ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

درمان خونریزی ناف نوزاد در طب سنتی *

درمان خونریزی ناف نوزاد در طب سنتی : خونریزی ناف نوزاد، علت ها و توصیه های مراقبتی

بندناف به دلیل اینکه در ارائه ی موادمغذی از مادر به جنین کمک میکند، دارای اهمیت بالایی است. پس از تولد نوزاد، دیگر نیازی به بندناف برای تهیه ی مواد مغذی نمی‌باشد و این بند توسط دکتر سنجاق زده شده و قطع می شود.

با این وجود هنوز بخش کوچکی از این بند روی شکم نوزاد باقی می ماند که بُنه ی ناف نامیده می شود.

این  بُنه معمولا به خودی‌خود جدا می شود و ممکن است باعث خونریزی ناف شود. حتما شما مقاله هایی با عنوان ” بندناف فرزندم جدا شده ولی همچنان خونریزی می‌کند” خوانده اید.

اما اگر هنوز در این مورد چیزی نمی دانید، برای فهمیدن درباره ی آن به خواندن این مطلب ادامه دهید.

درمان خونریزی ناف نوزاد در طب سنتی

درمان خونریزی ناف نوزاد در طب سنتی

زمانی که بندناف جدا می شود مشاهده ی خون از قسمت ناف فرزندتان امری طبیعی است. این خونریزی ناف می تواند دقیقا بعد از جداشدن بندناف دیده شود یا می تواند یک هفته بعد اتفاق بیفتد. زمانی که بندناف تضادفا کشیده یا کنده شده و پیش از موعد جدا شود، احتمال بیشتری برای خونریزی وجود دارد. شما احتمالا زمانی که مقدار کمی خون روی پوشک یا لباس کودک ببینید متوجه آن خواهید شد.

مشاهده ی مقدار کمی از ترشح نیز در زمان جداشدن بندناف امری طبیعی است. این ترشح اغلب سبز یا زردرنگ بوده و ممکن است شبیه به چرک باشد.

اما این فقط مخاط بوده و نشانه ای از عفونت نیست. ممکن است شما این ترشح را نیز بعد از جداشدن بندناف، به مدت دو هفته روی پوشک یا لباس ببینید. بنابراین هم مقدار کمی ترشح زرد یا سبز و هم مقدار کمی خون امری طبیعی است و نیاز به نگرانی نمی باشد.

بیشتر علت های خونریزی ناف طبیعی است. ناف فرزند شما ممکن است خونریزی کند زمانی که:

ـ بندناف بچه شروع به جداشدن از بدن می کند. در این مرحله شما ممکن است متوجه  وجود مقداری خون شوید.

ـ زمانی که چیزهایی مانند قسمتی از لباس یا پوشک به بندناف برخورد کند، می تواند ناحیه ی ناف را تحریک کرده و دچار خونریزی کند.

درمان خونریزی ناف نوزاد در طب سنتی

در زمان بهبود بُنه  باید از چه کارهایی اجتناب کنید؟

۱. پوشاندن ناحیه ی بُنه با پوشک

بهترین کار این است که از پوشاندن آن ناحیه به وسیله ی پوشک پرهیز شود. بیشتر پوشک هایی که برای نوزادان تهیه می کنید معمولا در قسمت جلویی کوتاه تر هستند.

برای اینکه ناحیه ی ناف در بر گرفته نشود. با این حال اگر پوشکی که دارید از این نوع نمی باشد، بخش جلویی آن را به سمت پایین تا بزنید که دیگر پوشک ناحیه ی ناف یا اطراف آن را لمس یا تحریک نکند.

خون آمدن ناف نوزاد بعد از افتادن ناف

۲. بستن هر چیزی بالای بند ناف

بستن هر چیز در اطراف یا بالای ناحیه ی بند میتواند از خشک شدن آن جلوگیری کند. همچنین می تواند به کودک آسیب برساند.

۳. مالیدن الکل

بهترین کار این است که از مالیدن الکل روی بُنه پرهیز شود زیرا می تواند بهبود بند یا خشک شدن آن را به تاخیر بیاندازد. اغلب دکترها بکار بردن الکل در این ناحیه را توصیه نمی کنند مگر وجود دلایل دیگری که استفاده از الکل در آن ها ضروری باشد.

زمانی که بندناف کودک خونریزی می‌کند، یک پد گاز استریل شده را برداشته و با فشار ملایمی روی بند قرار دهید. این کاری‌ست که معمولا بیشتر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی وصیه می کنند. زیرا این کار معمولا خونریزی را توقف خواهد کرد.

اگر بعد از واردکردن فشار همچنان خونریزی بندناف ادامه داشت، در این صورت بدون اتلاف وقت با مسؤل خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید و به دنبال درمان آن باشید.

هدف اصلی، خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه ی بندناف تا زمان جداشدن آن می باشد.این بند پایانه ی عصبی ندارد بنابراین زمانی که جدا می شود یا شما آن را تمییز می‌کنید. فرزندتان احساس ناراحتی یا درد پیدا نمی‌کند.

برای تمرین کردن مراقبت از بندناف می توانید دستور العمل های زیر را دنبال کنید.

درمان ترشح زرد از ناف نوزاد

ـ تا زمان جداشدن بندناف، بچه را به حمام نبرید. در عوض از دستمال مرطوب یا اسفنج برای استحمام فرزندتان استفاده کنید.

ـ برای جلوگیری از رسیدن ادرار یا مدفوع به بندناف، پوشک فرزندتان را بیشتر از حد معمول تعویض کنید.

ـ اگر هرگونه آلودگی را در اطراف ناحیه ی بندناف مشاهده کردید، آن قسمت را به وسیله ی دستمال مخصوص کودک یا محلول آب و صابون ملایم تمییز کنید.

ـ مطمئن شوید که پوشک به بند برخورد نمی کند.

ـ زمانی که بند در معرض هوا قرار می گیرد، خشک باقی می ماند. بنابراین هیچ چیز محکمی (مثلا یک باند) را اطراف بند ناف نبندید.

ـ اجازه دهید بند بخودی‌خود جدا شود. تلاش برای درآوردن بُنه، قبل از اینکه خودش آماده ی جداشدن باشد، باعث درد و خونریزی می شود و ممکن است منجر به عفونت شود.

ـ مراقب نشانه های عفونت باشید.

اگر نمی توانید خونریزی بندناف کودکتان را متوقف کنید یا خونی که مشاهده می کنید بیشتر از چند قطره است، شاید زمان آن رسیده که با مسئول خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید زیرا این موارد می تواند نشانه ی عفونت باشد. نشانه های دیگر عفونت که ممکن است همراه با خونریزی مشاهده کنید در زیر آورده شده است:

ـ ممکن است ناف در مقایسه با دمای پوست اطرافش کمی گرم تر باشد.

ـ پوست اطراف ناف کودک بسیار قرمز باشد.

ـ در اطراف ناف تاول، جوش و دانه وجود داشته باشد.

ـ در اطراف ناحیه ی ناف ترشحات چر‌ک-مانند و آبکی وجود داشته باشد که در بعضی موارد با بوی بد همراه می شود. با این حال هنگام جداشدن بندناف، وجود مقداری بو و ترشح طبیعی است.

ـ کودک شما تب بالای ۱۰۰.۴ فارنهایت دارد

ـ زمانی که به ناف دست می زنید، به نظر می‌رسد که فرزندتان دچار درد و ناراحتی می شود.

ـ بندناف در بازه ی زمانی تعیین شده توسط پزشکِ کودک جدا نشود.

ـ به نظر برسد که کودک علائم دیگری هم دارد یا اینکه بیمار به نظر برسد.  عفونت در طول روند بهبود بندناف بسیار نادر است اگرچه می تواند اتفاق بیفتد. اگر ناف نوزاد شما بعد از افتادن بُنه دچار خونریزی شود نیازی به آشفتگی نیست.

چرا که می توان در خانه آن را درمان کرد. با این حال اگر شما متوجه ی وجود چرک، تورم یا مقدار بیش از حد خون بودید، در آن صورت بهتر است که به سرعت با مسئول خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور