ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

برای تنظیم قاعدگی چه داروی گیاهی بخوری ؟؟؟

برای تنظیم قاعدگی چه بخوریم

برای تنظیم قاعدگی چه داروی گیاهی بخوری :

خطرات قاعدگی نامنظم

پریودهای نامنظم که الیگومنوره نیز نامیده می شود، در صورت تغییر در کنترل بارداری، عدم تعادل هورمونی، تغییرات هورمونی در حوالی زمان یائسگی و ورزش های مقاومتی ممکن است رخ دهد. ممکن است پریودهای نامنظم داشته باشید اگر:

 • زمان بین هر دوره تغییر می کند.
 • شما در طول یک دوره بیش از حد معمول خون از دست می دهید
 • تعداد روزهایی که پریود شما طول می کشد بسیار متفاوت است
 • عدم تعادل هورمونی
 • استفاده از قرص های ضد بارداری
 • چاقی
 • تغییر سبک زندگی – سبک زندگی بی تحرک و عادات غذایی ناسالم
 • ناشی از استرس
 • اختلالات تیروئید مانند دارو، جراحی و درمان با ید رادیواکتیو
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر چرخه قاعدگی شما هر از گاهی نامنظم باشد ، احتمالاً مسئله خاصی نیست. چرخه قاعدگی همیشه مانند ساعت کار نمی کند. 

برای تنظیم قاعدگی چه داروی گیاهی بخوری

قرص برای قاعدگی نامنظم

درمان بستگی به موارد زیر دارد:

 • سلامت کلی شما
 • دلیل اختلالات قاعدگی شما
 • تاریخچه و برنامه های باروری شما
 • پزشک شما همچنین باید هر گونه بیماری زمینه ای مانند اختلال عملکرد تیروئید را درمان کند.

درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد.
پزشکان اغلب قرص‌های ضد بارداری (قرص‌های ضد بارداری خوراکی) حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون را برای کمک به کنترل پریودهای نامنظم تجویز می‌کنند. یک داروی هورمونی به نام پروژستین نیز می تواند به شروع قاعدگی در زنانی که آن را دریافت نمی کنند کمک کند.

  درمان های دارویی که ممکن است پزشک شما پیشنهاد دهد عبارتند از:

  داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، می توانند از دست دادن خون خفیف را به حداقل برسانند.

 • مکمل های آهن می توانند کم خونی را درمان کنند.
 • تزریق هورمون جایگزین می تواند عدم تعادل هورمونی را درمان کند.
 • داروهای ضد بارداری خوراکی می توانند چرخه شما را تنظیم کرده و دوره های شما را کوتاه کنند.
 • اگر بی نظمی های شما به دلیل داروهایی است که قبلا مصرف می کنید، می توانید با پزشک خود برای یافتن راه های جایگزین همکاری کنید.

به چه پریودی نامنظم می گویند

یک چرخه طبیعی قاعدگی از روز اول یک قاعدگی تا اولین روز قاعدگی ماه بعد می تواند از 21 تا 35 روز باشد. “همه ما فکر می کنیم که 28 روز چرخه طبیعی است ، اما در واقع جای تغییر دارد.” 

برای تعیین اینکه آیا قاعدگی شما  نامنظم است ، از آخرین روز قاعدگی قبلی خود بشمارید و در اولین روز بعدی خود شمردن را متوقف کنید. این کار را به مدت سه ماه تکرار کنید. اگر تعداد روزهای قطع و شروع پریود از 21 تا 35 روز خارج باشد ، یک چرخه نامنظم دارید. اگر طول چرخه شما بیش از 20 روز از ماه به ماه دیگر تغییر کند ، قاعدگی نیز می تواند نامنظم تلقی شود.

علت پریود نامنظم دختر مجرد

متغیرهای بسیاری وجود دارد که می تواند بر طول و زمان چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. برخی از آنها قابل اصلاح هستند ، اما برخی دیگر می توانند موارد پزشکی قابل توجهی را نشان دهند.

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)  این اختلال متابولیکی و هورمونی زمانی اتفاق می افتد که تخمدان ها یا غدد فوق کلیوی بیش از حد هورمون های “مردانه” (آندروژن ها) تولید کنند و بدن مقاومت به انسولین داشته باشد.مطالعات نشان داده است که 87 درصد از زنانی که سیکل قاعدگی نامنظمی دارند ، دارای PCOS هستند .
 • اختلالات تیروئید یا کم کاری هیپوفیز کم کاری    (زمانی که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. مقدار زیادی پرولاکتین ، هورمونی از غده هیپوفیز در خون دارید) می تواند بر قاعدگی تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که 44 درصد از شرکت کنندگان در مطالعه با عادت ماهانه نامنظم نیز دارای مشکلات تیروئید هستند. 
 • بیماری التهابی لگن (PID) التهاب در سیستم تولید مثل زنان ، PID معمولاً در اثر عفونت های مقاربتی ایجاد می شود .
برای تنظیم قاعدگی چه داروی گیاهی بخوریم

دوره های نامنظم می توانند ناشی از مسائل غیر بیماری باشند

دوره های قاعدگی نامنظم نیز می تواند ناشی از موارد زیر باشد:برای تنظیم قاعدگی چه داروی گیاهی بخوریم

علت پریودی نامنظم بعد از چهل سالگی

 • یائسگی  با ورود به دوران یائسگی که می تواند تا 10 سال طول بکشد ، چرخه های قاعدگی شما به عنوان بخشی از روند ، نامنظم می شوند. اگر بیش از دو دوره قاعدگی نداشته باشید ، احتمالاً در اواخر دوره یائسگی به سر می برید .  تخمین زده شده است که 70 درصد زنان در رویکرد یائسگی بی نظمی در قاعدگی را تجربه می کنند.
 • استرس و اضطراب  استرس مزمن یا حتی اضطراب کوتاه مدت در مورد یک مشکل خاص می تواند با تعادل هورمونی شما خراب شود و باعث یک دوره از دست رفته و یک دوره قاعدگی نامنظم شود.
 • ورزش شدید  ورزش بیش از حد می تواند زمان خونریزی قاعدگی را از بین ببرد و گاهی آن را متوقف کند.
 • اختلالات خوردن ، رژیم های شدید غذایی یا کاهش وزن  کمبود وزن ، چه از ورزش شدید ، رژیم گرفتن ، اختلال در غذا خوردن یا بیماری ، می تواند همان تأثیر را داشته باشد.
 • سن  همانطور که گفته شد ، دوره یائسگی و یائسگی تأثیر عمده ای دارند. اما جوان بودن نیز می تواند بی نظمی ایجاد کند.  “وقتی قاعدگی در زنان جوان شروع شود ، ممکن است چندین سال طول بکشد تا به یک الگوی خاص تبدیل شود.”
 • قرص کنترل تولد و  آی یو دی ، ایمپلنت و حلقه نیز می تواند باعث خونریزی نامنظم شود.

درمان گیاهی قاعدگی نامنظم

دوره های نامنظم قاعدگی هنگام شیردهی نوزاد

تغذیه انحصاری با شیر مادر ممکن است باعث آمنوره شود – به هیچ وجه قاعدگی وجود ندارد – زیرا احتمال تخمک گذاری تا حدود شش ماه کمتر است. (قبل از استفاده از این روش بیشتر بیاموزید ؛ بسیاری از متخصصان مادران جدید را برای افزایش اثربخشی این روش را با یك روش اضافی ضد بارداری مانند كاندوم جفت می كنند.)

دوره های نامنظم قاعدگی  پس از سقط جنین

سقط جنین که سقط خود به خودی نیز نامیده می شود ، هنگامی که جنین قبل از هفته بیستم بارداری می میرد ، سقط اتفاق می افتد. بعد از 20 هفته ، از دست دادن بارداری یک تولد مرده محسوب می شود. “بعد از این وقایع ، ممکن است چند ماه طول بکشد تا دوباره عادت ماهانه خود را شروع کنید.”

برای تنظیم قاعدگی چه داروی گیاهی بخوری

گزینه های درمان

اگر استرس مقصر احتمالی در چرخه قاعدگی نامنظم شماست ، تکنیک های مدیریت استرس ، مانند مراقبه ، یوگا ، تای چی ، تجسم ، رفتار درمانی شناختی و بازخورد زیستی را امتحان کنید . از ورزش بیش از حد خودداری کنید و سعی کنید رژیم بیش از حد نداشته باشید. 

اگر برای فهمیدن اینکه چه چیزی برای شما بهتر است به کمک نیاز دارید ، با یک متخصص تغذیه ثبت  تماس بگیرید. برای همه موارد پزشکی ، با متخصص بهداشت خود مشورت کنید.

بهترین داروی گیاهی برای منظم شدن قاعدگی

نعنا

ترکیبی از نعنای خشک و عسل به عنوان یک درمان بسیار مناسب برای دوره های نامنظم قاعدگی می باشد. همچنین این ترکیب گرفتگی عضلانی ناشی از قاعدگی را تسکین می دهد.

-به سادگی یک قاشق چای خوری پودر نعنای خشک را با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط نموده و مصرف نمایید.

-به مدت چند هفته، روزی سه بار از این ترکیب استفاده کنید.

آب هویج

آب هویج علاوه بر اینکه یک نوشیدنی سرشار از آهن می باشد، یک درمان خانگی ساده برای دوره های نامنظم قاعدگی نیز می باشد. همچنین خود هویج خام نیز عملکرد هورمونی مناسب را افزایش را می دهد. یک لیوان آب هویج را به طور منظم به مدت سه ماه بنوشید.

پاپایا

پاپایا نارس و سبز در تنظیم جریان قاعدگی، منقبض شدن فیبرهای عضلانی رحم و همچنین افزایش جریان خون در رحم نقش مهمی را ایفا می نماید.

پاپایای نارس بویژه برای دوره های نامنظم همراه با یائسگی و استرس مفید می باشد. آب پاپایا نارس به طور منظم برای چند ماه مصرف نمایید.

 برای تنظیم قاعدگی چه داروی گیاهی بخوریم:

برای تنظیم قاعدگی چه بخوریم

زردچوبه

طبع گرم زردچوبه منجر شده که از آن در تنظیم قاعدگی و حفظ تعادل هورمونی استفاده گردد. خاصیت ازدیاد قاعدگی آن به تحریک جریان قاعدگی کمک می کند. علاوه بر این، خواص ضد اسپاسم و ضد التهابی آن به تسکین درد قاعدگی کمک شایانی می نماید.

دارچین

دارچین در تنظیم چرخه قاعدگی و کاهش گرفتگی ناشی از قاعدگی موثر می باشد. در طب سنتی چینی اعتقاد بر این است که دارچین دارای طبع گرم بوده و سبب گرم شدن بدن می شود.

دانه کنجد و شکر زرد

دانه های کنجد به تنظیم چرخه قاعدگی و همچنین حفظ تعادل هورمونی کمک می کنند. آنها حاوی لیگنان هایی می باشند که به کاهش هورمون های مازاد بدن کمک می کنند. بعلاوه، آنها حاوی اسیدهای چرب ضروری نیز می باشند که منجر به افزایش تولید بهینه (متعادل) هورمون ها می گردد. همچنین شکر زرد به علت طبع گرمش به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند.

زنجبیل

زنجبیل در تنظیم چرخه قاعدگی و همچنین تسکین درد قاعدگی بسیار سودمند می باشد. همچنین در مواقعی که پریودها کوتاه است و یا با تاخیر همراه می باشد زنجبیل با القای قاعدگی منجر به رفع این مشکل می شود.

آلوئه ورا

آلوئه ورا با تنظیم هورمون ها، به طور طبیعی به درمان قاعدگی های نامنظم کمک می کند.

تخم گشنیز

با توجه به خواص قاعدگی آور (Emmenagogue) تخم گشنیز،از آن برای ازدیاد (القای) قاعدگی استفاده می شود.

یک قاشق چای خوری تخم گشنیز را در دو فنجان آب بجوشانید تا زمانی که  نصف  آب تبخیر شود. جوشانده را صاف کرده و روزی سه بار تا قبل از شروع دوره از آن بنوشید. این کار را برای چند ماه ادامه دهید.

ایا پریود نامنظم باعث نازایی میشود

کاملاً بله ، “بعضی اوقات می توانید با  دوره نامنظم قاعدگی تخمک گذاری کنید ، گاهی اوقات هم تخمک گذاری نمی کنید. اگر تخمک گذاری نکنید ، باردار نمی شوید .

 اگر تمایل به بارداری ندارید و برای محافظت در برابر بیماری های مقاربتی باید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید . “

اگر به دلیل تنظیم خانواده یا به هر دلیلی به زمان تخمک گذاری علاقه دارید ، اما دوره قاعدگی نامنظم دارید ، ابتدا به پزشک مراجعه کنید. اگر به PCOS یا بیماری دیگری مبتلا هستید ، می توانید در اسرع وقت تحت درمان قرار بگیرید.

پریود نامنظم و نازایی

چرخه های قاعدگی نامنظم همیشه بر باروری تأثیر نمی گذارد . در واقع، بسیاری از زنان با چرخه های قاعدگی نامنظم باردار می شوند و به بارداری طبیعی ادامه می دهند. 

بنابراین اگر از خود می‌پرسید که آیا پریودهای نامنظم به معنای ناباروری است، پاسخ منفی است، اما ممکن است باردار شدن را برای شما سخت‌تر کند.

داشتن یک چرخه نامنظم، از جمله پریود نشدن، می تواند به ناباروری کمک کند، زیرا به این معنی است که یک زن ممکن است به طور منظم تخمک گذاری نداشته باشد.

برای تنظیم قاعدگی چه داروی گیاهی بخوری

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور