ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

زردی نوزادی ( درمان زردی نوزادی در منزل )

زردی نوزادی:زردی فیزیولوژیکی معمولا پدیده ای نرمال در نوزادان است. این شرایط معمولا بین روزهای 2 و پنج بعد از تولد نوزاد دیده می شود. معمولا این شرایط به صورت رنگ مایل به زرد در پوست و چشم کودک دیده می شود. گاهی کودک ممکن است خواب آلود بوده و/یا مشکل در شیر خوردن داشته باشد.

برای زردی نوزاد چه باید کرد

زردی به دلیل ناتوانی کبد نابالغ کودک در تجزیه ی گلبول های سفید ایجاد می شود، که منجر به افزایش مقدار بیلی روبین در خون کودک می گردد.

این شرایط تقریبا نرمال است. برای کمک به تسریع فرآیند، باید اطمینان حاصل کنید که کودک مایعات زیر و ترجیحا شیر مادر مصرف می کند. شیر مادر یک ملین است و به حرکت مکونیوم در روده ی کودک کمک می کند. این مساله بروز زردی را کاهش داده یا زمان سر و کله زدن با زردی را کاهش می دهد.

زردی نوزادی

ممکن است برای اندازه گیری ماده ای به نام بیلی روبین از کودک شما خون گرفته شود. ساخت بیلی روبین همان چیزی است که باعث ایجاد رنگ زرد در پوست کودکتان می گردد. اگر مقادیر بیلی روبین که اغلب بیلی نامیده می شود از مقدار خاصی بیشتر شود، پزشک اطفال از شما خواهد خواست که از نوعی از نوردرمانی به نام بیلی لایت استفاده کنید.

بیلی لایت اغلب به شکل یک پتو است. از این پتو برای پوشاندن کودک استفاده می شود تا پوست او در معرض نوری قرار گیرد که به تجزیه ی بیلی روبین کمک می کند. همچنین مدل های قدیمی وجود دارد که بیشتر شبیه به جعبه های نوری هستند. همچنین برای کمک به تسریع فرآیند تجزیه ی بیلی روبین می توانید کودک را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

زردی نوزادیناشی از شیر مادر

زردی ناشی از شیر مادر توسط یک ماده ی غیر زیان بار موجود در شیر برخی زنان ایجاد می شود. در حالی که زردی ایجاد شده به این شکل ممکن است طولانی تر باشد، نوسانات زیاد در مقدار بیلی روبین بدن کودکتان رخ نمی دهد. دکتر جک نیومن، متخصص اطفال و تغذیه با شیر مادر، توصیه می کند که تغذیه با شیر مادر به منظور تشخیص این نوع زردی متوقف نگردد.

او تاکید دارد که شیر مادر برای این کودکان زیان بار نیست و در حقیقت، همچنان بهترین گزینه برای تغذیه ی کودک است.

زردی نوزادی

اگر تصور می کنید کودکتان زردی دارد

چه چیزهایی زردی نوزاد را تشدید میکند

ممکن است زردی فیزیولوژیکی تا پنج روزگی خود را نشان ندهد. این بدین معنی است که در این زمان احتمالا در بیمارستان یا مرکز زایمان نیستید. اگر رنگ مایل به زرد در پوست کودکتان مشاهده کردید، کودک به نظر لتارژیک (بیحال و بیمار) یا بسیار خواب آلود به نظر رسیده یا شیر نمی خورد، بلافاصله با پزشک اطفال تماس بگیرید. آزمایش سریع خون معمولا تایید می کند که کودک مبتلا به زردی است و در این حالت می توان درمان را آغاز کرد.

اگر کودک شما مقادیر بیلی روبین کمی دارد، درمان معمولا فقط مدیریت با انتظار و صبر، یا زیر نظر داشتن کودک است. اطمینان حاصل کنید که کودکتان به خوبی شیر می خورد، و او را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. این کار با قرار کودک نزدیک یک پنجره به مدت کوتاه و در حالی است که فقط یک پوشک به پا دارد.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود برای تکرار آزمایش خون مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود مقدار بیلی روبین در حال کاهش است.

مشکلات مرتبط با بیلی روبین بالا بسیار نادر هستند. با این حال، این مشکلات بالقوه جدی می باشند. اطمینان حاصل کنید که هر گونه زردی را برای انجام اقدامات مراقبتی به پزشک اطفال خود اطلاع می دهید.

جدول زردی نوزاد بر اساس وزن

علت، ریسک فاکتورها، و درمان هیپربیلیروبینمی

بیلی روبین رنگدانه ی مایل به زردی است که با تجزیه ی گلبول های قرمز در کبد تشکیل می شود. مقادیر زیاد بیلی روبین منجر به زردی می شوند، که با رنگ مایل به زرد پوست و چشم ها مشخص می گردد. زردی خفیف شرایطی شایع در نوزادان است زیرا همه ی نوزادان دوره ای از تجزیه ی سریع گلبول های قرمز بعد از تولد را تجربه می کنند.

تحت شرایط نرمال، زردی خفیف معمولا خود به خود ناپدید شده، و هیچ تاثیر بلند مدتی بر جای نمی گذارد. با این حال، در برخی نوزادان زردی شدیدتر است، شرایطی که هیپربیلیروبینمی نامیده می شود. دلایل مختلفی ممکن است باعث بروز این شرایط شوند، مثل تولد نارس یا داشتن شرایط پزشکی خاص.

زردی شدید اگر درمان نشود ممکن است باعث ایجاد نوعی آسیب مغزی دائم به نام کرنیکتروس شود. خوشبختانه این شرایط نادر است.

تا زمانی که هیپربیلیروبینمی تشخیص و به طور صحیح درمان گردد، می توان از عوارض بالقوه مخرب آن جلوگیری کرد.

زردی نوزادی

نشانه ها و عوارض زردی نوزادی

زمانی که نوزادی زردی داشته باشد، بعید است این نکته مشخص نشود. زمانی که رنگدانه در جریان خون گردش پیدا می کند، پوست و سفیدی چشم ها رنگ مایل به زرد پیدا می کنند. رنگ گاه از صورت شروع شده و به پایین به سمت قفسه ی سینه، کمر، پاها، و کف پاها حرکت می کند.

بیشتر کودکان در دو تا چهار روز بعد از تولد دچار درجاتی از زردی می شوند. این شرایط که زردی فیزیولوژیکی نامیده می شود، معمولا در چند هفته برطرف می گردد. با این حال، اگر زردی شدید باشد، نوزاد دچار سایر نشانه ها می گردد.

در حقیقت، معمولا به والدین دستور داده می شود بعد از بردن نوزاد از بیمارستان به خانه چشمان خود را از نظر علائم زردی شدید باز نگاه دارند:

  • استفراغ
  • بی حالی
  • خوب شیر نخوردن
  • تب
  • صدای گریه ی بلند و گوش خراش
  • ادرار تیره یا مدفوع روشن

چالش های تغذیه با شیر مادر

زمانی که مقدار بیلی روبین آنقدر زیاد می شود که این نشانه ها را ایجاد کند، نوزاد در خطر ایجاد کرنیکتروس قرار دارد. در مورد نوزادان تِرم و سالم، کرنیکتروس به ندرت در مقادیر بیلی روبین کمتر از 35 میلی گرم بر دسی لیتر رخ می دهد.

در مورد کودکان نارس، کرنیکتروس ممکن است در مقادیر کمتر نیز رخ دهد. این شرایط همچنان در مقادیر کمتر از 20 میلی گرم بر دسی لیتر نادر است.

تشخیص زردی نوزادی

مقدار بیلی روبین در همه ی نوزادان گاه در طول چند روز اول زندگی افزایش می یابد. بسیاری از بیمارستان ها مقدار کل بیلی روبین را در همه ی کودکان در 24 ساعت بعد از تولد، اغلب با استفاده از پروبی که قادر به اندازه گیری مقدار آن با لمس پوست است، کنترل می کنند.

در مورد کودکان فاقد ریسک فاکتور، در صورتی که مقدار آن به صورت زیر باشد، پزشک شروع به نگران شدن درباره ی زردی شدید می کند:

24 ساعت: 8 میلی گرم بر دسی لیتر

48 ساعت: 13 میلی گرم بر دسی لیتر

72 ساعت: 16 میلی گرم بر دسی لیتر

96 ساعت: 17 میلی گرم بر دسی لیتر

اگر مقدار بیلی روبین کودک تازه متولد شده زیاد باشد، آزمایش خون انجام می گیرد.

درمان زردی نوزادی در منزل

زردی شدید با نوردرمانی درمان می گردد. کودک زیر نور آبی خاص (نور بیلی) در یک بستر محصور و گرم قرار گرفته و فقط پوشک و چشم بند خاص می پوشد. او به کرات پهلو به پهلو می شود تا نور به هر دو سمت بدنش برسد. معمولا فقط یک یا دو روز نوردرمانی در بیمارستان برای رسیدن مقدار بیلی روبین به مقادیر نرمال کافی است.

در طول این زمان، تغذیه ی مکرر تا 12 بار در روز تشویق می گردد. با هر بار حرکات روده ای، بیلی روبین بیشتری از بدن کودک خارج می شود. در موارد نادر، می توان مایعات وریدی به کودک داد.

در موارد زردی شدیدتر، انتقال خون تبادلی نیز نیاز خواهد بود. در این روش، خون کودک با خون تازه جایگزین می شود. دادن ایمونوگلوبین های وریدی به کودکی که زردی شدید دارد نیز در کاهش مقدار بیلی روبین موثر است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور