ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

4 عوارض قرص ضد بارداری در بارداری

عوارض قرص ضد بارداری در بارداری ،عوارض قرص ضد بارداری:آیا هنگام مصرف قرص می توانید باردار شوید؟میلیونها نفر از زنان در جهان بر قرص ضد بارداری برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته متکی هستند. خطر باردار شدن در هنگام مصرف قرص چقدر بالاست؟ چگونه می توانید بگویید که آیا باردار هستید؟ (در اینجا) هر آنچه نیاز است درباره قرص و بارداری بدانید فرا بگیرید.

عوارض مصرف قرص ضدبارداری (LD )در بارداری

شانس باردار شدن هنگام مصرف قرص چقدر است؟
قرص ضدبارداری به عنوان یکی از کارآمدترین ضدبارداری هاست. قرص در صورت کاربرد ایده آل 99% موثر است. از هر 100 زنی که قرص را طی یک دوره یک ساله به کار می برند، کمتر از یکی باردار خواهد شد. قرص نسبت به “کاندومِ تنها”موثرتر است.

عوارض قرص ضد بارداریبهرحال، ایمنی قرص ضدبارداری شما به چگونگی مصرف قرص بستگی دارد. پیروی دقیق از دستورالعمل ها در “بروشور اطلاعات بیمار” مهم است.

باید مراقب باشید که مصرف قرص را فراموش نکنید و همواره بررسی کنید که آیا دارویی که به شما تجویز می شود می تواند کارایی قرص را کاهش دهد.
قرص به سه شیوه در توقف بارداری عمل می کند. قرص، تخمک گذاری را متوقف می کند، که بدین معنی است که تخمدانهای شما یک تخمک بالغ رها نمی کنند.

علاوه بر این، قرص مخاط را در ورودی رحم ضخیم می کند، که این ورود اسپرم را دشوارتر می سازد.عوارض قرص ضد بارداری
در نهایت، هورمونهای قرص در لایه داخلی رحم شما نیز ایجاد تغییراتی می کنند. این تغییرات خطر لانه گزینی تخم بارور شده را کاهش می دهد. تنها در صورتی که همه این مکانیسم ها شکست بخورند، شما باردار خواهید شد.
چه چیزی خطر بارداری را افزایش می دهد؟
در اغلب موارد که زنان علی رغم مصرف قرص باردار می شوند، ضدبارداری بدلیل این شکست می خورد قرص به طور صحیح مصرف نشده است. در صورتی که آنرا دقیقا طبق توصیه مصرف می کنید، خطر باردار شدن به حداقل می رسد. در صورتی که هر سوالی درباره چگونگی مصرف قرص دارید، “بروشور بیمار” را بخوانید یا از پزشک یا داروساز خود مشاوره بخواهید.
شما می توانید خطر بارداری را با استفاده از “کاندوم به اضافه مصرف قرص” بیشتر نیز کاهش دهید. کاندومها شما را از بیماری های آمیزشی محافظت می کنند، که به ویژه در صورتی که با شریکهای مختلف رابطه جنسی دارید مهم است.

عوارض قرص ضد  بارداری:آیا هنگام مصرف مینی پیل ممکن است باردار شوید؟عوارض قرص ضد بارداری در بارداری

مینی پیل حاوی یک هورمون است (بر خلاف قرصهای ترکیبی که حاوی دو هورمون مختلف هستند) و معمولا هر روز بدون وقفه مصرف می شود. این روش تنها وقتی در جلوگیری از بارداری به اندازه قرص های ترکیبی موثر است که به صورت صحیح به کار رود.
همانند قرص های ترکیبی، مصرف مینی پیل به صورتی که تجویز شده است، مهم است.

عوارض قرص ضد بارداری

در صورتی که یک قرص را فراموش کردید یا مصرف آن را به تاخیر انداختید، خطر باردار شدن را افزایش می دهید. در حالیکه اغلب قرص های ترکیبی می توانند در فاصله پنجره زمانی 12 ساعته مصرف شوند، بسیاری از مینی پیل ها باید در پنجره زمانی سه ساعته مصرف گردند. بنابراین مصرف به موقع مینی پیل اهمیت ویژه ای دارد

آیا قرص ضد بارداری بر تستهای بارداری اثر دارد؟

قرص بر نتایج تست بارداری اثر ندارد. تستهای بارداری با ردیابی هورمون ویژه عمل می کنند، که تنها طی بارداری ساخته می شود. در صورتی که علی رغم مصرف قرص باردار شدید، می توانید یک تست بارداری به کار ببرید. هر چند شما باید با پزشک عمومی خود مشورت کنید تا ثابت شود که آیا باردار هستید.
آیا قرص خطر بارداری خارج از رحم را افزایش می دهد؟
یک بارداری خارج رحم وقتی رخ می دهد که یک تخمک بارور بجای رحم در لوله فالوپ تکامل یابد. زنانی که هنگام مصرف ضدبارداری های ویژه، از قبیل یک فنر ضدبارداری، باردار می شوند خطر بیشتری برای بارداری خارج رحمی دارند.
در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد در زنانی که هنگام مصرف قرص باردار می شوند، افزایش خطر بارداری خارج رحم نیز وجود دارد.
هر چند در صورتی که علائمی از قبیل درد شدید شکم یا خونریزی بدون علت را تجربه می کنید، باید همواره سریعا به دنبال کمک پزشکی باشید، بنابراین پزشک شما می تواند بررسی کند که آیا باردار هستید.

عوارض قرص های پیشگیری از بارداری در حالی که باردار هستید
روشهای پیشگیری از بارداری (هورمونی) شامل قرصهای بلعیدنیِ پیشگیری از بارداری و شاتهای پیشگیری از بارداری می شوند. ضدبارداری های بلعیدنی عموما هورمونهایی دارند که کاملا مشابه با هورمونهای تولید شده به وسیله بدن زنان است.

قرص ممکن از طریق ضخیم کردن ترشح دهانه رحم که مانع از رسیدن اسپرم به تخمک زنان می شود و نیز با متوقف ساختن تخمدانها از طریق ممانعت از عملکرد عادی آنها، از بارداری جلوگیری کند.
اما چون بدن انسانی ما یک سیستم پیچیده است و همچنین با در نظر گرفتن شانس خطای انسانی، ضدبارداری های بلعیدنی نمی توانند تضمین 100 درصدی در برابر بارداری ارائه کنند.

بنابراین، احتمال دارد که یک زن به طور غیر منتظره در حال مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری، حامله شود.
برخی متخصصین باور دارید که پیشگیری از بارداری هنگامی که به طور تصادفی باردار می شوید، طی مراحل اولیه بارداری نمی تواند به جنین در حال رشد صدمه بزند. اما قطع پیشگیری از بارداری بلافاصله بعد از فهمیدن بارداری تان حیاتی است.

عوارض قرص ضد بارداری:اگر هنگام بارداری، قرص پیشگیری از بارداری مصرف نمایید چه رخ می دهد؟

اغلب زنان ممکن است سوال کنند که آیا قرص پیشگیری از بارداری بر بارداری اثر دارد. مطالعات نشان می دهند که قرص پیشگیری از بارداری طی چند هفته نخست بارداری نمی تواند اثر نامطلوبی بر تکامل جنین داشته باشد. بهرحال برخی اثرات مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری هنگام بارداری می توانند شامل موارد زیر باشند:
1. احتمال بیماری های مادرزادی
بسیاری از زنانی که ناگهان هنگام مصرف قرص پیشگیری از بارداری باردار می شوند ممکن است درباره کودکی که با مشکلات احتمالی مادرزادی متولد می شود نگران شوند. اما شواهد محکم علمی که نشان دهد مصرف قرص پیشگیری از بارداری هنگام مراحل اولیه بارداری منجر به افزایش احتمال بیماری های مادرزادی در کودکان می شود وجود ندارد.
2. خطر سقط جنین
مصرف قرص های ضد بارداری هنگام بارداری می تواند باعث سقط جنین شود، این مساله می تواند نگرانی احتمالی دیگر زنانی باشد که بارداری ناخواسته هنگام مصرف این قرصها را تجربه می کنند. اما باز هم هیچ داده های آماری وجود ندارد که رابطه بین این دو موقعیت را اثبات کند. بعد از اینکه تخمِ بارور شده لانه گزینی نمود، پیشگیری از بارداری می تواند تقریبا هیچ اثری بر آن نداشته باشد.
3. احتمال بارداری خارج رحمی
شواهد نشان می دهند که مصرف قرص پیشگیری از بارداری صرفا حاوی پروژسترون (مینی پیل) هنگام بارداری ممکن است حفاظت در برابر ایجاد باردار خارج رحمی (تخم های بارور خارج از رحم) را در برخی موارد افزایش دهد.
4. خطر زایمان زودرس و وزن پایین هنگام تولد
برخی تحقیقات نشان می دهند که زنانی که هنگام مصرف قرص پیشگیری از بارداری باردار می شوند، ممکن است در معرض خطر بالای تجربه زایمان زودرس، وزن پایین هنگام تولد، و تعدادی ناهنجاری مادرزادی دستگاه ادراری قرار گیرند.
در اینجا درک این نکته ضروری است که تحقیقات انجام شده در این زمینه زیاد نیستند و بنابراین قرار دادن یک مادر و کودک متولد نشده آن در معرض خطر احتمالی می تواند بر خلاف اخلاق پزشکی باشد.

بنابراین، اغلب داده ها از تحقیقات اپیدمولوژیکی (همه گیر شناسی) مربوط به مادرانی که در اوائل دوره بارداری قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کردند در برابر کسانی که این کار را نکرده بودند جمع آوری شده است.
بارداری غیرمنتظره، هنگام پیشگیری از بارداری، غیر معمول نیست. در صورتی که احساس می کنید ممکن است باردار باشید، یک تست بارداری خانگی برای اثبات آن بخرید. در صورتی که باردار هستید، توصیه می شود مصرف پیشگیری از بارداری را فورا متوقف سازید.

همچنین عاقلانه است که برچسب محصولات پیشگیری از بارداری را قبل از خرید به دقت بخوانید تا از خطرات احتمالی در صورت بارداری اطمینان یابید. در هر صورت، فارغ از عوامل احتمالی خطر، مراجعه به یک پزشک برای راهنمایی بیشتر کار عاقلانه ای است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!