ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

سقط جنین نازایی |ایا سقط عمدی باعث نازایی میشود

سقط جنین نازایی: شرایط مختلفی از جمله عوارض باروری به طور حکایتی به سقط القا شده نسبت داده شده اند. چون بیشتر زنان در ابتدای زندگی تولید مثلی خود سقط القا شده دارند، تاثیر آن روی تولید مثل های آینده بسیار اهمیت می یابد.

ایا سقط عمدی باعث نازایی میشود

سقط جنین برای خانمها معمول است به این امید که بعداً در شرایطی که وضعیت آنها با ثبات تر است ، باردار شوند. هنوز ، این روش یک تهاجم است و قابل درک است که این واقعیت ممکن است نگرانی هایی در مورد اثرات آن ایجاد کند. اگر در زندگی خود یک یا چند سقط جنین داشته اید و اکنون نگران تجربه ناباروری هستید ، طبیعی است که هر نوع عارضه ای را که تجربه می کنید ، به این انتخاب ها نسبت دهید.

با این حال ، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که سقط جراحی یا پزشکی باعث ناباروری شود. به خصوص اگر این روش توسط یک متخصص در یک محیط ایمن انجام شده باشد ، در این صورت نباید به توانایی شما برای باردار شدن در زمان مناسب آسیب برساند. اگر این روش با برخی از عوارض همراه باشد ، احتمال آخرین تأثیر بر اندام های تولید مثل وجود دارد.

اگر نگران هستید که این مورد در مورد شما اتفاق بیفتد ، بهترین کار شما جستجوی مشاوره باروری است تا دقیق ترین اطلاعات را در مورد شرایط خود بدست آورید. قبل از انجام این کار یا ادامه جستجوی آنلاین خود ، در مورد آنچه باید درباره سقط جنین و ناباروری بدانید بیشتر بخوانید.

ایا سقط جنین باعث نازایی می شود?

سقط جنین نازایی

این مقاله، بررسی به روز رسانی شده ی مقالات درباره ی خطرات اختلال در بارداری های آینده به دلیل سقط با تاکید بر مطالعات بزرگ انجام شده روی خاتمه ی حاملگی با آسپیراسیون خلا در سه ماهه ی اول است.

گزارشات حکایت سقط را در ایجاد ناباروری، اختلالات قاعدگی، پیامدهای روان شناختی، و افزایش خطر تولد نوزاد زودرس، حاملگی لوله ای، مرده زایی، نقایص تولد، و سقط خودبخود دخیل دانسته اند.

سقط جنین نازایی

با این حال، مطالعات انجام شده با استفاده از زنانی که در حاملگی دوم خود هستند به عنوان کنترل، به جای کنترل هایی که در اولین حاملگی تِرم خود هستند، افزایش اندک اما غیر معنی دار در خطر نارس بودن یا وزن کم به هنگام تولد را گزارش می کنند.

مشخص شده که اولین حاملگی به طور ذاتی خطر وزن کم به هنگام تولد بیشتر دارد. سقط القا شده با اتساع و تخلیه ممکن است باعث افزایش خطر زایمان پیش از موعد بعدی و وزن کم به هنگام تولد شود.

اطلاعات بسیار کمی درباره ی مقایسه ی انواع مختلف سقط های القا شده و تعداد سقط های مکرر روی تولید مثل در آینده وجود دارد.

هیچ افزایش خطری برای بسیاری از شرایط همچون جفت سرراهی، بیماری های ذهنی، پره اکلامپسی، عدم تناسب، هموراژ، تروما، زایمان سزارین، یا دیسترس نوزاد وجود ندارد.

کم خونی حاملگی بعد از سقط کمتر رخ می دهد در حالی که عفونت های دستگاه ادراری به طور قابل توجهی افزایش می یابند.

آیا سقط جنین اول باعث ناباروری میشود

آیا سقط جنین روی باروری آینده ی شما تاثیر می گذارد؟

سقط جنین نازایی

بسیاری از زنانی که سقط جنین دارند، امیدوار هستند در آینده فرزندانی داشته باشند. از آن جا که سقط جنین مخالف واقعی داشتن فرزند است، طبیعی است تعجب کنید که روش انجام شده در گذشته بر روی باروری آینده تاثیر خواهد گذاشت.

سقط جنین نازایی

کیمبرلی آ تورنتون، اندوکراینولوژیست تولید مثلی و متخصص ناباروری در RMA نیویورک می گوید که هیچ شواهدی مبنی بر این که سقط با جراحی یا دارو باعث ایجاد ناباروری می شود وجود ندارد.

او اظهار می دارد این مساله ای نیست که انتظار داشته باشیم روی تخمدان ها یا تخمک ها تاثیر بگذارد. اگر این کار در شرایط ایمن توسط متخصص انجام شد، باعث تغییر توانایی بارداری مجدد در آینده نمی گردد. اما ممکن است یک روش یا برخی روش ها تاثیر پایدار روی اندام های تولید مثلی داشته باشند.

دو نوع سقط وجود دارد. سقط دارویی که با خوردن دارو انجام می شود و باید تاثیر صفر روی بارداری های آینده داشته باشد. سقط با جراحی را می توان به چند روش انجام داد.

اما همیشه شامل استفاده از یک ابزار است که در دهانه ی رحم قرار داده می شود. در موارد نادر، ممکن است سقط باعث آسیب به دهانه ی رحم یا رحم شود. تورنتون توضیح می دهد که این مساله در مورد زنی که چندین سقط داشته شایع تر خواهد بود.

هر روشی که در آن یک ابزار درون رحم قرار داده می شود ممکن است به طور بالقوه باعث ایجاد اسکار در این مناطق شود به خصوص اگر چندین بار انجام گیرد. اما احتمال ایجاد اسکار در بارداری هایی که با تولد به پایان می رسند نیز وجود دارد .

در زنانی که سقط های متعدد داشته اند، به طور کلی همان خطر زنانی که چندین حاملگی داشته اند وجود دارد. در موارد بسیار غیر شایع که این مساله مشکل ساز می شود، خارج کردن بافت اسکار با جراحی معمولا مشکل را برطرف کرده و باعث بازیابی باروری می شود.

سقط جنین نازایی

داشتن چندین سقط ممکن است باعث افزایش خطر این مساله شود که جفت در حاملگی های آینده به طور غیر طبیعی قرار گیرد. تورنتون می گوید که این مساله بر باروری تاثیر نمی گذارد،.

اما از عوارض بارداری یا سقط های متعدد است. این شرایط بسیار غیر شایع است و ممکن است بعد از چندین حاملگی فول تِرم نیز رخ دهد.

در همه ی این شرایط فرض شده سقط به طور قانونی و در شرایط مراقبت سلامت رخ می دهد. سقط های غیر قانونی غیر ایمن ممکن است باعث آسیب دائمی شوند؛ بنابراین اهمیت دارد قبل از این که تحت هرگونه روش انجام شده روی اندام های تولید مثلی قرار گیرید اطمینان حاصل کنید پزشک شما متخصص و حرفه ای است تا تولید مثل سالم در آینده تضمین گردد.

سقط جنین نازایی

آیا ممکن است سقط قبلی روی شانس باروری آینده ی شما تاثیر منفی بگذارد؟

سقط جنین نازایی

زمانی که جوسلی ماهونی جوان بود، سخت کار می کرد و در مهمانی های زیادی شرکت می نمود. او قرص کنترل حاملگی مصرف می گرد اما همیشه دستورالعمل های مصرف را دنبال نمی نمود – او مصرف قرص را فراموش کرده و آنتی بیوتیک مصرف می نمود که هر دو باعث کاهش کارآیی ضد باروری می شوند. او سه بارداری و سه سقط با جراحی داشت او می گوید “هر سه بار مطمئن بودم که برای مادر شدن آماده نیستم”.

ماهونی نیز می دانست که در آینده خانواده ای می خواهد، و در این باره که این روش ها روی باروری و توانایی حمل جنین او در آینده تاثیر بگذارند نگران بود. با این حال، او بسیار ترسیده بود و خجالت می کشید از دکتر سوال کند و هیچ کدام از آن ها را برای خود یادآوری نمی کرد.

سقط جنین نازایی

او به سن 32 سالگی رسید و سالم بود و ازدواج کرده و آماده ی فرزند دار شدن بود. احساسات و سوالات دفن شده سر بر آوردند. آیا رحم من سالم است؟ آیا شانس باروری و توانایی حمل کودک من آسیب دیده است؟ آیا سقطی که در سه ماهه ی دوم داشتم برایم مشکلات بیشتری ایجاد می کند؟ او درباره ی این نگرانی ها با پزشک خانوادگی صحبت کرد و پزشک به او گفت که بسیار بعید است سقط های انجام شده باروری او را تحت تاثیر قرار داده باشد. با این حال، او هنوز هم نگران بود.

زنان نباید احساس بدی درباره ی سقط جنین قبلی داشته باشند. تیلور می گوید بسیار بعید است که این مساله تاثیر منفی روی باروری آن ها داشته باشد.

یک مقاله ی منتشر شده در سال 2018 در مجله ی زنان و زایمان و بیولوژی تولید مثلی تایید می کند که در مقیاس جمعیتی، سقط جنین ارتباط با افزایش خطر ناباروری در آینده ندارد. در حقیقت، یک زن بعد از خاتمه ی حاملگی در روزهای بعدی بارور است، اگرچه خطر سقط در سه ماه بعدی بیشتر است.

سقط ممکن است با مصرف دارو برای القا یا با انجام جراحی برای تخلیه ی محتوای رحم انجام شود. در کانادا، سقط های دارویی که نامی برای مواردی است که از دارو استفاده می کنند را فقط ی توان تا هفته ی نهم حاملگی انجام داد، و روش های جراحی وابسته به مرحله ی حاملگی هستند.

کارول اسکورفیلد، مدیر بخش دارویی در کلینیک سلامت زنان که سقط جنین در Winnipeg را ارائه می کند می گوید .

اگر چه در برخی موارد، عفونت می توان به رحم آسیب زده و به لوله های فالوپ برسد و آن ها را مسدود کند. در موارد بسیار نادر، جراحی ممکن است باعث آسیب به رحم یا دهانه ی رحم شده و باعث ایجاد اسکار شود، اما در بیشتر ایجاد اسکار بسیار اندک است و مشکلی روی باروری آینده ایجاد نمی کند.

سقط جنین نازایی

سقط جنین های انجام شده بعد از سه ماهه ی اول احتمالا باعث ایجاد عوارض می شوند زیرا روش های بیشتری دخیل هستند. اسکورفیلد می گوید، اگر حاملگی ناخواسته ای داشتید که تمایل به خاتمه ی آن داشتید، آن را زودتر و تا زمانی که دیر نشده انجام دهید. هر چه زودتر حاملگی را خاتمه دهید، ایمن تر است.

در بیشتر موارد، زنان می دانند که عوارضی تجربه خواهند کرد، اگرچه برخی موارد اسکار ممکن است تا زمانی که مشکل ایجاد نکرده اند آشکار نشوند. اگر متخصص باروری به تشکیل اسکار یا بسته شدن لوله شک داشته باشد،.

هیستروسکوپی (اندوسکوپی رحم) یا هیستروسالپینگوگرام (اشعه ی ایکس اختصاصی که HSG نامیده می شود) می تواند تشخیص را تایید نماید. جراحی برای خارج کردن بافت اسکار و باز کردن لوله ها را می توان امتحان کرد، اما همیشه موفق نیست و در برخی زنان نیاز به IVF یا رحم اجاره ای خواهد بود.

یک مطالعه ی منتشر شده در سال 2018 در مجله ی بین المللی زنان و زایمان نشان می دهد که نتایج IVF بعد از سقط به خصوص در صورتی که دو یا چند روش جراحی استفاده شده باشد بدتر است.

محققان نشان دادند که اندومتر که غشای پوشاننده ی رحم است، نازکتر است، که لانه گزینی جنین را دشوار می سازد، و نرخ سقط جنین 18 درصد در مقایسه با 10 درصد در بین زنانی است که خاتمه ی حاملگی نداشته اند.

تیلور می گوید، با این حال، دلایل بسیاری برای باروری سخت یک زن وجود دارد و سقط قبلی فقط یکی از کم احتمال ترین آن ها است. سن مهم ترین عامل تاثیر گذار بر باروری زنان است، به طوری که کسی که به طور تصادفی در دهه ی 20 زندگی حامله شده ممکن است در اواسط دهه ی 30 مشکل در باروری داشته باشد، اگرچه برنامه ی تخمک گذاری خود را دنبال کند.

سقط جنین نازایی

آیا سقط جنین باعث نازایی میشود

آیا سقط گذشته می تواند شانس بارداری شما را تحت تاثیر منفی قرار دهد؟سقط جنین نازایی

اگر سقط داشته اید، بعید است که بر باروری شما تاثیر بگذارد، اما دلایلی وجود دارد که نشان می دهد باید درباره ی روش های گذشته با مامای خود صحبت کنید.

زمانی که جوسلی ماهونی جوان بود، سخت کار می کرد و در مهمانی های زیادی شرکت می نمود. او قرص کنترل حاملگی مصرف می گرد اما همیشه دستورالعمل های مصرف را دنبال نمی نمود – او مصرف قرص را فراموش کرده و آنتی بیوتیک مصرف می نمود که هر دو باعث کاهش کارآیی ضد باروری می شوند. او سه بارداری و سه سقط با جراحی داشت او می گوید “هر سه بار مطمئن بودم که برای مادر شدن آماده نیستم”.

ماهونی نیز می دانست که در آینده خانواده ای می خواهد، و در این باره که این روش ها روی باروری و توانایی حمل جنین او در آینده تاثیر بگذارند نگران بود. با این حال، او بسیار ترسیده بود و خجالت می کشید از دکتر سوال کند و هیچ کدام از آن ها را برای خود یادآوری نمی کرد.

او به سن 32 سالگی رسید و سالم بود و ازدواج کرده و آماده ی فرزند دار شدن بود. احساسات و سوالات دفن شده سر بر آوردند.

  • آیا رحم من سالم است؟
  • آیا شانس باروری و توانایی حمل کودک من آسیب دیده است؟
  • آیا سقطی که در سه ماهه ی دوم داشتم برایم مشکلات بیشتری ایجاد می کند؟

او درباره ی این نگرانی ها با پزشک خانوادگی صحبت کرد و پزشک به او گفت که بسیار بعید است سقط های انجام شده باروری او را تحت تاثیر قرار داده باشد. با این حال، او هنوز هم نگران بود.

سقط جنین نازایی

حدود 100000 زن در کانادا سالانه سقط جنین دارند و بسیاری از آن ها امیدوارند در آینده زمانی که آماده بودند فرزند دار شوند. حدود 10 درصد از زنانی که دکتر بث تیلور در مرکز باروری Olive در ونکوور می بیند به او می گویند که سقط داشته اند، و بسیاری از آن ها معتقدند به همین دلیل است که بارور نیستند.

زنان نباید احساس بدی درباره ی سقط جنین قبلی داشته باشند. تیلور می گوید بسیار بعید است که این مساله تاثیر منفی روی باروری آن ها داشته باشد.

یک مقاله ی منتشر شده در سال 2018 در مجله ی زنان و زایمان و بیولوژی تولید مثلی تایید می کند که در مقیاس جمعیتی، سقط جنین ارتباط با افزایش خطر ناباروری در آینده ندارد.

در حقیقت، یک زن بعد از خاتمه ی حاملگی در روزهای بعدی بارور است، اگرچه خطر سقط در سه ماه بعدی بیشتر است.

سقط ممکن است با مصرف دارو برای القا یا با انجام جراحی برای تخلیه ی محتوای رحم انجام شود.

آیا سقط جنین باعث ناباروری میشود

زندگی سالم، بارداری سالم:سقط جنین نازایی

اول از همه، در هفته های اول باید بسیار مراقب باشید. اگر در این دوران، در معرض عناصر خاص قرار بگیرید می تواند باعث سقط جنین شوند. در 6 هفته اول، مواد شیمیایی، سقوط یا افتادن وسایر عوامل دیگر می توانند تاثیرات منفی داشته باشند.

برای این که مطمئن شوید که جنین شما به خوبی رشد می کند، لازم است از این خطرات دوری کنید. زمانی که متوجه شدید باردار هستید، سعی کنید بیشتر از قبل مراقب باشید.

سقط جنین نازایی

معمولا سقط جنین ها به طور ناخواسته یا خود به خودی شروع می شوند اما نوع مراقبتی که انجام می دهید می تواند خطر آن را افزایش یا کاهش دهد. عادتهای درست به رشد بچه شما کمک می کند و خطر از دست دادن بچه را کاهش می دهد.

سقط جنین میتواند از نظر جسمی و احساسی برای زن بسیار دردناک باشد. بعد از این واقعیت، طبیعی است که زن احساس افسردگی، گیجی و عصبانیت داشته باشد و با زنان دیگر در مورد اینکه چگونه با این مشکل مقابله کند؛ صحبت کند.

مهم تر از همه اینکه به خودتان زمان دهید و مدتی را صرف غصه خوردن کنید. شما احتمالا شاهد زیاده‌روی‌هایی از سوی دوستان و خانواده هستید که بعضی اوقات باعث میشود شما احساس بدی داشته باشید.

ما میدانیم که شنیدن این جملات که شما جوان هستید یا میتوانید دوباره بچه دار شوید؛ به شما کمکی نمیکند. شما نیاز دارید که بابت سقط جنین خود غصه بخورید. در طول این مدت، به خودتان استراحت دهید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور