ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

فواید پروبیوتیک:4 گام برای دریافت بیشترین پروبیوتیک

فواید پروبیوتیک :یک مرور بر مطالعات کنونی در مورد سرطان و پروبیوتیک­ها بیان می­کند که شواهد از این موضوع حمایت می­کنند که مزایای پروبیوتیک­ها ممکن است شامل یک فعالیت ضدسرطانی نیز باشد. با این حال، کیفیت تلاش­های بالینی انجام شده موجود پایین است و قبل از بیان این نتیجه با قطعیت، لازم است تحقیقات بیشتری انجام شوند.

فواید پروبیوتیک

فواید پروبیوتیک:4 گام برای دریافت بیشترین پروبیوتیک

تحقیقات درحال ظهور: مزیت­های پروبیوتیک­ها برای دیگر شرایط نامطلوب جسمی.

سرطان

تحقیقات اولیه نشان می­دهند که سویه­های پروبیوتیکی مشخصی ممکن است به پیشگیری یا آهسته­کردن /توقف رشد سرطان­های مثانه یا کولکورکتال کمک کنند. برای سرطان کولون/کولورکتال. این اثر ممکن است توسط استفاده از پروبیوتک­ها همراه با مکمل­های پروبیوتیکی افزایش یابد.

سلامت دندان

در یک مرور بر شواهد کنونی در 209، دانشمندان اروپایی تعیین کردند که پروبیوتیک درمانی می­تواند یک گزینه بالقوه نوین برای سلامت دندان باشد. اولین تلاش بالینی تصادفی و کنترل شده در انسان­ها پیشنهاد می­دهد که سویه­های پروبیوتیکی مشخصی ممکن است در پیشگیری از کرم خوردگی دندان­ها کمک کنند.

فواید پروبیوتیک

عفونت­های دستگاه ادراری

بخاطر شیوه پراکنش باکتری­ها از مقعد به واژن و دستگاه ادراری در خانم­ها، پروبیوتیک­ها یک درمان پیشنهاد شده برای عفونت­های دستگاه ادراری (UTI) در خانم­ها هستند. یک مرور در 2012 تأیید کرد که بنظر می­رسد پروبیوتیک­ها در پیشگیری از UTIهای راجعه موثر باشند، اما تحقیقات بیشتری قبل از اینکه این موضوع مشخص شود، مورد نیاز هستند. سویه­های سالم باکتری­هایی که می­توانند به این هدف دست یابند، نیز به نحوی کمتر رایج هستند که بدان معنی است که درمان مناسب می­تواند به لحاظ منطقی پیچیده باشد.

روماتیسم مفصلی

بخاطر اینکه سلامت ضعیف روده­ای به پاسخ­های خودایمنی همانند آن­هایی که در رماتیسم مفصلی(RA) یافت می شوند، ارتباط دارد، پروبیوتیک­ها یک گزینه درمانی پیشنهادشده برای این شرایط هستند. تنها تعداد اندکی از مطالعات در انسان­ها انجام شده اند، و تنها یک آزمایش بر L. casei 01، یک سویه پروبیوتیکی مشخص، قادر بود تا کاهشی در التهاب RA و سرعت پیشرفت بیماری را نشان دهد.

سنگ­های کلیه

تعدادی از گونه­های پروبیوتیک لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم ممکن است بطور بالقوه­ای به تخریب اگزالات کمک کنند، که سب سنگ کلیه می­شود. محققین به این گزینه­ها علاقه دارند، زیرا برخلاف دیگر درمان­های دارویی برای سنگ کلیه، باکتری­های پروبیوتیک در روده زنده می­مانند.

فواید پروبیوتیک

با این حال، تحقیقات انسانی باید در ابتدا طراحی­شده و قبل از اطمینان از این قطعیت که این باکتری­ها می­توانند موثر باشند، انجام شوند. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که آیا میکروبیوم می­تواند به شیوه­ای دستورزی شود که بطور موثری خطر احتمالی سنگ کلیه را کاهش دهد یا خیر.

کاهش وزن

در گذشته پروبیوتیک­ها بعنوان بخشی از رژیم کاهش وزن پیشنهاد می­شدند.  محققین به نیاز برای طراحی تلاش­های بالینی بهتر اشاره نکرده بودند، زیرا آن­ها قانع نشده بودند که نتایج برپایه اصول علمی و به خوبی طراحی شده است.

4 گام برای دریافت بیشترین پروبیوتیک در سیستم بدنی

  1. غذاهای ترش بیشتری مصرف کنید

گام شماره 1 مصرف بیشتر غذاهای ترش است- این بهترین شیوه برای دسترسی به مزیت­های پروبیوتیک­ها است. آنچه را که من قدرت ترش­بودن با غذاهای ترشی مانند سرکه سفید سیب و سبزی­های تخمیری، می­خوانم در آغوش بگیرید. آن­ها دارای برخی پروبیوتیک­ها هستند، اما همچنین دارای انواع مشخصی از اسیدهای شبیه به گلوکونیک اسید و استیک اسید، اسیدهای سالم که از فعالیت پروبیوتیک­ها حمایت می­کنند (حتی در برخی موارد همانند پروبیوتیک­ها عمل می­کنند) هستند.

اگر بتوانید برخی غذاهای ترش سالم را بخورید عالی است. من غالبأ یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک نوشیدنی، دوبار در روز اضافه کرده و می­نوشم. قبل از صبحانه و ناهار یا صبحانه و شام، یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب را به وعده غذایی خود اضافه کنید و سپس شروع به مصرف بیشتر سبزی­های تخمیری مانند کلم ترش و کیمچی، یا نوشیدن آبجو کم­الکل روسی کنید. آیا سرکه­سیب به خودی خود پروبیوتیک است؟ نه، اما محتویات پروبیوتیک سرکه سیب آن را یک منبع عالی برای مزایای پروبیوتیک­ها می­سازند.

فواید پروبیوتیک

  1. غذاهای غنی از پروبیوتیک­ها را بیشتر مصرف کنید.

دومین شیوه برای بدست آوردن مزیت­های پروبیوتیک­ها شروع به مصرف بیشتر غذاهای غنی از پروبیوتیک است. این­ها چیزهایی مانند ماست شیر بز با کیفیت بالا، کفیر، خمیر میسو، آبجو کم الکل روسی، کفیر نارگیل و کمبوچا هستند. افزودن بیشتر غذاهای غنی از پروبیوتیک در رژیم غذایی شما برای افزایش باکتری­های روده­ای شما ضروری هستند.

تعدادی از مسیرها برای الحاق این غذاها می­تواند افزودن کفیر، یکی از گزینه­های محبوب من، به شیرینی صبحانه شما یا خوردن برخی ماست­های ارگانیک پروبیوتیک طی روز است.

  1. غذاهای پروبیوتیک را به سیستم خود وارد کنید

گام شماره 3 برای بالابردن طبیعی پروبیوتیک­ها در سیستم شما، این است که شروع به خوردن پروبیوتیک­ها کنید. به این موضوع فکر کنید: پروبیوتیک­ها موجودات زنده هستند. اگر قرار است آن­ها در بدن شما زندگی کنند، آن­ها به سوخت نیاز دارند، آن­ها نیازدارند تا به خوبی با برخی چیزها تغذیه شوند و آن­ها به یک بستر رشد خوب نیاز دارند. این بستر رشد فیبرهای قابل تخمیر هستند.

دریافت فیبرهای خوب و با کیفیت عالی در رژیم غذایی شما در واقع می­تواند سبب این شود که پروبیوتیک­ها در بدن شما افزایش یابند. برخی از غذاهای غنی از فیبر محبوب من شامل دانه­های چیا و دانه­های کتان می­شوند، که هر دوی آن­ها بخوبی می­توانند در نوشیدنی صبحانه­ای شما قرار گیرند. دیگر افزودنی­های عالی برای یک رژیم سالم غنی از فیبر ممکن است شامل میوه­های ارگانیک سبزی­ها و سیب زمینی شیرین باشد.

  1. مقداری مکمل پروبیوتیک با کیفیت دریافت کنید.

آخرین گزینه، اما نه از بین تمام گزینه­ها، این است که مکمل­های با کیفیت پروبیوتیک را دریافت کنید که یک راه عالی برای بهبود میکروفلورروده­ای شماست، اما برخی مشخصات و ویژگی­ها وجود دارندکه شما باید وقتی که آن­ها را خریداری می­کنید از آن­ها آگاه باشید که من در پایین توضیح می­دهم.

فواید پروبیوتیک

چگونه بهترین مکمل فواید پروبیوتیک را انتخاب کنیم

به یاد داشتن این نکته مهم است که انواع متفاوتی از سویه­های باکتری­های پروبیوتیک وجود دارند. مزایای پروبیوتیک­ها از یک سویه پروبیوتیک ممکن است بطور کامل با مزایای سلامتی مشاهده شده از پروبیوتیکی دیگر متفاوت باشد. اگر شما می­خواهید از پروبیوتیک­ها استفاده کنید تا یک مشکل خاص برای سلامتی را حل کنید، انتخاب پروبیوتیک صحیح برای شرایط درست، ضروری است، یا شما می­توانید دامنه وسیعی از پروبیوتیک­ها را در غذای خود مصرف کنید تا تمامی نیازهای شما پوشش داده شود.

همانطور که قبلأ گفتیم، شما همان چیزی هستید که می­خورید، و پروبیوتیک­های زنده بخش حیاتی از یک محیط سالم روده­ای برای حمایت از جنبه­های متعدد سلامتی هستند.

وقتی که برچسب پروبیوتیک روی محصولات را می­بینید، این باید جنس، گونه و سویه پروبیوتیک را آشکار سازد. محصول (معمولأ در کپسول­ها یا در قرص­های پروبیوتیک) باید واحدهای تشکیل دهنده کلونی را در زمان تولید به شما اطلاع دهد. همچنین اکثریت پروبیوتیک­ها می­توانند تحت حرارت از بین بروند، بنابراین دانستن اینکه آن شرکت تولیدکننده دارای تأسیسات انبارسازی و خنک­کنندگی مناسب نیز است، اهمیت دارد.

هفت چیز مشخص وجوددارد که شما باید در زمان خریداری یک مکمل پروبیوتیک از آن آگاهی داشته باشید:

کیفیت نام تجاری- به دنبال مکمل­های غذایی از شرکت­های معروف و مشهور همراه با نظراتی از جانب کاربران (که به سهولت در دسترس است) باشید.

شمار CFU بالا- یک محصول پروبیوتیک با نام تجاری خریداری کنید که شمارش پروبیوتیک بالا، از 15 تا 100 بیلیون داشته باشد.

قابلیت زنده­مانی و تنوع سویه­ها- به دنبال سویه­هایی مانند باسیلوس کوآگولانس، ساکارومایسیس بولاردی، باسیلوس سوبتیلیس، لاکتوباسیلوس پلانتاروم، باسیلوس کلاوسی و دیگر کشت­ها یا فرمولاسیون­هایی باشید که اطمینان می­دهند پروبیوتیک­ها تا روده زنده می­مانند و می­توانند تشکیل کلنی دهند.

اجزای مکمل و پروبیوتیک­ها- برای اینکه باکتری­های پروبیوتیکی رشد کنند، آن­ها به پربیوتیک­ها نیاز دارند. مکمل­های پروبیوتیکی با کیفیت بالا، هم پربیوتیک­ها و هم دیگر اجزایی را دارند تا از هضم و ایمنی آن­ها اطمینان یابند. مثال­هایی از این اجزا شامل تخم کتان، دانه­های چیا، دانه­های کانی هوا، آستراگالوس، اشواگاندا، دانه­های گیاه کله گربه، دانه­های کدوتنبل، خارخار، نخود فرنگی، زنجبیل، لوبیای مانگ و دارچین (ترجیحأ به شکل تخمیر شده) می­باشند.

پایداری و نوع ارگانیسم-برخی سویه­ های پروبیوتیک­ها نیاز دارند تا در سرما نگهداری شوند تا توانایی­های خود را حفظ کنند.

این برای تولید، انتقال، ذخیره­سازی و فروش آن­ها نیز باید به کار برود. بقیه آن­ها در قفسه­ها پایدار هستند و به نگهداری در یخچال نیازی ندارند. متأسفانه، بسیاری از پروبیوتیک­های یخچالی هرگز از معده عبور نمی­کنند زیرا پایدار نیستند. در عوض، به دنبال محصولات پایدار در قفسه­ها باشید که دارای میکروارگانیسم­های برپایه خاکی هستند.

شکر-قند منبع غذایی مناسبی برای پروبیوتیک­ها نیست. پروبیوتیک­ها منابع غذایی هستند که می­توانند باکتری­های پروبیوتیک را زنده نگه دارند. سین­بیوتیک یک مکمل غذایی است که دارای هردوی پروبیوتیک­ها وپربیوتیک­ها است. بهترین سین­بیوتیک­ها دارای نشاسته­های سالم گیاهی و فیبرها هستند.

زنده در مقابل مرده- کشت­های زنده و فعال بهتر از ساخته شده با کشت­های فعال و زنده هستند. پس از تخمیر، محصول ممکن است با گرما تیمار شود که هم باکتری­های خوب و هم باکتری­های بد را از بین می­برد (طول عمر نگهداری در قفسه را افزایش می­دهد).

فواید پروبیوتیک

اثرات جانبی و فواید پروبیوتیک ­ها

تمامی پروبیوتیک­ها بطور یکسان ساخته نمی­شوند. تمامی سویه­ها نیز اثرات مفید ندارند، و این نکته مهم است که قبل از اینکه یک مکمل جدید را شروع کنید درباره آن تحقیق کرده باشید. و همیشه، تمامی رژیم­های مکملی جدید باید تحت نظارت و راهنمایی یک متخصص حرفه­ای پزشکی صورت گیرند.

اثرات جانبی پروبیوتیک­ها گاهی اوقات می­تواند شامل اسهال، اگر شما مقدار زیادی را در مدت زمان اندکی دریافت کنید، شود. شما می­توانید با مقدار کمتری شروع کنید، مثل یک قاشق غذاخوری از کفیر یا یک کپسول پروبیوتیک در هر روز، و اندک اندک این مقدار را درصورت نیاز افزایش دهید، البته اگر تازه شروع به خوردن غذاهای پروبیوتیک یا دریافت مکمل­های رژیمی کرده­اید.

یکی از اثرات جانبی خیلی نادر پروبیوتیک­ها که در بیماران سرطانی دیده می­شود سپسیس است. این میزان شیوع به شدت کمی دارد.

بطور کلی، بسیاری از مطالعات نشان داده­اند که پروبیوتیک­ها با اثرات جانبی اندکی همراه هستند و معمولأ مزایای بسیاری دارند.

تفکرات نهایی بر راهنمای ابتدایی برفواید  پروبیوتیک­ ها

پروبیوتیک های طبیعی باکتری­هایی هستند که در دستگاه گوارشی شما وجود دارند و از سیستم ایمنی شما حمایت  و به کاهش التهابات مزمن کمک می­کنند، و بطور بالقوه بروی ایجاد بسیاری از بیماری­ها موثر هستند.

بخاطر اینکه بخش عمده­ای از سلامتی شما در یک میکروبیوم پیچیده در روده آغاز می­شود، تعادل مناسب باکتری­های روده شما برای سلامتی کلی حیاتی است.

اولین گام در ایجاد یک روده سالم با پروبیوتیک­ها این است که از کشنده­های باکتری­های خوب مانند شکر، تنش مزمن و الکل اجتناب کنیم.

تحقیقات وسیع نشان داده­اند که پروبیوتیک­ها تعداد زیادی مزیت برای سلامتی دارند که شامل پیشگیری از بیماری­های گوارشی مانند سندروم لگن تحریک­پذیر و اسهال­های عفونی، افزایش ایمنی بدن، و مزیت­های پروبیوتیکی بیشتری، می­شود. حتی برخی تحقیقات نشان داده­اند که مزیت­های پروبیوتیک­ها به تسکین یبوست نیز می­رسد.

شما می­توانید پروبیوتیک­ها را در برنامه روزانه خود با خوردن غذاهای تخمیرشده و ترش الحاق کنید، و باکتری­های روده­تان را با فیبرهای نامحلول در غذاهای غنی از فیبر تغذیه کنید، و حتی مکمل­های پروبیوتیکی با کیفیت بالا دریافت کنید تا از مزیت­های پروبیوتیک­ها بهره مندشوید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور