ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

دلایل پریود نشدن در یک ماه (عادت ماهانه)

دلایل پریود نشدن در یک ماه

پريود چيست

قاعدگی ، خونریزی طبیعی از واژن است که به عنوان بخشی از چرخه ماهانه یک زن اتفاق می افتد. بسیاری از خانم ها پریود دردناک هستند که دیسمنوره نیز نامیده می شود. درد بیشتر اوقات گرفتگی های قاعدگی است که یک درد سفت کننده و گرفتگی شکم است. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند کمردرد ، حالت تهوع ، اسهال و سردرد نیز داشته باشید. درد دوره با سندرم قبل از قاعدگی (PMS) یکسان نیست  .

پریودی یک دوره زمانی است که بدن زنان بافتی را که دیگر نیازی به آن نیست آزاد می کند. این بافت از رحم می آید ، جایی که (جنین) می تواند در بدن زنان رشد کند. هر ماه یا بیشتر ، پوشش رحم ضخیم تر می شود تا در صورت بارداری برای تخمک بارور آماده شود.

اگر تخمک لقاح پیدا نکند ، آن لایه از بدن از طریق واژن از بدن آزاد می شود. به این روند ماهیانه قاعدگی یا پریود گفته می شود.

بنابراین وقتی دختری پریود می شود ، بدن او فقط از مقدار کمی خون و برخی از بافت های غیر ضروری خلاص می شود. این یک روند طبیعی بدن برای همه خانمها است و از نظر جسمی بالغ می شوند.

 1. پریود چه حسی دارد؟

جریان واقعی پریود در هنگام وقوع خیلی احساس نمی شود. احتمال این وجود دارد که شما حتی احساس بیرون آمدن آن را نخواهید کرد. هنگامی که شما در واقع پریود خود را شروع می کنید ، ممکن است در منطقه خصوصی خود کمی رطوبت احساس کنید – این ممکن است به دلیل چند لکه خون در لباس زیر باشد.

 1. آیا پریود شدن شما بو می دهد؟

نباید باشد! بوی قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که مایع قاعدگی با هوا تماس پیدا کند. هنگامی که مایع قاعدگی درون واژن جذب می شود ، در معرض هوا قرار نمی گیرد ، بنابراین نباید بو باشد. اگر احساس نگرانی می کنید ، حتماً مرتباً لنت ها و تامپون های خود را عوض کنید تا باعث بوی بد شما نشود.

درد پريود

 1. آیا دوره قاعدگی درد دارد؟

قاعدگی به خودی خود صدمه ای نمی زند ، اما برخی از دختران و خانم ها در دوران قاعدگی دچار گرفتگی یا علائم دیگری می شوند که ممکن است ناخوشایند باشد. این امر معمولاً به دلیل هورمون هایی است که بدن شما هنگام قاعدگی آزاد می کند و باعث انقباض رحم می شود بنابراین می تواند پوشش داخلی آن را بریزد.

بسیاری از دختران همین نگرانی را دارند. وقتی سوالی در مورد پریود دارید ، مادر شما یکی از بهترین منابع شما خواهد بود ، بنابراین سعی کنید مکالمه را خودتان شروع کنید! بدانید که او فهمیده و مفید خواهد بود. در واقع ، او ممکن است در این مدت از زندگی شما بهترین دوست شما باشد.

 1. آیا هنگام پریود شدن حمام یا دوش گرفتن مشکلی ندارد؟

بله در دوران پریود ، تمیز نگه داشتن خود مهم است. آنها یک روش ساده برای احساس زنانه و شاداب بودن هستند. آسترهای همیشه نازک گزینه های عالی برای آسترهای روزانه هستند که به شما کمک می کنند هر روز احساس خشکی ، طراوت و اعتماد به نفس داشته باشید.

علائم بارداری قبل از پریود

 1. آیا وقتی پریود شدم نمی توانم کاری انجام دهم؟

پریود شما مجبور نیست شما را از انجام کارهایی که معمولاً انجام می دهید باز دارد. شما هنوز هم می توانید به مدرسه بروید ، در خانه کمک کنید ، دوستان خود را ببینید ، ورزش کنید و تمام کارهایی را که معمولاً انجام می دهید انجام دهید.

.6چه مقدار خون در دوران پریود از دست می دهم؟

اکثر دختران در طی دوره های قاعدگی (بیشتر در چند روز اول) حدود 1/4 فنجان مایعات قاعدگی را از دست می دهند. اگرچه نگران نباشید – بدن شما آن را جبران می کند.

 1. چه هنگام برای همیشه قاعدگی من متوقف میشود ؟

زنان تا زمان یائسگی پریود می شوند ، یعنی در این زمان قاعدگی و توانایی بچه دار شدن متوقف می شود. در بیشتر زنان ، این اتفاق معمولاً در اواخر 40 سالگی یا اوایل دهه 50 رخ می دهد. اما یائسگی می تواند زودتر یا دیرتر اتفاق بیفتد. برخی از زنان ممکن است تا 35 سالگی قاعدگی را متوقف کنند و برخی دیگر ممکن است تا اواخر 50 سالگی متوقف نشوند.

بیشتر بخوانید : ترمیم پرده بکارت

دلایل پریود نشدن در یک ماه

دلایل پریود نشدن در یک ماه

بارداری شایعترین علت پریود نشدن در یک ماه است ، اما برخی دیگر از عوامل پزشکی و سبک زندگی وجود دارد که می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. کاهش شدید وزن ، بی نظمی هورمونی و یائسگی از جمله دلایل عمده در صورت عدم بارداری است.

ممکن است یک یا دو ماه یک دوره را از دست بدهید ، یا ممکن است دچار آمنوره کامل شوید – یعنی هیچ دوره ای برای سه ماه یا بیشتر پشت سر هم نداشته باشید.

استرس روحی

استرس جسمی و روانی هم می تواند باعث تاخیر در دوره شود. اما سطح استرس که قادر به ایجاد این اثر است معمولاً شدیدتر از داشتن یک روز بد است.

ورزش شدید

ورزش شدید می تواند باعث تغییر در هورمون های هیپوفیز و هورمون های تیروئید شود ، که می تواند تخمک گذاری و قاعدگی را تحت تأثیر قرار دهد. یک یا دو ساعت تمرین در روز نباید بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد.

بیماری

بیماری های مزمن است که می تواند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد عبارتند از:

 • بیماری تیرویید
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • تومورهای هیپوفیز (که ممکن است سرطان باشند یا نباشند)
 • بیماری های غده فوق کلیه
 • کیست های تخمدان
 • اختلال عملکرد کبد
 • دیابت

تغییر وزن

اضافه وزن ، کمبود وزن یا تغییرات شدید در وزن همگی بر چرخه شما تأثیر می گذارد. چاقی بر تنظیم استروژن و پروژسترون تأثیر می گذارد و حتی ممکن است منجر به مشکلات باروری شود. شاخص توده بدنی بسیار بالا (BMI) با از دست رفتن دوره های قاعدگی همراه است و کاهش وزن می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی در خانم های چاق کمک کند.

یائسگی و یائسگی

از بین رفتن یائسگی دوره انتقال بین سن باروری به سن غیر باروری است. در این مدت پریودهای شما ممکن است سبک تر ، سنگین تر ، مکرر یا کمتر باشد. در بیشتر موارد ، آنها فقط با آنچه شما به آن عادت کرده اید متفاوت خواهند بود.

شیر دادن

هنگام شیردهی ممکن است دوره های آمنوره داشته باشید ،به خصوص اگر شیردهی تمام یا تقریباً تمام کالری کودک شما را تأمین کند. بسیاری از زنان معتقدند که شیردهی نوعی کنترل بارداری است ، اما اینگونه نیست. حتی اگر در دوران شیردهی پریود نشوید ، می توانید باردار شوید. اگر برای کودک دیگری آماده نیستید ، باز هم باید از داروی ضد بارداری استفاده کنید.

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی گاهی اوقات به دلیل شکل آی یو دی ممکن است اتفاق بیفتد و ممکن است در تست بارداری نیز آزمایش مثبت نداشته باشید. پزشک می تواند با معاینه لگن یا سونوگرافی بررسی کند.

علائم بارداری خارج رحمی شامل گرفتگی شکم ، درد شانه ، ضعف یا سرگیجه ، حالت تهوع و حساسیت به پستان است. بعضی از خانمها پریود نشده اند ، در حالی که بعضی دیگر خونریزی واژن یا لکه بینی دارند.

داروها

برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی ، ضد روان پریشی ، داروهای تیروئیدی ، ضدتشنج و برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث از بین رفتن یا تأخیر پریود شما شوند.

پیشگیری از بارداری های هورمونی مانند Depo-Provera ، MiniPill فقط پروژسترون ، IUD Mirena  نیز می توانند بر چرخه شما تأثیر بگذارند.

انواع مختلف پیشگیری از بارداری می تواند از طرق مختلف چرخه قاعدگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از داروهای پیشگیری از بارداری با دوره های سنگین ، بعضی با دوره های کم و برخی دیگر با آمنوره همراه خواهد بود.

دلایل پریود نشدن در یک ماه دلایل زیادی برای تأخیر در عادت ماهانه وجود دارد و اگرچه بیشتر آنها دلیلی برای هشدار نیستند ، اما اگر بیش از یک قاعدگی را کاملاً از دست داده باشید ، نیاز به ارزیابی و درمان دارید. دلایل پریود نشدن در یک ماه

نحوه درمان پریود نشدن شما بستگی به این دارد که چرا پریود نمی شوید. این درمان می تواند شامل تغییر در سبک زندگی ، مانند رژیم غذایی یا کاهش استرس باشد ، یا ممکن است شامل درمان جایگزینی هورمون باشد.

تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است

معمولا یک دوره ی پریودی معمولا 28 روزه است اما در افرادی که پریودشان هفت روزه است، فاصله ی بین پریودها تا 35 روز هم می‌رسد. با این حساب 4 الی 5 روز تاخیر در زمان پریود طبیعی است. دلایل پریود نشدن در یک ماه

بیشتر بخوانید : چیکار کنم امروز پریود بشم

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور