ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

اشکال غیرطبیعی رحم و خطرات سقط جنین

رحم سقط جنین : رحم غیر طبیعی  گاهی اوقات می تواند یک عامل خطر سقط جنین و در برخی موارد دلیل سقط مکرر باشد. با این حال ، تنها برخی از انواع ناهنجاری های رحمی خطر سقط جنین را افزایش می دهد و به درمان نیاز دارد. برخی دیگر ممکن است به هیچ وجه در بارداری مشکلی ایجاد نکنند .

حدود 8 تا 23 درصد از زنانی که دچار سقط مکرر هستند نوعی ناهنجاری رحمی دارند.

برخی ناهنجاریهای رحمی از بدو تولد وجود دارد ، در حالی که برخی دیگر در بزرگسالی بروز می کنند. بیشتر اوقات ، خانمهایی که ناهنجاری های رحمی دارند ، هیچ علامتی ندارند و قبل از بارداری از این ناهنجاری ها آگاهی ندارند.

تشخیص ناهنجاریهای مادرزادی رحم معمولاً پس از یک هیستروسالپنگوگرام (HSG) انجام می شود ، اما این آزمایش می تواند برخی شرایط مانند سپتوم رحم را از دست بدهد. هر HSG غیر طبیعی باید توسط هیستروسکوپی دنبال شود .

رحم سقط جنین

 

سپتوم رحمی

سپتوم رحم ( رحم سپتامبر ) شایعترین ناهنجاری مادرزادی رحم است که تقریباً یک سوم ناهنجاری های رحمی را تشکیل می دهد. مادرزادی یعنی اینکه در بدو تولد وجود دارد.

سپتوم رحمی نواری از بافت فیبری است که رحم را بطور جزئی یا کاملاً تقسیم می کند ، معمولاً بدون داشتن خون کافی. اگر یک تخمک بارور شده روی سپتوم ایجاد شود ، جفت قادر به رشد مناسب نیست و احتمال سقط جنین وجود دارد.

برای زنانی که رحم سپتیک دارند ، خطر سقط جنین بین 25 تا 47 درصد است (در مقایسه با خطر 15 تا 20 درصد برای زنان بدون رحم سپتوم).

برای زنانی که دچار سقط جنین نمی شوند ، رحم جدا ممکن است خطر زایمان زودرس را افزایش دهد.

درمان معمولاً جراحی جزئی است که در طی هیستروسکوپی انجام می شود تا بافت غیر طبیعی از بین برود. این معمولاً برای رفع مشکل بسیار خوب عمل می کند و به زنان اجازه می دهد تا بارداری کامل و کامل را انجام دهند.

رحم سقط جنین

 

رحم دو شاخ

رحم دو شاخه ای به شکل قلب است – در واقع رحمی است که دارای افتادگی در بالا است. رحم دو شاخه ای (و همچنین رحم تک شاخه ای و didelphic) ناهنجاری مجرای مولر محسوب می شوند. ناهنجاری مجرای مولر نوعی ناهنجاری مادرزادی رحم است.

بیشتر زنانی که رحم دوقلو دارند ، عوارضی ندارند ، اما در برخی ، رحم دوشاخ می تواند منجر به افزایش خطر زایمان زودرس شود.

اعتقاد بر این نیست که رحم دو شاخه ای باعث افزایش خطر سقط جنین در سه ماهه اول می شود اما ممکن است خطر سقط جنین در سه ماهه دوم را افزایش دهد .

معمولاً به استثنای یک سرویکس گردنی در افرادی که در معرض خطر کمبود دهانه رحم و زایمان زودرس قرار دارند ، درمان معمولاً لازم نیست. اکثر خانمها از اینکه رحم دارند متولد می شوند تا زمان بارداری آگاه نباشند.

رحم سقط جنین

 

رحم تک شاخ

رحم تک شاخ رحم بوقی شکل است که باعث رحم به کوچکتر از اندازه طبیعی است. این یک ناهنجاری مادرزادی است که در آن یک طرف رحم به درستی توسعه نمی یابد.

رحم تک شاخه ای خطر حاملگی خارج رحمی ، سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش می دهد. بارداری با رحم تک شاخ به طور کلی ریسک بالایی در نظر گرفته می شود و این به معنای نظارت اضافی است.

در یک بررسی مشخص شد که خطر سقط جنین به طور متوسط ​​37٪ و خطر تولد زودرس به طور متوسط ​​17٪ بوده است.

بر خلاف زنان با رحم دو شاخه ، زنان با رحم تک شاخه ممکن است علائمی داشته باشند که نشان دهنده ناهنجاری قبل از بارداری است.  هنگامی که این وجود داشته باشد ، ممکن است زنان دوره های بسیار دردناکی را تجربه کنند ، زیرا در هنگام قاعدگی خون در شاخ تقویت می شود.

زنان با رحم تک شاخه اغلب فقط دارای یک لوله فالوپ (دارای مخالف دو) هستند. در حالی که ممکن است با یک لوله فالوپ باردار شوید ، زنان با رحم تک شاخه ممکن است خطر ناباروری بیشتری داشته باشند.

تنها درمانی که در حال حاضر پذیرفته شده برای این عارضه است ، از بین بردن شاخ ابتدایی و بعضی اوقات سرکلاژ (بخیه بسته شدن دهانه رحم) برای کاهش خطر زایمان زودرس است . این روشهای درمانی همیشه مؤثر نیستند.

رحم سقط جنین

رحم Didelphicدوقلو

“دو” رحم didelphic یا وضعیتی که در آن دو رحم، و گاهی هم دو گردن و دو واژن وجود دارد. این بیماری بسیار نادر است و به نظر می رسد منشأ ژنتیکی دارد (در خانواده ها جریان دارد). بیشتر زنان قبل از بارداری هیچ علامتی ندارند ، اگرچه برخی از آنها دوره قاعدگی سنگین دارند.

علاوه بر افزایش خطر سقط جنین ، رحم دیزلفیک خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد.

توصیه می شود زنانی که با این شرایط زندگی می کنند و می خواهند تصور کنند با یک متخصص بارداری پرخطر مشورت کنند.

رحم سقط جنین

 

رحم T-شکل

رحم T شکل نوع دیگری از ناهنجاری های مادرزادی رحم است که با سقط های مکرر و افزایش خطر زایمان زودرس همراه است. برخی از خانمهایی که رحم T دارند ، دچار مشکل نمی شوند ، در حالی که برخی دیگر.

این ناهنجاری خاص گاهی در خانمها مشاهده می شود که مادرانشان استروژن مصنوعی به نام دی اتیل استیل بیسترول (DES) مصرف کرده اند.. DES همچنین می تواند باعث افزایش خطر سایر مشکلات حاملگی شود.

نارسایی دهانه رحم

نارسایی دهانه رحم ، یا گردن رحم ناسازگار ، به معنای آن است که دهانه رحم زن در اوایل بارداری شروع به رقیق شدن می کند – در نتیجه زایمان زودرس و گاهی اوقات از بین رفتن حاملگی در سه ماهه دوم. نارسایی دهانه رحم عاملی برای سقط جنین در سه ماهه اول نیست. این می تواند مربوط به ناهنجاری های مادرزادی باشد یا ممکن است در بزرگسالی بروز کند.

این بیماری ممکن است به عنوان بخشی از ناهنجاری مادرزادی رحم مانند رحم دو شاخه یا تک شاخه یا گردن رحم کوتاه ایجاد شود . علل اکتسابی شامل رویه هایی مانند LEEP ، بیوپسی مخروطی و تکرار D و C است.

بیشتر زنان قبل از زایمان زودرس هیچ علائمی ندارند. وقتی به موقع گرفتار شود ، و در حاملگی های بعدی ، ممکن است از رحم دهانه رحم در نظر گرفته شود.

فیبروم رحمی

تقریباً 30 تا 50 درصد از خانمها فیبروم رحمی دارند . برخی از انواع فیبروم ها می توانند باعث سقط جنین یا سایر عوارض بارداری شوند. فیبروم ها معمولاً در بزرگسالی ایجاد می شوند.

احتمال اینکه یک فیبروئید منجر به سقط جنین شود ، بستگی به محل قرارگیری آن در داخل رحم دارد.

فیبرومهای زیر بطن (آنهایی که درون حفره رحم ایجاد می شوند و شکل آن را تغییر می دهند) و فیبرومهای داخل چشمی (آنهایی که درون حفره رحم هستند) به احتمال زیاد باعث سقط جنین نسبت به فیبرومهای داخل بدن (فیبرومهای داخل دیواره رحم) یا فیبرومهای فرعی (خارج از رحم) می شوند.  فیبروم هایی که نزدیک به وسط رحم قرار دارند نیز نگران کننده تر هستند ، و همچنین آنهایی که قطر بیشتری دارند.

اگرچه ممکن است از داروها استفاده شود ، اما درمان مورد نظر میومکتومی است ، روشی که در آن فیبروم ها به صورت جراحی برداشته می شوند. هیسترکتومی تنها در مواردی مورد بررسی قرار می گیرد که هیچ گزینه دیگری وضعیت را برطرف نکند.

در گذشته این عمل جراحی بیشتر برای فیبروم ها معمول بود اما امروزه گزینه های بهتر و کمتری برای اکثر خانم ها وجود دارد. اگر پزشکتان هیسترکتومی را پیشنهاد کرده است ، قبل از اقدام ، نظر دوم را دریافت کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور