ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد | نازایی |

پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد : چه اقداماتی پارگی کیست تخمدان را مدیریت می کند ؟

کیست تخمدان ، یک کیسه پر از مایع است که داخل یا روی تخمدان شکل گرفته است . در بعضی موارد کیست ممکن است باز شود ( پاره شود ) .یک کیست پاره شده ممکن است به چندین روش مدیریت شود :

-شما ممکن است فقط به پیگیری علائمتان نیاز داشته باشید

-شما ممکن است به داروی مسکن نیاز داشته باشید

-ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید

پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد

تخمدان ها یک جفت ارگان بیضی شکل و کوچک در قسمت پایین شکم خانم هاست . حدودا ماهانه یک بار یکی از تخمدان ها یک تخمک آزاد می کند . تخمدان ها همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون را نیز می سازند . اینها در بارداری ، سیکل قاعدگی و رشد پستان ها نقش دارند .

کیست تخمدان ممکن است با دلایل مختلف گسترش پیدا کند . بسیاری از کیست های تخمدان بی ضررهستند . کیستی که پاره می شود ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند یا فقط علائم خفیفی ایجاد کند . پارگی کیست هایی که باعث علائم خفیف می شوند اغلب با داروهای مسکن می توانند مدیریت شوند . کیست ممکن است با یک تست تصویربرداری همچون سونوگرافی مشاهده شود .

در برخی موارد ، پارگی کیست تخمدان می تواند باعث علائم شدیدی شود . این ها می تواند شامل درد شدید در زیر شکم یا خونریزی باشد . علائمی مثل این به درمان اورژانسی نیاز دارند .

شما ممکن است نیاز به مراقبت در بیمارستان داشته باشید اگر علائم شدیدی برای پارگی کسیت دارید . از شما ممکن است رگ وریدی گرفته شود و داروی مسکن از طریق یک سوزن وارد وریدتان شود .

شما ممکن است به دریافت مایعات یا خون نیاز داشته باشید که جایگزین خونریزی داخلی شود . در موارد نادر ، پارگی کیست تخمدان ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد . این ممکن است یک جراحی اورژانسی باشد .

اگر شما به خاطر خونریزی داخلی نیاز به جراحی داشته باشید ، جراح در حالی که شما بیهوش هستید ، برشی در شکمتان ایجاد خواهد کرد . پزشک خونریزی را کنترل می کند و هر لخته خون یا مایعی را خارج می کند . ممکن است سپس کسیت یا کل تخمدان را نیز بردارد .

برخی از پارگی های کیست تخمدان می تواند خونریزی زیادی ایجاد کند . این نیاز به مداخله اورژانسی پزشکی دارد . در موارد شدید از دست دادن خون می تواند باعث کم شدن جریان خون به ارگان های شما شود . در موارد نادر ممکن است باعث مرگ شود .

بسیاری از کیست های تخمدان پاره نمی شوند . کارشناسان نمی دانند که چرا برخی از کسیت ها پاره می شوند و برخی پاره نمی شوند . احتمال پارگی کیست در طی ورزش شدید یا فعالیت جنسی بیشتر است . اگر وضعیت سلامتی شما به گونه ای است که به راحتی دچار خونریزی می شوید ، شما احتمالا برای پارگی کسیت تخمدان نیاز به جراحی خواهید داشت .

انواع مختلفی از کیست تخمدان وجود دارد . کیست های عملکردی معمول ترین نوع کیست است . این فقط ممکن است در خانم هایی که یائسه نشده اند اتفاق بیفتد . آنها اغلب زمانی اتفاق میفتد که تخمک  در طی تخمک گذاری از تخمدان آزاد نمی شود . این کیست ها معمول ترین نوع کیست برای پارگی هستند .

درمان پارگی کیست تخمدان

برای بسیاری از خانم ها پارگی کیست تخمدان هیچ علامتی ایجاد نمی کند یا باعث علائم خفیف می شود . علائم خفیف می توانند اغلب با داروهای مسکن مدیریت شوند . در این شرایط به ندرت خطری وجود دارد .

در برخی موارد شما ممکن است علائم شدیدتری داشته باشید . این ها می توانند شامل درد شدید زیر شکم و خونریزی با شند . عدم کنترل خونریزی می تواند تهدید کننده حیات باشد .

فورا به ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنید . بسته به علائمتان شما ممکن است به بستری شدن نیاز داشته باشید . موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند . این ممکن است است یک اقدام اورژانسی باشد . جراحی ممکن است کمتر تهاجمی باشد ( لاپاراسکوپی ) .

این بدین معنی است که از یک برش خیلی کوچک استفاده می شود . یا ممکن است یک روش باز استاندارد باشد که زا یک برش خیلی بزرگتر استفاده شود .همه جراحی ها خطراتی دارند ، اما در موارد شدید خطرات بیشتری برای شما وجود دارد اگر جراحی انجام نشود .

متأسفانه، در حال حاضر هیچ درمانی برای PCOS وجود ندارد و اگر این بیماری در شما تشخیص داده شده باشد، احساس ناراحتی یا نگرانی در مورد سلامتی خود کاملاً قابل درک است. با این حال، لطفاً مطمئن باشید که گزینه‌های درمانی متعددی وجود دارد (خواه در تلاش برای باردار شدن باشید یا نه) که می‌تواند به کنترل علائم شما کمک کند.

علائم پارگی کیست تخمدان

خونریزی

عفونت

– عدم بهبودی مناسب برش جراحی

– لخته های خون

– خطرات بیهوشی

– آسیب به رگ های خونی ، اعصاب ، عضلات یا ساختارهای اطراف لگن

– نیاز به برش بزرگتر ( اگر شما لاپاراسکوپی شدید )

– بافت اسکار ( چسبندگی ) که بعد از بعد از جراحی اتفاق می افتد

چگونه می توانم برای برای مدیریت پارگی کیست تخمدان آماده باشم ؟

یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی پارگی کسیت تخمدان را تشخیص می دهد . اگر شما یک درد تیر کشنده و ناگهانی دارید فورا با ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنید .

اگر شما می دانید که کیست تخمدان دارید ، بدانید که ان می تواند پاره شود و نیاز به درمان داشته باشد . ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا یک پزشک زنان زایمان این شرایط را تشخیص خواهد داد .

 ارائه دهنده شما درباره تاریخچه پزشکی و علائمتان خواهد پرسید . اطمینان داشته باشید برا گفتن به ارائه دهنده تان ، اگر می دانید که کیست تخمدان دارید .

شما احتمالا معاینه فیزیکی نیز خواهید شد . این احتمالا  شامل معاینه لگنی خواهد بود . اگر ارائه دهنده شما فکر کند که شما پارگی کیست دارید ، شما ممکن است به تست هایی نیاز داشته باشید . این تست ها می توانند  به رد کردن علل احتمالی دیگر علائمتان ، همچون بارداری خارج رحمی ، آپاندیسیت یا سنگ کلیه کمک کنند .

 بعضی از این تست ها ممکن است شامل :پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد

– سونوگرافی : این تست از امواج صوتی برای نمایش سایز ، شکل و محل کیست استفاده می شود .

– تست بارداری : این تست انجام می شود برای چک کردن اینکه بارداری ممکن است علت کیست باشد .

– تست خون : برای آهن پایین خونتان چک می شود (آنمی ) . آنها همچنین برای عفونت و نشانه هایی از سرطان چک می شود .

– تست ادرار : علل احتمالی دیگر درد شما را بررسی می کند .

– کشت واژینال : برای چک کردن عفونت لگن انجام می شود .

– سی تی اسکن : از یک سری اشعه های ایکس و یک رایانه برای ایجاد تصویر دقیق از محل استفاده می شود .

شما ممکن است به تست های بیشتری برای رد کردن علل احتمالی دیگر علائمتان نیاز داشته باشید . اگر شما به جراحی برای کیستتان نیاز دارید ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تان به شما خواهد گفت که چه آمادگی هایی لازم است .

برای مثال شما نباید از نیمه شب قبل از جراحی تان بخورید یا بیاشامید .

پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد

مدیریت پارگی کسیت تخمدان بستگی به میزان پیچیدگی آن دارد . یک کیست معمولی ، یک کیسه پر از مایع است . یک کیست مختلط ممکن است قیمت های جامد ، برجستگی روی سطح یا چندین قسمت پر از مایع داشته باشد . بسیاری از خانم ها کیست های تخمدان کارآمدی دارند. بسیاری از این کیست ها مختلط نیستند .

یک کیست پاره شده که مختلط نباشد ، می تواند با داروهای مسکن درمان شود .

ممکن است به شما گفته شود که علائمتان را به مرور زمان کنترل کنید . در بعضی موارد شما ممکن است به پیگیری تست های سونوگرافی نیاز داشته باشید . شما ممکن است به هیچ درمان دیگری نیاز نداشته باشید . اگر کیست مختلط است ، شما ممکن است به مراقبت های مختلفی نیاز داشته باشید .

این نوع کیست ممکن است باعث :

-از دست دادن خون که سبب کاهش  جریان خون یا ضربان بالای قلب می شود .

-تب

-علائمی از سرطان احتمالی

اگر شما یک کیست مختلط پاره شده دارید ، ممکن است به مراقبت در بیمارستان نیاز داشته باشید . درمان شما ممکن است شامل :پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد

-مایعات داخل وریدی برای جایگزین کردن مایعات از دست رفته

-کنترل دقیق ضربان قلب و علائم حیاتی تان

-کنترل سطح گلبول های قرمز خون ( هماتوکریت ) برای چک کردن توانایی خون در حمل اکسیژن

-تکرار سونوگرافی برای چک خونریزی داخل شکمی

-جراحی برای شرایط وخیم پزشکی یا چک کردن از نظر سرطان

اگر شما به جراحی نیاز دارید ، ارائه دهنده شما ممکن است از یک روش تهاجمی کوچک استفاده کند  که لاپاراسکوپی نامیده می شود . ارائه دهنده در حالی که شما بیهوش هستید ، برشی کوچکی را روی شکم ایجاد می کند .

یک دوربین روشن شده کوچک و ابزار کوچک دیگر وارد این برش می شوند . ارائه دهنده خونریزی را کنترل می کند و هر لخته خون یا مایعی را بر میدارد . او ممکن است کیست یا کل تخمدان را بردارد .

 سپس ابزار ها برداشته شده و برش بسته می شود و بانداژ می شود . اگر ارائه دهنده از لاپاراسکوپی استفاده نکند ، جراحی با برش های بزرگتری انجام می شود .

درباره اینکه چه نوع درمانی برای شما بهتر است با ارائه دهنده تان صحبت کنید .پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد

پارگی کیست در دوران بارداری

شما و تیم مراقبت سلامتی تان برنامه ای را دنبال خواهید کرد که بیشترین فایده را برای شما دارد . اگر کسیت پاره شده تخمدان شما پیشرفته نیست ، شما احتمالا درمانتان را در خانه ادامه خواهید داد .

شما ممکن است از داروهای مسکن در صورت نیاز استفاده کنید . درد شما در طی چند روز از بین خواهد رفت . اگر درد تان بیشتر شد ، اگر احساس سرگیجه داشتید یا علائم جدید دیگر فورا به ارائه دهنده تان اطلاع دهید .

اگر نیاز به تصویر برداری یا تست های خون دارید ، به ارائه دهنده تان مراجعه کنید .

اگر شما یک کیست  مختلط پاره شده تخمدان دارید ، ممکن است نیاز داشته باشید که یک یا چند روز در بیمارستان بمانید . اگر کسیت شما خونریزی طول کشنده ندارد ، ممکن است بتوانید به خانه بروید .

شما می توانید در صورت نیاز ار داروهای مسکن استفاده کنید . شما ممکن است به پیگیری تست های تصویر برداری برای اطمینان از متوقف شدن خونریزی ، نیاز به جراحی کیست و رد کردن سرطان نیاز دارید .

اگر شما جراحی داشتید به شما گفته خواهد شد که چگونه از زخم و بانداژتان مراقبت کنید . شما ممکن است به محدود کردن فعالیت های بدنی برای مدتی نیاز داشته باشید .

تیم مراقبت بهداشتی تان به شما اطلاعات بیشتری ارائه خواهد داد. در موارد نادر ، پاره شدن کیست تخمدان به علت سرطان ایجاد می شود . این به درمان های پیگیری کننده دقیق تری برای یک پزشک متخصص در درمان سرطان ، نیاز خواهد داشت .

شما ممکن است به جراحی و سایر روش های درمانی دیگر نیاز داشته باشید .

بعضی خانم ها بیشتر از یک کیست تخمدان دارند. یک کیست پاره نشده ممکن است به مراقبت در طی زمان نیاز داشته باشد .

در موارد دیگر ممکن است به برداشتن کیست با جراحی نیاز داشته باشید . ارائه دهنده شما ممکن است داروهایی همچون قرص های ضد بارداری تجویز کند . این در بعضی موارد ممکن است به کوچک شدن کیست تخمدان کمک کند .پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد

عوارض جراحی کیست تخمدان

بیماران با کیست های بزرگ، علائم دردناک یا تصویربرداری مشکوک ممکن است برای جراحی کیست تخمدان توصیه شوند. جراحی کیست تخمدان برداشتن کیست از تخمدان ها از طریق برش های کوچک (لاپاروسکوپی) یا از طریق یک برش بزرگتر (لاپاراتومی) در شکم است. حدود 8 درصد از زنان مبتلا به کیست تخمدان، کیست هایی به اندازه کافی بزرگ می کنند که نیاز به درمان دارند

مانند هر جراحی دیگری، جراحی برداشتن کیست تخمدان خطراتی دارد، از جمله: پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد

  • کیست های تخمدان ممکن است پس از جراحی بازگردند
  • ممکن است درد قابل کنترل نباشد
  • بافت اسکار (چسبندگی) ممکن است در محل جراحی، روی تخمدان ها یا لوله های فالوپ یا در لگن ایجاد شود.
  • عفونت
  • آسیب به روده یا مثانه

آیا کیست های تخمدان پس از جراحی باز می گردند؟

تنها راه تضمین عدم بازگشت کیست‌های تخمدان، برداشتن تخمدان‌ها با جراحی، شروع یائسگی (بدون پریود ماهانه) است. علت کیست‌های تخمدان در تعیین اینکه آیا امکان عود کیست وجود دارد یا خیر، بسیار مهم است.

هدف از جراحی کیست تخمدان

هدف از جراحی کیست تخمدان، برداشتن کیست هایی است که یا ایجاد علائم هستند یا سرطانی هستند. برداشتن کیست ها به این معنی نیست که با گذشت زمان بر نمی گردند. مهم است که قبل از جراحی در مورد باروری با پزشک خود صحبت کنید زیرا برداشتن تخمدان ها یا آسیب رساندن به تخمدان ها در طول جراحی می تواند بر توانایی شما برای باردار شدن به طور طبیعی تأثیر بگذارد. با این حال، حتی اگر هر دو تخمدان به دلیل کیست برداشته شوند، همچنان می‌توان با استفاده از لقاح آزمایشگاهی نوزاد را حمل کرد.

آیا عمل کیست تخمدان خطرناک است

برای زنانی که سرطان تخمدان تشخیص داده می‌شود، معمولاً رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ برداشته می‌شوند که بارداری را غیرممکن می‌کند. خطر ابتلا به سرطان تخمدان با افزایش سن، به ویژه برای زنان مبتلا به کیست تخمدان پس از یائسگی یا با سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان، افزایش می‌یابد.

کیست ها به طور طبیعی در طول چرخه قاعدگی یک زن در طول سال های باروری او ایجاد می شوند. بسیاری از زنان حتی نمی دانند کیست دارند تا زمانی که این کیست باعث درد یا علائم شود یا با آزمایش تشخیصی پیدا شود.

کیست ها همچنین می توانند با اندومتریوز همراه باشند که در آن بافت پوشش داخلی رحم در خارج از آن رشد می کند، یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، یک اختلال هورمونی که باعث بزرگ شدن تخمدان ها با کیست های کوچک می شود. هنگامی که کیست ها توسط هر یک از شرایط ایجاد می شود، می تواند به مسائل باروری منجر شود

افراد چقدر به جراحی کیست تخمدان نیاز دارند؟

تخمین زده می‌شود که تنها 5 تا 10 درصد کیست‌های تخمدان نیاز به جراحی دارند و از بین آن‌هایی که برداشته شده‌اند، تنها 13 تا 21 درصد سرطانی هستند.

این جراحی ممکن است یک روش انتخابی در نظر گرفته شود و از قبل از طریق مطب پزشک برنامه ریزی شود. برای کیست های تخمدان پاره شده، ممکن است از دست دادن خون و مایعات رخ دهد که نیاز به جراحی اورژانسی برای برداشتن کیست دارد. شما باید انتظار داشته باشید که چند روز از محل کار برای این روش و دوره نقاهت بعد از جراحی مرخصی بگیرید.

بیماران باید فهرست کاملی از داروهای فعلی، از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، مکمل ها، ویتامین ها یا داروهای تفریحی که استفاده می کنند ارائه دهند. جراح تعیین می کند که آیا داروهایی که باعث افزایش خونریزی می شوند، مانند داروهای رقیق کننده خون، بسته به وضعیت پزشکی هر بیمار باید ادامه یابند یا متوقف شوند.

بعد از عمل کیست تخمدان چه بخوریم

با کیست تخمدان از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

غذاهای خاص ممکن است به کیست تخمدان کمک کند، که می تواند با PCOS یا عدم تعادل هورمونی مرتبط باشد. وب‌سایت‌ها و داستان‌های حکایتی زیادی درباره رژیم‌های غذایی خاص وجود دارد که با خوردن برخی غذاها کیست تخمدان را درمان می‌کنند. با این حال، مطالعات تحقیقاتی هیچ ادعایی مبنی بر درمان کیست تخمدان با مواد غذایی را تایید نکرده اند.

برداشتن کیست تخمدان در اتاق عمل بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می شود.

غذا و نوشیدنی

جراح به بیماران دستور می دهد که بعد از نیمه شب شب قبل از عمل چیزی نخورند و ننوشند. حداقل یک روز قبل از جراحی، اگر نه بیشتر، از مصرف الکل و سیگار اجتناب شود.پارگی کیست تخمدان چه خطری دارد

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور