ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

ورزش باعث عقب افتادن پریود میشود ؟ ایا ؟&*

ورزش باعث عقب افتادن پریود میشود : چگونه ورزش ممکن است دوره شما را تغییر دهد

وقتی شروع می کنید به طور منظم ورزش کنید .تغییرات زیادی در بدن شما وجود دارد که می توانید انتظار داشته باشید.

ممکن است دچار درد عضلانی شوید ، وزن کم کنید ، بهتر بخوابید و قدرت بدست آورید. اما آنچه ممکن است انتظار نداشته باشید این است که ورزش منظم می تواند باعث تغییر در چرخه قاعدگی شما نیز شود.

بسته به عوامل مختلفی كه در نحوه واکنش بدن شما به سطح فعالیت شما تأثیر می گذارد ، تغییرات ممکن است ظریف یا شدید باشد. 

در اینجا چهار اثر رایج که ورزش می تواند در دوره قاعدگی شما داشته باشد.

دستیابی به موفقیت خونریزی

ورزش منظم می تواند باعث ایجاد تغییرات ظریف در سطح هورمون شما شود ، که می تواند در ایجاد چرخه و ریختن سطح رحم شما اختلال ایجاد کند. پوشش رحم شما ممکن است با ریختن تصادفی به این سیگنال های هورمونی مخلوط پاسخ دهد ، که باعث خونریزی موفقیت آمیز می شود.

چگونه ورزش می تواند باعث دوره های نامنظم  قاعدگی شود

خود ورزش باعث نمی شود كه قاعدگی متوقف شود. این عدم تطابق بین انرژی مصرفی و انرژی دریافتی است ،

هنگامی که بدن شما انرژی کافی برای حفظ سیستم شما را ندارد ، انرژی خود را از موارد غیر ضروری مانند تولید مثل وقاعدگی ، رشد ، از جمله ساخت استخوان ، دور می کند.

 نوعی خونریزی غیر طبیعی رحم است که به لکه بینی نیز معروف است . این خونریزی ممکن است به رنگ تیره یا قرمز روشن باشد. به طور معمول ، این یک جریان خونریزی سبک تر از دوره معمولی قاعدگی شما است. 

هیچ علت و تأثیر مستقیمی از خونریزی بعد از ورزش وجود ندارد. این می تواند نتیجه یک آندومتر بی نظم باشد. یا ممکن است ناشی از تغییرات ساختاری در آستر رحم یا دهانه رحم باشد. گمانه زنی می شود که افزایش فشار شکم در ارتباط با برخی از انواع ورزش ها ممکن است باعث خونریزی از فیبروم های رحمی زیر موکوس ، پولیپ آندومتر و پولیپ دهانه رحم شود .

ورزش باعث عقب افتادن پریود میشود ؟؟؟

حتی اگر ورزش به طور کلی برای شما مناسب باشد ، استرس فیزیولوژیکی ورزش شدید می تواند تعادل محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-تخمدان را در برخی افراد قطع کند. هیپوتالاموس یک ساختار در مغز شما است که به عنوان مرکز کنترل برای چرخه قاعدگی خود را عمل می کند. این پیام های هورمونی را به غده هیپوفیز و تخمدان های شما ارسال می کند که به نوبه خود باعث تخمک گذاری می شوند.

بخوانید : درمان درد قاعدگی با ورزش ودمنوش

علت پریود نشدن

اگر این ارتباط به دلیل یک فشار روانی فیزیولوژیکی مانند ورزش شدید یا کاهش وزن قابل توجه قطع شود ، شما تخمک گذاری نخواهید کرد. اگر تخمک گذاری نکنید ، تغییراتی که باعث قاعدگی شما می شود اتفاق نمی افتد و پریودتان را از دست می دهید.

از دست دادن دوره های شما به دلیل ورزش شدید ، آمنوره ناشی از ورزش نامیده می شود.

ترکیب ورزش شدید و دریافت کم کالری استرس قابل توجهی روی بدن ورزشکاران  جوان می گذارد. در پاسخ به این استرس فیزیولوژیکی ، هیپوتالاموس تحریک خود را در تخمدان ها کاهش می دهد. سرانجام ، همراه با دوره های ورزشکار ، تخمک گذاری متوقف می شود. 

با گذشت زمان ، تخمدانهای او تولید هورمونی را کند می کند و در نتیجه سطح استروژن وی کاهش می یابد که به نوبه خود باعث از بین رفتن استخوان ها به همراه سایر عواقب منفی سلامتی می شود. 

تغییر در جریان خونریزی

اگر توجه داشته باشید که با شروع یک تمرین منظم ، متوجه می شوید که دوره های شما کمی سبک تر می شود. همان تغییرات هورمونی که می توانند پریودهای شما را به طور کلی متوقف کنند ، می توانند تأثیر ضعیفی بر روی بدن شما بگذارد و منجر به یک جریان سبک تر شود.

با کاهش وزن ، در حقیقت میزان استروژن در بدن خود کاهش می یابد ، که به نوبه خود باعث کاهش تجمع حلقوی آستر رحم شما می شود. روکش نازک تر به معنای کاهش جریان است. 4

درد قاعدگی

دو نوع درد درد پریود وجود دارد. اینکه ورزش کمک می کند یا خیر بستگی به علت درد شما دارد.

دیسمنوره اولیه

دیسمنوره اولیه دوره ای دردناک است و علت اصلی آن قابل تشخیص نیست. 5  معمولاً با اولین دوره اول شروع می شود و درد در هر دوره بعدی ایجاد می شود. غالباً زمانی که در 20 سالگی خود هستید از بین می رود. به احتمال زیاد ورزش می تواند به کاهش این نوع دوره دردناک کمک کند.

تصور می شود که تغییرات هورمونی ظریف مرتبط با ورزش منظم ، ممکن است غلظت پروستاگلاندین ها در آستر رحم شما را کاهش دهد. پروستاگلاندین ها مواد التهابی هستند که در بدن شما تولید می شود و عامل ایجاد انقباضات و گرفتگی عضلات رحم هستند. به همین دلیل داروهای ضد درد که مانع از تولید پروستاگلاندین ها مانند ایبوپروفن و NSAID ها می شوند ، برای درمان گرفتگی قاعدگی بهتر عمل می کنند.

با کاهش غلظت پروستاگلاندین ها ، گرفتگی دوره کاهش می یابد. با این حال ، مطالعات بالینی این فرضیه به اندازه کافی قوی نبوده اند تا به این نتیجه برسند که آیا ورزش کمک می کند یا خیر.

دیسمنوره ثانویه

دیسمنوره ثانویه یک دوره دردناک است که ناشی از آسیب شناسی اساسی است. این نوع از درد قاعدگی معمولاً با گذشت زمان بروز می کند و ممکن است حداقل تا 20 سالگی یا حتی بعد از آن شروع نشود. دو حالت شایع که باعث ایجاد این نوع درد می شود ، آدنومیوز و فیبرومهای رحمی است. 5

اگر دیسمنوره ثانویه دارید ، ورزش ممکن است با اثرات آن بر پروستاگلاندین ها به کاهش دوره های دردناک کمک کند. همانطور که در دیسمنوره اولیه وجود دارد ، پروستاگلاندین ها حتی با یک آسیب شناسی اساسی نقش مهمی در ایجاد انقباضات رحم و گرفتگی رحم دارند.

با این حال ، در هنگام ورزش در طول مدت زمان درد خود را افزایش ندهید ، به خصوص اگر فیبروم رحمی دارید ، که تومورهای خوش خیم از عضلات صاف در دیواره رحم شما رشد می کنند ، نگران نباشید. فیبرها شبکه ای از رگ های خونی ایجاد می کنند زیرا برای رشد به خون و مواد مغذی نیاز دارند.

هنگامی که ورزش می کنید ، بدن شما به نفع قلب ، ریه ها و ماهیچه های شما ، جریان خون را از سایر ساختارهایی که در این ورزش درگیر نیستند ، دور می کند. در شرایط عادی ، رحم شما بدون هیچ مشکلی با این کار سازگار می شود. اما اگر فیبروم دارید ، ممکن است که آنها کاهش قابل توجهی در جریان خون را هنگام ورزش تجربه کنند.

در اکثر موارد ، اگر تازه ورزش را شروع کرده باشید ، ناگهان شدت ورزش خود را افزایش داده اید ، یا به تازگی وزن زیادی را از دست داده اید ، نگرانی بزرگی در مورد برخی از خونریزی های موفقیت آمیز یا قاعدگی از دست رفته  وجود ندارد. اما اگر تغییری در چرخه خود مشاهده کرده اید که دو یا سه ماه متوالی ادامه می یابد ، باید آن را با پزشک خود صحبت کنید.

به طور کلی ، ورزش تأثیرات مثبتی بر دوره شما دارد. جالب است بدانید که خانمهایی که کم تحرک هستند و به طور منظم ورزش نمی کنند ، معمولاً دوره های سنگین تر و دردناک تری دارند.ورزش باعث عقب افتادن پریود میشود

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور