ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

برای سقط جنین خارج از رحم چه باید کرد ؟؟*

 برای سقط جنین خارج از رحم چه باید کرد : حاملگی خارج از رحم چگونه اتفاق می‌افتد؟

برای سقط جنین خارج از رحم چه باید کرد

بارداری پوچ نوعی سقط است که در اوایل بارداری اتفاق می افتد که تخمک بارور شده بعد از اینکه خود را به دیواره رحم متصل کرد قادر به تبدیل شدن به جنین نیست.

 این نوع سقط جنین معمولاً در مراحل اولیه بارداری ( هفته های 2-6) اتفاق می افتد ، اغلب قبل از اینکه زنان حتی از حامله بودن خود مطلع شوند.

 خوشبختانه این یک اتفاق غیرمعمول نیست و سقط جنین زودهنگام تاثیری در داشتن بارداری سالم در آینده ندارد. برای آگاهی از دلایل تورم تخمک ، درمان آن و چشم انداز طولانی مدت باروری پس از سقط ، در زیر بخوانید.

علائم بارداری پوچ در هفته هشتم

حتی اگر جنین به درستی رشد نمی کند یا به طور کامل متوقف شده است ، از آنجا که بدن چیزی را که به رحم متصل است تشخیص داده است ، ممکن است یک زن علائم اولیه بارداری را تجربه کند  .

 تا زمان خارج شدن جنین از بدن ، هورمون ها هنوز تولید می شوند و آزمایش های بارداری می توانند نتایج مثبتی داشته باشند. یک خانم ممکن است دچار تهوع صبحگاهی ، نفخ شکم ، سینه درد و سایر علائم شایع باشد که در هفته های اول بارداری خود را نشان می دهد. با این حال ، برخی از علائم ممکن است نشان دهنده  بارداری پوچ در خانم  باشد:

  • خونریزی شدید غیر طبیعی
  • گرفتگی شدید شکم
  • سونوگرافی که کیسه آمنیوتیک را نشان می دهد

بتا خون در بارداری پوچ

در یک حاملگی طبیعی، تخم بارور شده از انبوهی از سلولها را به یک جنین تبدیل میکند. سپس جنین در دیواره رحم کاشته می شود. این باعث ترشح سطح بالایی از هورمون های بارداری در بدن می شود و باعث می شود جفت برای حمایت از جنین شروع به رشد کند. رشد جنین طی چند هفته آینده ادامه خواهد داشت و در حدود هفته 6 بارداری ، سرانجام در سونوگرافی قابل مشاهده خواهد بود.

تشخیص بارداری خارج از رحم با آزمایش خون

برای تشخیص بارداری نیز آزمایش خون گرفته می شود. بهترین زمان برای دادن آزمایش خون بارداری بعد از گذشت چند روز از زمان پریودی است و شما هیچ خونریزی ای ندارید.

سقط حاملگی پوچ چند روز طول میکشد

اگر بارداری پوچ تشخیص داده شود اما بدن همچنان باردار عمل کرده و هورمونهایی را ترشح کند ، پزشک ممکن است چند روز صبر کند تا ببیند بدن تنظیم شده و یا در نهایت جنین را دفع می کند یا خیر. اگر بدن علیرغم عدم رشد جنین را همچنان متصل به رحم نگه دارد ، می توان از دارو یا جراحی برای سقط جنین برای پاک کردن محتویات رحم استفاده کرد. برای سقط جنین خارج از رحم چه باید کرد

داروهایی مانند  سایتوتک  می توانند سقط جنین را ایجاد کنند که باعث خونریزی شدید موقتی می شود. با اتساع دهانه رحم و تخلیه دستی رحم می توان یک عمل جراحی مختصر نیز انجام داد.

در سقط بارداری پوچ چه چیزهایی دفع میشود

سقط جنین بخشی طبیعی از بارداری است و اغلب هیچ تاثیری در میزان باروری شما ندارد. بعد از اینکه بارداری پوچ تشخیص داده شد ، بسته به نحوه واکنش بدن به تخمک یا جنین متصل شده ، چند روش درمانی مختلف در دسترس است. 

برای برخی از خانمها ، ممکن است هیچ درمانی وجود نداشته باشد ، زیرا بدن تشخیص می دهد که هیچ تکاملی وجود ندارد و به طور طبیعی با سقط جنین خود بخود ، جنین را عبور می دهد. در این موارد سقط جنین مشابه یک دوره سنگین خواهد بود که می تواند برای فردی که اطلاع ندارد از تخمک  پوچ شده باشد کاملاً طبیعی باشد.

برای سقط بارداری پوچ چی بخورم

دارچین

مصرف دارچین سبب منقبض شدن ماهیچه های رحم می شود و سرانجام انقباض رحم به سقط جنین منجرمی گردد.

جعفری

جعفری از سبزی های پر مصرفی است که اگر به مقدار کم خورده شود برای خانم باردار مشکل ایجاد نمی کند . ویتامین سی موجود در جعفری سطح استروژن را بالا میبرد و جریان خون ورودی به اندام های تولید مثل را کاهش میدهد.

دانه کنجد

دانه کنجد سرشار از خواص مختلف برای سلامتی دارد و حاوی مقدار زیادی کلسیوم، آمینو اسید، پروتئین، آهن، ویتامین B، C، E است . انقباض ناگهانی رحم یکی دیگر از کار های دیگری که دانه های کنجد میتوانند انجام دهند، میباشد.

 پونه 

 پونه شامل ماده ای به نام پولگان است که موجب خونریزی و انقباض رحم میشود و مصرف زیاد آن به سقط جنین می انجامد.

بابونه

خانم های باردار در دوز های بسیار کم میتوانند از بابونه استفاده کنند اما استفاده زیاد از بابونه به علت دارا بودن ترکیبی در بابونه به نام “تاهونِی” باعث انقباض رحم میگردد و ممکن است سبب سقط جنین گردد.

آناناس 

 مصرف آناناس در مقادیر کم نمیتواند سبب سقط جنین در بارداری شود اما مصرف آناناس به مقدار خوردن یک کاسه آناناس تازه پس از بارداری به علت بالا بودن ویتامین سی و بروملاین در آن میتواند برای زنان باردار خطرناک باشد و باعث سقط جنین گردد.

کوهوش

مصرف دو نوع کوهوش آبی و کوهوش سیاه باهم به علت دارا بودن دارای موادی به نام اکسایتوسین و کولوساپونین میتواند باعث انقباض رحم شود.

پاپایا

پاپایای کال و نرسیده حاوی آنزیم هایی مانند پاپائین است که این آنزیم ها به عنوان پروستاگلاندین و اکسی توسین عمل می کنند که در واقع منجر به زایمان زودرس و سقط جنین می شود. این میوه می تواند باعث اختلالاتی در جنین شود.

مصرف پاپایا در مراحل اولیه بارداری باعث سقط جنین میشود.

گوجی بری

گوجی بری حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C است که خوردن آن در بارداری سبب سقط شدن جنین می شود. گوجی بری همچنین حاوی بتائین است که باعث انقباض رحم و منجر به سقط جنین می شود. مصرف گوجی بری به دلیل خواص بسیار زیادی که دارد در طول بارداری ممنوع نیست اما مصرف 10 گرم گوجی بری در طول دوران بارداری بی ضرر است و مصرف زیاد آن مضر می باشد.

ریشه آنجلیکا

استفاده از ریشه آنجلیکا در دوز بالا میتواند منجر به سقط جنین شود.

روغن گل مغربی

از روغن گل مغربی همچنین برای ریلکس کردن ماهیچه های رحم و آماده شدن جهت زایمان نیز استفاده می شود. استفاده از روغن گل مغربی در اطراف رحم باعث سقط جنین ناگهانی میشود.

زعفران

مصرف زعفران در ماه های اول بارداری برای خانم های باردار بسیار خطرناک است ومصرف 2 -1 گرم از ان سبب سقط جنین می شود؛ بنابر این اگر در مصرف زعفران تعادل را رعایت کنید و کمتر از مقدار ذکرشده از ان مصرف کنید، منجر به سقط جنین نخواهد شد.

زرشک

زرشک از گیاهانی است که دارای آلکالوئیدها و همچنین ترکیبات فنلی از قبیل آنتوسیانین هاستو وجود این ترکیبات در آن سبب انقباضات عضلانی صاف رحم شده و هر گیاهی که شانس انقباض عضلات مختلف بدن را افزایش دهد می تواند سقط جنین را هم تحریک کند.

سقط جنین خارج از رحم با قرص سایتوتک

گلپر

گلپر درمان کننده بیماری های گوارشی به خصوص نفخ و هضم کننده غذا و تقویت کننده معده است. در دوران بارداری به خصوص 3 ماهه اول مصرف بیش از 2 گرم گلپر در روز باعث سقط جنین می شود. اما مصرف مقدار کم این گیاه به سقط جنین منجر نمی شود.

تخم شوید

تخم شوید خواص فراوانی دارد و می تواند باعث کاهش چربی بدن و لاغری شود و ضد نفخ است. اما مصرف تخم شوید در بارداری به علت تحریک تولید هورمون های مؤثر در سیکل قاعدگی و افزایش انقباضات رحمی از خطرات سقط جنین در ماه اول بارداری محسوب می شود.

گل پامچال

برخی از خانم ها از روغن گل پامچال بدلیل خواص ضد عفونی کننده در دهانه رحم استفاده میکنند و بعضی هم آن را به صورت خوراکی مصرف میکنند. در صورتی که مصرف آن در دوران بارداری خطر سقط جنین را به همراه دارد.

چای بابونه 

استفاده از چای بابونه خواص زیادی برای سلامتی دارد اما مادران باردار باید از خوردن چای بابونه در دوران بارداری خودداری کنند زیرا نوشیدن چند فنجان چای بابونه که حداقل 4 دقیقه دم کشیده باشد، با خطر سقط جنین همراه خواهد بود.

سنبل ختایی

سنبل ختایی گیاهی دارویی است که استفاده بیش از حد ازآن منجر به تحریک قاعدگی ،شل کردن عضلات و کمک به افزایش انقباضات رحم می شود و باعث سقط جنین در ماه اول بارداری می گردد.

کرفس

استفاده از کرفس در سه ماهه نخست بارداری ممنوع است و خوردن خورش کرفس یا سالادی که حاوی کرفس باشد منجر به سقط جنین می شود. این ممنوعیت استفاده از کرفس باید در تمام دوران بارداری رعایت شود زیرا کرفس می تواند روی سیستم عصبی جنین آنها اثرات سوء بگذارد و باعث ناراحتی های عصبی مخصوصا حملات شبه صرع بعد از تولد نوزاد شود.

گل بنفشه و گل ختمی

مصرف گل بنفشه و گل ختمی موجب سقط جنین می شود. ختمی باز کننده انتهای عروق رحم و سقط کننده است و زنان باردار نباید از این گیاه و گل بنفشه استفاده کنند.

غوره، آب غوره، بابونه

این مواد قاعده آور هستند و باعث سقط جنین می ‎شوند و مصرفشان برای زنان باردار مفید نیست.

آویشن

آویشن دارای طبیعتی گرم و خشک است که از آن به عنوان ادویه برای طعم دار کردن انواع غذاها و بعضی خوراک هااستفاده می کنند. آویشن سقط کننده جنین در مادران باردار محسوب می شود بنابراین زنان باردار باید از مصرف آن خودداری کنند.

آلوئه ورا

آب آلوئه ورا  خون ریزی لگن را ایجاد میکند و حتی باعث سقط جنین شوند.

سقط بارداری پوچ با زعفران

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور