ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه (شیرخشک)

تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه : شیرخوردن نوزاد: اگر شیر مادر دارید، شما نمی­دانید که هر باری که نوزاد شما شیر می­خورد، چه مقدار از شیر مادر شما دریافت می­کند. بنابراین، اگر شما نمی­خواهید او را با پستان خود تغذیه کنید، باید بدانید که چه مقدار شیر مادر را در شیشه شیر قرار دهید؟ در ادامه در این مورد توضیح داده شده است.

تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه

تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه

محاسبه­ی مقدار شیر مادر در هر شیشه شیر

شما می­خواهید اطمینان حاصل کنید که نوزاد خود را بیش از حد تغذیه نمی­کنید وقتی به او با شیشه شیر عذا می­دهید، بنابراین محاسبه­ی مقدار شیر مادر یک فرآیند 3 مرحله­ای است که می تواند به شما کمک کند تا میزان شیر را در هر بار تغذیه مشخص کنید.

معادله

وزن کودک به اونس / 6 /8 = اونس شیر مادر در هر شیشه شیر

اگر مایل به استفاده از میلی­لیتر به جای اونس باشید، نتیجه را در 30 ضرب کنید.

  1. وزن کودکتان را به اونس تبدیل کنید

یک پوند برابر با 16 اونس است و فراموش نکنید که به آن چند اونس بیشتر اضافه کنید! بنابراین برای مثال: اگر وزن فرزند شما 8 پوند و 4 اونس باشد، 8 پوند را به اونس تبدیل کنید (16 8=128) و سپس 4 اونس اضافی (128 + 4 = 132) اضافه کنید. بنابراین، کودک شما 132 اونس وزن دارد.

اگر از کیلوگرم استفاده می کنید، وزن کودکتان را در کیلوگرم به 2/35 گرم به ازای هر اونس ضرب کنید. بنابراین، با استفاده از مثال بالا، یک کودک با وزن 8 پوند و 4 اونس، 74/3 کیلوگرم وزن خواهد داشت: 74/3 کیلوگرم x  2/35= 132 اونس

تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه

  1. تقسیم با 6

وزن کودک خود را به اونس به دست بیاورید و این رقم را بر 6 (22/22 = 6 /132) تقسیم کنید. این رقم نشان می­دهد که کودک شما چند اونس از شیر مادر را باید در یک روز استفاده کند. با توجه به وزن ذکر شده در بالا، این کودک باید در مدت 24 ساعت در حدود 22 اونس شیر مادر مصرف کند.

  1. تقسیم با 8

حالا شما باید تعداد کل اونس­ها را در روز حساب کنید و آن را بر تعداد دفعاتی که کودک شما در روز تغذیه دریافت می­کند، تقسیم کنید.

یک نوزاد تازه متولد شده باید حداقل هر 3 ساعت یکبار یعنی هشت بار در روز شیر بخورد. بنابراین، عددی  را که در مرحله­ی قبل محاسبه کرده­اید، بر 8 ( 8 / 22 = 75/2 اونس) تقسیم کنید.

اگر ترجیح استفاده از میلی­لیتر است، یک اونس مساویست با 30 میلی­لیتر. در این مورد، کودک باید حدود 75/2 اونس (معادل 5/82 میلی­لیتر) شیر مادر را در هر بار تغذیه مصرف کند.

بنابراین، شما می توانید 3 اونس یا 90 میلی­لیتر شیر مادر در شیشه شیر برای تغذیه کودکی که وزن آن 8 پوند و 4 اونس (74/3 کیلوگرم) است، بریزید.

دفعات شیر خوردن نوزادسه ماهه در هر روز

در روز اول یا دوم، کودک شما شیر مادر زیادی دریافت نخواهد کرد، زیرا شما فقط مقدار کمی کلستروم تولید می­کنید. اما، هر مقدار کلسترومی که بتوانید بدوشید و به کودک خود بدهید، برایش سودمند است. بین روزهای دوم و ششم، تولید شیر شما افزایش می­یابد و نوزاد ممکن است حدود 2 تا 3 اونس هر 3 ساعت (14 تا 28 اونس در روز) بخورد. پس از 1 ماه و 6 ماه کودک شما به طور متوسط 3 تا 2/31 اونس هر سه ساعت (25 اونس – 26 اونس شیر مادر هر روز) شیر دریافت می­کند.

 تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه

 شیر خوردن نوزاد:تنظیم مقدار شیر در هر شیشه شیر

به یاد داشته باشید، این محاسبات تنها تخمینی و توصیه­ای برای حداقل مقدار شیر مادر است که باید کودک شما هر سه ساعت یک بار آن را دریافت کند.

با این حال، برخی از نوزادان ممکن است علاقه­مند به مصرف بیش از مقدار محاسبه شده باشند. به علاوه، همانطور که کودک شما رشد می­کند و وزن بیشتری می­گیرد، باید محاسبات خود را تنظیم کنید.

شما همچنین باید زمانی که فاصله­ی زمانی تغذیه افزایش می یابد؛ مقدار شیری را که در شیشه شیر می­ریزید، تنظیم کنید،. به عنوان مثال، اگر کودک شما از هر 3 ساعت یکبار شیر خوردن را به هر 4 ساعت برساند، باید مقدار شیر مادر را در هر شیشه افزایش دهید.

بنابراین، اگر کودک شما بین 3 تا 2/31 اونس هر 3 ساعت یک بار (8 بار در روز) شیر مصرف کند، باید مقدار آن را در بطری تقریبا به 2/41 اونس در هر 4 ساعت (6 بار در روز) شیردهی تنظیم کنید. البته، اگر شما هر گونه سؤال یا نگرانی در رابطه با میزان شیر مادر خود دارید، می توانید همیشه با پزشک کودک خود صحبت کنید.

 شیر خوردن نوزاد:قسمتی برای ذخیره­ شیر مادر

اگر شما شیر خود را جمع­آوری و در شیشه شیر تغذیه­ی نوزاد خود منجمد می­کند، بهتر است شیر خود را در قسمت­های 2 تا 4 اونسی ذخیره کنید، به ویژه هنگامی که کودک شما کوچک­تر است و مقدار زیادی شیر مادر مصرف نمی­کند.

ذخیره­سازی در مقادیر کوچک از هدررفت و فاسد شدن جلوگیری می­کند. اگر شما به آن نیاز دارید، 2 اونس اضافی­تر نیز گرم کنید، اما اگر یک ظرف با 6 اونس شیر مادر خنک را گرم کنید و کودک شما تنها  4 اونس مصرف کند، شما باید مقدار اضافی را دور بریزید.

هنگامی که فرزند شما بزرگتر می­شود و در هر تغذیه بیشتر مصرف می­کند ، می­توانید مقادیر بیشتری را در هر ظرف ذخیره کنید.

تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه

 شیر خوردن نوزاد:تغذیه نوزادشیر خوار 1تا 3 ماهه

چه تغییراتی باید انتظار داشته باشم؟

همانطور که نوزاد شما رشد می­کند، مقدار تغذیه تغییر می­کند. بچه­ها در طول هر تغذیه شیر بیشتری می­خورند، بنابراین نیازی به شیر خوردن مجدد نخواهند داشت و در طول شب بیشتر می­خوابند.

اشتهای کودک شما در طول جهش­های رشد افزایش می­یابد. مقدار تغذیه را براساس تقاضا ادامه داده و در صورت نیاز تعداد دفعات شیردهی را افزایش دهید.

همچنین نوزاد شما با گذر هفته­ها هوشیارتر خواهد شد، بغبغو می­کند و لبخند می­زند. بنابراین ممکن است تعامل بیشتری بین شما و کودکتان در طی شیردهی ایجاد شود.

دستورالعمل­های زیر حالت عمومی داشته و ممکن است کودک شما گرسنه­تر از این باشد. به همین دلیل مهم است که به علائم و رفتارهای کودکتان درباره گرسنگی یا سیر شدن توجه کنید.

کودکانی که به اندازه کافی شیر می­خورند ممکن است سرعتشان را کم کنند، یا متوقف کنند یا از پستان یا بطری دور شوند.

تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه

شیردهی با شیر مادر: چه مقدار و در چه زمانی؟

همانطور که نوزادان بزرگ­تر می­شوند، کمتر از شیر مادر تغذیه می­کنند و برای مدت طولانی در شب می­خوابند. نوزاد شما احتمالا به اندازه کافی شیر خورده است اگر او:

هوشیار، خوشنود و فعال به نظر می­رسد.

به طور پیوسته در حال افزایش وزن، رشد و توسعه است.

شش تا هشت بار در روز تغذیه می­کند.

به طور منظم پوشک خود را خیس می­کند.

کودک شما ممکن است به اندازه کافی غذا نخورد، اگر حتی پس از شیردهی، خوشحال نشود، گریه کند و یا کج­خلق است. اگر نگرانید که کودک شما به اندازه­ی کافی شیر نمی­خورد با پزشک او تماس بگیرید.

چند هفته پس از تولد، نوزادان شیرخوار دارای فعالیت روده­ای کمتری نسبت به قبل از آن هستند. در حدود 2 ماهگی، نوزاد شما پس از هر تغذیه یا حتی هر روز، ممکن است دفع مدفوع داشته باشد. اگر پس از 3 روز کودک شما دفع مدفوع نداشته باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

در طی دوره­های رشد سریع، ممکن است متوجه شوید که کوچولوی شما می­خواهد بیشتر غذا بخورد. این تقاضای مکرر علامتی برای شیردهی بیشتر است. ظرف چند روز، عرضه و تقاضا را به تعادل برسانید.

نوزادان شیرده تنها باید در طول چند روز اول زندگی مکمل­های ویتامین D دریافت کنند. مکمل­های دیگر، آب، آبمیوه بوده و مواد غذایی جامد معمولا لازم نیست.

شیرخوردن نوزاد

تغذیه­  شیر خشک: چه مقدار و چه زمانی؟

نوزادان شیر خشک را آهسته­تر از شیر مادر هضم می­کنند، بنابراین اگر کودک را با شیر خشک تغذیه می­کنید، ممکن است کودک شما نیاز تغذیه کمتری نسبت به شیر مادر داشته باشد.

سوالات بیشتر درباره­ شیر خشک

همانطور که نوزاد شما رشد می­کند، می­تواند شیر خشک بیشتر در هر بار شیردهی بخورد و ممکن است فاصله­ی بین دوره­های تغذیه­ای طول بکشد. همچنین متوجه خواهید شد که نوزاد شما شروع به خواب بیشتر در شب می­کند.

در طی ماه دوم، نوزادان ممکن است حدود 4 یا 5 اونس در هر شیردهی، شیر بخورند. در پایان 3 ماهگی، ممکن است نوزاد شما در هر تغذیه به یک اونس اضافی شیر خشک نیاز داشته باشد.

در هنگام استفاده از شیشه شیر آسان­تر است که کودک را بیش از حد تغذیه کنید زیرا از شیردهی با شیشه شیر ساده­تر از شیردهی از پستان است.

اطمینان حاصل کنید که سوراخ در نوک شیشه شیر اندازه مناسبی دارد. مایع باید به آرامی از سوراخ چکه کند و نباید بریزد. همچنین، در صورتی که کودک شما علائم سیر شدن از خود نشان داد، امکان پایان دادن به شیردهی فراهم باشد.

هرگز شیشه شیر را نگه ندارید، استفاده از نگه­دارنده­ی شیشه شیر ممکن است باعث خفگی شود و امکان بیماری عفونت گوش و پوسیدگی دندان را افزایش دهد. تعداد دفعات تغذیه نوزاد سه ماهه

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور