ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

# تب دندان درآوردن نوزاد چند روز طول میکشد ؟#

تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

دندان درآوردن فرآیندی است که دندانهای نوزاد از میان لثه ها بیرون می زند. این می تواند منجر به علائم مختلفی مانند احساس بی حوصلگی نسبی و ناراحتی شود.

بسیاری از والدین و مراقبان گزارش می کنند که تب نیز نشانه دندان درآوردن است. با این حال ، هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

تب ممکن است همزمان با دندان درآوردن باشد ، اما احتمالاً نشان دهنده یک مسئله بهداشتی جداگانه مانند عفونت است.

این مقاله برخی از دلایل پدیدار شدن همزمان دندان درآوردن و تب را بررسی میکند. ما همچنین علائم مرتبط با دندان درآوردن و همچنین علائم غیر مرتبط با آن را تعیین می کنیم.

در آخر ، ما نکاتی را در مورد چگونگی تسکین ناراحتی دندان درآوردن ، نحوه درمان تب و زمان مراجعه به پزشک ارائه می دهیم.

تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

علائم دندان درآوردن نوزاد تب

بیمارستان اطفال سیاتل (SCH)  هشدار می دهد که تب نشانه دندان درآوردن نیست بلکه نشانه عفونت است. این عفونت ها معمولاً بیشتر در سنین 6-12 ماهگی کودک بروز می کنند. این همزمان با سنی است که اکثر کودکان دندان درآوردن را شروع می کنند.

دو دلیل عمده وجود که چرا دندان درآوردن و عفونت ها همزمان پدیدار میشوند:

•              افزایش قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری زای جدید:  در سن 6-12 ماهگی، کودک در حال مکیدن و جویدن اشیا مختلف است و در حالی که در دنیای خود کاوش میکند چیزهایی را دهان خود می گذارد. این امر آنها را در معرض عوامل بیماری زای جدید قرار می دهد.

•              از دست دادن آنتی بادی ها: هنگامی که نوزادان 6-12 ماهه اند ، آنها شروع به از دست دادن آنتی بادی هایی می کنند که مادر آنها هنگام تولد به آنها منتقل می کند. این بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن آنها باید به عفونت های بیشتری مانند سرماخوردگی ها پاسخ دهد.

به طور خلاصه ، تب ممکن است همزمان با دندان درآوردن باشد. با این حال ، تب نشانه عفونت است ، نه یک علامت طبیعی دندان درآوردن.

تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

تعریف تب

در نوزادان ، تعریف تب تا حدودی به سن آنها و روش مناسب مورد استفاده برای اندازه گیری درجه حرارت آنها بستگی دارد. متخصصان پزشکی تب را به شرح زیر تعریف می کنند:

•              نوزادان زیر 3 ماه: تب دارای دمای 101.2درجه فانهایت (38.4سانتی گراد) و بالاتر است.

•              نوزادان و کودکان بزرگتر: تب دارای دمای 101.2فارنهایت (38.4سانتی گراد) و بالاتر است.

علائم دندان درآوردن  نوزاد سه ماهه

بیشتر نوزادان از حدود 6 ماهگی دندان درآوردن را شروع می کنند. با این حال ، برخی از نوزادان می توانند در اوایل 4 ماهگی شروع کنند ، در حالی که برخی از آنها در 12 ماهگی شروع به دندان درآوردن می کنند.

بعد از اینکه اولین مجموعه دندان ها در می آیند ، نوزادان هر دو ماه یک بار به دندان های جدید خود ادامه می دهند.

برخی از علائمی که ممکن است نوزادان هنگام دندان درآوردن تجربه کنند ، در ذیل آورده شده است:

درد

پزشکان تصور می کنند برخی از نوزادان هنگام دندان درآوردن درد خفیف لثه دارند. همانطور که دندان از خط لثه خارج می شود ، باعث یک شکستگی در لثه می شود. این درد لثه ممکن است به دلیل ورود باکتری به لثه تازه شکسته باشد.

با این حال ، از آنجا که نوزادان نمی توانند به طور مشخص ابراز کنند که به لثه خود آسیب وارد شده است ، متخصصان نمی توانند تأیید کنند که دندان درآوردن باعث درد لثه می شود.

گریه و بد خلقی

ناراحتی و درد خفیف لثه ممکن است باعث بدخلقی در برخی از نوزادان شود. به نوبه خود ، این می تواند منجر به افزایش گریه کردن شود.

با این حال ، SCH  خاطر نشان می کند که درد دندان درآوردن نباید باعث گریه بیش از حد شود. این مقدار گریه می تواند عفونت یا مسئله محسوس دیگری را نشان دهد.

تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

علائمی که با دندان درآوردن همراه نیستند:تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

والد یا مراقب ممکن است علائم قطعی بیماری را به عنوان علائم معمول دندان درآوردن اشتباه بگیرند.

برخی از علائمی که با دندان درآوردن همراه نیستند عبارتند از:

•              استفراغ

•              اسهال

•              بثورات(جوش ها) پوستی شدید

•              گریه شدید

•              بی حالی

نوزادانی که هر یک از این علائم را نشان می دهد احتمالاً بدحال است. اگر علائم شدید خاصی دارند ، والد یا مراقب باید آنها را در اسرع وقت به پزشک برساند.تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

نکات عملی را برای کمک به حمایت از وظایف والدینی خود ، دریافت کنید.

چگونه می توان زخم لثه را تسکین داد

والدین و مراقبان می توانند برای کاهش ناراحتی دندان درآوردن نوزاد خود ، راهکارهای زیر را امتحان کنند:

•              پرستاری: ادامه شیردهی به نوزاد باعث تسکین آنها می شود.

•              مالش لثه: با استفاده از انگشت تمیز فشار ملایمی به لثه وارد کنید.

•              دادن چیزی ایمن برای جویدن به آنها: حلقه لاستیکی سفت دندان درآوردن (دندان گیر) ممکن است به کاهش ناراحتی دندان درآوردن کمک کند. افراد باید از ارائه دندان گیرهای پر شده با مایع پرهیز کنند زیرا ممکن است شکسته شود و باعث نشت مایع در دهان نوزاد شود. فرد هرگز نباید نوزاد خود را با هر اسباب بازی دندان درآوردن تنها بگذارد ، زیرا این خطر وجود دارد که او را خفه کند.

•              درخواست مشاوره از پزشک: اگر سایر روش های درمانی موثر نیستند ، در مورد مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن با پزشک صحبت کنید. هرگز به نوزاد آسپرین ندهید.

روش های درمانی دندان درآوردن که باید از آنها اجتناب شود

برخی از روش های ایجاد ناراحتی دندان درآوردن وجود دارد که والدین و مراقبان باید از آنها اجتناب کنند.

تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

دندان گیرهای یخ زده

برخی ازدندان گیرها با دستورالعمل سرد شدن در یخچال ارائه می شوند. با اینکه این خوب است ، مردم نباید آنها را در فریزر سرد کنند. دندان گیر منجمد می تواند به لثه نوزاد آسیب برساند.

کرم ها و ژل های دندان درآوردن

آکادمی بیماری اطفال آمریکا توصیه نمی کند که از کرم ها و ژل های بی حس کننده موضعی روی لثه کودک استفاده کنید. این محصولات بی اثر هستند زیرا به سرعت شسته می شوند. بعضی از آنها همچنین حاوی موادی هستند که می توانند به گلبول های قرمز خون آسیب برسانند ، و به طور بالقوه باعث مسمومیت و حتی ازبین بردن کودک شوند.

مهره ، دستبند یا گردنبند دندان در آوردن

برخی از والدین معتقدند گردنبند دندان درآوردن کهربایی درد دندان درآوردن را کاهش می دهد. آنها ادعا می کنند که آنها اسید ساکسینیک آزاد می کنند که التهاب را تسکین می دهد. با این حال ، هیچ مدرکی در این مورد وجود ندارد. سطح اسید ساکسینیک لازم برای کاهش التهاب بسیار بیشتر از آن است که دانه های کهربا می تواند آزاد کند.

دانه های کهربا همچنین خطرناک هستند. سازمان غذا و دارو (FDA)  در سال 2018 ، به والدین هشدار داد كه دانه ها می توانند بشكنند و باعث خفگی بچه ها شوند. همانطور که گردنبندها می توانند نوزادان را خفه کنند، دستبندها و مهره های دندان درآوردن نیز به همین دلیل خطرناک هستند.

چگونه تب را درمان کنیم

تب نشانه ای است که بدن در حال مبارزه کردن با یک عفونت یا بیماری است. به همین ترتیب ، این خود تب نیست که نیاز به درمان دارد ، بلکه مسئله اصلی است که نیاز به درمان دارد.

با این حال ، بیمارستان اطفال تگزاس به والدین و مراقبان توصیه می کند تا تبی را درمان کنند که باعث رنجش کودکان شود. آنها راه حل های درمان زیر را توصیه می کنند:

•              ارائه یک دوز استامینوفن متناسب با سن و وزن ، که افراد می توانند با مشورت با پزشک تعیین کنند.

•              لباس نازک به تن کردن کودک برای جلوگیری از به دام انداختن اضافه گرمای بدن

•              اطمینان از نوشیدن مایعات فراوان کودک هنگام ملاقات با پزشک

اگر نوزاد کمتر از 3 ماه دارد و تب 100.4 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) یا بالاتر را دارد سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

مردم نیز درصوردت مشاهده یک کودک بزرگتر از 3 ماه  که هر یک از علائم زیر را نشان می دهد، باید بلافاصله بادکتر تماس بگیرند:

•              گریه تسلی ناپذیر

•              بیدارشدن دشوار

•              راش غیر قابل توضیح

•              استفراغ شدید یا اسهال

•              ضعف و یا بی حالی

•              تشنج

•              تبی که بارها تا 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) یا بالاتر افزایش می یابد.

بهترین زمان دندان درآوردن نوزاد

دندان درآوردن خطرناک نیست. در حدود 8 روز به خودی خود برطرف می شود. به طور معمول ، نوزادانی که علائم دندان درآوردن دارند ممکن است 5 روز قبل از رویش دندان و 3 روز بعد از به سطح آمدن دندان ، مقداری درد داشته باشند.

لثه های نوزاد از حدود 3 ماهگی شروع به خارشميکند و آب دهانشان می ریزد که این ریزش بزاق میتواند به علت ریفلاکس بیولوژیک هم باشد. معمولاً نخستین دندان کودکان در 7 ماهگی در مي ايد ولی این فرآیند امکان دارد از 4 ماهگی تا 13 ماهگی هم طول بکشد. 

با این حال ، نوزادان در طول چند سال اول زندگی خود بارها دندان در می آورند. به همین ترتیب ، ایجاد روشی برای مدیریت علائم دندان درآوردن برای والدین و مراقبان می تواند مفید باشد.

علت زود دندان درآوردن نوزاد

دندانهای نوزاد به خودی خود براساس ساعت بیولوژیکی تعیین شده در ژنتیک او می رویند و به هیچ وجه نمی توان زمان آن را تغییر داد. غالباً الگوهای رویش دندان در خانواده ها شبیه به هم هستند مثلا اگر شما زودتر دندان در آورده باشید، فرزند شما نیز همین گونه خواهد بود.

اما در برخی مواقع، یک مسئله پزشکی موجب رویش دیرهنگام دندانها می شود. به عنوان مثال، كودكان نارس یا كم وزن ممکن است دیرتر از سایر همسالان خود دندان در بیاورند یا دارای نقایص مینای دندان باشند. در موارد نادر، تاخیر در رویش دندانها می تواند در اثر کم کاری تیروئید مادرزادی، پوکی استخوان یا راشیتیسم ایجاد شود.

خلاصه

همه نوزادان مراحل مختلف دندان درآوردن را پشت سر می گذارند. برخی از آنها هیچ علائمی را تجربه نمی کنند ، در حالی که دیگران ممکن است احساس ناراحتی کنند. این علائم ممکن است کمی بیش از یک هفته ادامه داشته باشند.

تب علامت دندان درآوردن نیست. بلکه ممکن است عفونت یا بیماری را نشان دهد. نوزادان تمایل دارند تقریباً همزمان با شروع دندان درآوردن دچار عفونت و تب شوند. شاید به همین دلیل باشد که بعضی از والدین و مراقبان به اشتباه معتقدند که تب نشانه دندان درآوردن است.

نوزادی که تب می کند ، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد ، به ویژه اگر سایر علائم یا نشانه های بیماری را نشان دهد.تب دندان درآوردن نوزاد چند روز

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور