ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

قرص زینک:10 خاصیت و عوارض،کمبود زینک پلاس

قرص زینک:زمانی که می شنوید که زینک با سلامتی شما ارتباط دارد، احتمالاً به عنوان یکی از درمان های موثر طبیعی به آن فکر می کنید. به عبارت دیگر، فقط یک بار در یک زمان عالی لازم است. با این حال، به منظور حفظ سلامتی و انجام وظایف مهم، روی به مقدار کم هر روز مورد نیاز است.

قرص زینک

مزایای مصرف زینک یا مصرف مواد غذایی با رویِ بالا از نظر سلامتی چیست؟ خب، روی از راه های زیادی به بدن فایده می رساند_ به تولید هورمون، رشد و ترمیم مناسب، بهبود ایمنی و بهبود هضم طبیعی کمک می کند. برای بدن مورد نیاز است و کمبود روی می تواند موجب مسائل مهم سلامتی شود.

مزایای قرص زینک :

همچنین شامل توانایی آن در عمل به عنوان یک عامل ضد التهابی است، بدان معنی است که روی ممکن است دارای مزایای قابل توجه درمانی برای چندین بیماری معمول و مزمن مانند سرطان یا بیماری های قلبی باشد.

آیا شما رویِ کافی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید؟ شاید مقادیر کم روی مسبب خستگیِ مزمن، مسائل گوارشی یا مشکلات هورمونیِ شما باشد. هیچ چیز منکر این نیست که مزایای روی بسیار زیاد است و در واقع رشد و پیشرفت شما به آن بستگی دارد.

قرص زینک

قرص زینک چیست؟

روی یک فلز و یک عنصر ضروری است. آن در تمام بافت های بدنی حضور دارد و برای تقسیم سلولی سالم ضروری است. مانند یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند، با آسیب های رادیکال آزاد مبارزه می کند و روند پیری را آهسته می کند.

روی همچنین تأثیر مهمی بر تعادل هورمونی دارد، بنابراین به همین علت، حتی کمبود ناچیزِ روی میتواند منجر به افزایش خطر ناباروری یا دیابت شود.

قرص زینک :

نقش مهمی در بسیاری از مسیرهای بیوشیمیایی دارد: سیستم های بدن، از جمله سیستم پوششی، دستگاه گوارش، سیستم عصبی مرکزی، سیستم ایمنی، اسکلتی و سیستم های تولید مثل … کمبود روی هم منجر به اختلال در عملکردِ سیستم ایمنی هومورال  و هم واکنش ایمنی سلولی می شود و امکان عفونت را افزایش می دهد.

بدون داشتن رویِ کافی در رژیم غذایی، ممکن است واکنش های منفی مانند زود به زود بیمار شدن، احساس اینکه همیشه خسته و از پا افتاده هستید، تجربه حافظه ضعیف، رشد کم و عدم تواناییِ درمان زخم را تجربه کنید.

قرص زینک

علائم کمبود  قرص زینک

کمبود روی در سراسر جهان رایج است، از جمله در ایالات متحده. این زمانی اتفاق می افتد که کسی غذاهای کافی که حاوی روی هستند را نخورد یا مشکل جذب و استفاده از روی، از مواد غذایی به علت اختلالات گوارشی یا سلامت بسیار کمِ روده داشته باشد.

چه کسی بیشترین در خطرِ کمبود روی قرار دارد؟ هر کسی که رژیم غذاییِ گیاهی را دنبال می کند که شامل محصولات گوشتی یا لبنی (مانند گیاهخواران) نیست، معمولاً به دلیل اینکه رژیم غذاییشان، منابعِ غذاییِ غنی از روی را حذف می کند، در خطر بیشتری قرار دارند.

در افرادی که از مشکلات شدید اسید معده، مشکلات گوارشی مزمن مانند سندرم روده یا الکلیسم، رنج می برند نیز، احتمال کمبود روی وجود دارد.

در نهایت اعتقاد بر این است که زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند، یا کسانی که داروهای جایگزین هورمون دارند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند، زیرا ممکن است با نقش های وابسته به هورمون روی در بدن مداخله داشته باشد.

 

شایع ترین علائم و نشانه های مرتبط با کمبود زینک عبارتند از:

 • تغییرات در اشتها، از جمله اشتیاق غذایی به غذاهای شور یا شیرین
 • تغییر در توانایی چشیدن و بوییدن
 • افزایش یا از دست دادن وزن
 • ریزش مو
 • مشکلات گوارشی، از جمله اسهال
 • سندرم خستگی مزمن
 • ناباروری
 • مشکلات هورمونی، از جمله علائم PMS وخیم یا علائم یائسگی
 • ایمنی پایین
 • تمرکز و حافظه کم
 • تواناییِ ضعیفِ درمانِ زخم، عفونت یا سوزشِ پوست
 • اختلال اعصاب

قرص زینک

برترین مزایایِ سلامتیِ روی/قرص زینک

1.افزایش ایمنی و مبارزه با سرما خوردگی

روی اغلب به عنوان یک درمان بدون نسخه یِ طبیعی برای مبارزه با سرماخوردگی و علائم بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که مصرف، حداقل برای پنج ماه انجام شود، روی ممکن است خطر ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهد، به علاوه مصرف آن زمانی که احساس می کنید در حال حاضر بیمار هستید، می تواند فرایند بهبودی را سرعت بخشد.

تحقیقات نشان می دهد که روی می تواند درفرایند مولکولی که باعث ایجاد مخاط و باکتری در داخل بینی می شود، مداخله کند. رویِ یونی، بر اساس بار الکتریکی آن، تواناییِ اعمالِ یک اثر ضد ویروسی با اتصال به گیرنده ها در سلول های مخاطی بینی و جلوگیری از اثرات آن دارد.

تحقیقات انجام شده توسط مرکز آموزش پزشکی چندیگر هند نشان داد که زمانی که روی طی 24 ساعت شروع علائم سرماخوردگی استفاده شود، مدت زمان علائم به طور قابل توجهی نسبت به گروهی که مکمل روی نداشتند، کاهش یافت. بیماران کمی در گروه مصرف کننده ی روی، نسبت به کسانی که روی مصرف نکردند، پنج و هفت روز پس از تجربه اولین علائم، علائم سرماخوردی داشتند.

 1. مانند یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند که ممکن است به مبارزه با سرطان کمک کند

روی یک عامل ضد التهابی و آنتی اکسیدان موثر است، که به مبارزه با فشار اکسیداتیو و کاهش احتمالِ پیشرفتِ بیماری، از جمله به عنوان یک درمان طبیعیِ سرطان، کمک می کند. به خصوص در بیماران سالمند، مزایای روی شامل توانایی آن در حمایت از تقسیم سلولی سالم، جلوگیری از جهش سلول های سرطانی و رشد تومور خفیف است.

هنگامی که محققان دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان، مزایایِ بالقوه روی از مکمل های روی را بر روی 50 بزرگسال مطالعه کردند، دریافتند که سطوح نشانگرهای فشار اکسیداتیو به طور قابل توجهی در گروه استفاده کننده روی پایینتر از گره دارونما بود.

کسانی با سطوح پایین روی که مکمل مصرف نکرده بودند، سطوح بالاتر سیتوکین  های التهابی، نشانگرهای فشار اکسیداتیو بالاتر و مولکول های چسبندگی سلولی اندوتلیال  داشتند. پس از مصرف مکمل های روی، میزان بروز عوارض جانبی و عفونت های مرتبط با بیماری نیز به میزان قابل توجهی در گروه مصرف کننده مکمل روی پایینتر بود، که یک نمونه دیگر از توانایی های تقویت ایمنی روی بود.

قرص زینک

 1. هورمون ها را متعادل می کند

روی به سلامت هورمونی و باروری کمک می کند زیرا نقش مهمی در تولید هورمون ایفا می کند، از جمله افزایشِ طبیعیِ تستوسترون، که نقش های بسیار گسترده ای هم در مردان و هم زنان دارد. روی همچنین هورمون های جنسی زنانه را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی در ایجاد و انتشار تخمک در داخل و از تخمدان نیز دخیل است.

روی برای تولید استروژن و پروژسترون در زنان مورد نیاز است، که هر دو از سلامت باروری حمایت می کنند. سطوح خیلی بالا یا خیلی کم می تواند موجب مشکلات قاعدگی، نواسانات خلقی، یائسگیِ زودرس، ناباروری و حتی خطر ابتلا به برخی از سرطان ها را افزایش دهد.

 1. با دیابت مبارزه می کند

برای حفظ تعادل بیشتر هورمونها، از جمله انسولین، که هورمون اصلی دخیل در تنظیم قند خون و به عنوان درمان طبیعی دیابت است، روی مورد نیاز است. روی در تنظیم سطوح قند خون کاربرد دارد، زیرا آن را به انسولین متصل می کند، بنابراین انسولین به اندازه کافی در پانکراس ذخیره می شود و زمانی که گلوکز وارد جریان خون می شود، آزاد می شود.

همچنین اجازه یِ استفاده مناسب از آنزیم های گوارشی که برای اتصال انسولین به سلول ها ضروری هستند، را می دهد و در نتیجه گلوکز به جای ذخیره به عنوان چربی، به عنوان سوخت برای بدن ذخیره می شود.

 1. سلامت قلب را با حمایت از رگ های خونی حفظ می کند

روی برای حفظ سلامت سلول های داخل سیستم قلبی عروقی مورد نیاز است، در حالی که همچنین التهاب و استرس اکسیداتیو را نیز کاهش می دهد. اندوتلیوم، لایه نازک سلول هایی که رگهای خونی را تشکیل می دهند، تا اندازه ای به میزان کافی روی بستگی دارد. روی از طریق حمایت از گردش خون سالم، سلامت قلب را تأمین می کند، چون به عنوان یک درمان طبیعی برای سطوح بالای فشار خون و کلسترول از شریان های مسدود شده یا آسیب دیده، کمک میکند.

 1. از اسهال جلوگیری می کند

کمبود روی با مشکلات مزمن گوارشی و بیماری های اسهالی در ارتباط است، که در مطالعات مختلف نشان داده شده است. محققان دریافته اند که مکمل روی می تواند هم در پیشگیری و هم به عنوان درمان اسهال حاد موثر باشد.

 1. باروری را افزایش می دهد

مطالعات نشان می دهد که روی در باروری نقش مهمی ایفا می کند، به خصوص اینکه سطح سرم تستوسترون را در مردان تنظیم می کند. محدودیت و کمبودِ غذاییِ روی در مردان جوان با کاهش چشمگیر غلظت سرم تستوسترون همراه است که می تواند بر باروری و کاهش میل جنسی تاثیر بگذارد. روی از لحاظ جنسی برای شما چه کاری انجام می دهد؟ می تواند با افزایش سطوح تستوسترون، تمایل جنسیِ کم را به طور بالقوه بهبود بخشد.

در یک مطالعه توسط بخش داخلی پزشکی در دانشگاه وین، پس از 20 هفته محدودیت روی، دادن مکمل روی به بیماران به طور مؤثری تستوسترون را در اکثر مردان افزایش داد.

روی همچنین باروری زنان را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا سطوح کافیِ روی در طی مراحل رشدِ تخمکِ زنان مورد نیاز است، در غیر این صورت تخمک ها به درستی نمی توانند بالغ شوند و تخمک گذاری با مشکل روبه رو می شود.

 1. به جذب مواد غذایی و هضم کمک می کند

روی بر روی سنتز پروتئین تأثیر می گذارد و برای بدن به منظور استفاده از اسید آمینه های غذاها مورد نیاز است. همچنین در تجزیه کربوهیدرات های غذا، که یکی از منابع اصلی انرژی برای بدن هستند، دخالت دارد. به همین دلیل، کمبود روی می تواند موجب کاهش سطوح انرژی و منجر به خستگی آدرنال یا مزمن شود، در حالی که مصرفِ کافیِ روی به انرژیِ مداوم و سوخت و ساز سالم کمک می کند.

 1. از سلامت کبد حمایت می کند

نشان داده شده که استفاده از مکمل روی باعث کاهش بروز عفونت می شود و با سطوح پایینِ آسیب کبدی در ارتباط است. روی می تواند با تمیز کردن کبد به کاهش التهاب در کبد کمک کند، آسیب های رادیکال آزاد را کاهش دهد، به جذب مواد غذایی کمک کند و موجب دفع مناسب مواد زائد شود.

 1. به رشد و اصلاح عضلات کمک می کند

روی نقش مهمی در تقسیم سلولی و رشد سلولی ایفا می کند، به همین دلیل، روی با ایجاد این امکان برای بدن که خود را بهبود دهد و قدرت را در سیستم های اسکلتی و عضلانی حفظ کند، به رشد و اصلاح ماهیچه کمک می کند.

روی همچنین به انتشار تستوسترون، هورمون رشد و فاکتور رشد شبه انسولین نوع 1(IGF-1) کمک می کند، که همه آنها توده عضلانی و متابولیسم سالم را تشکیل می دهند.

روی برای توده عضلانی مفید است زیرا به افزایش میزان تستوسترون در بدن کمک می کند و بدن قادر به انجام تمرینات ورزشی است_ به ویژه وزنه زدن و تمرینات شدید و متناوب_  زیرا نرخ تبدیل آندروستندیو به تستوسترون را افزایش می دهد.

قرص زینک

مقدار مصرف توصیه شده روی/قرص زینک

بر اساس گزارش USDA، میزان مصرف غذاییِ روی بر اساس سن و جنس است:

نوزادان:

0-6 ماه: 2 میلی گرم در روز

7-12 ماه: 3 میلی گرم در روز

کودکان:

1-3 سال: 3 میلی گرم در روز

4-8 سال: 5 میلی گرم در روز

9-13 سال: 8 میلی گرم در روز

نوجوانان و بزرگسالان:

مردان بالای 14 سال: 11 میلی گرم در روز

زنان 14 تا 18 ساله: 9 میلی گرم در روز

زنان بالای 19 سال: 8 میلی گرم در روز

روی معمولا در فرم های مختلف، از جمله قرص مکیدنی، شربت، ژل و کپسول موجود است. روی همچنین در بیشتر مولتی ویتامین ها و مکمل های معدنی یافت می شود. این مکمل ها می توانند حاوی روی در قالب گلوکونات روی، سولفات روی یا استات روی باشند. در حال حاضر، معتقدند که همه ی اینها به روش های بسیار مشابهی عمل می کنند و بنابراین تصور نمی شود که یک نوع برتر از دیگری باشد.

منابع غذایی غنی از روی/قرص زینک

مواد غذایی با پروتئین بالا حاوی بالاترین مقدار روی طبیعی هستند. در اینجا 12 ماده غذایی برترِ منبعِ روی وجود دارد، اگر چه به یاد داشته باشید میزان جذب روی از غذاهایی که حاوی هیچ ماده مغذی نیستند بهتر است، که معمولا مبتنی بر حیوانات است برخلاف مبتنی بر گیاهان (درصدهای زیر بر اساس RDI زنان بالغ متوسط 8 میلی گرم در روز است):

قرص زینک

 • گوشت بره
 • گوشت گاو تغذیه شده با علف
 • نخود
 • بادام هندی
 • دانه کدو تنبل
 • ماست (یا کفیر)
 • مرغ
 • بوقلمون
 • تخم مرغ
 • قارچ
 • ماهی سالمون
 • پودر کاکائو

عوارض مصرف قرص زینک

مصرف دوزهای بالای روی برای یک دوره طولانی می تواند در جذب سایر مواد معدنی مهمِ بدن، از جمله مس اختلال ایجاد کند. به همین دلیل، کپسول های استات روی گاهی اوقات برای درمان یک بیماری کبدی که در آن کبد مقدار زیادی مس نگه می دارد و موجب آسیب می شود، استفاده می شوند. اما برای افراد بدون این شرایط، مصرف بیش از حد روی، این توانایی را دارد که خالف آنچه که روی باید انجام دهد را انجام دهد – می تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند و به تشکیل سلول های خونی آسیب برساند.

به طور معمول، هنگام مصرف دوزهای نسبتاً بالایِ روی، تنها علائم کوتاه مدت و جزئی رخ می دهد. برخی از افرادی که از اسپری بینی و ژل استفاده می کنند نیز تغییراتی در توانایی بوییدن یا طعم غذا تجربه می کنند، که می تواند اشتها را تحت تأثیر قرار دهد.

برخی از نشانه های مصرف بیش از حد روی عبارتند از حالت تهوع و سوء هاضمه، و احتمالاً اسهال، دردهای شکمی و استفراغ. این معمولا در عرض سه تا 10 ساعت بعد از خوردن مکمل ها اتفاق می افتد اما در مدت زمان کوتاهی پس از متوقف کردن مکمل ها از بین می رود.

چیز دیگری که باید در نظر داشت این است که مکمل های روی ممکن است با چندین نوع از داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها، پنی سیلامین (دارو مصرفی برای درمان ورم مفاصل روماتیسمی) و دیورتیک ها تعامل داشته باشند. اگر از این داروها به طور منظم استفاده کنید، قبل از استفاده از مکمل های روی، با متخصص مراقبت های سلامتیِ خود صحبت کنید.

صحبت های نهایی

روی یکی از عناصر کمیابِ ضروری است که روزانه به مقدار کم برای حفظ سلامتی و انجام وظایف مهم بدن مورد نیاز است.

چگونه روی به بدن شما کمک می کند؟ مزایای روی شامل تنظیم تولید هورمون ، پیشرفت رشد و ترمیم، کاهش التهاب و مبارزه با آسیب های رادیکال آزاد است.

علائم کمبود قرص زینک چیست؟

افرادی که به میزان کافی روی دریافت نمی کنند ممکن است تغییراتی در اشتها، خستگی مزمن، افزایش یا از دست دادن وزن ، ریزش مو، تمرکز ضعیف، کمبود ایمنی، بهبود آهسته زخم و مشکلات هورمونی را تجربه کنند، ممکن است فقط نام چند نفر باشد_ فقط برای ذکر چند مورد.

بهترین راه برای جلوگیری از کمبود روی، خوردن غذاهای پر از روی، به ویژه گوشت حیوانات، ماهی، بادام زمینی، تخم کدو و ماست است. همچنین مکمل های روی برای افرادی که در رژیم غذایی خود به اندازه کافی روی دریافت نمی کنند یا مشکلات جذبِ مواد معدنی ضروری دارند، در دسترس هستند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور