ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی (1401)

درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی : قاعدگی نامنظم: دوره قاعدگی شما از روز اول از آخرین دوره تا شروع دوره بعدی شما محاسبه می شود. اگر دوره طولانی تر از 38 روز باشد یا اگر مدت زمان آن متفاوت باشد، دوره شما نامنظم است.درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

دوره های نامنظم می تواند علل مختلفی داشته باشد، از عدم تعادل هورمونی به سایر شرایط اساسی، و باید توسط مامای شما ارزیابی شود. در اینجا به بررسی علل احتمالی و علائم آنها می پردازیم.

درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

پریود نامنظم چیست؟درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

یک سیکل قاعدگی یعنی تعداد روزهای بین اولین روز هر دوره. به طور متوسط این سیکل 28 روز است. برخی افراد سیکل­های طولانی­تر و برخی دیگر سیکل­های کوتاه­تری دارند. محدوده­ی معمول این سیکل بین 21 و 35 روز است.

دوره­های نامنظم یعنی زمانی که دوره­ها کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز طول بکشند، یا زمانی که یک دوره بسیار متغیر یا غیر قابل پیش­بینی باشد. وقتی که فردی دوره­های نامنظم دارد، زمان بین هر دوره ممکن است هر ماه متفاوت باشد.

قاعدگی­ نامنظم یعنی زمانی که خونریزی قاعدگی غیر قابل پیش­بینی باشد یا بیشتر و کمتر از زمانی که برای متوسط افراد رخ می­دهد، رخ دهد.درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

پژوهش­های علمی نشان داده­اند که افراد می­توانند با درمان­های خانگی و تغییر سبک زندگی، مانند تغییر رژیم غذایی و ورزشی خود، به تنظیم قاعدگی نامنظم کمک کنند.

افراد همچنین می­توانند سایر روش­های طبیعی مانند خوردن زردچوبه یا آناناس را امتحان کنند، گرچه شواهد علمی وجود ندارد که این روش ها مفید باشند.

این مقاله به بررسی این موضوع می­پردازد که کدام درمان­های خانگی می­توانند به منظم کردن دوره­های قاعدگی نامنظم کمک کنند، کدام یک هیچ تأثیری در آن ندارند و چگونه باید از آنها استفاده کرد.

درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

علل متعددی از دوره های نامنظم قاعدگی وجود دارد که بسیاری از آنها نیاز به درمان پزشکی دارند. اگر:

 • دوره های شما برای بیش از 3 ماه متوقف می شود و شما حامله نیستید
 • دوره های قاعدگی شما ناگهان نا منظم می شوند
 • شما یک دوره قاعدگی طولانی تر از 7 روز دارید
 • شما هر یک ساعت یا دو بار نیاز به بیش از یک پد یا تامپون دارید
 • شما در طول دوره درد شدید ایجاد می کنید
 • دوره های قاعدگی شما کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز فاصله دارند
 • علائم دیگری مانند تخلیه غیر معمول یا تب دیده می شود

آزمایش های پزشکی نیز ممکن است برای کمک به تشخیص علت خونریزی نامنظم شما، از جمله:

 • معاینه لگن
 • آزمایش خون
 • سونوگرافی شکم
 • سونوگرافی لگن و ترانس واژینال
 • سی تی اسکن
 • MRI

درمان قاعدگی نامنظم

درمان بستگی به مواردی که دوره های نامنظم شما را ایجاد می کند دارد و ممکن است نیاز به درمان بیماری اصلی داشته باشد. پزشک شما ممکن است یک یا چند درمان زیر را توصیه کند:

درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی
 • پیشگیری از  قرص های بارداری
 • IUD های هورمونی
 • داروهای تیروئید
 • متفورمین
 • کاهش وزن یا افزایش وزن
 • ورزش
 • مکمل های ویتامین D

تکنیک های کاهش استرس ممکن است از جمله:درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

 • یوگا
 • تنفس عمیق
 • کاهش کار و سایر خواسته ها

درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

پیگیری دوره قاعدگی  یک ایده خوب است حتی زمانی که دوره شما منظم است.  در عرض چند ماه شما خواهید دید که آیا دوره های شما به طور منظم است ویا متفاوت در هر ماه است.

بیشتر بخوانید : خونریزی شدید قاعدگی

پیگیری موارد زیر را دنبال کنید:درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

علائم PMS ، مانند سردرد، گرفتگی عضلانی، نفخ، حساسیت به پستان و احساسات

چقدر خونریزی شدید داشتم، از جمله چه تعداد از پد یا تامپون شما استفاده می کنید

علائم در طول دوره قاعدگی مانند گرفتگی، کمر درد، و سایر علائم و چگونگی آنها

بخش­های زیر 6درمان خانگی و تغییر شیوه­ی زندگی را توضیح می­دهد که شواهد نشان می­دهد می­­توانند دوره­های نامنظم را بهبود بخشند.

 1. کاهش استرس

نشستن زن روی تخت خواب خود و مدیتیشن می­تواند به تنظیم دوره­های نامنظم کمک کند. محققان پیشنهاد می­کنند که میزان بالای استرس احساسی با قاعدگی نامنظم مرتبط است.

یافتن راهی به منظور کاهش استرس ممکن است به فرد کمک کند تا سیکل قاعدگی خود را تنظیم نماید. اجتناب از موقعیت­های استرس­زا و مدیریت انتظارات در خانواده و محل کار ممکن است کمک کننده باشد.

زمانی که اجتناب از استرس ممکن نیست، تلاش کنید فعالیت­هایی را انجام دهید که تأثیر استرس را بر بدن محدود کنند.

 1. مدیتیشن

مدیتیشن یک راه ساده و رایگان برای کاهش استرس در خانه و محل کار است. از آنجا که استرس و قاعدگی نامنطم به یکدیگر مرتبطند، کاهش استرس ممکن است دوره­ها را منظم­تر نماید.

محققان پیشنهاد می­کنند که مدیتیشن ممکن است اثرات متععد مضر استرس روانی را بهبود بخشد. برای انجام مدیتیشن:

 • یک محل آرام برای نشستن بیابید.
 • صاف بنشینید، بازوها را رها کرده و دست­ها را روی زانو قرار دهید.
 • نفس خود را به صورت عمیق داخل و خارج کنید.
 • بر روی صدای نفس­ها تمرکز کنید.
 • به سایر صداهای اطراف گوش دهید.
 • افکار را به صورتی که رخ می­دهند، تصدیق کنید ولی آنها را کنار بگذارید.
 • تمرین یوگا

یوگا یک شکل فیزیکی مدیتیشن است که اکثر افراد می­توانند آن را در منطل انجام دهند. بسیاری از افراد در سرتاسر جهان روزانه از این تمرین باستانی به منظور سلامتی استفاده می­کنند.

تمرین یوگا ممکن است یک روش مؤثر برای تنظیم دوره­ها باشد. یک مطالعه­ی انجام شده در سال 2013 با ابعاد کوچک نشان داد که تمرین روزانه­ی یوگا به تعادل هورمون­های مرتبط با دوره­های نامنظم کمک می­کند.

 1. کاهش یا افزایش وزن

تغییر در وزن بدن می­تواند بر سیکل قاعدگی فرد اثر بگذارد.

داشتن وزن کم ممکن است باعث نامنظم شدن یا حتی توقف قاعدگی شود. بدن برای تولید هورمون­های سیکل قاعدگی به مقداری چربی نیاز دارد، بنابراین افزایش وزن ممکن است به تنظیم دوره­ها کمک کند.

به طور مشابه، چاقی یا افزایش وزن ممکن است سبب بی­نظمی­های قاعدگی شود. کاهش وزن ممکن است سبب شود که دوره­ها منظم­تر شوند.

 1. تعدیل میزان ورزش

ورزش برای سلامت روحی و جسمی افراد حیاتی است. تحقیقات نشان می­دهد که تمرین هوازی منظم ممکن است موجب بهبود گرفتگی عضلات حین قاعدگی شود.

ورزش یک روش مؤثر برای حفظ وزن طبیعی است. از آنجا که داشتن اضافه وزن می­تواند دوره های نامنظم را ایجاد کند، کاهش وزن ممکن است سبب منظم­تر شدن دوره­ها شود.

 1. بالا بردن میزان ویتامین D

ویتامین D به جذب کلسیم در روده، که برای داشتن استخوان­های سالم ضروری است، کمک می­کند.

مطالعات نشان می­دهند که ویتامین D ممکن است به تنظیم تخمک­گذاری نیز کمک کند. یک مطالعه­ی انجام شده در سال 2015 ارتباط بین میزان کم ویتامین D و قاعدگی­های نامنظم را نشان داد.

دوره­های نامنظم یک نشانه­ی شایع برای سندرم تخمدان پلی­کیستیک (PCOS) هستند. یک کارآزمایی بالینی انجام شده در مقیاس کوچک در سال 2014 نشان داد که مصرف مکمل­های ویتامین D و کلسیم، در کنار متفورمین، ممکن است به تنظیم قاعدگی در افراد مبتلا به PCOS کمک کند.

سرکه­ سیب

یک پژوهش اولیه نشان می­دهد که نوشیدن سرکه سیب ممکن است تخمک گذاری را در افراد مبتلا به PCOS تنظیم کند. با این وجود، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند تا این مزایا را اثبات کنند. مطالعه­ درباره­ی این پرسش فقط هفت شرکت کننده داشت و برای نتیجه­گیری بسیار کوچک بود.

آناناس

آناناس واجد آنزیمی به نام بروملین است که ممکن است التهاب را کاهش دهد. التهاب در برخی علل قاعدگی­های نامنظم دخیل است.

بعضی از افراد معتقدند که خوردن آناناس ممکن است دوره­های قاعدگی را تنظیم کند، اگرچه تحقیقات پیوند بین این دو را نیافته­اند. محققان باید مطالعات بیشتری انجام دهند تا ببینند آیا آناناس می­تواند دوره­های نامنظم را بهبود بخشد.

آب آناناس، مانند سایر آبمیوه­ها، واجد مقدار زیادی شکر است و انتخاب مناسبی برای افراد مبتلا به دیابت نیست.

زردچوبه

زردچوبه یک درمان خانگی مشهور برای طیفی از مشکلات مربوط به سلامت، از جمله دوره­های نامنظم، است. هرچند که قابلیت آن برای تنظیم دوره­ها اثبات نشده است.

جلوگیری بارداری: ضدبارداریهای انسدادی مشهور شامل کاندومها و دیافراگمها می شوند. این ضد بارداری ها یکی از متداولترین روشهای پیشگیری از بارداری هستند که امروزه موجودند.

همانطور که از نام آنها مشخص است، ضد بارداری های انسدادی به وسیله مسدود کردن (یا ممانعت) اسپرم از رسیدن به تخمک عمل می کنند. اغلب ما با کاندومهای بیرونی آشنا هستیم که آلت تناسلی را می پوشانند اما کاندومهای داخلی که به داخل رحم می روند نیز موجودند.

درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی
درمان برای پریودهای سنگین چیست؟

آیا شورت و روتختی خود را کثیف می کنید؟ آیا برنامه های خود را برای اجتناب از “تصادف های” شرم آور در طول پریود تغییر می دهید؟ایا از اینکه پریودهای سنگین تان بر زندگی شما سلطه پیدا کرده اند خسته شده اید؟
اگر پاسخ شما به هرکدام از این پرسش ها مثبت است، اهمیت دارد که خونریزی غیرطبیعی رحم خود را با متخصص زنان در میان بگذارید.
پزشک شما پرسش هایی را مطرح خواهد کرد و احتمالا یک آزمایش فیزیکی انجام خواهد داد. حتی ممکن است در صورت اینکه وضعیت اساسی دارید که احتمال دارد باعث خونریزی غیرطبیعی شود، آزمایشات بیشتری را انجام دهد.
امکان دارد که خونریزی طولانی و شدید شما باعث شده باشد که به کم خونی مبتلا گردید. اگر این اتفاق برایتان افتاده، شاید پزشک به شما پیشنهاد دهد که غذاهایی خاصی مصرف کنید که از لحاظ آهن غنی هستند.
همچنین احتمال دارد توصیه کند که مکمل آهن مصرف کنید. افزایش آهن در رژیم غذایی تان به بدن شما در مقابله با کم خونی کمک خواهد کرد. معمولا خونریزی آنچنان شدید و کم خونی آنچنان قابل توجه است که شاید به انتقال خون نیاز پیدا کنید.
گزینه های مختلفی برای مدیریت خونریزی شدید قاعده گی وجود دارد. پزشک شما به شما کمک خواهد کرد تا گزینه های درمانی مناسب برای خود را انتخاب کنید.
وضعیت اساسی پزشکی : درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی
صحبت کردن با پزشک شما خود در مورد خونریزی شدید قاعده گی از اهمیت برخوردار است. این مسئله معمولا به تشخصی وضعیت اساسی پزشکی منجر می شود.
ناهنجاری های خونریزی (بویژه بیماری وان ویلبرند) می تواند دلیل اساسی خونریزی شدید قاعده گی باشد. بیماری جگر و وضعیتی به نام ترومبوسیتوپنیان نیز می تواند به خونریزی شدید قاعده گی منجر شود.
سوءکارکرد تیروئید (بوِیژه وضعیت تیروئید کم کارکرد یا هایپوتیروئیدیسم) می تواند دلیل خونریزی شدید قاعده گی باشد.
برخی اوقات درمان مشکل اساسی پزشکی می تواند به شما در بهبود خونریزی غیرطبیعی رحم کمک کند.
تغییرات ساختاری در رحم
زمانی که کار پزشک در ارزیابی خونریزی شدید رحم به پایان می رسد، امکان دارد پولیپ رحمی یا فیبروئید رحمی زیر موکوزی را تشخیص دهد. اگر یکی از این تغییران در رحم تان تشخیص داده شده است سپس امکان دارد یک روند توصیه شود.
یکی از گزینه های احتمالی که شاید با شما به بحث گذاشته شود هیستروسکوپی است. این یک روند جراحی حداقل تهاجمی است که از طریق وارد کردن دوربین و ابزار جراحی به رحم شما از راه وارد کردن آنها به واژن و گردنه رحم انجام می شود.
این یک روند جراحی یک روزه است و معمولا شامل بستری شبانه در بیمارستان نمی شود. با استفاده از این روند فیبروئید زیر موکوزی را می توان به راحتی برداشت.
گزینه دیگر برای درمان فیبروئید رحمی زیر موکوزی روندی است به نام آمبولیزاسیون شریان رحمی (UAE).
بدون آسیب اساسی
این مسئله برای تمامی تست های تشخیصی معمول است به صورت نرمال باز گردند. در این مورد، هیچ دلیل اساسی برای خونریزی قاعده گی سنگین شما وجود ندارد. گزینه های درمان معمولا با دارو شروع می شود.
هورمون های استروئیدی جلوگیری از بارداری برای باریک کردن لایه داخلی رحم یا مخاط رحم مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه هایی که پزشک شما احتمال دارد پیشنهاد کند عبارتند از:
• قرص خوراکی ضد بارداری
• دِپو پروِرا
• نِکس پلانون
• میرنا
اگر به ضد بارداری نیاز نباشد، ممکن است پزشک شما از شما بخواهد تا تنها برای تعداد روزهای مشخص در هر ماه برای باریک کردن لایه داخلی رحم از پروژسترون خوراکی استفاده کنید.
علاوه بر گزینه های هورمونی، گزینه های غیر هورمونی نیز در دسترس هستند. این مسئله شاید در وضعیت های کلینیکی مشخص مناسب باشد.
مشخص شده است که داروهای ضد تورم غیر استروئیدی یا NSAIDs از طریق کاهش تعداد پروستاگلاندین تولید شده توسط رحم به کاهش خونریزی قاعده گی شدید کمک می کنند.
هیچ مدرکی وجود ندارد که حاکی از این باشد که یکی از NSAID از سایرین در کاهش خونریزی شدید قاعده گی بهتر است.
ترانِکسامیک اسید (لیستِدا) یک گزینه غیر هورمونی دیگر است. این دارو با مکانیسم طبیعی انعقاد خون بدن شما تعامل کرده تا خونریزی شدید قاعده گی را کاهش دهد.
این مسئله اهمیت دارد که با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید که چه دارویی برای شما مناسب است.
معمولا، پزشک شما شما یک دوره آزمایشی سه تا شش ماهه دارو برای کنترل خونریزی غیرعادی رحم را پیشنهاد می کند. اگر خونریزی شدید قاعده گی شما ادامه پیدا کرد، مهم است که این مسئله را با متخصص زنان خود در میان بگذارید.
در این مورد، پزشک شما احتمالا آزمایش های بیشتری مانند بیوپسی رحمی یا هیستروسکوپی را پیشنهاد می کند. امکان دارد که پزشک شما درمان جراحی قطعی تری مانند هیستروکتومی یا ابلیشن رحمی را توصیه کند.

علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی چیست؟

• فیبروم های رحم، رشد غیر سرطانی دیوار رحم
• هیپرپلازی آندومتر، اندومتری ضخیم شده
• اختلال خونریزی، مانند بیماری وون ویلبراند
• مشکلات لخته شدن
• عملکرد تیروئید
• مسائل غدد لنفاوی
• عفونت
• کیست های تخمدان
• پولیپ رحم (تشخیص پولیپ رحم | درمان پولیپ رحم)
• سرطان
• مشکلات تخمک گذاری نیز می تواند بر طول پریودی تأثیر بگذارد.

علت طولانی شدن پریود با خونریزی کم و لکه بینی چیست؟

بارداری
سایر نشانه های زودرس حاملگی ممکن است عبارتند از:
• بیماری صبحگاهی
• حالت تهوع
• حساسیت به بوی
• سوزش سینه یا حساسیت به پستان
• خستگی
کنترل تولد هورمونی
قرصهای پیشگیری ازبارداری هورمونی و دستگاه های داخل رحمی حاوی هورمون (IUD) می توانند باعث خونریزی نامنظم شوند.قرصهای کنترل قندخون ممکن است لکه بینی ایجاد کنند و به دوره های بسیار سبک تر منجر شوند.iud ممکن است باعث خونریزی شدید شود.
تغذیه با شیر مادر
پرولاکتین یک هورمون است که مسئول تولید شیر مادر است. پرولاکتین هورمون های تولید مثل را سرکوب می کند و در نهایت در هنگام تغذیه با شیر مادر، دوره های قاعدگی بسیار سبک و یا عدم قاعدگی را منجر میشود .
یائسگی(Perimenopause)
Perimenopause مرحله انتقال است قبل از ورود به یائسگی . معمولا در 40 سالگی شما شروع می شود، اما می تواند پیش از آن رخ دهد.سایر علائم و نشانه های پره منسپوز عبارتند از:
• عرق شبانه
• تغییرات خلق و خوی
• مشکل خواب
• خشکی واژن
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
دوره های نامنظم رایج ترین علامت PCOS هستند .اگر PCOS دارید، ممکن است خونریزی شدیدهم داشته باشید.
PCOS همچنین می تواند باعث شود:
• ناباروری
• موی بیش از حد صورت و بدن
• طاسی الگوی مردانه
• افزایش وزن یا چاقی
مشکلات تیروئید
مطالعه سال 2015 نشان داد که 44 درصد از افراد مبتلا به ناهنجاری قاعدگی نیز اختلالات تیروئید دارند.
هیپوتیروئیدیسم یا تیریروئید نامطمئن، می تواند دوره های طولانی تر و سنگین تر و گرفتگی عضلانی را افزایش دهد. شما همچنین ممکن است خستگی، حساسیت به سرما و افزایش وزن را تجربه کنید.سطح بالای هورمون های تیروئید، که در پرکاری تیروئید دیده می شود ، می تواند دوره های کوتاه تر و سبک تر را ایجاد کند.همچنین ممکن است تجربه کنید:
• کاهش وزن ناگهانی
• اضطراب و عصبانیت
• تپش قلب
• تورم در پایه گردن شما یکی دیگر از علائم رایج اختلال تیروئید است.
ورزش بیش از حد
نشان داده شده است ورزش شدید و یا بیش از حد با هورمون های مسئول قاعدگی تداخل دارند.ورزشکاران زن و زنانی که در تمرین های شدید و فعالیت های جسمانی، مانند رقصنده های باله شرکت می کنند، اغلب amenorrhea را تشکیل می دهند که دوره های از دست رفته یا متوقف می شوند.
استرس
تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند با چرخه قاعدگی شما مواجه شود و به طور موثر با بخشی از مغز که هورمون هایی را تنظیم می کند که چرخه قاعدگی را تنظیم کنند، تداخل می کند. بعد از کاهش استرس، دورههایتان باید به حالت طبیعی بازگردند.
داروها
بعضی از داروها می توانند در چرخه قاعدگی شما دخالت کنند، از جمله:
• هورمون ها
• رقیق کننده های خون
• داروهای تیروئید
• داروهای صرع
• داروهای ضد افسردگی
• داروهای شیمی درمانی
• آسپرین و ایبوپروفن
با پزشک خود درباره تغییر دارو خود صحبت کنید.
سرطان سرویکس و آندومتر
سرطان دهانه رحم و اندومتر می تواند تغییرات در چرخه قاعدگی شما را به همراه خونریزی بین دوره ها یا دوره های سنگین قاعدگی ایجاد کند. خونریزی در طول یا بعد از رابطه جنسی و تخلیه غیرعادی، علائم و نشانه های دیگر این سرطان ها است

علت خونریزی مجدد بعد از پریود چیست؟

شکلات لخته شدن خون
عفونت رحم،که به عنوان آندومتریت شناخته میشود.
تروما لگن
خونریزی دستگاه ادراری
اختلالات تیروئید
پلیپ ها
سرطان آندومتر
هایپر پلازی آندومتر

علت میگرن قاعدگی ( سردرد پریودی ) چیست ؟

این مقاله توضیح خواهد داد که چگونه عادت ماهانه می تواند موجب سردردها شود، تفاوت ایجاد شده از طریق PMS و میگرن بین سردردها، و اینکه چه زمانی فردی باید با دکتر مشورت کند.
چگونه عادت ماهانه به سردرد ارتباط دارد؟
خبرهای سردردهای پینترست که ممکن است در دوران عادت ماهانه به خاطر افت سطح استروژن در بدن رخ دهد را به اشتراک بگذارید.
در طول سیکل قاعدگی، هورمونهای بدن زن افزایش یافته و وارد مرحله آمادگی برای بارداری می شود.
یک سیکل معمولاً بین 25 و 30 روز طول می کشد. این چرخه از روز اول یک عادت ماهانه تا روز اول عادت ماهانه بعدی ادامه دارد.
استروژن و پروژسترون هورمونهایی هستند که به تنظیم سیکل قاعدگی کمک می کنند، و ممکن است سطوح این هورمونها شدت و شیوع سردردها را تحت تأثیر قرار دهند.
طبق بررسی سال 2014، برای مثال، سردردهای میگرنی حاد وقتی رخ می دهند که سطح استروژن در بدن به طور قابل ملاحظه ای افت کند.

علل و علائم : درمان خونریزی طولانی نامنظم قاعدگی

هورمونها در سردردها نقش دارند به خاطر اینکه واکنش به درد بدن را کنترل می کنند.
زنان به خاطر اینکه سطوح استروژن و پروژسترون آنها مدام تغییر می کنند بیشتر در برابر سردردها اسیب پذیر اند.
وقتی فردی در دوران عادت ماهانه شان دچار سردردها می شود، ممکن است این درد ناشی از PMS یا میگرن قاعدگی باشد.
میگرن قاعدگی
سردرد میگرن قاعدگی معمولاً قبل، حین، یا بلافاصله بعد از عادت ماهانه رخ می دهد. این سردردها می توانند در طول تخمک گذاری نیز رخ دهند.
حدود 60 درصد از زنانی که میگرن را تجربه می کنند گزارش می دهند که قاعدگی موجب این سردردها می شود.
علائم این سردردها ممکن است شبیه به سایر سردرد های میگرنی باشند، هر چند سردردهایی که نزدیک عادت ماهانه رخ می دهند ممکن است با اختلالات حسی همراه نباشند.
بنابراین، برخی از افراد قبل از سردرد میگرن قاعدگی، پیش حمله هایی-مثل چراغ های چشمک زن یا نقاط کور در میدان دید، یا احساس سوزن سوزن شدن در دستها و صورت- را تجربه می کنند.
سایر علائم سردرد میگرنی قاعدگی شامل موارد زیر اند:
• حساسیت به چراغهای روشن
• حساسیت به سر و صدا
• ذق ذق کردن یک طرف سر
• حالت تهوع
• استفراغ
سردردهای PMC معمولاً قبل از شروع عادت ماهانه رخ می دهند.
PMS به گروهی از علائم اشاره دارد که 95 درصد از زنان در سن باروری قبل از شروع عادت ماهانه در هر ماه تجربه می کنند.
علائم معمولاً 1 تا 2 هفته قبل از شروع عادت ماهانه ظاهر می شوند.
علائم PMS ممکن است به غیر از سردردها شامل موارد زیر باشد:
• خوردن غذای زیاد
• سینه های متورم و حساس
• احتباس مایع
• فراموشی
• بد ترکیبی
• اختلالات خواب
• بد خلقی
• اضطراب یا تنش
• نوسانات خلقی
• افسردگی

درمان سریع میگرن قاعدگی ( درمان سریع سردرد پریود ) چیست ؟

درمان سردردهای میگرن قاعدگی به شدت درد بستگی دارد. یک فرد می تواند داروهایی را مصرف کند مثل:
• داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)، از جمله استامینوفن و ایبوپروفن
• تریپتان ها
• ارگوت ها
ممکن است پزشکی برای پیشگیری از سردرد میگرنی کوتاه مدت فروواتریپتان، زولمیتریپتان، و سایر تریپتانها را تجویز کند.
در این قسمت در مورد نحوه درمان میگرن ها بیشتر بیاموزید.
PMS
داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن میتوانند به درمان سردردهایی کمک کنند که به خاطر PMS به وجود می آیند. ممکن است پزشک داروهای زیر را تجویز کند:
• جلوگیری از بارداری هورمونی
• دیورتیک ها (ادرار آورها)
• داروی ضد افسردگی و ضد اضطراب
تغییرات سبک زندگی خاص می تواند به درمان علائم PMS کمک کند، از جمله:
• خواب کافی
• خوردن رژیم غذایی سالم
• وزش منظم

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور