ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

عوارض قرص ضد بارداری برای دختر مجرد %

عوارض قرص ضد بارداری برای دختر مجرد : قرص ضد بارداری یک راه برای زنان است برای جلوگیری از بارداری . “معمولاً عوارض جانبی گزارش شده در هنگام استفاده از قرص ضد بارداری عبارتند از: بی نظمی خونریزی / لکه بینی ، حالت تهوع و یا استفراغ ، سردرد و حساسیت به پستان.”

برخی از افراد قرص را از طریق دهان برای جلوگیری از بارداری مصرف می کنند و در صورت مصرف صحیح آن تا 99.9٪ موثر است. عوارض جانبی که کمتر گزارش شده است ، تغییرات خلقی ، نفخ شکم و میل جنسی کمتر است. برای اکثر زنان ، عوارض جانبی معمولاً پس از سه ماه ادامه استفاده از بین می روند.”

. “اگر بعد از 3 ماه ، عوارض جانبی هنوز وجود دارد ، باید با پزشک خود در مورد آنچه که تجربه می کنید صحبت کنید و از پزشک خود بخواهید که شما را به مارک دیگری تغییر دهد (علامت تجاری که احتمال دارد کمتر باعث عوارض جانبی خاص وی شود)”

انواع مختلفی از قرص های ضد بارداری موجود است. اگر به استفاده از یکی از آنها فکر می کنید ، در اینجا آنچه باید بدانید برای کمک به شما در انتخاب هوشمندانه است.

بیشتر افرادی که  می خورنقرص ضد بارداری ترکیبی استفاده می کنند . استروژن E و پروژسترون باعث می شود تخمدان ها تخمک آزاد نکنند و تغییراتی در دهانه رحم و رحم ایجاد می کنند که احتمال بارداری شما را کاهش می دهد. ترکیب و دوزهای مختلف استروژن به پروژستین به احتمال زیاد عوارض جانبی خاصی ایجاد می کند.” 

عوارض قرص ضد بارداری برای دختر مجرد

حالت تهوع

اگر چند روز متوالی به شدت احساس بیماری می کنید – نترسید! این طبیعی است و راه هایی برای مبارزه با آن وجود دارد .وقتیکه اولین بار قرص رامصرف میکنید . برخی از افراد تهوع خفیف را تجربه می کنند، اما علائم معمولا بعد از مدتی فروکش می کنند. قرص خود را قبل از خواب مصرف کنید

مصرف قرص با غذا یا هنگام خواب ممکن است به شما کمک کند. اگر حالت تهوع شدید دارید و این حالت ادامه یابد و تا ۳ ماه طول بکشد، باید راهنمایی پزشکی بگیرید.

خونریزی واژینال

خونریزی واژینال در طی دوره های مورد انتظار معمول است. که معمولا طی ۳ ماه آغازین مصرف قرص این خونریزی حل می شود.

در طول لکه بینی، قرص هنوز هم موثر است، تا زمانی که به درستی انجام شده است و دوز آن به اندازه بوده باشد.

حساسیت پستان

قرص ضد بارداری  ممکن است باعث افزایش غلظت پستان یا حساسیت به لمس شود.این مشکل به طور معمول چند هفته پس از استفاده قرص رفع خواهد شد.

هر کسی که یک پستان در پستان پیدا کند یا درد پایدار یا حساسیت به لمس یا درد شدید سینه داشته باشد باید به کمک پزشکی کمک کند.

عوارض قرص ضد بارداری برای دختر مجرد

بهترین قرص ضد بارداری بدون عوارض

سردرد و میگرن

دوره های نامنظم، حالت تهوع، سردرد یا تغییر وزن در برخی افراد بروز می دهد.هورمون های موجود در قرص های جلوگیری از قاعدگی می توانند احتمال سردرد و میگرن را افزایش دهند.قرص ها با انواع و دوزهای هورمونی مختلف ممکن است عوارض جانبی گوناگونی ایجاد کنند.

استفاده از یک قرص با دوز کم ممکن است باعث بروز سردرد شود.

افزایش وزن

رابطه ای بین استفاده از قرص های ضد بارداری و نوسان وزن وجود ندارد.با این حال، احتباس مایعات ممکن است رخ دهد، به خصوص در اطراف سینه ها و باسن .

تغییر حالت خلقی و روحی

از تغییرات سطح هورمون ها ناشی می شود و در ماه اول بسیار شایع است. قرص های ضد بارداری ممکن است بر خلق و خوی کاربر تاثیر گذارد .و خطر افسردگی و یا دیگر تغییرات عاطفی را افزایش دهد .

تاخیر در قاعدگی

حتی با استفاده از قرص مناسب، یک دوره قاعدگی ممکن است گاهی اوقات از دست رفته باشد. عواملی که می توانند بر آن تأثیر بگذارند عبارتند از: استرس ، بیماری، سفر و اختلالات هورمونی یا تیروئید.

کاهش میل جنسی

هورمون یا هورمونهای قرص ضد بارداری ممکن است در بعضی از افراد باعث بروز اختلال جنسی یا میل جنسی شود.

 • ترشحات واژن

تغییرات در ترشحات واژن ممکن است هنگام مصرف قرص رخ دهد.

اگر خشکی واژن اتفاق افتاد، روانکاری اضافه می تواند به ایجاد رابطه جنسی راحت تر کمک کند.

این تغییرات معمولا مضر نیست، اما تغییرات در رنگ یا بو می تواند عفونت را نشان دهد.

تغییرات چشمی

تغییرات هورمونی ناشی از قرصهای ضد بارداری با ضخیم شدن قرنیه در چشم ارتباط دارد.ولی با خطر بالاتری از بیماری چشم ارتباط ندارد.

عوارض قرص ضد بارداری

افرادی که نباید قرض ضد بارداری مصرف کنند

 • زنان باردار
 • افراد سیگاری
 • افراد چاق
 • کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند
 • ترومبوز، سکته مغزی، یا مشکل قلبی
 • افرادی که دارای میگرن شدید هستند
 • افراد دیابتی

قرص ضد بارداری بدون عوارض چاقی

متأسفانه ، بسیاری از قرص های ضد بارداری مبتنی بر هورمون دارای برخی عوارض جانبی منفی هستند که به نظر می رسد حتی برای قوی ترین فرد نیز اجتناب ناپذیر است. اما ،

 می توانید مطمئن باشید که بیشتر آنها بعد از چند ماه از بین می روند. قرص ضد بارداری با یک سری عوارض جانبی همراه است. احتمالاً واضح است که اولین ماه مصرف قرص شما آسان نخواهد بود.  

اگر در آن ماه اول ،روز سختی دارید که واقعاً احساس خوبی ندارید ، به خاطر داشته باشید که بدن شما  با هورمون هایی پر شده است.

همیشه به یاد داشته باشید که تصمیم به مصرف قرص کاملا با خود شما است. با استفاده مداوم از قرص های ضد بارداری ، شما هر روز یک قرص فعال می خورید و هرگز پریود نمی شوید. ممکن است به خصوص در ابتدا خونریزی چشمگیری داشته باشید. 

ممکن است پریود کمتری داشته باشید یا اصلاً نداشته باشید .اگر فکر می کنید می توانید باردار باشید ، یک آزمایش بارداری انجام دهید . در صورت مثبت بودن آزمایش ، مصرف قرص های خود را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

سن استفاده از قرص ضد بارداری

برخی از پزشکان پیشنهاد می کنند تا حدود 16 سالگی صبر کنید تا به بدن شما فرصتی برای ایجاد چرخه مناسب بدهد. بهتر است با پزشک ، یا مشاور خود صحبت کنید تا مطمئن شوید از نظر جسمی و روحی چه برای مصرف قرص و چه برای رابطه جنسی آماده هستید.عوارض قرص ضد بارداری برای دختر مجرد

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

1 دیدگاه
 1. Tara می گوید

  سلام من تقریبا دو تا دوره ۲۱ روزه قرص مصرف میکنم دوره اول خوب بودم ولس دوره دوم از استرس و افسردگی شدید و اواخر قرص ار تهوع و استفراق و یبوست رنج‌میبرم

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور