ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

در هفته اول بارداری از کجا بفهمیم بارداریم ؟(100درصد)

هفته اول بارداری کجا بفهمیم بارداریم : 24 ساعت بعد از لقاح سلول تخم که بعد تبدیل به نوزاد شما می شود به سرعت به تعداد زیادی سلول تقسیم می شود.

در هفته هشتم بارداری، اسم نوزاد شما از رویان به جنین تغییر می کند. بارداری عادی در حدود 40 هفته طول می کشد. این هفته ها به سه دوره سه ماهه تقسیم می شوند.

با دنبال کردن هر مرحله از رشد جنین در مورد نوزاد خود بیشتر یاد بگیرید.

چه زمانی بارداری شروع می شود؟

شروع بارداری در واقع اولین روز از آخرین دوره ماهیانه شماست. به این دوره سن بارداری یا سن عادت ماهانه گفته می شود. درواقع دو هفته جلوتر از زمانی است که لقاح اتفاق می افتد.

هر چند ممکن است به نظر عجیب برسد، تاریخ اولین روز از آخرین دوره پریود شما، تاریخ مهمی برای تعیین تاریخ تولد نوزاد شما محسوب می شود.

پزشک شما از شما در مورد این تاریخ سوال می پرسد و از این تاریخ استفاده می کند تا مشخص کند چقدر از بارداری شما گذشته است؟

لقاح چگونه عمل می کند؟ هفته اول بارداری کجا بفهمیم بارداریم

هر ماه، نوزاد شما وارد یک چرخه تولید مثلی می شود که به یکی از این دو راه ختم می شود. یا بار دیگر پریود می شوید یا باردار می شوید. این چرخه در سالهای تولید مثل شما – از زمان بلوغ از زمان نوجوانی تا یائسگی در حدود 50 سالگی ادامه دارد.

در چرخه ای که به بارداری ختم می شود چندین مرحله وجود دارد. اول گروهی از تخمکها (به نام اووسیت) آماده می شوند تا تخمدان را برای تخمک گذاری (آزادسازی تخمک) ترک کنند.

تخمکها در کیسه های کوچک پر از مایع به نام فولیکول قرار دارند. تصور کنید این فولیکولها یک محفظه کوچک برای هر یک از تخمکهای نابالغ تشکیل می دهند.

از این گروه از تخمکها تنها یکی بالغ می شود و چرخه را ادامه می دهد. این فولیکول سپس فولیکولهای دیگر این گروه را کنار می زند. رشد فولیکولهای دیگر در این مرحله، متوقف می شود.

فولیکول بالغ اکنون پاره می شود و تخمک را از تخمدان آزاد می کند. به این عمل تخمک گذاری گفته می شود. معمولا تخمک گذاری در حدود دو هفته قبل از شروع دوره پریود بعدی شما اتفاق می افتد. معمولا در وسط دوره تخمک گذاری انجام می شود.

بعد از تخم گذاری، فولیکول باز شده (پاره شده) تبدیل به ساختاری به نام کورپوس لوتئوم (جسم زرد) می شود. این ساختار هورمونهای استروژن و پروژسترون را ترشح (آزاد) می کند.

 پروژسترون به آماده سازی اندومتر (مخاط رحم) کمک می کند. این مخاط جایی است که یک تخم لقاح یافته قرار می گیرد تا رشد خود را آغاز کند.

اگر در این دوره (سیکل) باردار نشوید، این مخاط به هنگام پریود شما ریزش می کند.

به طور متوسط، لقاح در حدود دو هفته بعد از آخرین دوره ماهانه شما اتفاق می افتد.

 زمانی که اسپرم وارد تخمک شود، تغییراتی در پوشش پروتئینی تخمک، مانع از این می شود که اسپرمهای دیگر وارد تخمک شوند.

هفته اول بارداری کجا بفهمیم بارداریم

زمان لقاح، آرایش ژنتیکی نوزاد شما از جمله جنسیت نوزاد کامل می شود. جنسیت نوزاد شما به این بستگی دارد که چه اسپرمی در زمان لقاح تخمک را بارور می کند.

کلا زنان ترکیب ژنتیکی XX و مردان ترکیب ژنتیکی XY دارند. به عنوان مادر، به هر تخمک یک X می دهید. هر اسپرم یا می تواند X یا Y باشد. اگر تخمک بارور شده و اسپرم ترکیبی از X و Y داشته باشند، بچه پسر می شود و اگر دو X باشد بچه دختر می شود.

هفته اول بارداری کجا بفهمیم بارداریم

درست پس از لقاح چه اتفاقی می افتد؟

در عرض 24 ساعت بعد از لقاح، سلول تخم به سرعت شروع به تقسیم می کند و به سلولهای زیادی تقسیم می شود. پس از لقاح سه روز در لوله فالوپ باقی می ماند.

سپس تخمک بارور شده (اکنون بلاستوسیت نام دارد) همان طور که به آرامی از لوله فالوپ به طرف رحم حرکت می کند همچنان به تقسیم شدن ادامه می دهد. زمانی که به رحم رسید، کار بعدی آن چسبیدن به دیواره رحم است. به این کار لانه گزینی گفته می شود.

هرچند، پیش از لانه گزینی، بلاستوسیت از پوشش محافظتی خود خارج می شود. زمانی که بلاستوسیت به دیواره رحم نزدیک شد، این دو با هم تبادل هورمونی انجام می دهند تا به اتصال بلاستوسیت کمک کنند.

برخی از زنان در طی یک یا دو روز متوجه لکه (خون خفیف) به هنگام لانه گزینی می شوند.

این خونریزی عادی است و چیزی نیست که برایش نگران باشید. در این مرحله، دیواره رحم ضخیمتر می شود و گردن رحم (ورودی بین رحم شما و کانال تولد نوزاد) با مانعی از جنس مخاط بسته می شود.

در عرض سه هفته، سلولهای بلاستوسیت در نهایت یک توپ کوچک یا رویان را تشکیل می دهند.

در این زمان، اولین سلولهای عصبی نوزاد شکل می گیرند.

نوزاد رو به رشد شما وارد مرحله ای می شود که در هفته های اول بارداری چند اسم به خود اختصاص می دهد.

به طور کلی، نوزاد شما از زمان لقاح تا هفته هشتم رشد، رویان نامیده می شود. بعد از هفته هشتم تا زمان تولد به نوزاد، جنین گفته می شود.

کمترین زمانی که می توانم بفهمم باردار هستم چه زمانی است؟

از زمان لقاح، هورمون انسانی کوریونی (پرده بیرونی جنین) گونادوتروپین (hCG) در خون شما وجود دارد. این هورمون از سلولهایی ایجاد می شود که جفت (منبع غذایی نوزاد شما در رحم) را تشکیل می دهند.

همچنین هورمونی است که در تست بارداری نیز وجود دارد. حتی اگر این هورمون از همان اول وجود داشته باشد، مدتی زمان می برد تا در بدن شما دیده شود.

معمولا سه یا چهار هفته از اولین روز از آخرین پریود شما طول می کشد تا به قدری زیاد شود که در آزمایشهای بارداری دیده شود.

چه زمانی برای بارداری جدید باید به پزشک خود مراجعه کنم؟

بیشتر پزشکان از شما می خواهند برای گرفتن نوبت پزشک صبر کنید تا تست بارداری خانگی شما مثبت شود. زمانی که شما مقدار کافی hCG در بدن خود داشته باشید این تستها به طور  خیلی دقیق به شما می گویند باردار هستید.

می تواند چند هفته ای بعد از لقاح باشد. زمانی که تست بارداری در خانه شما مثبت شد برای اولین نوبت ویزیت با پزشک خود تماس بگیرید.

زمانی که تماس گرفتید پزشک شما ممکن است از شما بپرسد آیا ویتامینهای پیش از بارداری را مصرف می کنید یا خیر. این مکملها چیزی موسوم به اسید فولیک دارند.

بسیار مهم است که شما به هنگام بارداری حداقل 400 mcg اسید فولیک روازنه دریافت کنید تا مطمئن شوید که لوله عصبی نوزاد شما (شروع شکل گیری مغز و نخاع نوزاد) به خوبی شکل می گیرد.

بسیاری از پزشکان از شما می خواهند که حتی زمانی که باردار نیستید ویتامینهای پیش از بارداری به همراه اسید فولیک را مصرف کنید.

اگر تا آن زمان مصرف نکرده باشید پزشک شما از شما می خواهد هر چه زودتر مصرف آن را شروع کنید.

چه زمانی رشد نوزادم شروع می شود؟

در بارداری نرمال، نوزاد شما مراحل تغییر زیادی را پشت سر می گذارد. این زمان به سه مرحله تقسیم می شود که به آن دوره سه ماهه گفته می شود. پزشک شما احتمالا در مورد رشد نوزاد شما بر حسب هفته صحبت می کند. پس اگر شما سه ماهه باردار باشید بارداری شما در حدود 12 هفته است.

در طول هر دوره سه ماهه، شاهد تغییرات مشخصی در نوزاد و خودتان خواهید بود.

ما به طور سنتی فکر می کنیم که بارداری یک پروسه نه ماهه است. هرچند، همیشه این طور نیست. یک بارداری کاملا 40 هفته یا 280 روز طول می کشد به این بستگی دارد که شما چند ماه باردار هستید (برای بعضی طولانی تر و برای بعضی کوتاهتر است) و در چه هفته ای زایمان می کنید.

بارداری شما می تواند یا نه ماهه یا ده ماهه باشد. کاملا امری طبیعی و نرمال است. در مورد هر سوالی که درباره سن بارداری و تاریخ زایمان دارید با پزشک خود صحبت کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!