ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم (کمر درد)

برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم :

علل درد پریود

در دوران قاعدگی ، رحم منقبض می شود تا به بیرون کشیدن لایه داخلی آن کمک کند. مواد هورمونیک (پروستاگلاندین ها) که در درد و التهاب نقش دارند ، باعث انقباضات عضلات رحم می شوند. سطوح بالای پروستاگلاندین ها با گرفتگی های قاعدگی شدیدتر مرتبط است.

گرفتگی های قاعدگی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • اندومتریوز بافتی که روی رحم شما قرار دارد در خارج از رحم شما کاشته می شود ، بیشتر روی لوله های فالوپ ، تخمدان ها یا بافت پوشاننده لگن شما کاشته می شود.
 • فیبروئید رحم. این رشد غیر سرطانی در دیواره رحم می تواند باعث درد شود.
 • آدنومیوز بافتی که روی رحم شما قرار دارد شروع به رشد به دیواره های عضلانی رحم می کند.
 • بیماری التهابی لگن. این عفونت اندام های تناسلی زنان معمولاً توسط باکتری های مقاربتی ایجاد می شود.
 • تنگی دهانه رحم. در برخی از زنان ، دهانه رحم آنقدر کوچک است که مانع جریان قاعدگی شود و باعث افزایش دردناک فشار داخل رحم می ش

بیش از نیمی از زنانی که قاعدگی دارند ، هر ماه به مدت یک تا دو روز دچار درد پریود (دیسمنوره) می شوند. حتی  درد پریود می تواند به معنای سردرد یا ناراحتی عمومی باشد ، این درد به طور معمول ناشی از دردهای قاعدگی است.

برخی از خانمها قبل از پریود شدن ، تغییراتی در خلق و خوی ، مشاهده می کنند. آنها ممکن است دچار آکنه شوند ، احساس نفخ می کنند ، سینه های حساس دارند ، بیشتر گریه می کنند ، طغیان عصبانی دارند یا افسرده می شوند.

اگر این علائم را هرماه همزمان داشته باشید و به محض شروع پریود از بین بروند ، شما دچار سندرم پیش از قاعدگی ( PMS ) هستید.

اگر خفیف باشد ، اگر مرتباً ورزش کنید یا از مصرف برخی غذاهایی که باعث بدتر شدن شما می شوند (مانند نمک و کافئین ) ، ممکن است احساس بهتری داشته باشید.

  اما اگر این علائم ماه به ماه احساس وحشتناکی بوجود اورد و شما را از انجام کارهای عادی روزمره باز دارد ، ممکن است مراجعه به پزشک خود کمک کند.

هر زنی متفاوت است ، بنابراین دارویی که برای دیگران کار می کند ممکن است برای شما مناسب نباشد.

برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

درد پریود چیست؟

درد تپنده یا گرفتگی در ناحیه زیر شکم که می تواند شدید باشد

 • دردی که 1 تا 3 روز قبل از قاعدگی شروع می شود ، 24 ساعت پس از شروع قاعدگی به اوج خود می رسد و طی 2 تا 3 روز کاهش می یابد.
 • درد مبهم و مداوم
 • دردی که به قسمت تحتانی کمر و ران شما سرایت می کند

برخی از زنان نیز موارد زیر را دارند:

 • حالت تهوع
 • مدفوع شل
 • سردرد
 • سرگیج

پریود دردناک نشانه چیست

درد های قاعدگی نتیجه انقباضات عضلانی رحم ناشی از هورمون است. آنها اغلب در اولین یا دو روز اول قاعدگی شما سنگین تر هستند و معمولاً در عرض چند روز فروکش می کنند. گرفتگی عضله یک بخش عادی از چرخه شما است زیرا رحم هر ماه لایه داخلی خود را از بین می برد ، اما درد قابل توجه یا جریان شدید را نباید کنار گذاشت.  آنها ممکن است دلایل دیگری داشته باشند و همیشه قابل درمان هستند.

چرخه قاعدگی توسط هورمونهای کنترل می شود. این هورمونها زمان و زمان تخمک گذاری تخمدانها را تنظیم می کنند. آنها همچنین ضخیم شدن دیواره رحم را تنظیم می کنند ، که به آن آندومتر نیز می گویند.

سپس ، قاعدگی شما زمانی شروع می شود که تغییرات هورمونی باعث می شود آندومتر  شروع به تجزیه و جداسازی از دیواره رحم کند. 1  خون و بافت اضافی از طریق دهانه رحم به سمت پایین و از طریق واژن خارج می شود. این مخلوط خون و بافت چیزی است که جریان قاعدگی یا خون قاعدگی شما را تشکیل می دهد.

بهترین قرص برای قاعدگی

پزشک چندین نوع داروی مختلف برای شما در نظر گرفته است. آنها با دانستن سابقه پزشکی و علائم شما می توانند تشخیص دهند که بهترین روش برای کمک به سندرم پیش از قاعدگی شماست. برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

ادامه مطلب را در زیر بخوانید : برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

NSAID ها

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مسکن هایی هستند که می توانند التهاب (تورم) را نیز کاهش دهند . می توانید آنها را بدون نسخه خریداری کنید ، در غیر اینصورت پزشک ممکن است مقدار بیشتری از این داروها را تجویز کند.

NSAID های رایج بدون نسخه : برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

 شامل آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن است . آنها می توانند درد گرفتگی و سایر دردها را کاهش دهند . اگر آنها را قبل از شروع قاعدگی مصرف کنید ، ممکن است بتوانید از بروز برخی علائم PMS جلوگیری کنید. این داروها با تخمک گذاری تداخل ندارند.

داروهای ادرار آور

درهنگام ابتلا به سندرم پیش از قاعدگی آب بدن جمع میشود ، ممکن است کمی احساس اضافه  وزن کنید و در آن زمان از ماه احساس نفخ شدید کنید. پزشک شما ممکن است یک داروی ادرار آور تجویز کند ، دارویی است که به شما کمک می کند وزن اضافی آب را از طریق روش های طبیعی کاهش دهید (با دفع بیشتر پوست).

در صورت نیاز به مصرف این نوع دارو ، پزشک احتمالاً از شما می خواهد نمک موجود در رژیم غذایی خود را کاهش دهید ، زیرا نمک زیاد باعث می شود آب خود را حفظ کنید.اگر داروی دیگری به ویژه NSAID مصرف می کنید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید . مصرف همزمان NSAID و دیورتیک می تواند به کلیه ها آسیب برساند .

قرص ناپروکسن برای درد قاعدگی

افرادی که قاعدگی دردناکی دارند، معمولا ۱ یا ۲ روز قبل یا هنگام شروع خونریزی قاعدگی دردی را در قسمت پایین شکم، کمر یا ران احساس می‌کنند. قاعدگی دردناک به دو دسته‌ی اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. در قاعدگی دردناک اولیه، درد ممکن است خفیف یا شدید باشد و به طور معمول ۱۲ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد.

این دردها می‌توانند با تهوع و استفراغ، خستگی و حتی اسهال همراه باشند. دردهای قاعدگی معمولا با افزایش سن در خانم‌ها کم‌تر می‌شوند و بعد از زایمان ممکن است کاملا متوقف شوند.

قاعدگی دردناک ثانویه به دلیل اختلال در اندام‌های تولید مثل مانند آندومتریوز، فیبروم رحم یا عفونت ایجاد می‌شود. درد ناشی از قاعدگی دردناک ثانویه معمولا زودتر از چرخه‌ی قاعدگی شروع می‌شود و بیش‌تر از دردهای معمول قاعدگی ادامه دارد. درد به طور معمول با حالت تهوع، استفراغ، خستگی یا اسهال همراه نیست.

داروهای ضد افسردگی

بین PMS و افسردگی ارتباط وجود دارد :برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

مصرف داروهای خوراکی که در این زمینه برخی داروهای پرمصرف را میبرم: (توضیح : اسامی داروها ، صرفا جهت اطلاع است و به معنی تجویز یا توصیه نیست)

الف : داروهای ضد دل پیچه نظیر هیوسین ، دی سیکلومین ، پروپانتیلین ، بلادونا(پی.بی) ، کلیدینیوم-سی ،

خاصیت بلادونا-پی-بی و کلیدینیوم-سی اینست که مقدار کمی داروهای آرامبخش نیز توسط شرکت داروئی به ترکیبشان افزوده شده لذا مختصری آرامش مقطعی برای بیمار خواهند داشت

ب : داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی نظیر مفیک اسید ، ایبوپروفن (یا همان بروفن ، ژلوفن ، ادویل ، ) ، دیکلوفناک (ولتارن ، آلفن-ایکس.ال ، ) برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

قرص ژلوفن برای درد قاعدگی

مصرف آنها در دوران قاعدگی می تواند سبب افزایش خون ریزی بشود. در زنان باردار، مصرف ژلوفن در سه ماهه سوم بارداری، سبب اولیگو هیدرو آمنیوس (کم شدن مایع آمنیون اطراف جنین) شده و این امر در بلوغ ریه جنین و وضعیت تنفسی او تاثیر می گذارد.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف این گروه داروها مثل ژلوفن،با تولد نوزاد کم وزن و زودرس ارتباط دارد، به همین جهت مصرف این داروها در دوران بارداری و به ویژه سه ماهه سوم توصیه نمی شود. در دوران شیردهی نیز مصرف این داروها با دز کم بلامانع است.

درمان کمر درد دوران قاعدگی

 1. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS): داروهای ضد التهاب مانند دیکلوفناک ، ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند به تسکین درد شدید دوره قاعدگی کمک کنند. با این حال ، این داروها ممکن است باعث سردرد یا مشکلات معده شوند.
 2. گرما یا سرما درمانی: دوش وان آب گرم یا استفاده از پد گرم کننده در پایین شکم ممکن است گرفتگی قاعدگی را تسکین دهد. گرما درمانی با شل شدن عضلات رحم ، افزایش جریان خون و کاهش درد کار می کند. اگر تجمع خون در لگن باعث گرفتگی عضلات شما می شود .
 3. از کیسه یخ برای بیرون کشیدن خون از لگن و به سمت اندام ها استفاده کنید. سعی کنید از هر دو بسته سرد و گرم استفاده کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است.
 4. ورزش: مطالعات نشان داده است که ورزش بدنی می تواند به کاهش درد گرفتگی قاعدگی کمک کند.
 5. دارو / درمان هورمونی: قرص های خوراکی ضد بارداری حاوی هورمون هایی هستند که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و شدت گرفتگی های قاعدگی را کاهش می دهند. 
 6. تجمع لخته: ترانکسامیک اسید برای کاهش از دست دادن خون قاعدگی استفاده می شود. این بخشی از گروهی از داروها به نام ضد فیبرینولیتیک است.
 7. چای بابونه: مطالعات نشان داده است که چای بابونه ممکن است اسپاسم عضلات را کاهش دهد و به مبارزه با التهاب کمک کند.
 8. ویتامین ها و مکمل ها: ویتامین D به بدن شما در استفاده از کلسیم کمک می کند و ممکن است التهاب را کاهش دهد. اسیدهای چرب امگا 3 مانند اسیدهای چرب موجود در روغن ماهی ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند.
 9. کاهش استرس: برای کاهش استرس های غیرضروری گام های مثبتی بردارید و دفعات و شدت گرفتگی های قاعدگی را کاهش می دهید.
 10. رژیم غذایی: کاهش چربی و خوردن سبزیجات بیشتر برای تسکین گرفتگی عضلات. اسیدهای چرب ترانس را که معمولاً در کالاهای پخته شده تجاری وجود دارد از بین ببرید. از غذاهایی که کلسیم زیادی دارند مانند لوبیا ، بادام و سبزیجات برگ سبز استفاده کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که سرشار از آنتی اکسیدان باشند ، از جمله زغال اخته ، گوجه فرنگی ، گیلاس ، کدو و فلفل دلمه ای.
 11. طب سوزنی: پزشکان طب سوزنی بر اساس ارزیابی انفرادی و کمبود انرژی (qi) واقع در نصف النهارهای مختلف ، درد قاعدگی را درمان می کنند. این کمبودها اغلب در نصف النهارهای کبدی و طحال تشخیص داده می شوند.

برای کاهش درد پریود چه بخوریم

گیاه یا مکمل

مقدار مصرف

 

چای بابونه

هفته ای دو فنجان چای در هفته قبل از قاعدگی میل کنید. اگر هر ماه آن را بنوشید ممکن است سود بیشتری ببرید.

 

دانه رازیانه

با شروع قاعدگی ، 30 میلی گرم عصاره رازیانه را چهار بار در روز به مدت سه روز مصرف کنید.

 

دارچین

در طول سه روز اول قاعدگی ، 840 میلی گرم کپسول دارچین سه بار در روز مصرف کنید.

 

زنجبیل

سعی کنید یک قطعه کوچک زنجبیل را در آب داغ برای یک نوشیدنی گرم برطرف کننده گرفتگی عضلات رنده کنید.

 

عصاره پوست درخت کاج دریایی فرانسه (پیکنوژنول)

در طول چرخه خود روزانه 60 میلی گرم عصاره پوست درخت کاج دریایی فرانسه مصرف کنید. این می تواند به دردهای قاعدگی متوسط ​​کمک کند.

 

شوید

دو روز قبل از چرخه خود ، 1000 میلی گرم شوید را به مدت پنج روز امتحان کنید.

 

 

به طور کلی ، رژیم غذایی با هدف کاهش درد قاعدگی باید در غذاها ، فیبرها و گیاهان حداقل فرآوری شده زیاد باشد.

این غذاها را امتحان کنید:

 • پاپایا سرشار از ویتامین است.
 • برنج قهوه ای حاوی ویتامین B-6 است که ممکن است نفخ را کاهش دهد.
 • گردو ، بادام و تخم کدو تنبل سرشار از منگنز است که باعث تسکین گرفتگی عضلات می شود.
 • روغن زیتون و کلم بروکلی حاوی ویتامین E هستند .
 • مرغ ، ماهی و سبزیجات سبز برگ دارای آهن هستند که در دوران قاعدگی از بین می رود.
 • دانه کتان حاوی امگا 3 با خواص آنتی اکسیدانی است که تورم و التهاب را کاهش می دهد.

بور: این ماده معدنی به بدن شما در جذب کلسیم و فسفر کمک می کند . همچنین باعث کاهش دردهای قاعدگی می شود: مطالعه ای که در سال 2015 روی 113 دانشجوی دانشگاه انجام شد نشان داد که بور شدت و طول درد قاعدگی را کاهش می دهد. مواد غذایی با غلظت بالای بور عبارتند از:

 • آووکادوها
 • کره بادام زمینی
 • آلو
 • نخود
 • موز

اگر رژیم غذایی شما به اندازه کافی تأمین نمی شود ، می توانید مکمل های بور مصرف کنید. با این حال ، قبل از مصرف مکمل های بور باید با پزشک خود مشورت کنید. کشف کنید که چگونه بور به مغز و استخوان ها نیز کمک می کند. برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

آب: عجیب به نظر می رسد ، اما نوشیدن آب بدن شما را از نگهداری آب باز می دارد و به جلوگیری از نفخ دردناک در دوران قاعدگی کمک می کند. آب گرم یا گرم معمولاً برای گرفتگی عضلات بهتر است ، زیرا مایعات داغ جریان خون را در پوست شما افزایش می دهند و ممکن است ماهیچه های گرفتگی را شل کنند.

همچنین می توانید برای افزایش هیدراته شدن از غذاهای حاوی آب استفاده کنید ، از جمله:

 • کاهو
 • کرفس
 • خیارها
 • هندوانه
 • انواع توت ها ، از جمله توت فرنگی ، زغال اخته و تمشک

کلسیم: این ماده معدنی می تواند به کاهش گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی کمک کند. کلینیک مایو توصیه حداقل 1000 میلی گرم در روز برای زنان بین سنین 19 و 50. مواد غذایی سرشار از کلسیم عبارتند از:

 • محصولات لبنی
 • کنجد
 • بادام ها
 • سبزیجات سبز برگ

کلسیم به شکل مکمل نیز موجود است . اما قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید آیا برای شما بی خطر است یا خیر. برای درد قاعدگی چه قرصی بخوریم

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور