ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

درمان پرولاکتین بالا در بارداری | سقط جنین

درمان پرولاکتین بالا بارداری سقط جنین : پرولاکتین چیست؟

درمان پرولاکتین بالا بارداری سقط جنین :پرولاکتین هورمونی است که در درجه اول توسط غده هیپوفیز قدامی ، یک غده به اندازه نخود در پایه مغز تولید می شود. پرولاکتین به دلیل داشتن نقش مهمی در القای تولید شیر در زنان شیرده نقش اصلی دارد . سطح پرولاکتین به طور معمول در طول بارداری یک زن افزایش می یابد ، اگرچه این میزان در زنان بسیار متفاوت است. 

میزان پرولاکتین در زمان زایمان به بالاترین حد خود می رسد و پس از آن حدود شش هفته پس از زایمان به حالت عادی برمی گردد (حتی اگر زن در حال شیردهی باشد)درمان پرولاکتین بالا بارداری سقط جنین

وجود مقادیر بالای این هورمون، سه علامت مهم در خانم‌ها ایجاد می‌کند. این سه علامت، شامل ترشح غیرطبیعی از پستان‌ها، قطع عادت ماهانه و نازایی است. علاوه براثراتی که زیادی پرولاکتین در بدن ایجاد می‌کند، بزرگ شدن تومور باعث سردرد و اختلالات بینایی می‌شود.

هنگامی که سطح پرولاکتین بالا می رود ، این بیماری دارای علامت هیپرپرولاکتینمی است و این میزان زیاد می تواند در عملکرد تخمدان های زنان اختلال ایجاد کند. این می تواند منجر به بی نظمی قاعدگی ، نازایی و بعضا ترشح شیر از سینه ها شود ، حتی اگر یک زن شیر مادر ندهد.

شایع ترین علت هایپرپرولاکتینمی تومور هیپوفیز غیر سرطانی به نام آدنوما است ، اما این بیماری در برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید نیز می تواند رخ دهد . پرولاکتین همچنین می تواند در پاسخ به محرک های محیطی ، مانند ورزش شدید یا استرس ، و در افرادی که داروهایی مصرف می کنند که بر روی شیمیایی مغز ، دوپامین تأثیر می گذارد ، افزایش یابد.

درمان پرولاکتین بالا بارداری سقط جنین

عملکرد پرولاکتین در باروری : درمان پرولاکتین بالا بارداری سقط جنین

از آنجا که قاعدگی و چرخه تخمک گذاری عادی غالباً در دوران شیردهی متوقف می شود ، پرولاکتین به عنوان یک داروی ضد بارداری طبیعی عمل می کند و در برابر حاملگی ها محافظت می کند. گفته می شود ، سطح پرولاکتین بدن شما نباید به عنوان پیشگیری از بارداری مناسب مورد استفاده قرار گیرد. در مورد پیشگیری از بارداری پس از زایمان حتما با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

مطابق این تئوری پذیرفته شده که میزان بالای پرولاکتین می تواند عملکرد تخمدان را مختل کند ، خانمهایی که سطح پرولاکتین بالایی دارند وممکن است چرخه های قاعدگی و / یا تخمک گذاری را بی نظم تجربه کنند و این امر باعث می شود که بارداری دشوار شود.

وقتی صحبت از پرولاکتین و سقط های مکرر می شود ، تعداد کمی از مطالعات حاکی از افزایش سطح پرولاکتین در خانمهای دارای سقط مکرر است. 

با توجه به کارکرد بسیاری از هورمونهای مختلف در بدن انسان ، این امکان وجود دارد که عدم تعادل می تواند مشکلات متعددی ایجاد کند.

 از آنجا که هایپر پرولاکتینمی ممکن است در برخی از خانمها منجر به سقط جنین شود ، ممکن است برخی پزشکان میزان پرولاکتین یک زن را بررسی کنند و در صورت افزایش سطح ، دارو را برای کاهش سطح تجویز کنند. 

این یافته ها در یک مطالعه در مقیاس بزرگ تأیید نشده است. اما ، به نظر می رسد که درمان بی خطر است ، برخی پزشکان پرولاکتین بالایی را هنگام آزمایش زنان برای دلایل سقط مکرر ، آزمایش و درمان می کنند.

برخی از پزشکان به طور منظم پرولاکتین را در زوج هایی که دچار سقط مکرر می شوند ، آزمایش می کنند و داروهایی مانند بروموکریپتین یا کابرگولین را برای کاهش سطح پرولاکتین تجویز می کنند.

 به نظر می رسد این داروها در دوران بارداری بی خطر هستند و معمولاً برای خانمهایی که نازایی ناشی از هایپر پرولاکتینمی دارند استفاده می شود. گفته می شود ، هیچ توصیه رسمی برای آزمایش و درمان پرولاکتین در زنان مبتلا به سقط مکرر وجود ندارد.

علت پرولاکتین بالا عمدتا ناشناخته است. اکثر تومورهای هیپوفیز پراکنده هستند، به این معنی که آنها از والدین به فرزندانشان منتقل نمی‌شوند. علل دیگر آن عبارتند از:

درمان پرولاکتین بالا بارداری سقط جنین

  • داروها (فنوتیازین‌ها، متوکلوپرامید، ریسپریدون، مهار کننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، استروژن، وراپامیل)
  • فشار
  • بارداری
  • کم کاری تیروئید
  • بیماری کلیوی
  • آسیب به قفسه سینه
آیا پرولاکتین می تواند باعث سقط جنین مکرر شود؟


اگر شما در حال تحقیق در مورد علت های سقط جنین هستید یا یک یا چند مورد سقط جنین را در مرحله اول تجربه کرده اید ، ممکن است یاد گرفته باشید که پزشکان همیشه نمی توانند دلیل این اتفاق را توضیح دهند. در حقیقت ، طبق کالج دانشکده زنان و زایمان و زنان ، سقط های مکرر فقط در حدود 25 تا 50 درصد علت قابل تشخیص دارند.
تئوریهای زیادی در مورد اینکه چه چیزی باعث نیمی از موارد سقط جنین مکرر می شود وجود دارد ، اما تعداد کمی از آنها به طور قطعی اثبات شده است. یک نظریه این است که مقادیر بالای هورمونی به نام پرولاکتین ممکن است در کاهش بارداری وسقط مکرر نقش داشته باشد.
هنگامی که غلظت بالای پرولاکتین خون در عملکرد تخمدان ها در یک خانم یائسگی ایجاد می کند ، ترشح استرادیول ، استروژن اصلی کاهش می یابد.
علائم آن شامل دوره قاعدگی نامنظم ، ناباروری ، علائم یائسگی (گرگرفتگی و خشکی واژن) و بعد از گذشت چندین سال پوکی استخوان است. مقدار بالای پرولاکتین همچنین می تواند باعث ترشح شیر از سینه ها شود.

درمان پرولاکتین بالا در خانمها چیست؟


• ترشح پرولاکتین به حالت طبیعی برگردد.
• کاهش اندازه تومور
• اصلاح اختلالات بینایی
• عملکرد طبیعی غده هیپوفیز به حالت اول بازگردد.
اگر تومور خیلی بزرگ باشد، تنها بخشی از این اهداف قابل دستیابی است.
از آنجا که دوپامین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی ترشح هورمون پرولاکتین را مهار می‌کند، پزشکان ممکن است پرولاکتین بالا را با آگونیست‌های دوپامین بروموکریپتین (پارلودل) یا کابرگولین (داستینکس) درمان کنند. آگونیست‌ها داروهایی هستند که مانند یک ماده طبیعی عمل می‌کنند.
این داروها تومور را کوچک می‌کنند و سطح پرولاکتین حدود ۸۰ درصد از بیماران به حالت طبیعی بازمی‌گردد. عوارض جانبی بروموکریپتین ممکن است تهوع و سرگیجه باشد.
برای جلوگیری از این عوارض جانبی، درمان با بروموکریپتین باید به آرامی شروع شود. معمولا با یک چهارم یا نصف قرص ۲٫۵ میلی گرم شروع می‌شود که هنگام خواب با یک میان وعده مختصر مصرف می‌شود.
دوز به تدریج هر ۳ تا ۷ روز در حد نیاز افزایش می‌یابد و در دوزهای تقسیم شده با وعده‌های غذایی یا زمان خواب با یک میان وعده مصرف می‌شود.
جراحی
در درمان جراحی بالا بودن پرولاکتین، مغز به طور خیلی ظریف باز می‌شود و تومور را از غده هیپوفیز درمی‌آورند. نتایج جراحی بستگی زیادی به اندازه تومور و سطح پرولاکتین و همچنین مهارت و تجربه جراح مغز و اعصاب دارد.
هر چه سطح هورمون پرولاکتین بالاتر باشد، احتمال عادی شدن پرولاکتین سرم کمتر است. در بهترین حالت، جراحی پرولاکتین بیمارانی که سطح پرولاکتین آنها کمتر از ۲۵۰ میلی گرم است را اصلاح می‌کند. حتی در بیماران با تومورهای بزرگ که نمی‌توان آن را به طور کامل از بین برد، درمان دارویی پس از جراحی ممکن است پرولاکتین سرم را به حد نرمال بازگرداند.
درمان با دارو نیز ممکن است قبل از عمل جراحی شروع شود تا بخشی از تومور برای عمل جراحی برداشته شود. تحقیقات نشان می‌دهد که با توجه به اندازه تومور و اینکه چه مقدار از آن از بین می‌رود، در بعضی موارد ممکن است تومور طی پنج سال برگردد.
پرتو درمانی
اگر درمان دارویی و عمل جراحی به کاهش سطح هورمون پرولاکتین کمکی نکند، به ندرت از پرتودرمانی استفاده می‌شود. بسته به اندازه و محل تومور، پرتو درمانی در دوزهای پایین در دوره‌های ۵ تا ۶ هفته‌ای یا به صورت تک دوز بالا انجام می‌شود. پرتودرمانی حدود ۳۰ درصد مواقع موثر است.

خطر پرولاکتین بالا در بارداری چیست؟

ا فزایش پرولاکتین اغلب ناشی از وجود تومور خوش‌خیم در قاعده غده هیپوفیز است، بنابراین توصیه می‌شود که برای تمام بیماران مبتلا به هایپرپرولاکتینوما، یک CT – اسکن یا MRI از منطقه sella turcica نیز انجام شود.
علایم هیپرپرولاكتینمی در زنانی كه در دوران شیردهی نیستند به صورت ترشح شیر از پستان مشخص می‌شود. پرولاكتینوما علت 20-15٪ موارد آمنوره ثانویه است.
افزایش پرولاكتین ممكن است با اضطراب و افسردگی همراه باشد. برای رفع این مشكل مصرف داروی بروموكریپتین یا کابرگولین (آگونیست‌های دوپامین) موفقیت‌آمیز است اما در بعضی موارد نادر غده باید برداشته شود.

درمان پرولاکتین بالا با رژیم غذایی چیست؟

• مصرف مکمل‌های باروری DHA و EPA
• رژیم غذایی سرشار از منابع خوراکی ید دار داشته باشید.
• بدن را با مکمل‌های اصلی – ویتامین‌های B، ویتامین‌های C، E، و A و مواد معدنی اصلی مانند روی، مس، و سلنیوم و گیاهان دارویی مانند گیلاس زمستانی، ریشه طلايی، و جینسینگ پرویی تقویت و تغذیه کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

1 دیدگاه
  1. مریم می گوید

    سلام من شش سقط،داشتم غده ادنوما دارم وپرولاکتین بالا ایا دلیل سقطها این بوده .چون توی دوران بارداری قرص پرولاکتین نمیخورم

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور