ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

4 درمان عفونت لگن با انتی بیوتیک (PID)

درمان عفونت لگن انتی بیوتیک عفونت لگن : اولویت اول در مورد درمان بیماری التهابی لگن (PID) مقابله با عفونت زمینه ای است ، حتی اگر در اولین تشخیص علائمی جز ناباروری نداشته باشید. PID با گذشت زمان بدتر می شود. هرچه زودتر درمان شود ، آسیب بیشتری به ارگانهای تولید مثل شما وارد می شود.

PID همچنین می تواند منجر به عوارض جدی حاملگی شود ، که این تنها یکی از دلایل بسیاری برای درمان PID قبل از بارداری است. فقط پس از رفع عفونت باید به درمان نازایی ناشی از آن رسیدگی شود.

درمان عفونت لگن انتی بیوتیک

درمان عفونت  لگن 

معمولاً ، درمان PID نیاز به آنتی بیوتیک دارد ، که یک یا دو هفته مصرف می شود. انواع میکروارگانیسم ها می توانند مسئول بیماری التهابی لگن باشند و بعضی اوقات بیش از یک میکروارگانیسم درگیر است. از آنجا که تعیین اینکه کدام باکتری ها ممکن است مقصر باشند دشوار است ، ممکن است شما به طور همزمان با دو یا چند آنتی بیوتیک مختلف درمان شوید.

پزشک شما همچنین ممکن است بر اساس نتایج آزمایشگاهی ، درمان آنتی بیوتیکی را تغییر دهد. آنتی بیوتیک ها معمولاً از طریق دهان مصرف می شوند ، اما بعضی اوقات ممکن است به تزریق نیاز داشته باشند. همچنین ممکن است داروهای ضد درد را دریافت کرده و تا زمان بهبودی از استراحت تشویق شوید.

در موارد PID حاد یا وقتی آنتی بیوتیک های خوراکی یا تزریقی بیماری را از بین نبرند ، ممکن است به آنتی بیوتیک داخل وریدی نیاز باشد. این به معنای بستری شدن در بیمارستان است.

دلایل دیگر بستری در معالجه بیماری التهابی لگن شامل حاملگی ، آبسه بر روی لوله فالوپی یا تخمدان ، مثبت بودن HIV ، عوارض جدی PID یا عدم اطمینان از اینکه PID علت بیماری یا یک مشکل پزشکی جدی دیگر مانند آپاندیسیت است.

ممکن است در صورت عدم رفع آبسه در لوله های فالوپی یا تخمدان ها با درمان آنتی بیوتیکی ، یا اگر پارگی آبسه یا تهدید به پارگی شود ، ممکن است عمل جراحی لازم باشد. این کار معمولاً از طریق لاپاروسکوپی یا لاپاراتومی انجام می شود. در موارد بسیار نادر ، ممکن است هیسترکتومی اورژانس انجام شود.

درمان عفونت لگن انتی بیوتیک

درمان درد مرتبط با PID عفونت لگن

پس از درمان PID ، درد لگن می تواند برای بعضی از خانم ها باقی بماند. ممکن است درد ناشی از چسبندگی و بافت اسکار باشد که توسط آنتی بیوتیک ها درمان نمی شود.

ممکن است برای از بین بردن چسبندگی های ناشی از PID ، جراحی توصیه شود ، اما متأسفانه ، این ممکن است مشکلات درد لگن شما را به طور کامل برطرف نکند.

گزینه های دیگر برای درمان درد مزمن لگن شامل داروهای ضد درد دردهای بدون نسخه ، داروهای ضد افسردگی (حتی اگر افسرده نیستید) ، درمان های هورمونی ، فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، تحریک عصب الکتریکی از طریق پوست (TENS) ، مشاوره و تزریق نقطه شروع.

در موارد نادر ، از هیسترکتومی ممکن است برای درمان درد مزمن لگن استفاده شود که با سایر درمانها برطرف نشود. با کمال تعجب ، حتی این ممکن است درد لگن شما را درمان نکند. این فقط باید یک نوع درمان آخر باشد.

هیسترکتومی منجر به عقیم سازی می شود و شما نمی توانید باردار شوید و یا بعد از آن نوزاد خود را حمل کنید. اگر هیسترکتومی لازم است ، باید قبل از عمل در مورد انجماد تخمک یا محافظت از جنین قبل از عمل با پزشک خود صحبت کنید ، که بهمراه یک جراح حاملگی ، ممکن است به شما امکان دهد که فرزند بیولوژیکی داشته باشید.

درمان عفونت لگن انتی بیوتیک

درمان ناباروری PIDدر عفونت لگن

اگر هر دو لوله مسدود شده باشند ، گزینه های درمانی شما شامل اصلاح جراحی از انسداد یا درمان IVF است.

با وجود PID ، انسداد به طور معمول در انتهای دیستال قرار دارد ، به این معنی که توسط تخمدان مسدود می شود. این نوع انسداد برای جراحی از انسداد رحم دشوارتر است ، اما در بعضی موارد ، در حدود 25٪ از زمان ، جراحی ممکن است به شما امکان دهد که بطور طبیعی تصور کنید ، با فرض اینکه هیچ دلیل دیگری برای ناباروری وجود ندارد.

یکی دیگر از دلایل عمده ناباروری مرتبط با PID ، هیدروسپلینکس است. این در شرایطی است که لوله فالوپ گشاد و مایع پر می شود. به دلایل نامعلوم ، هیدروسپلینکس ممکن است مانع موفقیت بهینه IVF شود. ممکن است لازم باشد که لوله فالوپ مبتلا به طور کامل برداشته شود تا احتمال افزایش یابد.

اگر علاوه بر انسداد لوله ، چسبندگی های ضخیم زیادی بین لوله ها و تخمدان ها داشته باشید ، احتمال موفقیت شما بعد از ترمیم جراحی کم است. IVF ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد.

هنگام تصمیم گیری در مورد درمان جراحی یا درمان IVF ، باید حتما سایر عوامل باروری از جمله سن ، میزان باروری شریک زندگی خود و سایر مشکلات پیچیده را نیز در نظر بگیرید. گاهی اوقات ، بهتر است که از درمان IVF صرفنظر کنید و سعی در ترمیم جراحی نکنید. در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید.

اگر دردهای مزمن لگن را تجربه می کنید ، ممکن است ارزش جراحی برای از بین بردن هرگونه چسبندگی و احتمالاً انسداد مناسب وجود داشته باشد ، حتی اگر احتمال بارداری طبیعی زیاد نباشد. فقط آگاه باشید که ممکن است عمل جراحی درد لگن را برطرف کند یا نکند.

چه شما بطور طبیعی تصور کنید ، بعد از ترمیم جراحی یا با IVF ، احتمال بارداری خارج رحمی بعد از اختلال التهابی لگن بیشتر است. این مهم است که از علائم و نشانه های حاملگی خارج رحمی آگاهی داشته باشید و پزشک باید پس از وقوع لقاح ، شما را از نزدیک تحت نظارت قرار دهد.درمان عفونت لگن انتی بیوتیک

همانطور که در بالا ذکر شد ، آنتی بیوتیک های مورد استفاده در درمان بیماری التهابی لگن نمی توانند آسیب های قبلی را که ناشی از این بیماری است ترمیم کنند. آنها فقط می توانند عفونت را درمان کنند و در صورت موفقیت ، از آسیب بیشتر اعضای بدن تولید مثل جلوگیری کنند.

شایع ترین علت ناباروری مرتبط با PID ، انسداد لوله های فالوپ است. اگر فقط یک لوله مسدود شده باشد ، و دیگری روشن باشد ، بسته به عوامل دیگر باروری ، ممکن است بتوانید به تنهایی تصور کنید.درمان عفونت لگن انتی بیوتیک

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!