ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت پسر(نی نی سایت)

اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت پسر : چیزی که برای ایجاد یک پسر لازم است

اتفاقات زیادی رخ داده است تا زمانی که جنین پسر شما به  هفته ۱۶ برسد. حتی قبل از اینکه دندان دستگاه تناسلی به قسمت های پسران تبدیل شود ، تغییرات رخ می‌دهد تا رشد این قطعات قابل‌تشخیص, یعنی کیسه بیضه ، آلت تناسلی و بیضه ها ایجاد شود.

اولین قدم در تبدیل شدن به پسر با بارور کردن تخم شما با اسپرم شامل کروموزوم Y آغاز می‌شود. ژن SRY یا منطقه تعیین جنسیت در کروموزوم Y مشخص می‌کند که بیضه‌ها شکل خواهند گرفت.

در هفته ششم, سلول‌های اولیه بیضه ماده‌ای را آزاد می‌کنند که مانع از رشد اندام تناسلی زنان می‌شود . در طول  هفته نهم ، تستوسترون تولید می‌شود . تستوسترون اصلی ترین هورمون جنسی  در مردان است و برای ادامه و رشد جنین در اندام‌های جنسی پسر ضروری است .

در هفته ۱۴ تا ۱۶، تحت‌تاثیر تستوسترون , اندام‌های جنسی یک جنین پسر کم‌کم قابل‌تشخیص می شود .

اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت پسر

زودترین زمان تشخیص بارداری با سونوگرافی

داشتن سونوگرافی در هفته  ۱۶ هفته عادی نیست ،.با این حال ، گاهی اوقات شما به مراقبت های دوران بارداری دیر می کنید یا ویزیت های شما ممکن است کنسل شده باشد و در نتیجه بیشتر از آنچه فکر می کردید جلوتر باشید. در این شرایط ، شما ممکن است در واقع در هفته ۱۶ ( یا بیشتر ) در زمان اولین سونوگرافی تان باشید .

در این نقطه ، برای انجام آزمایش ارزیابی ریسک اولیه بسیار دیر است . اما تکنسین ، اندازه‌گیری جنین خود را که به ایجاد یا تایید تاریخ شما کمک می‌کند ، به دست خواهد آورد .

تا ۱۶ هفته تمام قسمت‌هایی از جنین پسر شما شکل می‌گیرد . اکنون تکامل جنین روی رشد متمرکز است .اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت پسر

ارزیابی خطر زایمان زودرس

دلیل دیگری که ممکن است در هفته‌های بعد اولتراسونوگرافی داشته باشید , بررسی طول دهانه رحم است . این کار به طور معمول انجام می‌شود اگر یک کودک زودرس ( قبل از ۳۷ هفته ) را در بارداری قبلی به دنیا آورده باشید. برخلاف سونوگرافی معمولی قبل از تولد, این یک سونوگرافی واژینال است و فقط برای اندازه‌گیری دهانه رحم انجام می‌شود .

اگرچه به خوبی درک نشده است ، تحقیقات نشان می دهد که جنین نر با افزایش خطر  فزاینده زایمان زودرس همراه است. بنابراین ، اگر شما سابقه زایمان زودرس دارید و به یک نوزاد پسر باردار هستید ، مطمئناً در مورد بررسی طول دهانه رحم با پزشک خود صحبت کنید.

در هفته ۱۶ ، شما می‌توانید یک آلت تناسلی و کیسه بیضه را بهتر و مشخص تر ببینید .

اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت پسر

سونوگرافی هفته ۱۸ تا ۲۰

توصیه می‌شود که بین ۱۸ تا ۲۰ هفته سونوگرافی داشته باشید . هدف از این آزمایش این است که مطمئن شوید جنین به طور طبیعی در حال رشد است . این دستگاه سونوگرافی اغلب یک اسکن آناتومی نامیده می‌شود .

این امکان وجود دارد که شما برای یک سونوگرافی جامع تر و دقیق تر برنامه ریزی کنید. این سونوگرافی خاص سونوگرافی سطح ۲نامیده می شود و در صورتی که شرایط زیر برآورده شود ، توصیه می‌شود .

 • شما دوقلوها باردار هستید
 • شما بزرگتر از ۳۵ سال هستید
 • سابقه خانوادگی ناهنجاریهای مادرزادی دارید
 • شما دیابت دارید
 • در اوایل بارداری در معرض داروهای خاصی قرار گرفتید

و بله ، این زمانی است که سونوگرافی به طور مطمئن‌تر این را تایید می‌کند که شما یک پسر دارید ( اگر او هم‌کاری کند ) .

سونوگرافی آناتومی

بررسی و اسکن آناتومی بیشتر از پیدا کردن آلت تناسلی است. سونوگرافی به طور منظم به جنین شما نگاه می کند تا مطمئن شود که همه به طور عادی در حال پیشرفت هستند. این زمانی است که ناهنجاری‌های مادرزادی شناسایی می‌شوند . برخی ناهنجاری‌های مادرزادی که  در سونوگرافی روتین نشخیص داده می شود شامل :

 • شکاف لب/ کام
 • پای کوتاه وکج بطور مادرزادی
 • نقص مادرزادی قلبی

اسکن آناتومی همچنین می‌تواند تغییرات ساختاری غیر ویژه‌ای را که می‌تواند با سندروم داون مرتبط باشد را تشخیص دهد ، بخصوص اگر بیش از یکی از این یافته‌ها در اسکن آناتومی ذکر شود . علایم سافت ( یافته های سونوگرافی) متداول در سندرم داون شامل موارد زیر هستند :

 • روده اکوژن جنین
 • فوکوس اکوژن داخل قلب جنین
 • گشادگی لگنچه کلیه
 • فمور کوتاه(استخوان ران)

دلیل ندیدن جنین در سونوگرافی

بیزار از دوربین؟

علاوه بر این، شنیدن این که جنین به طور طبیعی در حال رشد است ، دانستنن  جنسییت جنین شما مسلما ً مهم‌ترین بخش از بررسی آناتومی است .

در ۱۸ هفته ، آلت تناسلی و اسکروتوم(کیسه بیضه) به خوبی رشد‌ کرده و به راحتی شناسایی می‌شوند . یك مانع برای دیدناینکه آیا فرزند پسر دارید وضعیت جنین در رحم شماست. بعضی اوقات سونوگرافی کننده قادر به گرفتن عکس مناسب  از آلت تناسلی و کیسه  بیضه نیست تا به طور قطعی بگوید “این پسر است!”

سونوگرافی هفته ۲۱

سونوگرافی کردن در هفته ۲۱ بخشی از مراقبت‌های قبل از تولد نیست . با این حال ، موارد خاصی وجود دارد که ممکن است در این سن بارداری، سونوگرافی کنید.

به عنوان مثال ، گاهی اوقات موقعیت جنین در داخل رحم ، گرفتن عکس های مناسب را دشوار می کند. اگر سونوگرافی کننده نتواند همه چیزهایی را که لازم دارد ببیند ، ممکن است برای ویزیت دوباره با شما تماس گرفته شود.

زنانی که در معرض خطر زایمان زودرس هستند , ممکن است برای بررسی طول دهانه رحم به یک اسکن پی‌گیری نیاز داشته باشند . با کاهش طول دهانه رحم ، خطر زایمان زودرس افزایش می‌یابد .در این حالت ، از یک اسکن پی‌گیری برای دیدن تغییرات استفاده می‌شود .

اگر شما از این بررسی برنامه ریزی نشده استفاده می کنید ، فرصتی به شما می دهد که دوباره در آن بخش از پسران نگاه کنید. و اگر خوش شانس باشید ، آنها به اندازه کافی آشکار هستند که می توانند در یک عکس پروفایل دیده شوند.

اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت پسر

هر سونوگرافی که بعد از اسکن دقیق آناتومی صورت می‌گیرد ، بخشی از مراقبت‌های قبل از تولد نیست . معمولا ً، به این معنی است که چیزی پیچیده در دوران بارداری وجود دارد که باید دنبال شود .

شاید شما دیابت یا فشار خون بالا داشته باشید ، یا شاید چیزی در اسکن آناتومی شما مورد توجه قرار گیرد که باید دوباره ارزیابی شود. سه دلیل اصلی که ممکن است در طول سه‌ماهه سوم خود به سونوگرافی نیاز داشته باشید شامل موارد زیر است :

 • سطح بالا (پلی هیدرامنیوس) یا پایین (الیگوهیدرامنیوس) مایعات آمنیوتیک
 • رشد غیر طبیعی جنین
 • جفت پایین (جفت سرراهی)

مدیریت راه خود در طی یک بارداری پیچیده با تمام تست‌ها و ویزیت های اضافی می‌تواند استرس زا باشد . اما خوشبختانه ، نگاه دیگری به کودک پسر خود ، روز شما را روشن خواهد کرد .

نزول بیضه ها

نزول بیضه ها به داخل کیسه بیضه قسمت بسیار مهمی از رشد طبیعی جنین پسر شما است. این فرآیند پیچیده‌ای است که زمانی شروع می‌شود که جنین پسر شما تنها ۱۰ هفته دارد . بین ۱۰ تا ۱۵ هفته ، بیضه‌ها شروع به بیرون رفتن از شکم جنین و در جایی که اندام‌های جنسی پسر در آن شکل می‌گیرند ، می‌کنند .

آن‌ها تا حدود ۲۶ تا ۳۵ هفته در لگن جنین می‌مانند . سپس ، تحت اثر تستوسترون ، بیضه‌ها به سمت پایین داخل کیسه بیضه جنین حرکت می‌کنند .

در ۳۲ هفته ، هر دو بیضه ‌ها به بیش از ۹۵ درصد از جنین‌های پسر کاهش‌یافته اند .

نزول بیضه کاملاً به تولید مناسب تستوسترون توسط یک جنین نر وابسته است. اگر تولید تستوسترون به هیچ وجه ناکافی یا مختل شده باشد ، وضعیتی به نام کریپتورکیدیسم می تواند ایجاد شود.

حدود ۳.۴ درصد از پسران تازه متولد شده در این دوره کریپتورکیدیسم (بیضه مخفی) خواهند داشت . با این حال , شواهد مهم و نگران‌کننده‌ای وجود دارد مبنی بر این که این ناهنجاری ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در رحم مختل کننده غدد درون ریز در حال افزایش است.

تست قبل از تولد

باز هم، اگر چه بخشی از مراقبت‌های پیش از بارداری نیست ، سونوگرافی کردن  چند هفته قبل از موعد مقرر غیر معمول نیست . سونوگرافی که در این مرحله از بارداری انجام می شود ، اغلب جزئی از مشخصات بیوفیزیکی است – یک آزمایش خاص که برای بررسی تندرستی جنین استفاده می شود.

این احتمال وجود داردکه در این نوع سونوگرافی ، آنچه را که اکنون در پسران بسیار آشکار است ، نگاهی گذرا داشته باشید. این تصویر به وضوح آلت تناسلی و کیسه بیضه را نشان می‌دهد و هیچ تفسیری لازم نیست.

عکس های سونوگرافی بخش هیجان انگیزی از سفر بارداری است ، اما با یک بارداری  غیر پیچیده ، ممکن است فقط یک یا دو نگاه اجمالی داشته باشید. با این حال , بهتر است که روند رشد کودک پسر خود را درک کنید تا بدانید چه چیزی را از عکس‌ها انتظار دارشته باشید یا فقط چه زمانی مراحل کلی رشد کودک را تجسم کنید.

به یاد داشته باشید:

آزمایش اضافی برای این که یک بارداری پر خطر دارید ، کمک به این است که مطمئن شوید که سفر ۹ ماهه تان خوب پیش می‌رود . در حالی که این می‌تواند بدون شک پر استرس باشد، این نگاهی که به  کودک در سونوگرافی می کنید ، می تواند یادآوری کننده ای باشد (اگرچه احتمالاً موارد غیر ضروری است) که چرا این بررسی ها همه ارزشمند هستند.اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت پسر

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور