ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

*(علت بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان )*

علت بالا آوردن شیر پنیری نوزادان : چرا کودک شیر دلمه شده را بالا می آورد – دلایل و درمان

تازه مادر شدن می تواند یک تجربه ترسناک برای بیشتر زنان باشد زیرا هر روز چالش های جدیدی را برای آنها به ارمغان می آورد. مشکلات زیادی وجود دارند که ممکن است باعث نگرانی شوند و یکی از آنها می تواند استفراغ کردن شیر دلمه شده باشد!

 خب، بالا آوردن برای بچه ها بسیار شایع است، با این حال، اگر می خواهید بدانید که چرا رخ می دهد، چگونه آن را کاهش دهید و جنبه های دیگر مرتبط با این موضوع، تمام این ها و مطالب بیشتر در این بلاگ بحث شده اند!

علت بالا آوردن شیر پنیری نوزادان

شیر بالاآورده شده توسط کودک شما شبیه به شیر پستان یا فرمولاسیون ترکیبی است که کودکتان تغذیه می کند. با این وجود، شیر بالاآورده شده می تواند بسته به زمانی که درون شکم کودک باقی می ماند، کم و بیش دلمه باشد.

این یعنی اگر شیر بیرون آید یا کودک فوراً پس از تغذیه آن را به بیرون تف کند، شیر بالا آورده شده ممکن است درست شبیه شیر باشد، با این حال، شیری که برای زمان طولانی تری درون شکم می ماند بیشتر دلمه می شود زیرا با اسیدهای معده مخلوط شده و جامد یا دلمه شده به نظر می رسد.

 همچنین، اگر کودک تنها از شیر سینه یا فرمولاسیون ترکیبی تغذیه می کند، شیر بالا آورده شده سفید رنگ است.

 با این حال، استفراغ قرمز می تواند نشان دهنده حضور خون و شیر سبز یا زرد نشان دهنده حضور صفرا یا خلط باشد و اگر هرکدام از این رنگ های غیرعادی مشاهده شدند، باید به پزشک گزارش شود.

علت بالا آوردن شیر پنیری نوزادان

با تف معمولی چه تفاوتی دارد؟

اگر کودک شیر خورده شما شیر دلمه شده بالا می آورد، این معنی را نمی دهد که باید وحشت کنید! باید بدانید که بیشتر بچه ها ممکن است حداقل یک بار قبل از سه ماهگی، شیر دلمه شده بیرون بدهند.

با این حال، ممکن است بخواهید بدانید که در این مورد چه چیزی به عنوان نرمال در نظر گرفته می شود و همچنین چه زمانی باید نگران شوید!

 خب، اگر فرزندتان راضی به نظر می رسد، مشکل تنفسی ندارد، راحت است، وزن کم نمی کند و اساساً اگر کودکتان خوب است، پس می توانید او را “تف کننده خوشحال” بنامید.

 با این وجود، اگر کودک شما کل محتوای معده اش را به طور منظم بالا می آورد و در نتیجه بد خلق می باشد، وزن نمی گیرد و علایم این چنینی دیگری را نشان می دهد، پس می تواند باعث نگرانی شود و معمولاً نرمال در نظر گرفته نمی شود. ویزیت پزشک به منظور دانستن در مورد دلایل زمینه ای آن ایده خوبی می باشد.

علت بیرون ریختن شیر از دهان نوزاد

در اینجا برخی از دلایل بالا آوردن شیر دلمه توسط بچه ها یا نوزادان را آورده ایم:

1. به علت رفلاکس اسید

رفلاکس اسید یک وضعیت دردناک است که در آن اسید از معده تا حلق بالا می آید. این وضعیت بسیار شایع است و می تواند منجر به بالاآوردن شیر دلمه توسط کودک شود.

 این وضعیت می تواند با تغذیه کودک در یک وضعیت قائم، داشتن یک برگه برای نوشتن مقدار غذایی که هر دفعه باید بخورد و اجتناب از برخی از غذاها در حین شیر خوردن (مرکبات، نوشیدنی های گازدار، غذاهای تند و غیره) پیشگیری شود.

2. به علت عدم بلوغ سیستم های گوارشی

یکی از شایعترین دلایل شیر دلمه در دهان بچه به علت سیستم هضم نابالغ است. با این حال، با رشد بچه ها، گوارش آنها بهتر می شود و آنها بالا آوردن را متوقف می کنند.

علت بالا آوردن شیر پنیری نوزادان

 در برخی موارد، بچه ها ممکن است به علت مشکلات گوارشی از قبیل عدم تحمل لاکتوز، واکنش آلرژیک به فرمولاسیون یا شیر گاو، آلرژی های پروتئین شیر بالا بیاورند.

شما می توانید این آلرژی ها یا عدم تحمل را با نگه داشتن یک برگه در مورد علایم از طریق اسهال تثبیت کنید.

اگر هر کدام از این علایم ثبت شوند، باید به پزشک مراجعه کنید.

3. به علت تنگی پیلوری

این یک وضعیت نادر است که بر بچه های جوان اثر می گذارد و در آنها معده باریک شده و عبور غذا به روده دشوار می گردد.

این بیماری می تواند دلیلی برای کاهش وزن بدون توجیه کودک، بالاآوردن شیر دلمه یا غیر دلمه، یبوست و غیره باشد. درمان این بیماری معمولاً به مداخله جراحی نیاز دارد.

بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان

شما می توانید به راحتی بین بالاآوردن دلمه ای و استفراغ شیر پنیری افتراق دهید. بالاآوردن رقیق تر و کمتر است و معمولاً پس از آروغ زدن رخ می دهد.

شما معمولاً می توانید آن را به صورت مایع بیرون آمده از گوشه دهان کودک ببینید.

با این حال، در مقایسه با بالا آوردن، استفراغ نه تنها با زور زدن است بلکه کودک با فاصله چندین اینچ از خود آن را بیرون می دهد.

چگونه بالاآوردن شیر پنیری را متوقف کنیم؟

هرچند بالا آوردن شیر پنیری یک پدیده شایع در بچه ها است، با این حال، در اینجا برخی نکاتی که می توانند از آن پیشگیری کرده یا متوقفش کنند، بیان شده است:

  • به کودک خود در حالت قائم غذا دهید زیرا تغذیه در حالت خمیده یا دولا شده می تواند باعث قی کردن نوزاد شود.
  • اگر سینه های شما بسیار پر هستند، مقداری از  شیر را بدوشید تا جریان شیر را کنترل کنید. اگر بچه با بطری تغذیه می کند، شما باید سوراخ پستانک را بررسی کرده تا مطمئن شوید که جریان شیر مناسب است و برای کنترل آن برای کودک سخت نباشد.
  • بیش از حد به کودک خود غذا ندهید، اگر کودک شما غذا نمی خورد، برای غذا دادن به آن اصرار نکنید. به جای تغذیه در یک مرتبه، بر روی دفعات غذا دادن تمرکز کنید.
  • هرگونه فشار اضافی بر روی شکم کودک را چک کنید، که می تواند به علت لباس تنگ، پوشک تنگ، خوابیدن بچه بر روی شکم برای طولانی مدت و غیره رخ دهد و می تواند باعث بالا آوردن شوند.
  • بگذارید تا کودک آروغ بزند در نتیجه هوای گیر افتاده ای که کودک ممکن است طی غذا خوردن بلعیده باشد، خارج می گردد. در صورت امکان، بین دفعات غذا خوردن آروغ کودک را بگیرید.
  • مطمئن شوید که دفعات غذا خوردن را برای کودکتان آرام تر و آهسته تر نگه می دارید زیرا وقتی بچه ها حواسشان پرت شود، ممکن است هوای بیشتری را ببلعند که ممکن است باعث بالاآوردن بیشتر شود.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور