ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

قرص اورژانسی و سقط جنین :17 تفاوت

آیا قرص اورژانسی باعث سقط جنین میشود

قرص اورژانسی و سقط جنین :تفاوت قرص اورژانسی و قرص سقط جنین چیست؟ حاملگی ناخواسته و سقط بعد از آن معمولا یک تجربه دردناک برای هر زن است.  خاتمه پزشکی بارداری (سقط جنین) در برخی از کشورها قانونی است و تنها در موارد دیگر در کشورهای دیگر امکان پذیر است.اما درگیر شدن در سؤالات اخلاقی سقط جنین، حداقل عوارض پزشکی و روانی این عمل باید دلیل کافی برای جلوگیری از آن باشد.  مهم است بدانیم که شما در حال انجام عملیات هستید و اثرات و خطرات آن ممکن است جدی باشد. سقط جنین می تواند بر روی شانس خود برای بارداری بعد تاثیر بگذارد و باروری احتمالا مهم ترین دلیل آن است که ما احساس می کنیم یک زن واقعی هستیم.

قرص اورژانسی و سقط جنین

17تفاوت قرص اورژانسی و سقط جنین

سقط جنین تحت شرایط نامطلوب کامل پزشکی می تواند منجر به عفونت شود، و سقط جنین به درستی انجام نشده می تواند عواقب بدتری داشته باشد. برای این عملیات، شما باید از کار، تحصیل یا روال روزانه خود صرف نظر کنید.

سقط جنین فقط یک روش پزشکی ساده نیست. برای بسیاری از زنان، این یک رویداد زندگی در حال تغییر با پیامدهای فیزیکی، احساسی و معنوی است.

پیشگیری از بارداری اضطراری راه بسیار گسسته و ایمن برای جلوگیری از بارداری ناخواسته است. شما می توانید تمام تجارب منفی، خطرات و پیامدهای سقط جنین را با کمک یک قرص ضد بارداری اضطراری که مانع از حاملگی خود می شود، اجتناب کنید.

قبل از اینکه سقط جنین را انتخاب کنید، به راههای پیشگیری اورژانسی فکر کنید!

قرص اورژانسی برای سقط جنین نی نی سایتقرص اورژانسی و سقط جنین

چرا روش پیشگیری از بارداری بسیار بهتر از سقط جنین است؟

اگر سقط جراحی یا پزشکی دارید، پس از سقط جنین می توانید خیلی زود پس از سقط جنین بارور شوید، بنابراین اگر شما بخواهید از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید، بلافاصله شروع به استفاده از روش پیشگیری از بارداری کنید.

هر روش پیشگیری از بارداری که برای شما مناسب است، پس از سقط جنین (به جز مواردی که عوارض خاصی وجود دارد) استفاده کنید.

قرص صبح روز بعد یا اورژانسی یک نوع از پیشگیری از بارداری اضطراری، همچنین به عنوان قرص  اورژانس پیشگیری از بارداری  »معروف است.که زنان می توانند به منظور جلوگیری از حاملگی، پس از داشتن رابطه جنسی واژینال محافظت می کنند.

همچنین اگر روش پیشگیری از بارداری معمول شما نتواند انجام شود، می توان چنین نتیجه گرفت: برای مثال، اگر کاندوم مورد استفاده شما پاره شود، یا اگر یک قرص را فراموش کرده اید.این قرص  با متوقف کردن یا به تاخیر انداختن تخمک گذاری در زنان کار می کنند.

پس از مصرف هیچ علامت فوری که نشان دهد قرصها اثر کرده یا نکرده اند، وجود ندارد و فقط قاعدگی باید به موقع، چند روز زودتر یا دیرتر رخ دهد. اگر شروع قاعدگی، بیش از یک هفته به تاخیر افتد و یا هر مورد خاص دیگر وجود داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کرد. نکته مهم این است که اگر بعد از مصرف قرصها، دوباره مقاربتی انجام شود که احتمال بارداری در آن وجود داشته باشد، قرصهای قبلی خورده شده از بارداری مجدد جلوگیری نمی کنند.

تفاوت قرص اورژانسی و قرص سقط جنین

قرص اورژانسی، ضد بارداری اضطراری است که تخم گذاری را در داخل بدن شما متوقف می کند. هنگامی که درست مصرف شود از حاملگی جلوگیری می کند.

در یک سقط جنین یک تخمک که در حال حاضر بارور شده است. به روش پزشکی در دوران بارداری انجام می شود. سقط جنین این است که پس از اینکه باردار شدید، از تولد نوزاد جلوگیری شود.

قرص اورژانسی و سقط جنین

در چه مواردی از قرص اورژانسی استفاده می کنید؟

شما می توانید  از قرص اورژانسی تا 120 ساعت (پنج روز) پس از داشتن رابطه جنسی غیر محافظتی استفاده کنید، اگر می خواهید از حاملگی جلوگیری کنید.

چیزهایی که واقعا باید در مورد قرص های اورژانسی بدانید.

این قرص ها بی خطر و موثرهستند و از طریق هر داروخانه بدون نسخه تجویز می شوند. شما لازم نیست توضیحی بدهید، فقط برای آن بخواهید. دانستن چند واقعیت کلیدی در مورداین قرصها موجب صرفه جویی در انرژی خواهد شد. در اینجا، مهمترین چیزهایی که باید در مورد این قرص  اورژانسیبدانید:

1. پس از گذشت 12 تا 72 ساعت پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، باید آن را مصرف کرد، اما هر چه زودتر بهتر .

2. محصولات جدیدتر را می توان پس از پنج روز، هم مصرف کرد اما اطمینان حاصل کنید که شما دستورالعمل را دنبال کرده اید.

3. مانع از تخمک گذاری و سقط جنین نمی شود و نمی تواند بارداری را متوقف کند. تحقیقات نشان می دهد که مکانیسم اصلی مهار یا تأخیردر تخمک گذاری است بنابراین تخمک حتی آزاد نمی شود.

بعضی از تحقیقات نشان میدهد که امکان پیشگیری از بارداری اورژانسی نیز بر روی پوشش رحم تاثیر می گذارد به طوری که تخمک گذاری سخت تر می شود .

4. برای بقیه چرخه قاعدگی شما محافظت نمی کند – شما بعدا می توانید باردار شوید . هیچ گونه نگرانی در مورد استفاده از آن در هر هفته وجود ندارد با اینحال، آن را به عنوان یک روش مداوم از روش های جلوگیری از بارداری مانند قرص  های ال دی موثر نیست .

آیا قرص اورژانسی مانع بارداری میشود

قرص اورژانسی و سقط جنین

در حالی که پیشگیری از بارداری های اضطراری هنوز هم بسیار موثر است، هنوز هم به عنوان کنترل موثر در جلوگیری ازبارداری موثر نیست.

5. قرص اورژانس می تواند دوره شما را تا یک هفته تاخیر دهد – پس حیرت نکنید! اگر جریان قاعدگی شما کمی طول بکشد شوکه نشوید. دورهشما ممکن استقبل از آن، بعدا یا به علت دارو، سنگین تر از حد طبیعی باشد،. با این حال، اگر چرخه قاعدگی شما بیش از چند روز به عقب بیفتد، تست بارداری را انجام دهید.

6. از شما در مقابل( STI عفونتهای جنسی )محافظت نمی کند. حقیقت!

7. قرص پیشگیری از بارداری اضطراری میتواند به چند شکل متفاوت می باشد

8. قرص پیشگیری از بارداری،فقط اورژانسی ست نهقرص سقط جنین

پیشگیری از بارداری بلافاصله تخمک گذاری را تاخیر می دهد  و در بعضی موارد ممکن است از جایگزینی تخمک  در رحم  شما جلوگیری کند. قرص سقط جنین یا Mifeprex بارداری اولیه را متوقف می کند. دکتر جیمز ترسل، دکترای علوم انسانی تحقیقاتی جمعیتی در دانشگاه پرینستون، می گوید: “شما نمی توانید به اندازه کافی لونورژسترل  برای ایجاد سقط جنین مصرف کنید. “این فیزیولوژیک قادر به انجام این کار نیست.”

قرص اورژانسی و سقط جنین

9. شما میتوانید قرص اورژانسی را شب یا حتی چند روز بعد مصرف کنید.

تحقیقات اخیر نشان داده اند که  ممکن است در روزهای یک تا چهارم نیز موثر باشد. دکتر آلیسا دوک، میگوید، ممکن است که در روز پنجم نیز موثر واقع شود . بدیهی است که شما هرگز نباید منتظر بمانید تا از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید، اما اگر فکر می کنید خیلی دیر شده است، به پزشک یا داروساز خود مراجعه کرده و  در مورد گزینه هایتان بپرسید. شما ممکن است هنوز هم یک وقت داشته باشید

آیا قرص اورژانسی باعث سقط جنین میشود

10-مؤثرترین روش پیشگیری از بارداری ،قرص اورژانسی نیست

11. مصرف قرص اورژانسی بعد از صبحانه ، ممکن است احساس خوبی داشته باشید.

شايع ترين عوارض جانبی عبارتند از تهوع و برخی از لکه ها (عوارض کمتر استفراغ، خستگی، سردرد،

12. بدون هیچ نسخه یا شناسنامه، می توانید از روش های پیشگیری بلافاصله استفاده کنید.

13. شما می توانید نسخه قرص را مانند کاندوم در منزل نگه دارید.

14. وزن شما احتمالا هیچ ارتباطی با اثربخشی قرص اورژانسی ندارد.

15.همچون کاندوم، در برابر STI ها محافظت نمی کند.

16. شما می توانید قرص اورژانسی را دوباره و دوباره و دوباره،مصرف کنید اما شما نباید آن را به جای کنترل بارداری استفاده کنید.

قطعا به عنوان یک روش معتبر و مداوم کنترل بارداری (مانند قرص، حلقه، پچ، ایمپلنت، IUD، شات، کاندوم و غیره) موثر نیست.  و دوباره، آن را در برابر هر گونه STI محافظت نمی کند – کاندوم تنها راه محدود کردن مواجهه با آنها است.

17. آنها کاملا مؤثر نیستند، بنابراین شما هنوز هم می توانید باردار شوید.

قرص اورژانسی و سقط جنین

راه دقیق برای درک تفاوت بین این دو قرص:

قرص سقط جنین یک  روش سقط جنین است . FDA  این دارو را برای پایان دادن به بارداری در زنان که تا 7 هفته باردار هستند تایید کرده  است. اغلب زنان 1-4 ساعت پس از استفاده از قرص سایتوتک خونریزی را شروع می کنند؛ با این حال، تغییرات فردی وجود دارد. بدن هر زن متفاوت است. در برخی موارد استثنایی، خونریزی ممکن است 24 تا 72 ساعت پس از مصرف قرص سایتوتک رخ دهد. مهم است بدانیم که اگر خونریزی پس از 72 ساعت خونریزی رخ ندهد و یا خونریزی کم باشد،.

به این معنی است که سقط جنین روی نداده است. خونریزی معمولا از یک دوره قاعدگی سنگین تر و اغلب همراه با لخته است. شدیدترین خونریزی معمولا 2 تا 5 ساعت پس از استفاده از قرص سایتوتک رخ می دهد و معمولا در عرض 24 ساعت کم می شود. برخی زنان ممکن است لخته هایی را روزها یا حتی هفته ها بعد دفع کنند. این شایع است و اگر هیچ علامتی از عوارض وجود نداشته باشد خطرناک نیست.

قرص اورژانسی یک نوع پیشگیری از بارداری است. برای جلوگیری از حاملگی و جلوگیری از بارداری موجود،  FDA تایید کرده است. به طور پزشکی، اگر تخمک گذاری شده است که هنوز در رحم  کاشته نشده است، زن به عنوان حامله محسوب نمی شود. این بدان معنی است که قرص اورژانسی برای  پایان دادن بارداری غیر ممکن است؛ زیرا از نظر پزشکی بارداری وجود ندارد.

آیا قرص اورژانسی باعث خونریزی میشود

شما ممکن است از قرص ضد بارداری اضطراری شنیده باشید(EC)، قرص ضد بارداری اضطراری هستند یک راه عالی برای جلوگیری از بارداری تا 72 ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده است ، و یک منبع عالی اگر کاندوم پاره شود .

شما همچنین ممکن است از قرص سقط جنین ، که یک دارو کاملا متفاوت با هدف کاملا متفاوت است، شنیدید . به جای جلوگیری  از وقوع حاملگی، قرص های سقط جنین به طور ایمن و موثر  بارداری که در حال حاضر موجود است در 10 هفته اول به پایان می رساند

گرچه قرص سقط جنین در ایالات متحده به عنوان یک راه محبوب برای بی خطر بودن پایان دادن به بارداری به بکار میرود، بسیاری از مردم هنوز از آن خبر ندارند. در عین حال، برخی از افراد به اشتباه معتقدند که پیشگیری از بارداری اضطراری باعث سقط جنین می شود (دوباره:  قرص سقط جنین باعث سقط جنین می شود و نه  پیشگیری از بارداری و اضطراب حاملگی را قطع نخواهد کرد.(

بنابراین از مصرف  قرصهای سقط جنین (یا برعکس) جلوگیری کنید. به طور ساده، قرص های EC برای لحظات “عالی” بهترین هستند – و باید در اسرع وقت در عرض 5 روز پس از آنکه رابطه جنسی محافظت نشده رخ داده باشد مصرف شوند.

از سوی دیگر، اگر شما در طی 10 هفته اول بارداری هستید و سقط جنین را در نظر می گیرید، ممکن است بخواهید از قرص سقط جنین استفاده کنید.بله قرص سقط جنین یکی از امن ترین داروهای موجود در دنیاست.

* در نهایت، ما در مورد یکی از گزینه های کمتر شناخته شده برای جلوگیری از بارداری های اضطراری می دانیم.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

2 دیدگاه ها
  1. باران می گوید

    سلام من اخرین پریودیم شروعش ۱۸ تیر بود امروز ۲۵ که متوجه شدم باردارم فکر میکنم بشه هفته پنجم بارداری حالا میخوام بیوفتم به خونریزی چیکار کنم میشه راهنمایی کنید چون واقعا شرایط بچه دارشدن ندارم

  2. sanaz74 می گوید

    سلام وقتتون بخیر من دوسه روزقبل سقط رابطه داشتم ومنی داخل واژنم ریخته شدبعداینکه سقط کردم بعدیکی دوروزقرص اورژانسی استفاده کردم میترسیدم بارداربشم دوباره ایامشکلی پیش نمیاد؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور