ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

10روش افزایش متابولیسم بدن وغذاهای چربی سوز

افزایش متابولیسم: چه غذاهایی چربی سوز هستند؟همه غذاها باعث تحریک سوخت و ساز بدن می شوند. با این حال ، برخی از انواع مواد غذایی ، مانند فلفل قرمز ، ممکن است بیش از سایرین بر متابولیسم تاثیر داشته باشد. خوردن این غذاها ممکن است منجر به کاهش وزن شود.

10روش افزایش متابولیسم بدن وغذاهای چربی سوز

همچنین برخی از غذاها مانند آجیل می توانند به مدتی طولانی تر از بقیه، جلوی گرسنگی را بگیرند. مصرف این غذاها می تواند به کنترل اشتها و کاهش مصرف کلی غذا کمک کند و منجر به کاهش وزن شود.

در این مقاله برخی غذاهای چربی سوز را بررسی می کنیم که می توانند به افراد در کاهش وزن کمک کنند. ما همچنین مختصری درباره نحوه گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی توضیح می دهیم:

افزایش متابولیسم

آجیل

آجیل ها بسیار مغذی هستند. آنها سرشار از پروتئین و چربی های خوب هستند که هر دو برای برطرف کردن گرسنگی در طولانی مدت مفید هستند.

نکته مهم این است که افراد می توانند بدون افزایش وزن ، آجیل را در یک رژیم غذایی سالم بگنجانند.

به عنوان مثال ، پژوهشی از سال 2011 ، که در مجله تغذیه و متابولیسم منتشر شده است ، نشان داد که گنجاندن آجیل در رژیم غذایی بیش از 12 هفته منجر به بهبود کیفیت رژیم غذایی بدون افزایش وزن می شود.

ماهی روغنی

ماهی نوعی غذای سالم است که حاوی اسیدهای چرب حیاتی امگا 3 می باشد. ماهی های روغنی مانند ماهی سالمون  به طور ویژه سرشار از اسیدهای چرب زنجیره طولانی هستند که یافتن آنها در جای دیگر دشوار است.

افزایش متابولیسم

ماهی همچنین پروتئین بالایی دارد. پروتئین رژیم غذایی می تواند گرسنگی را برطرف کند و یک ابزار مهم به منظور کاهش وزن است.

ماست

ماست ها می توانند مواد مغذی متفاوتی داشته باشند. ماست ساده ، مانند ماست یونانی ، سالم ترین است. این ماست حاوی انواع ویتامین ها ، مواد معدنی و پروبیوتیک ها است.

ماست همچنین حاوی انواع مختلف پروتئین مانند کازئین و آب پنیر ست. مطالعه ای از سال 2014 که در مجله Nutrition آمده است نشان می دهد که خوردن ماست با پروتئین بالا می تواند برای کنترل اشتها ، جبران گرسنگی و کاهش مصرف کلی غذا مفید باشد.

لپه

لپه و عدسی یا کاری با فلفل قرمز

نخود فرنگی سرشار از ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر است.این ماده همچنین حاوی کربوهیدراتهای پیچیده ای است که منبع مناسبی از انرژی هستند.

لپه نیز حاوی پروتئین هایی است که می تواند گرسنگی را برطرف کند.

افزایش متابولیسم

تخم مرغ

به گزارش انجمن قلب آمریکا(AHA) ، تخم مرغ سرشار از ویتامین ها ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مهم برای سلامتی است.کلسترول بالایی دارد ، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن کلسترول باعث ایجاد کلسترول بالا در بدن می شود.

تخم مرغ همچنین منبع عالی پروتئین است و اشتها را کنترل می کند. پژوهشی در مجله Nutrition Research نشان داد که خوردن تخم مرغ در صبحانه بر کنترل گرسنگی و مصرف مواد غذایی بعدی در روز تأثیر مثبت می گذارد.

فلفل تند

فلفل های تند کپسایسین شیمیایی دارند که می تواند برای کاهش وزن مفید باشد.

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی مقادیر زیادی تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​است. این نوع خاصی از چربی است که برای سلامتی فواید زیادی دارد.

چای سبز

چای سبز منبع مفیدی از آنتی اکسیدان ها است و می تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد. یکی از این مزایا شامل کاهش وزن است.

اضافه کردن غذاهای چربی سوز به رژیم غذایی

در برخی موارد ، می توان اساس یک وعده غذایی را، غذای چربی سوز قرار داد؛ مثلا ماهی روغنی مانند سالمون با سبزیجات. گزینه دیگر سرو تخم مرغ با نان تست سبوس دار برای صبحانه است.

برای انواع گیاهخواران، وعده های غذایی گیاهی سرشار از پروتئین می تواند یک روش مفید برای کاهش وزن باشد؛ مثلا مخلوط غذای چربی سوز لپه با دیگر منابع مفید پروتئین یکی از راه های انجام این عمل است. نمونه هایی از این موارد شامل سوپ لپه یا دال لپه می شود.

همچنین انتخاب میان وعده های چربی سوز مانند آجیل مفید است. چنین میان وعده هایی، بیش از شکلات یا چیپس قادر به رفع گرسنگی و کنترل اشتها هستند.

افزایش متابولیسم

 

روش­های زیرکانه برای افزایش متابولیسم

آیا می­دانید چگونه متابولیسم/ سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهید؟ چیزهایی در مورد متابولیسم وجود دارند که شما نمی­تواندی آن­ها را تغییر دهید، شما نمی­توانید سن یا جنسیت یا سابقه پزشکی خود را تغییر دهید. اما این بدان معنی نیست که شما نمی­توانید سرعت متابولیسم خود را ابداً افزایش دهید.

چگونه متابولیسم خود را زیاد کنیم؟

غذاهای افزایش دهنده متابولیسم، ترفندهای تنظیم وقت وعده­های غذایی و حتی برخی از سبک­های شگفت­آور در طراحی خانه وجود دارند که به شما کمک می­کنند در طول روز کالری بیشتری بسوزانید و به اندام دلخواه خود (اندام شایسته و مناسب) برسید. در ابتدا باید اصول اولیه متابولیسم را بیاموزید. سپس قادر خواهید بود بهترین روش­های افزایش متابولیسم خود به منظور کاهش وزن و سلامت بهتر را انتخاب کنید.

متابولیسم خود را در صبح افزایش دهید

طریقه­ای که شما روزتان را شروع می­کنید می­تواند نقش مهمی را در متابولیسم روزانه­ی شما ایفاء کند. رژیم گیرندگان باهوش، شب به خوبی می­خوابند (خواب کافی دارند) به طوریکه برای انجام فعالیت در روز، انرژی زیادی دارند. شما هم­چنین قبل از صرف صبحانه می­توانید حرکات کششی[4] صبحگاهی انجام دهید تا اندک کالری­های اضافی را بسوزانید. سپس، زمان پوشیدن لباس و خوردن صبحانه است. چه باور کنید چه نکنید، لباس­های انتخابی شما برای پوشیدن می­توانند تعداد کالری­هایی را که در طول روز می­سوزانید، تغییر دهند. لباس­هایی انتخاب کنید که باعث ­شود شما احساس خوبی را در مورد بدنتان داشته باشید و حرکت مفید و سالم را افزایش دهد. در آخر، صبحانه­ای را آماده کنید که در کل طول روز شما را برای کالری سوزی بیشتر آماده کند.

در محل کار، افزایش دهنده­ های متابولیسم را امتحان کنید

احتمالاً بیشتر شما روز خود را در دفترکار می­گذرانید. بنابراین اگر شما در محل کار، سرعت متابولیسم خودتان را افزایش ندهید، نمی­تواندی کالری مورد نیازِ کاهش وزن را بسوزانید. خب در محل کار چگونه می­توانید سرعت و میزان متابولیسم خود را تغییر دهید؟ این کار، راحت­تر از چیزی است که شما فکرش را می­کنید. به سادگی، وقفه­هایی با فعالیت کوتاه را در طول روزگاری خود برنامه­ریزی کنید تا مجبور شوید از صندلی خود بلند شوید و حرکت کنید. در زمان ناهار، مطمئن شوید غذایی که می­خورید، متناسب و سازگار با رژیم شماست و حاوی غذاهای غنی از پروتئینِ افزایش دهنده­ی متابولیسم می­باشد.

به نکات مهم در رابطه با میان­وعده­هادقت کنید. از خوردن نوشیدنی­ها و خوردنی­هایی که باعث می­شود احساس کسلی و تنبلی کنید، بپرهیزید. سطح انرژی خود را با نوشیدنی­هایی که به ماهیچه­ساز ی کمک می­کنند، افزایش دهید.

افزایش متابولیسم

در خانه سرعت متابولیسم خود را زیاد کنید.

آیا شما می­دانید که در حین تمیز کردن خانه می­توانید کالری­سوزی کنید (متابولیسم بدن خود را افزایش دهید؟ بله می­توانید! به آسانی با تغییر نحوه­ی انجام برخی از کارهای خانه می­تواند میزان کالری­های سوخته بدنتان را افزایش دهید. برخی از امور روزانه­ی تمیز کردن خانه می­تواند 200 الی 400 تا کالری یا بیشتر از این مقدار را بسوزانند.

اما فقط تمیزکاری خانه (کارهای روزمره منزل) نیست که می­تواند به افزایش متابولیسم شما در خانه کمک کند بلکه دانشمندان دریافته­اند که تغییرات ساده در طراحی خانه می­تواند به شما کمک کند تا کم­تر غذا بخورید و بیشتر اوقات حرکت و جنب و جوش داشته باشید و در روزهایی که احساس تنبلی می­کنید حتی می­توانید یک تمرین افزایش دهنده­ی متابولیسم را روی صندلی انجام دهید.

خوردن غذاهای افزایش دهنده سوخت و ساز

آیا غذاهایی وجود دارند که به سوختن کالری بیشتر در بدن ما کمک کنند؟ بله، وجود دارند. اما ما رازهای کمی را در مورد غذاهای افزایش دهنده متابولیسم به شما می­گوییم. آن­ها کالری خیلی زیادی را نسبت به غذاهای معمولی نمی­سوزانند. در واقع شما نباید به رژیم غذایی متابولیسم سریع به عنوان اولین متد کاهش وزن تکیه کنید. شما می­توانید کالری اضافی زیادی را از طریق جنب و جوش روزانه خود بسوزانید.

افزایش متابولیسم

اما با مصرف غذاهای افزایش دهنده­ی متابولیسم، فقط چندکالری بیشتر را می­سوزانید. همین مسئله در مورد خوردن در همه­ی زمان­ها (افزایش تعداد دفعات خوردن) صادق است.

بسیاری از افراد رژیم گیرنده از طریق افزایش وعده­های غذایی(تقسیم یک وعده به چند وعده کوچک در زمان­های مختلف) سعی در افزایش سرعت متابولیسم دارند. اما این استراتژی، برای جلوگیری از حالت گرسنگی، اغلب نتیجه عکس می­دهد و به جای کاهش وزن باعث افزایش وزن می­شود.

خب چگونه می­توانیم غذاهای مناسب را در زمان­های مناسب بخوریم تا سرعت متابولیسم بدن خود را افزایش دهیم؟

شما می­توانید غذاهایی را انتخاب کنید که کالری بیشتری می­سوزانند، فقط مطمئن شوید که شما آن­ها را در حد اعتدال مصرف می­کنید درست مثل همه­ی غذاهای مناسب دیگری که در رژیم غذایی خود مصرف می­کنید.

سرعت متابولیسم خود را با ورزش و تمرین افزایش دهید.

ورزش بهترین روش برای تغییر سرعت متابولیسم است. یک برنامه تمرین ورزشی خوب به شما کمک می­کند تا موتور سوخت و ساز بدنتان با دور تند بگردد به طویر که شما بتوانید در طول روز کالری بیشتری را بسوزانید حتی زمانی که روی میز نشسته­اید. اما تمرینات مربوط به افزایش متابولیسم خیلی آسان نیستند. تمریناتی که تغییر زیادی را در سرعت متابولیسم ایجاد می­کنند معمولاً سخت­ترین نوع آن­ها می­باشند.

البته، این بدان معنا نیست که شما نمی­توانید به عنوان یک مبتدی متابولیسم خود را تغییر دهید. تمرینات سطح ابتدایی باعث ایجاد قدرت، سوختن کالری و افزایش سلامت می­شوند. همه این عوامل تأثیر مثبتی روی متابولیسم شما دارند. اگر شما برای انجام تمرینات شدید و سخت آماده نستید بنابراین تمرینات سطح ابتدایی (مقدماتی) انتخاب خوبی برای شروع هستند.

عادات روزانه برای افزایش سرعت متابولیسم

راه­های زیادی برای افزایش متابولیسم و تغییر بدن وجود دارند. اما همانطور که ملاحظه می­کنید هیچ ترفندی وجود ندارد که به تنهایی معجزه کند. برای تغییر نحوه­ی عملکرد و سوخت و ساز بدن، باید شیوه­ی زندگی خود را تغییر دهید. اگر واقعا می­خواهید سرعت متابولیسم خود را افزایش دهید از تغییر در فعالیت­های روزانه خود شروع کنید. اگر در طول روز بتوانید حرکت و جنب و جوش بیشتری داشته باشید بهترین سود را خواهید برد.

سپس غذاهای متناسب با رژیم را انتخاب کنید که کمک می­کنند تا احساس کنید پرانرژی­تر شده­اید. در آخر، از مصرف قرص­ها و شربت­های افزایش دهنده­ی متابولیسم خودداری کنید (مگر این که دکتر شما آن­ها را تجویز کند). اکثر این داروها، مفید واقع نمی­شوند و برخی از آن­ها حتی باعث بروز آسیب هم می­شوند. به یاد داشته باشید، زمانی که شما هر برنامه جدیدی را برای افزایش متابولیسم یا تغییر وزنتان شروع می­کنید،

تغییرات کوچک بهتر عمل می­کنند (تغییرات کوچک ماندگارتر و مؤثرتر هستند). فقط چند مورد از این تغییرات را انتخاب کنید و سپس اگر دیدید که روند کاهش وزنتان با موفقیت جلو می­رود، عادات روزانه جدیدی را به برنامه خود اضافه کنید.

دلایلی که رژیم شما مؤثر واقع نمی­شود (به کاهش وزن شما کمک نمی­کند)

این جمله آشنا است، “صرف نظر از اتفاقات دیگر (بقیه چیزها) من نمی­توانم وزن کم کنم”. مهم نیست زیاد یا کم. شما همه چیز را به درستی انجام می­دهید اما رژیمتان تأثیری روی وزن شما نگذاشته است. شما پرخوری نکرده­اید، اما هنوز در حال افزایش وزن هستید. آیا این تقصیر شماست؟ آیا چیزی را اشتباه انجام داده­اید؟ آیا برنامه اشتباهی را برای کاهش وزن انتخاب کرده­اید؟

آیا شما واقعاً قصد دارید اضافه وزن داشته باشید؟ جواب همه­ی این سؤالات احتمالاً خیر است. مهم نیست که از چه نوع رژیمی استفاده می­کنید، از کدام متخصص کاهش وزن مشورت می­گیرید یا از چه برنامه تمرینی برای ورزش استفاده می­کنید. راز موفقیت کاهش وزن در پیدا کردن تعادل صحیح و مناسب انرژی است. شما باید کالری بیشتری از آن چه که مصرف می­کنید، بسوزانید.

اما این پیچیده ­تر از آن چیزی است که به نظر می­رسد، چون عوامل زیادی وجود دارند که هم روی انرژی ورودی به بدن شما (کالری مصرف شده) و هم انرژی خروجی (کالری سوخته شده) تأثیر می­گذارند.

عوامل بسیاری وجود دارند که روی میزان کالری مصرفی روزانه شما تأثیر می­گذارند. هرکدام از این عوامل می­توانند دلیل عدم کاهش وزن شما علی­رغم رعایت رژیم غذایی باشند. به احتمال زیاد، مشکل ترکیبی از چندین عامل است. هر کدام از آن­ها را ارزیابی کنید تا ببینید در کجا می­توانید (در کدام قسمت می­توانید) اصلاحات را انجام دهید و تعادل برقرار کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور