ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

ایا کیست تخمدان باعث نازایی میشود ؟(بارداری بعد از درمان )

ایا کیست تخمدان باعث نازایی میشود :کیست تخمدان مشکل سبک زندگی است که از هر 7 زن 1 مبتلا می شود.

مشکلی که به طور معمول با دوره های نامنظم یا ناچیز همراه است ، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می تواند تأثیر زیادی بر باروری ، تخمک گذاری و عملکرد هورمونی داشته باشد. هنوز هم یکی از دلایل اصلی ناباروری است و بسیاری از آنها به دلیل تشخیص ناخوشایند خود باردار می شوند. 

چیزی که ترسناک تر است ، آگاهی تیره و تار است. بسیاری از خانم ها فقط در صورت بروز مشکل در حاملگی طبیعی ، از این مشکل آگاه می شوند و مجبورند که به دنبال کمک بیشتر باشند.

ایا کیست تخمدان باعث نازایی میشود

حتی اگر کیست تخمدان می تواند بروز تخمک گذاری را دشوار کند ، اما این سوال بزرگ باقی مانده است که آیا یک زن می تواند باکیست تخمدان باردار شود؟ 

اگر مبتلا کیست تخمدان تشخیص داده شده اید و در بارداری با مشکل روبرو هستید ، در اینجا یک راهنمای مفید برای پاسخگویی به سوالات شما آورده شده است.

باردار شدن با کیست تخمدان قطعاً می تواند کمی مشکل باشد. به هر حال ، کیست تخمدان علت شماره یک ناباروری است. خوشبختانه ، شایع بودن فوق العاده به معنای مطالعات بسیار خوب آن است و بسیاری از راه حل های طبیعی و درمان های پزشکی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند با PCOS باردار شوید.

 البته موارد دیگری مانند سن می تواند نقش مهمی داشته باشد بنابراین باردار شدن با کیست تخمدان در 30 سالگی با بارداری در 40 سالگی متفاوت است . 

ایا کیست تخمدان باعث نازایی میشود

کیست تخمدان چیست؟ ایا کیست تخمدان باعث نازایی میشود

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز است که زنان در سن باروری را تحت تأثیر قرار می دهد. شایع ترین علامت کیست تخمدان دوره های نامنظم ، نادر و یا غیرقابل وجود است. زنان مبتلا به PCOS ممکن است در طول یک سال کمتر از هشت دوره قاعد گی داشته باشند. 

قاعدگی های نامنظم می تواند ناشی از کیست در تخمدان ها ، یکی دیگر از علائم رایج کیست تخمدان باشد. این کیست ها کیسه های کوچک مملو از مایعات هستند که میزان بیشتری از هورمون های جنسی مردانه را به نام آندروژن تولید می کنند. 

هنگامی که زنان سطح غیر طبیعی زیادی از آندروژن تولید می کنند ، این یک بیماری پزشکی است که به آن هیپرآندروژنیسم می گویند. هیپرآندروژنیسم می تواند از تخمک گذاری زنان جلوگیری کند. همچنین می تواند علائم دیگری را در بیماران PCOS مانند پوست چرب ، آکنه و طاسی مردانه ایجاد کند.  

علائم کیست تخمدان جهانی نیستند و علائم و نشانه ها از زنی به زن دیگر متفاوت است. 

علائم کیست تخمدان

  • پریودهای نامنظم
  • تخمدان پلی کیستیک
  • تخمک گذاری
  • ناباروری
  • چاقی
  • مقاومت به انسولین
  • پوست چرب یا آکنه 
  • نازک شدن مو یا طاسی

تعیین دقیق علت کیست تخمدان دشوار است زیرا همه علائم روی یکدیگر تأثیر می گذارند. متخصصان باروری معتقدند که PCOS ممکن است نتیجه ترکیبی از عوامل از جمله ژنتیک ، سلامتی و سبک زندگی باشد.

به طور طبیعی احتمال بارداری با کیست تخمدان وجود دارد.ایا کیست تخمدان باعث نازایی میشود

به زبان ساده ، کیست تخمدان می تواند از تخمک گذاری ، آزاد شدن تخمک جلوگیری کند. بدون تخمک گذاری ، بارداری در آن چرخه اتفاق نمی افتد. تشخیص PCOS به این معنا نیست که شما نمی توانید به طور طبیعی یا با درمان های کمک باروری باردار شوید ، اما می تواند سفر را طولانی تر و دشوارتر کند. 

از آنجا که علائم کیست تخمدان و شدت آنها بسیار متغیر است ، هیچ آمار مشخصی که بتوانیم برای ایجاد احتمال یا درصد احتمال بارداری ارائه دهیم ، وجود ندارد.  

بیشتر بخوانید جالبه : علائم کیست تخمدان در دختر مجرد 

آیا کیست تخمدان در حاملگی خطرناک است

تعداد فولیکول های آنترال در زنان مبتلا به ب کیست تخمدان الاتر از حد نرمال (20 تا 30 سال) در یکی یا هر دو تخمدانشان است. مقادیر بالای آندروژن و سایر هورمون های جنسی در زنان مبتلا به PCOS در رشد فولیکول آنترال تداخل ایجاد می کند.

 عدم تعادل هورمونی می تواند باعث بلوغ نادرست فولیکول ها و آزاد نشدن تخمک شود. هنگامی که یک زن تخمک را در طی چرخه قاعدگی آزاد نمی کند ، به عنوان عدم تخمک گذاری شناخته می شود. 

ناباروری در تخمک گذاری پیامد رایج PCOS است و 70-80٪ زنان مبتلا به ناباروری تخمک گذاری کیست تخمدان دارند .

کیست تخمدان و بارداری همزمان

زنان فاقد کیست تخمدان که به طور منظم تخمک گذاری می کنند با افزایش سن ، تعداد تخمک ها و میزان تولد زنده را کاهش می دهند. هنگامی که این زنان به سن 35-37 سال می رسند ، تعداد تخمک آنها ( ذخیره تخمدان ) به طور قابل توجهی کاهش می یابد. 

از آنجا که زنان مبتلا کیست تخمدان معمولاً مشکلات تخمک گذاری را تجربه می کنند و تخمک را به طور منظم ترشح نمی کنند ، با افزایش سن همان کاهش شدید باروری را ندارند. 

چگونه به طور طبیعی احتمال باردار شدن با کیست تخمدان را افزایش دهیم

علائم کیست تخمدان به طور معمول برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند شدیدتر است. اضافه وزن می تواند به اختلال عملکرد تخمک گذاری کمک کند.  برخی از زنان به اشتباه در گروه PCOS گنجانده می شوند. برای این زنان ، کاهش وزن احتمال بارداری طبیعی آنها را بهبود می بخشد.

 لطفا توجه داشته باشید ، این همیشه وجود ندارد زیرا PCOS می تواند باعث افزایش وزن برخی از خانمها شود.  ایا کیست تخمدان باعث نازایی میشود

زنان مبتلا به کیست تخمدان اغلب مقاوم به انسولین هستند ، به این معنی که بدن آنها می تواند انسولین ایجاد کند ، اما آنها نمی توانند به طور موثر از آن استفاده کنند. این امر احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. در حقیقت ، بیش از 50٪ زنان مبتلا به کیست تخمدان تا سن 40 سالگی به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

زنان مبتلا به کیست تخمدان که دارای اضافه وزن هستند نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت حاملگی ، بیماری قلبی و فشار خون بالا هستند.  

برای زنان با PCOS بسیار مهم است که قبل از بارداری ، در حین و بعد از بارداری از وزن و سلامتی خود مطلع باشند. ایجاد تغییر در رژیم غذایی ، ورزش و مصرف مکمل ها می تواند به طور طبیعی خطرات سلامتی را کاهش داده و احتمال بارداری با کیست تخمدان را افزایش دهد.  

علائم کیست تخمدان در پریودی

برای اطلاعات بیشتر در مورد بهبود باروری طبیعی خود اینجا را کلیک کنید!

رژیم غذایی

کیست تخمدان به عنوان یک بیماری التهاب مزمن سطح پایین توصیف شده است. التهاب یکی از دلایل اصلی ناباروری در زنان با و بدون کیست تخمدان است.  التهاب می تواند در دستیابی به بارداری ، حفظ بارداری یا سقط های مکرر مشکل ایجاد کند. 

کربوهیدرات ها مسئول افزایش چاقی و سایر بیماری های مزمن مرتبط با کیست تخمدان هستند. قندها و کربوهیدرات هایی که می خوریم مستقیماً بر میزان قند خون و انسولین تأثیر می گذارند.  بیماران کیست تخمدان در حال حاضر بیشتر در معرض مقاومت به انسولین هستند ، بنابراین مهم است که این سطح را به حداقل برسانید. 

هنگامی که سطح انسولین یا قند خون بیش از حد بالا می رود ، سطح هورمون های تولید مثل می تواند بیشتر از بین برود ، که می تواند احتمال تخمک گذاری بیمار PCOS را بدتر کرده و به طور مستقیم به باروری او آسیب برساند. 

رژیم کتوژنیک خواستار مقادیر بالای چربی است ، که این امر برای بیماران کیست تخمدان که برای باردار شدن تلاش می کنند بسیار مناسب است زیرا چربی عنصر اصلی باروری است. 

ایا کیست تخمدان باعث نازایی میشود

بارداری بعد از درمان کیست تخمدان

ورزش

فواید ورزش برای باروری و سلامت کلی به خوبی ثبت شده است. علاوه بر کمک به بیماران کیست تخمدان در کاهش وزن ، می تواند به تقویت قلب شما و بهبود گردش خون کمک کند. گردش خون بهتر ناشی از ورزش ، خون غنی از مواد مغذی بیشتری را به اندام های تولید مثل هل می دهد. 

وقتی افراد به ورزش فکر می کنند ، به بلند کردن وزنه یا دویدن روی تردمیل فکر می کنند. برای اکثر مردم ، به نظر می رسد خیلی جذاب به نظر نمی رسد. وقتی می گوییم ورزش ، آنچه توصیه می کنیم این است که حرکت کم شدت را در برنامه روزانه خود بگنجانید. 

حرکات کششی ، پیاده روی و یوگا همه راه های عالی برای حرکت دادن بدن شما بدون نیاز به عضویت در سالن بدن سازی یا هرگونه وسایل دیگری هستند.  

یوگا

یوگا برای بیماران کیست تخمدان بسیار مناسب است زیرا به تقویت و تعادل سیستم ایمنی بدن کمک می کند. تمرین یوگا می تواند به کاهش التهاب کمک کند ، که همانطور که در بالا ذکر شد ، روی باروری ، به ویژه در بیماران PCOS تأثیر می گذارد. 

یوگا همچنین می تواند به شما کمک کند تا آرام شوید و آرامش درونی خود را پیدا کنید ، که به نوبه خود می تواند به افزایش تعداد گلبول های سفید بدن کمک کند. 

درمان خانگی کیست تخمدان

مکمل های باروری و ویتامین ها

بسیاری از ویتامین ها و مواد مغذی موجود در  مکمل های باروری را نیز می توان با خوردن غذاهای مختلف بدست آورد. تقریباً غیرممکن است اطمینان حاصل شود که بدن شما تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای کاهش علائم کیست تخمدان و حمایت از تولید مثل را فقط از طریق غذا دریافت می کند. 

اینوزیتول

اینوزیتول نوعی قند است که در بسیاری از عملکردهای مختلف بدن نقش اساسی دارد. اینوزیتول یکی از اجزای قابل توجه غشای سلولی است ، . 

داروهای باروری گنادوتروپین معمولاً برای بیماران PCOS تحت درمان باروری برای افزایش پاسخ تخمدان تجویز می شوند. اگر بعد از مصرف داروهای باروری گنادوتروپین ، تخمدان ها تولیدشان را افزایش ندهند ، زنان “پاسخ دهنده ضعیف” محسوب می شوند. 

کارنیتین

استیل ال کارنیتین (ALC) یک آنتی اکسیدان است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. ALC به بدن کمک می کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند. زنان غیر چاق مبتلا به کیست تخمدان در مقایسه با زنان فاقد کیست تخمدان دارای میزان L- کارنیتین به طور قابل توجهی پایین تر هستند . 

زنان مبتلا به PCOS که مکمل ALC با کلومیفن مصرف میکنند آندومتر ضخیم تر و میزان بارداری بالاتر را فراهم می کند .

ویتامین دی

67 تا 85 درصد زنان مبتلا به PCOS از کمبود ویتامین D رنج می برند . سطح پایین ویتامین D ممکن است علائم کیست تخمدان را تشدید کند ، از جمله مقاومت به انسولین ، تخمک گذاری ، بی نظمی قاعدگی ، ناباروری ، هایپر آندروژنیسم و ​​چاقی. ثابت شده است که مکمل ویتامین D تأثیرات مفیدی بر نظم قاعدگی و تخمک گذاری دارد .  

متفورمین

متفورمین در اصل فقط برای کنترل علائم دیابت نوع 2 استفاده می شد. همانطور که قبلاً بحث شد ، درصد زیادی از بیماران کیست تخمدان مقاومت به انسولین دارند و در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. 

در طول 20 سال گذشته ، متفورمین به یکی از داروهای بسیار مورد تحقیق و تاسیس تبدیل شده است که برای کمک به تنظیم و کاهش سطح انسولین و تعادل سیستم متابولیک بیماران مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است که متفورمین همچنین می تواند به تخمک گذاری در بیماران PCOS کمک کند.

آیا کیست تخمدان خطرناک است

حتی اگر ابتلا به کیست تخمدان برای ما زنان کاملاً معمول است ، درک دلیل وقوع آنها و تأثیر آنها بر بدن بسیار مهم است. برای تعریف ساده ، کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که در طی چرخه ماهانه می توانند در تخمدان شما ایجاد شوند و معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرند.

 در حالی که بیشتر اوقات بدون درد هستند ، اگر بزرگ شوند یا هرگز از بین نروند ، کیست ها می توانند به یک مشکل تبدیل شوند.  کاملاً طبیعی است که یک زن حداقل یک کیست پارگی در ماه داشته باشد.کیست تخمدان ساده یا کاربردی بسیار شایع است و بیشتر آنها بدون هیچ گونه علائمی می آیند و می روند. 

یک بار در ماه در طی یک چرخه قاعدگی طبیعی ، تخمدان ها کیستی تولید می کنند که به طور عمدی پاره می شود تا تخمک آزاد شود ، که به شما اجازه می دهد باردار شوید . 

هنگامی که کیست پاره می شود ، مایعات به داخل لگن آزاد می شود – این به عنوان تخمک گذاری نیز شناخته می شود. اگر تخمک آزاد شده از کیست توسط اسپرم بارور شود ، بارداری اتفاق می افتد

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور