ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

قرص اسپیرونولاکتون برای چیست؟

قرص اسپیرونولاکتون برای چیست؟ :

Spironolactone 100 mg

اسپیرونولاکتون (با نام تجاری آلداکتون) یک دیورتیک تجویزی (“قرص آب”) است که معمولا برای درمان نارسایی قلبی استفاده می شود. همچنین می تواند به علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، به ویژه رشد بیش از حد مو کمک کند. اسپیرونولاکتون اغلب همراه با کنترل بارداری هورمونی تجویز می‌شود که نتایج را بهبود می‌بخشد و از بارداری جلوگیری می‌کند .

از آنجایی که اسپیرونولاکتون می‌تواند برای نوزاد در حال رشد مشکلاتی ایجاد کند بسیار مهم است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما احتمالاً سطوح پتاسیم شما را کنترل می‌کند، زیرا گاهی اوقات ممکن است هنگام مصرف اسپیرونولاکتون بیش از حد بالا برود.

اگر سؤال یا نگرانی پزشکی دارید، لطفاً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. مقاله‌های راهنمای سلامتی بر اساس تحقیقات و اطلاعاتی که توسط انجمن‌های پزشکی و سازمان‌های دولتی گرفته شده است، بررسی شده است. با این حال، آنها جایگزین توصیه های پزشکی حرفه ای، تشخیص یا درمان نیستند.

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارید و با رشد بیش از حد مو در مکان‌های غیرمعمول مبارزه می‌کنید، تنها نیستید—تا 80 درصد افراد مبتلا به PCOS این علامت را تجربه می‌کنند .

اسپیرونولاکتون یکی از داروهایی است که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است برای مبارزه با آن تجویز کند. در اینجا آنچه شما باید در مورد نقش اسپیرونولاکتون در درمان PCOS بدانید و اینکه آیا می تواند گزینه ای برای شما باشد، آورده شده است.

قرص اسپیرونولاکتون برای چیست

قرص اسپیرونولاکتون برای چیست؟

اسپیرونولاکتون (با نام تجاری آلداکتون) یک دیورتیک تجویزی است – نوعی دارویی که به حذف مایع اضافی از بدن شما کمک می کند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از اسپیرونولاکتون برای درمان چندین بیماری از جمله نارسایی قلبی، فشار خون بالا (فشار خون بالا) که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد و تجمع مایعات ناشی از بیماری کبدی استفاده می کنند .

اسپیرونولاکتون همچنین یک آنتی آندروژن است، به این معنی که اثرات آندروژن ها (که گاهی اوقات هورمون های جنسی مردانه نامیده می شود، اگرچه در همه وجود دارد)، از جمله تستوسترون را مسدود می کند.

چگونه اسپیرونولاکتون می تواند به درمان PCOS کمک کند؟قرص اسپیرونولاکتون برای چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از شایع ترین بیماری های هورمونی در زنان بین سنین بلوغ و یائسگی است. PCOS با اختلال در تخمک گذاری و قاعدگی، ناباروری و سطح بالای آندروژن مشخص می شود. مقاومت به انسولین نیز رایج است و بیماران PCOS را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهد. بسیاری از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک با چاقی دست و پنجه نرم می کنند و می توانند به فشار خون و کلسترول بالا مبتلا شوند .

یکی از اجزای اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک، هیپرآندروژنیسم است – سطوح بالای غیرطبیعی آندروژن ها، از جمله تستوسترون. آندروژن ها گاهی اوقات به عنوان هورمون های جنسی مردانه شناخته می شوند، اما زنان نیز این هورمون ها را در مقادیر کم تولید می کنند. افزایش سطح آندروژن در بسیاری از علائم PCOS از جمله هیرسوتیسم (رشد موهای زائد در صورت، سینه و پشت)، آکنه و ریزش مو نقش دارد .

اسپیرونولاکتون با مسدود کردن گیرنده های آندروژن، از جمله گیرنده های روی فولیکول های مو، به عنوان یک آنتی آندروژن عمل می کند، که مانع از اتصال تستوسترون و اعمال اثر ایجاد هیرسوتیسم می شود. اسپیرونولاکتون همچنین باعث کاهش تولید آندروژن از تخمدان ها و غدد فوق کلیوی می شود .

چقدر طول میکشه اسپیرونولاکتون اثر کنه

فواید و اثربخشی اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون در درجه اول برای درمان هیرسوتیسم در افراد مبتلا به PCOS پس از شکست سایر گزینه های درمانی استفاده می شود.

هیرسوتیسم زمانی است که زنان رشد بیش از حد مو را در یک الگوی معمولی مردانه تجربه می کنند. موها ضخیم، درشت و تیره هستند و اغلب روی چانه، گردن، قسمت پایین صورت و ساقه‌ها رشد می‌کنند. سایر نواحی بدن نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، از جمله قفسه سینه و پشت .

کنترل بارداری هورمونی به عنوان اولین درمان هیرسوتیسم در افراد مبتلا به PCOS در نظر گرفته می شود. قرص های ضد بارداری خوراکی (قرص های ضد بارداری خوراکی)، چسب ها یا حلقه های واژینال همگی گزینه های موثری هستند. علاوه بر درمان هیرسوتیسم، کنترل هورمونی بارداری همچنین به تنظیم چرخه های قاعدگی و بهبود آکنه کمک می کند .

از آنجایی که کاهش رشد مو می تواند حداقل شش ماه طول بکشد، بسیاری از افراد از روش های دیگری نیز برای از بین بردن موهای ناخواسته مانند لیزر موهای زائد، اپیلاسیون یا موچین استفاده می کنند.

کنترل تولد

متأسفانه، همه به طور کامل به کنترل بارداری پاسخ نمی دهند. اگر بعد از شش ماه نتایجی را که انتظارش را داشتید مشاهده نکردید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اضافه کردن اسپیرونولاکتون را به برنامه درمانی خود توصیه کند.

ممکن است پس از شروع اسپیرونولاکتون نیز متوجه بهبود آکنه خود شوید .

عوارض قرص اسپیرونولاکتون در زنان

عوارض جانبی بالقوه و خطرات اسپیرونولاکتون

مانند هر دارویی، اسپیرونولاکتون پتانسیل ایجاد عوارض جانبی را دارد. اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، حتما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید

 • کم آبی بدن
 • اسهال
 • سرگیجه
 • سردرد
 • پریودهای نامنظم (اگر از داروهای ضد بارداری نیز استفاده می کنید، بعید است اتفاق بیفتد)
 • حالت تهوع
 • استفراغ

عدم تعادل الکترولیت

اسپیرونولاکتون می تواند بر سطوح الکترولیت های مختلف بدن شما، به ویژه پتاسیم تأثیر بگذارد.. سطوح بسیار بالای پتاسیم می تواند باعث مشکلات ریتم قلب شود (

ممکن است در معرض خطر افزایش سطح پتاسیم با اسپیرونولاکتون باشید اگر :

 • مشکلات کلیوی دارند
 • دیابت دارند
 • سایر داروهایی که سطح پتاسیم را افزایش می‌دهند، مانند مهارکننده‌های ACE (مثلاً لیزینوپریل) یا ARBs (مثلاً والزارتان) مصرف کنید.
 • مکمل های پتاسیم مصرف کنید یا از جایگزین های نمک حاوی پتاسیم استفاده کنید

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما احتمالاً سطوح پتاسیم شما را پس از شروع اسپیرونولاکتون کنترل می‌کند تا مطمئن شود که خیلی زیاد نمی‌شود.

بارداری

اسپیرونولاکتون می تواند باعث نقص مادرزادی شود و در صورت مصرف در دوران بارداری از رشد مناسب اندام های جنسی در نوزادان پسر جلوگیری کند. توصیه می‌شود در حین مصرف اسپیرونولاکتون از کنترل بارداری استفاده کنید تا مطمئن شوید که باردار نمی‌شوید (گودمن، 2015). اگر قصد باردار شدن دارید، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید تا بتواند درمانی مناسب تر برای شما پیدا کند.

طریقه مصرف قرص اسپیرونولاکتون

دوز اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون در دوزهای 25، 50، و 100 میلی گرم قرص، و همچنین در صورت مشکل در بلع قرص، مایع خوراکی موجود است .قرص اسپیرونولاکتون برای چیست؟

دوز شروع برای درمان هیرسوتیسم 50 میلی گرم دو بار در روز است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دوز شما را بسته به علائم شما تا 100 میلی گرم دو بار در روز افزایش دهد.

اگر علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک روی ظاهر فیزیکی شما تأثیر می گذارد، ممکن است احساس ناراحتی کنید یا با اعتماد به نفس دست و پنجه نرم کنید. در گفتگو با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود دریغ نکنید. گزینه های درمانی موثر، از جمله اسپیرونولاکتون، در دسترس هستند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً ترکیبی از داروها، اصلاح شیوه زندگی و کاهش وزن را برای کمک به هدف قرار دادن تمام علائم PCOS و ایجاد بهترین احساس در شما توصیه می کند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور