه ای که به مادران شیرده که می خواهند تولید شیرشان را افزایش دهند این است که به اندازه کافی مواد مغذی از طریق غذاهای مختلف به دست آورید.

زنانی که به بچه شیر می دهند، درکل تقریبا 500 کالری بیشتر از زنانی که به نوزاد شیر نمی دهند نیاز دارند.

هر وقت که گرسنه شدید غذا بخورید و به نیازهای مواد مغذی بدنتان توجه کنید. اگر نگران “کاهش وزن نوزاد” هستید صبر کنید به طور طبیعی کاهش می یابد. مواد غذایی کاهش دهنده شیر مادر

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور