ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

عوارض شیاف پروژسترون روی جنین پسر

شیاف سیکلوژست تا هفته چندم بارداری

عوارض شیاف پروژسترون روی جنین پسر :

شیاف پروژسترون برای چی خوبه

پروژسترون نوعی هورمون جنسی است که به طور طبیعی در مردان و زنان تولید می شود. برای زنان، این هورمون خاص در نیمه دوم چرخه قاعدگی ( مرحله لوتئال ) و در هفته های اولیه بارداری نقش مهمی ایفا می کند .

در ابتدا، پروژسترون توسط جسم زردی که پس از تخمک گذاری تشکیل می شود در تخمدان ها ترشح می شود و وظیفه اصلی آن کمک به آماده سازی رحم برای بارداری است. این کار را با ضخیم کردن پوشش داخلی رحم (آندومتر) و جلوگیری از انقباضات عضلانی در رحم انجام می دهد.

در صورت وقوع لقاح، پروژسترون همچنان در تخمدان ها تولید می شود .برای حمایت بیشتر از رحم و آندومتر. با پیشرفت بارداری، پروژسترون نیز توسط جفت در حال ظهور ترشح می شود. این معمولاً پس از 8 تا 12 هفته بارداری شروع می شود.

در مواردی که حاملگی رخ نمی دهد، جسم زرد تجزیه می شود، سطح پروژسترون کاهش می یابد و قاعدگی شروع می شود.

عوارض شیاف پروژسترون 400 در بارداری

به طور کلی، شیاف های پروژسترون بی ضرر هستند و هیچ عارضه جانبی بالقوه مضری برای شما، کودک یا همسرتان ایجاد نمی کنند.

برای زنانی که شیاف پروژسترون مصرف می کنند، برخی از شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • تحریک واژن، خارش و سوزش
 • خشکی واژن
 • عفونت قارچی
 • سردرد، حالت تهوع، استفراغ، یا اسهال

سایر عوارض جانبی نادر که نیاز به مراقبت پزشکی دارند عبارتند از:

 • خونریزی واژن
 • ادرار دردناک
 • تغییر در خلق و خو یا الگوهای خواب
 • سردرد شدید یا مشکلات بینایی
 • درد یا فشار قفسه سینه
 • علائم سکته مغزی یا لخته شدن خون

عوارض شیاف پروژسترون روی جنین پسر

به یاد داشته باشید که مصرف پروژسترون باید تحت نظر و توصیه پزشک، ماما یا داروساز باشد. اگر پس از مصرف یک دوز، هر گونه عارضه جانبی جدی یا نگران کننده ای را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک متخصص مشورت کنید.

نحوه استفاده از شیاف پروژسترون در بارداری 

داشتن رابطه جنسی در حین درمان شیاف پروژسترون کاملاً خوب است! با این حال، ممکن است بخواهید با زمان بندی خود استراتژیک باشید. شیاف پروژسترون ممکن است کثیف باشد و ممکن است پس از قرار دادن مقداری ترشح ایجاد کند.

اگر قصد دارید صبح یا عصر رابطه جنسی داشته باشید، سعی کنید تا بعد از آن صبر کنید تا شیاف پروژسترون خود را وارد کنید. همچنین، می توانید پس از قرار دادن شیاف نیم ساعت تا یک ساعت برای رابطه جنسی صبر کنید. این باید به آن زمان زیادی بدهد تا ذوب شود و در سیستم شما جذب شود.

در اینجا ذکر این نکته مهم است که شیاف های پروژسترون کاملاً بی ضرر هستند و نباید بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی بگذارند.

بله – پروژسترون می تواند باعث ترشح بیشتر از آنچه که به آن عادت داشتید داشته باشد. این کاملا طبیعی است و ممکن است رنگ مایل به سفید داشته باشد. متداول‌ترین روش استفاده از شیاف پروژسترون در ماه اول بارداری طریقه مصرف واژینال می‌باشد اگرچه در موارد تجویزی پزشک به صورت مقعدی هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در صورت انتخاب شیاف واژینال که معمولا یک بار در طی روز مصرف می‌شود، برای اطمینان از جذب کامل دارو از طریق مخاط واژینال، حداقل باید به مدت نیم الی یک ساعت به صورت دراز کشیده باقی بمانید. بهتر است از لباس‌های زیر نسبتا تنگ استفاده کنید تا مانع از نشت دارو به خارج شوید دقت در محیا سازی این شرایط بدین دلیل است که شیاف پروژسترون باید از قبل از عمل کردن حتما در محل مناسب خود قرار گرفته باشد.

عوارض شیاف پروژسترون روی جنین پسر

. پروژسترون مصنوعی عمدتاً از هورمون مردانه تستوسترون گرفته می شود. هنگام انجام درمان های پروژسترون بسیار مراقب باشید تا مطمئن شوید که از پروژسترون مصنوعی استفاده نمی کنید.

هنگام مصرف پروژسترون در دوران بارداری، همیشه با پزشک مشورت کنید.

به احتمال زیاد ترشحات بلافاصله پس از تزریق سنگین ترین هستند. زنانی که ترشحات شدیدی را تجربه می کنند ممکن است پوشیدن یک پد سبک را راحت تر بدانند.

اگر احساس می کنید ترشحات شما غیرضروری یا غیر قابل تحمل است، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید و او می تواند توصیه های بیشتری ارائه دهد. راه حل های ممکن می تواند تنظیم دوز، تغییر نوع یا مارک پروژسترونی باشد که مصرف می کنید و بررسی مجدد اینکه آیا شیاف را به درستی وارد می کنید. صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین مکمل برای شما مهم است.

پروژسترون از لانه گزینی و بارداری حمایت می کند و بخش مهمی از درمان ناباروری است.

شیاف پروژسترون در ماه اول بارداری

 • پروژسترون به عنوان “هورمون بارداری” شناخته می شود.
 • پروژسترون به کاشت تخمک بارور شده در رحم کمک می کند تا حاملگی ایجاد شود و به حفظ یک بارداری سالم کمک کند.
 • زنان در دوران بارداری به طور طبیعی در تخمدان ها، جفت و غدد فوق کلیوی پروژسترون تولید می کنند. در مدت 6 ساعت قبل یا بعد از استفاده از شیاف واژینال پروژسترون از داروی واژینال دیگر استفاده نکنید. فقط از محصولات واژینالی استفاده کنید که پزشک توصیه کرده است.
 • در طول درمان‌های باروری مانند IVF (لقاح آزمایشگاهی)، اغلب پروژسترون تجویز می‌شود، زیرا داروهای مورد استفاده در این فرآیند تولید طبیعی این هورمون را در زنان کاهش می‌دهند.

هورمون پروژسترون در اوایل بارداری ترشح می شود و رحم را برای بارداری آماده می کند. باعث می شود فاز لوتئال شروع شود و آندومتر (پوشش رحم) را با ضخیم کردن آن برای دریافت جنین تبدیل می کند. جنین نتیجه تخمک ماده است که توسط اسپرم نر بارور می شود. هنگام پیگیری بارداری، جنین بارور شده به طور معمول 5 روز پس از تخمک گذاری به رحم می رسد.

سپس دو روز بعد به دیواره رحم می چسبد. پس از چسبیدن به دیواره رحم، این زمانی است که سطح پروژسترون به اوج خود می رسد. در صورت انجام IVF، مشتری به طور معمول از مکمل پروژسترون استفاده می کند تا جنین بارور شده را تشویق کند تا به دیواره رحم بچسبد.

شیاف پروژسترون مقعدی بهتره یا واژینال

دور از دسترس اطفال نگه دارید. عوارض شیاف پروژسترون روی جنین پسر

در یخچال بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد (36 تا 46 درجه فارنهایت) نگهداری شود. یخ نزنید. از نور محافظت کنید. این دارو را تا زمان استفاده در ظرف اصلی نگهداری کنید. اگر پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی به شما دستور داده است که در حین استفاده از این دارو از داروهای دیگری در واژن استفاده کنید، باید دوزها را حداقل 6 ساعت از هم جدا کنید.

هنگام استفاده از این دارو ممکن است متوجه ترشحات سفید رنگ دارو شوید. این طبیعی است. اگر آزاردهنده شد، با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. عوارض شیاف پروژسترون روی جنین پسر

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور