ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

قرص لاغری خیلی قوی بدون عوارض

قرص لاغری خیلی قوی بدون عوارض

قرص و داروی کاهش وزن مورد تایید FDA برای درمان طولانی مدت

اضافه وزن و چاقی شرایط پزشکی مزمنی هستند که بیش از 73 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهند. اضافه وزن به این معنی است که شما BMI 25-29.9 کیلوگرم بر متر مربع دارید و چاقی BMI 30 کیلوگرم بر متر مربع یا بیشتر است. در حال حاضر، پنج داروی کاهش وزن توسط FDA برای مدیریت طولانی مدت وزن تایید شده است:

قرص لاغری خیلی قوی بدون عوارض

فنترمین/توپیرامات، لیراگلوتاید، سماگلوتید، نالترکسون/بوپروپیون و اورلیستات.

داروهای کاهش وزن زمانی که با رژیم غذایی، ورزش و سایر اصلاحات سبک زندگی ترکیب شوند، بهترین عملکرد را دارند.

اگر سؤال یا نگرانی پزشکی دارید، مقاله‌های راهنمای سلامتی بر اساس تحقیقات و اطلاعاتی که توسط انجمن‌های پزشکی و سازمان‌های دولتی گرفته شده است، بررسی شده است. با این حال، آنها جایگزین توصیه های پزشکی حرفه ای، تشخیص یا درمان نیستند.

چاقی چیزی بیش از عدم تناسب در لباس شماست. این یک بیماری مزمن پزشکی است که افراد زیادی را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

در ایالات متحده، بیش از 73٪ از بزرگسالان بالای 20 سال اندازه گیری هایی در محدوده اضافه وزن یا چاقی دارند – که بیش از دو نفر از هر سه بزرگسال است .

 

از کجا بفهمید چاقی دارید؟

در دسترس ترین راه، بررسی شاخص توده بدن (BMI) است. BMI اندازه گیری وزن بدن شما بر حسب کیلوگرم (1 کیلوگرم برابر است با 2.2 پوند) تقسیم بر مجذور قد شما بر حسب متر . با استفاده از BMI خود، می توانید تعیین کنید که کدام یک از دسته بندی های زیر برای شما اعمال می شود:

اگر BMI شما بالاتر از 25 باشد، خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و COVID-19 شدید در شما افزایش می یابد . کاهش 5 تا 10 درصد از وزن اضافی می تواند به طور قابل توجهی سلامت شما را بهبود بخشد. داروهای کاهش وزن، علاوه بر رژیم غذایی، ورزش، و اصلاح سبک زندگی، برای برخی افراد مناسب است تا به اهداف کاهش وزن خود کمک کنند.

قرص های لاغری چیست؟

داروهای کاهش وزن به روش های مختلفی عمل می کنند و برای همه مناسب نیستند. افرادی که باردار هستند، در تلاش برای باردار شدن یا شیردهی هستند، نباید از این داروها استفاده کنند. داروهای کنترل وزن برای افرادی با موارد زیر در نظر گرفته شده است:

 • چاقی با BMI 30 کیلوگرم بر متر مربع یا بیشتر
 • اضافه وزن با BMI 27 کیلوگرم بر متر مربع یا بیشتر با مشکلات سلامتی مرتبط با وزن، مانند فشار خون بالا ، دیابت نوع 2 یا بیماری قلبی

قرص های کاهش وزن کوتاه مدت

سازمان غذا و دارو (FDA) چهار دارو را برای استفاده کوتاه مدت (تا 12 هفته) برای کمک به کاهش وزن تأیید کرده است:

 • فن ترمین
 • بنزفتامین
 • دی اتیل پروپیون
 • فندی مترازین

این داروها همگی محرک هایی هستند که باعث می شوند شما سریعتر احساس سیری کنید و کمتر غذا بخورید.

افراد مبتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا کنترل نشده یا سابقه اعتیاد یا سوء مصرف مواد نباید از این داروها استفاده کنند. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید هرگز از قرص های کاهش وزن استفاده نکنید .

بهترین قرص لاغری مورد تایید وزارت بهداشت

قرص ها و داروهای کاهش وزن طولانی مدت

با توجه به تمام خطرات داروهای کاهش وزن کوتاه مدت، اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به درمان هایی روی می آورند که برای بازه های زمانی طولانی تری تایید شده اند. در حال حاضر پنج دارو برای درمان طولانی مدت کاهش وزن توسط FDA تایید شده است:

 • فنترمین/توپیرامات (Qsymia)
 • لیراگلوتاید (Saxenda)
 • سماگلوتاید (Wegovy)
 • نالترکسون/بوپروپیون (Contrave)
 • Orlistat (Xenical، Alli)

این پنج دارو همگی در کمک به افراد برای دستیابی به حداقل 5 درصد کاهش وزن پس از استفاده از آنها به مدت یک سال مؤثر در نظر گرفته می شوند .

قرص های کاهش وزن چگونه کار می کنند؟

 • عمل به عنوان یک سرکوب کننده اشتها (کاهش میل شما به خوردن)
 • کاهش میزان جذب چربی از غذاهایی که می خورید
 • باعث می شود سریعتر احساس سیری کنید، بنابراین کمتر غذا می خورید.

فنترمین/توپیرامات (با نام تجاری Qsymia)

فنترمین/توپیرامات ترکیبی از فنترمین و داروی ضد تشنج توپیرامات است. استفاده از هر دو دارو با هم بهتر از هر دارو به تنهایی برای کاهش اشتها موثر است. به دلیل احتمال سوء مصرف، DEA آن را یک داروی برنامه ریزی شده در نظر می گیرد. اگر فشار خون بالا یا بیماری عروق کرونر قلب دارید، باید از فنترمین/توپیرامات استفاده نکنید.

عوارض جانبی شامل خشکی دهان، یبوست، بی حسی (بی حسی/ سوزن سوزن شدن)، افسردگی، اضطراب و افزایش ضربان قلب است.

بهترین قرص لاغری سال2021

لیراگلوتاید (با نام تجاری Saxenda)

لیراگلوتاید یک داروی تزریقی است که از گروه داروهای آگونیست GLP-1 است که بیشتر برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود. مطالعات نشان داده اند که می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند . لیراگلوتید بر سرعت تخلیه معده و تغییرات هورمونی که بعد از خوردن غذا روی می دهد تأثیر می گذارد.

نتیجه نهایی؟ کمتر احساس گرسنگی می کنید و کمتر غذا می خورید ( مزیت دیگر این است که افراد مبتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی هنگام مصرف لیراگلوتاید در مقایسه با دارونما، حملات قلبی و سکته کمتری دارند .قرص لاغری خیلی قوی بدون عوارض

عوارض جانبی شایع عبارتند از تهوع، استفراغ، اسهال و قند خون پایین. در موارد نادر، می تواند خطر پانکراتیت را افزایش دهد. در نهایت، مطالعات حیوانی نشان داده است که ممکن است خطر تومورهای تیروئید را افزایش دهد – تا کنون، آزمایش‌های بالینی افزایش تومورهای تیروئید را نشان نداده‌اند. با این حال، افرادی که سابقه پانکراتیت یا تومورهای تیروئید دارند باید از این دارو اجتناب کنند .

سماگلوتاید، مانند لیراگلوتاید، همچنین یک آگونیست GLP-1 و داروی تزریقی است که برای درمان دیابت استفاده می شود. در حالی که یک قرص خوراکی وجود دارد، فقط فرم تزریقی آن برای درمان چاقی مورد تایید FDA است.

عوارض جانبی شایع شامل حالت تهوع خفیف تا متوسط، استفراغ، اسهال و یبوست است که معمولا موقتی هستند. مانند هر دارویی که برای درمان دیابت استفاده می شود، قند خون پایین یک عارضه جانبی بالقوه است .

بهترین قرص لاغری موجود در داروخانه

نالترکسون/بوپروپیون (با نام تجاری Contrave)

نالترکسون وابستگی به مواد مخدر و الکل را درمان می کند، در حالی که بوپروپیون می تواند افسردگی را بهبود بخشد و به افراد در ترک سیگار کمک کند. ترکیب این دو دارو ممکن است بر دوپامین، یک ماده شیمیایی مغز تأثیر بگذارد. با انجام این کار، این دارو هوس غذایی را کاهش می دهد و اشتهای شما را کاهش می دهد .

عوارض جانبی رایج نالترکسون/بوپروپیون شامل حالت تهوع، سردرد، یبوست، بی خوابی، استفراغ، سرگیجه و خشکی دهان است. برخی از افراد همچنین هنگام استفاده از نالترکسون/بوپروپیون متوجه افزایش فشار خون و ضربان قلب می شوند.

از آنجایی که این داروی ترکیبی شامل بوپروپیون، یک داروی ضد افسردگی است، ممکن است خطر خودکشی را در بزرگسالان جوان مبتلا به افسردگی در اولین شروع درمان افزایش دهد .

افراد مبتلا به فشار خون بالا کنترل نشده، اختلالات تشنجی، اختلالات خوردن، مصرف مزمن مواد افیونی، نارسایی شدید کبدی باید از مصرف این دارو خودداری کنند. همچنین، هرکسی که در 14 روز گذشته از مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز استفاده کرده است، نباید نالترکسون/بوپروپیون را به دلیل خطر عوارض جانبی جدی و تداخلات دارویی مصرف کند .

Orlistat با کاهش جذب چربی از غذای شما عمل می کند – جذب چربی را تا 30٪ کاهش می دهد ). اورلیستات در دوزهای تجویزی (با نام تجاری Xenical) و فرمولاسیون بدون نسخه با قدرت کمتر (با نام تجاری Alli) موجود است. اورلیستات نه تنها برای کاهش وزن موثر است، بلکه می تواند به شما در کاهش فشار خون و کلسترول نیز کمک کند .

بسیاری از عوارض جانبی اورلیستات بر سیستم گوارشی (GI) شما تأثیر می گذارد، از جمله غرش معده، گرفتگی شکم، نفخ، و یبوست. برخی از اثرات ناراحت کننده GI عبارتند از

 • عبور گاز (گاهی با لکه های روغنی)
 • اسهال، مدفوع شل یا مدفوع چرب
 • حرکات مکرر روده که کنترل آن سخت است
 • آسیب کبدی (اثر نادر)

خوشبختانه اکثر این مشکلات پس از مدتی استفاده از آن بهبود می یابند. همچنین، می توانید با رعایت یک رژیم غذایی کم چرب از برخی از آنها جلوگیری کنید.

سایر عوارض جانبی شامل جذب ضعیف ویتامین های محلول در چربی (ویتامین های A، D، E و K) و سنگ کلی است.

آیا قرص های کاهش وزن جایگزین رژیم غذایی و ورزش می شوند؟ قرص لاغری خیلی قوی بدون عوارض

قطعا نه! هیچ چیز نمی تواند جایگزین ورزش و انتخاب رژیم غذایی سالم در مورد سلامتی و مدیریت وزن شما شود. درمان چاقی با دارو فقط باید به عنوان بخشی از یک برنامه کلی که شامل اصلاح سبک زندگی، مانند رژیم غذایی و ورزش، مشاوره و مداخلات رفتاری است، استفاده شود. افزودن تغییرات سبک زندگی ممکن است به شما کمک کند پس از قطع قرص های کاهش وزن، دوباره وزن را به حداقل برسانید.

افرادی که داروهای کاهش وزن را همراه با اصلاح سبک زندگی مصرف می کنند، به طور متوسط ​​7 تا 10 درصد وزن اولیه خود را پس از یک سال از دست می دهند. این اثرات ترکیبی ممکن است خطر ابتلا به مشکلات متعدد سلامتی مانند دیابت نوع 2 و فشار خون بالا را بهبود بخشد (

داروهای کاهش وزن ممکن است تقویت کننده اضافی مورد نیاز شما برای کمک به کاهش وزن باشد. . به یاد داشته باشید که کاهش وزن در صورتی موفق‌ترین و پایدارتر است که آن را با تغییرات سبک زندگی، مانند رژیم غذایی سالم‌تر و فعالیت بدنی بیشتر، ترکیب کنید.

یکی از شیوه های خیلی طبیعی برای پایین آوردن وزن، مصرف ادویه ها است. این ادویه ها اگر به شیوه درست و به اندازه مناسب استفاده شوند، برای سلامتی آنها آسیبی نمی رساند، و به وزن دلخواه خود هم می رسند.

تعجب نکنید، شما خودتان می توانید قرص لاغری بسازید. برای اینکار، کافی است یک قاشق زردچوبه، یک قاشق زنجبیل، یک قاشق زیره که نوع آن فرقی نمی کند سیاه یا سبز باشد و یک قاشق دارچین را با هم در ظرفی کوچک مخلوط کنید و ميكس كنيد.

در صورتیکه یبوست دارید یک قاشق پودر سنا هم به این مواد خشک اضافه کنید. حالا این مخلوط را با یک قاشق عسل به صورت یک خمیر آماده کنید و از آن به اندازه یک نخود برداشته، در دست گرد کنید و به شکل قرص درست کرده و کنار بگذارید تا خشک شود.

حالا یک یا دو قرص را در روز مصرف کرده و تا رسیدن به وزن مطلوب ادامه دهید. این قرص طبیعی، سوخت و ساز و متابولیسم بدن را افزایش داده و موجب کاهش وزن شما می شود.قرص لاغری خیلی قوی بدون عوارض

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور