ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

از شیر گرفتن کودک:روش صحیح وعوارض کودک 20ماهه

از شیر گرفتن کودک:از شیر گرفتن نوزاد به تصمیم خود شما بستگی دارد نباید برای شیر دادن طولانی مدت به نوزاد یا برعکس تحت فشار باشید.دلایل زیادی برای از شیر گرفتن وجود دارد و مطمئنا باید قبل از تصمیم گیری برای از شیر گرفتن تمام دلایل را بررسی کنید. خیلی از مشکلاتی که در مورد شیردهی دارید بیشتر به این دلیل است که نمی گذارید نوزاد به طور کامل شیر بخورد.

از شیر گرفتن کودک

 

از شیر گرفتن کودک:روش صحیح وعوارض کودک 20ماهه

چرا می خواهید نوزاد را از شیر بگیرید؟

آیا به دلایل زیر می خواهید شیر دادن را متوقف کنید؟

درد به هنگام شیردهی و/یا نوک پستان دردناک/ترک خورده

شیردهی وقت گیر است و زیاد طول می کشد.

از این نگران هستید که نوزاد به اندازه کافی شیر نمی خورد و یا دارد وزن کم می کند

می خواهید به سر کار برگردید

همسر شما یا شخص دیگری از شما می خواهد دیگر شیر ندهید

از داروهایی استفاده می کنید که شیر را برای نوزاد نامناسب می کند

بیمار هستید و یا قرار است پروسه درمانی را طی کنید

مشخص است که نمی توان از برخی از این دلایل چشم پوشی کرد مثل بیماری یا استفاده از دارو. اما در مورد دلایل دیگر می توان آن ها را بدون قطع کردن شیر مادر حل کرد.

حل مشکلات معمول شیردهی

از شیر گرفتن کودک

درد و ناراحتی

درد داشتن به هنگام شیردهی معمولا به حالت بد بدن و نحوه سینه گرفتن نوزاد مربوط می شود. اغلب اگر کمی نحوه بغل گرفتن نوزاد و نحوه سینه گرفتن نوزاد را صلاح کنید می توانید این ناراحتی ها را رفع کنید. می توانید با پزشک خود یا مرکز حمایت از نوزادان صحبت کنید و اگر احساس می کنید درد و ناراحتی شما به دلیل نحوه نادرست شیردهی است می توانید از آنها کمک بگیرید.

اگر به دلیل نوک پستانهای ترک خورده یا دردناک احساس ناراحتی می کنید محصولات شیردهی هستند که می توانند به شما کمک کنند.

بچه به اندازه کافی شیر نمی خورد یا دارد وزن کم می کند

اگر نگرانید که بچه به اندازه کافی شیر نمی خورد یا دارد وزن کم می کند می توانید از پزشک خود یا مرکز حمایت نوزادان کمک بگیرید آنها به شما می گویند که بهترین راه حل چیست و چه راه حلی ناراحتی شما را رفع می کند.

مشکل زمان دارید یا می خواهید به سر کار برگردید

نوزادان با گرفتن سینه مادر احساس راحتی می کنند و برای پیوند بین مادر و نوزاد خیلی عالی است اما این قدر خوب نیست که مانع شما برای انجام کارهایتان شود. سعی کنید نوزادتان را با روشهای دیگری آرام کنید. سعی کنید از زمان شیردهی به مرور کم کنید و به جای آن برای نوزاد کتاب بخوانید، آواز بخوانید هر روشی که  نوزاد شما از آن لذت می برد.

اگر می خواهید به سر کار برگردید می توانید شیر خود را بدوشید.

یک پمپ شیردوش مادر خوب به شما کمک زیادی می کند و به شما امکان می دهد مستقلتر شوید.

ازشیرگرفتن کودک شیرخوار 24ماهه

مواردی داشته ایم که مادران گفته اند برای قطع شیردهی زیر فشار هستند. شاید مادر شما، شما را به خاطر وزن بچه نگران کرده باشد یا این که همسر شما بخواهد خودش هم به نوزاد غذا بدهد. قبل از آماده بودن خود یا نوزادتان، شیردهی را قطع نکنید.

هر کس نظری دارد اما نظر شما به عنوان مادر نوزاد است که اهمیت دارد. قوی باشید و به خاطر داشته باشید که تصمیم آخر در مورد نحوه شیر دادن و غذا دادن به نوزاد را در نهایت فقط شما هستید که باید بگیرید.

از شیر گرفتن کودک

چطور شیردهی را قطع کنیم؟

اگر تصمیم خود را گرفته اید و می خواهید شیردهی را قطع کنید، راههای زیادی هست که به تدریج، سریع یا به طور طبیعی می توانید انجام دهید.

قطع شیردهی زودهنگام کودک

به تدریج و به کندی انجام دهید

اگر تا به حال فقط شیر خودتان را به بچه می دادید و حالا می خواهید شیر خشک فرمول بندی شده بدهید هر بار یکی از وعده های شیردهی را کم کنید. یک وعده را کم کنید و قبل از آن که یک وعده دیگر در روز کم کنید منتظر شوید تا سینه شما پر از شیر شود اما نه در حدی که باعث ناراحتی شما شود. مطمئن شوید که تعداد وعده های شیردهی در فواصل منظم در کل روز پخش شده اند. زمانی که تعداد وعده های شیردهی به دو وعده در روز کاهش پیدا کرد زمان مناسب قطع شیردهی فرا رسیده است.

دنبال کردن روش تدریجی بالا در نهایت سبب می شود در طی دو تا سه هفته به طور کامل شیردهی را قطع کنید.

برای کاهش تورم پستان ناشی از انباشتگی شیر، توصیه می شود نوزاد را به طور تدریجی از شیر بگیرید. در غیر این صورت ممکن است تورم پستان به انسداد مجاری شیر، عفونت یا التهاب پستان منجر شود.

از شیر گرفتن کودک

قطع سریع شیردهی کودک

اگر می خواهید سریع شیردهی را قطع کنید لازم است مراحل زیر را دنبال کنید.

تا آنجا که ممکن است با شیردوش شیر خود را ذخیره کنید تا جلوی درد و تورم پستان را بگیرید. آرام این کار را انجام دهید چرا که ممکن است به تولید بیشتر شیر کمک کنید.

می توانید از کمپرسهای سرد مثل کیسه حمام برای سینه ها استفاده کنید تا جریان خون و درد را کاهش دهد. ممکن است عاقلانه به نظر نرسد اما برگهای سرد و سبز کلم را می توانید در داخل سوتین خود بگذارید که می تواند به کاهش تولید شیر و تورم کمک کند (به ما اعتماد کنید- جواب می دهد). زمانی که برگها گرم شدند آنها را عوض کنید.

اگر هنوز احساس ناراحتی می کنید می توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

فراموش نکنید به اندازه کافی آب بخورید نخوردن مایع جات تولید شیر را کاهش نمی دهد.

زمانی که به سرعت شیردهی را قطع می کنید مرتب سینه های خود را برای علائم التهاب پستان چک کنید. بهترین را ه درمان تورم پستان این است که قرمزی، تورم و گرما در یک نقطه از سینه، احساس توده یا ناراحتی شدید را با شیردوشی آرام با دست برطرف کنید.

روش طبیعی قطع شیردهی کودک

شیردهی را زمانی متوقف کنید که نوزاد مایل است غذای دیگر را جایگزین شیر کند.

زمانی که خود بچه تمایل دارد شیر خوردن از سینه را رها کند به طور طبیعی تولید شیر کاهش می یابد و شما حس می کنید که الان بهترین زمان برای قطع شیردهی است. زمانی که شیردهی به یک یا دو وعده در روز کاهش یافت می توانید شیردادن را به طور کامل قطع کنید.

ازشیرگرفتن کودک

از شیر گرفتن با خواست خود کودک

زمانی که کوچولو دیگر به دنبال سینه برای شیر خوردن نمی گردد و به دنبال گرفتن مواد غذایی و راحتی خود از جای دیگر است شیردهی را قطع کنید و معمولا بین سنین 2 تا 4 سالگی پیش می آید.

آنچه را که باید در مورد قطع شیردهی و جلوگیری از بارداری بدانید

بسیاری از مادران شیرده، قطع پریود شیردهی را تجربه می کنند به این معنی که در زمان شیردهی یا پریود نمی شوند یا خیل کم پریود می شوند. البته به این معنی نیست که تخمک گذاری نمی کنید تحقیقات نشان داده اند که امکان بارداری در زمان شیردهی وجود دارد و گاهی اتفاق می افتد. بنابراین بسیار مهم است که تا آنجا که ممکن است سریع به دنبال روشهای جلوگیری از بارداری باشید.

زمانی که شیردهی را قطع کردید پریود شما بعد از تقریبا یک ماه به حالت نرمال برمی گردد. مگر آن که بخواهید دوباره پیشگیری از بارداری را شروع کنید و اگر هنوز این کار را نکرده اید بهتر است یکی از روشهای پیشگیری را انتخاب کنید. قرصهای ترکیبی ضد بارداری می توانند حجم و تولید شیر را کاهش دهند. با پزشک زنان و زایمان خود یا با نزدیکترین مرکز تنظیم خانواده در مورد گزینه های موجود صحبت کنید.

قطع کردن شیر کودک

نوزاد شما به تدریج اتکای خود به شیر را قطع می کند و به غذاهای هیجان انگیز جامد روی می آورد.

این اتفاق کی می افتد و باید انتظار چه چیز را داشته باشیم؟

آیا باید زمانی که بچه را از شیر می گیرم شروع به دادن غذاهای جامد کنم؟

خیر. نوزاد شما تا مدتی به مقداری شیر نیاز دارد. در اوایل شروع به خوردن غذا می کنند اما بیشتر وظیفه غذا دادن با شیر به عهده شماست همین طور به بچه و غذایی که روی زمین می ریزد. اما زمانی که شروع به خوردن غذای جامد کردند به طور طبیعی شیر مادر یا شیر خشک کمتر می خورند  البته بستگی به انرژی مورد نیاز آنها دارد.

زمانی که بچه را از شیر گرفتید به او قبل از آن که غذای جامد بدهید شیر مادر یا کمی شیر خشک بدهید. با رفع کردن اشتهای نوزاد یاد می گیرند از غذا خوردن با قاشق لذت ببرند. با دادن یک وعده غذای جامد در روز زمانی که نوزاد بیدار و هوشیار است نوزاد را از شیر بگیرید.

از کجا بدانیم نوزاد ما آمادگی خوردن غذای جامد را دارد؟

در صورتی که قبل از غذای جامد نگذارید نوزاد سیر شیر بخورد، آنها خود به خود کمتر خواهند خورد و به طور طبیعی میزان شیر خوردن آنها کم می شود.

زمانی که خود نوزادان سینه مادر را برای شیر خوردن نگیرند یا فقط کمی شیر بخورند، متوجه می شوید که علاقه شان را به شیر از دست داده اند.

نوزاد من چقدر باید شیر بخورد؟

بعد از 6 ماه، نوزادان فقط به 600-500 میلی لیتر شیر خشک در روز نیاز دارند، بنابراین می توانید بعد از هر وعده غذا به آنها مخصوصا در هوای گرم آب جوشیده سرد بدهید تا تشنگی آنها را برطرف کند. آب باعث می شود اشتهای آنها برای غذا تحریک شود.

نوزادان شیرخواری که شیر مادر می خورند، در صورت نیازشان به آنها شیر مادر داده می شود اما نوزادانی که شیر خشک می خورند احتمالا به روندی که تا کنون غذا می خورده اند عادت کرده اند، اما بین وعده ها فاصله بیشتری می دهند. هر دو به تدریج وابستگیشان به شیر را کمتر خواهند کرد.

از شیر گرفتن کودک کدام وعده ها را کم کنیم؟

وعده های شبانه اولین وعده هایی هستند که باید کم شوند. برخی از نوزادان شش ماهه علاقه کمتری به شیر خوردن در شب دارند. زمانی که متوجه این قضیه شدید سعی کنید به تدریج از وعده هایی که در شب به نوزاد شیر می دهید کم کنید. آخرین وعده شب را به طور کامل به او بدهید تا بتواند نوزاد را تا صبح نگه دارد.

چه زمانی دیگر لازم نیست شیر بدهیم؟

زمانی که نوزاد شما روزی سه وعده غذا بخورد می توانید دیگر شیر ندهید. زمانی که در شش ماهگی نوزاد تصمیم گرفتید نوزاد را از شیر بگیرید نوزاد شما همچنان به شیر مادر یا شیرخشک 600-500 میلی لیتر در روز به طور منظم نیاز دارد. اما زمانی که یاد گرفتند به درستی غذا بخورند کمتر به شیر احتیاج دارند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور