ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

انواع روش های سقط جنین نی نی سایت

داروی سقط جنین بدون نسخه

انواع روش های سقط جنین :

انواع روش های سقط جنین

انواع روش های سقط جنین

سقط جنین فقط می تواند تحت مراقبت بیمارستان ها یا کلینیک های دارای مجوز و توسط پزشکان واجد شرایط انجام شود.

اگر کمتر از هفته 10 بارداری دارید و سقط دارویی دارید، بیمارستان یا کلینیک معمولاً می‌تواند دوز دوم دارو را در خانه به شما بدهد.

اکثر افرادی که سقط جنین انجام می دهند معمولاً نیازی به ماندن در کلینیک یا بیمارستان ندارند، اما ممکن است لازم باشد در روزهای مختلف به قرار ملاقات بروید.

 • قبل از سقط جنین، باید یک قرار ارزیابی داشته باشید. بسته به شرایط پزشکی یا مرحله بارداری که در آن هستید، باید آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش خون انجام دهید.
 • یک سونوگرافی برای بررسی هفته بارداری انجام دهید.

قرص سقط جنین که به عنوان سقط جنین دارویی یا سقط جنین با قرص نیز شناخته می شود، یک پروتکل خاتمه بارداری است که شامل مصرف دو داروی مختلف میفپریستون و میزوپروستول است که می تواند تا 70 روز اول (10 هفته) بارداری به طور ایمن استفاده شود.

از زمانی که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای اولین بار این دارو را در سال 2000 تایید کرد، استفاده از آن در ایالات متحده به سرعت رشد کرد و بیش از یک سوم افزایش یافت.سقط جنین در هفته 8 بارداری یا کمتر، سقط دارویی است.

قرص برای سقط جنین

رایج ترین رژیم دارویی سقط جنین در جهان شامل استفاده از دو داروی مختلف است: میفپریستون و میزوپروستول. میفپریستون که با نام تجاری Mifeprex فروخته می شود و به عنوان قرص سقط جنین RU-486 نیز شناخته می شود، پروژسترون را که یک هورمون ضروری برای رشد بارداری است، مسدود می کند و در نتیجه از پیشرفت بارداری موجود جلوگیری می کند. میزوپروستول که 24 تا 48 ساعت پس از میفپریستون مصرف می شود، با ایجاد گرفتگی و خونریزی، مانند سقط جنین زودرس، رحم را تخلیه می کند..

قرص سقط جنین دارویی فقط شامل استفاده از قرص است.

سقط جنین دارویی چگونه عمل می کند؟ برای سقط جنین با قرص از چه داروهایی می توان با خیال راحت استفاده کرد؟

سقط جنین با قرص شامل دو دارو است: میفپریستون و میزوپروستول. آنها را می توان با هم استفاده کرد – یا میزوپروستول را می توان به تنهایی استفاده کرد – برای تخلیه ایمن و موثر رحم با شروع فرآیندی مشابه سقط جنین. هنگامی که میزوپروستول به تنهایی استفاده می شود، کمی موثرتر است اما همچنان بسیار ایمن است. این روش بسیار رایج است زیرا میفپریستون در بسیاری از نقاط در دسترس نیست.

راه های سقط جنین در دختر باکره

یک ویزیت بعدی معمولاً یک یا دو هفته بعد برنامه ریزی می شود تا تأیید شود که بارداری از طریق سونوگرافی یا آزمایش خون خاتمه یافته است  قرص  سقط جنین یک روش ایمن و بسیار موثر برای خاتمه بارداری است اگر قرص ها در هفته 9 بارداری یا کمتر مصرف شوند، بارداری با موفقیت خاتمه یابد.99.6%

این گزینه نسبت به مصرف دو قرص متفاوت موثرتر است. این ترکیب حدود 97 درصد موثر است و میزوپروستول به تنهایی حدود 80 درصد برای سقط جنین در سه ماهه اول موثر است.

شما چهار قرص 200 میکروگرمی مصرف می کنید.

سپس 3 ساعت بعد، 4 قرص میزوپروستول دیگر مصرف می کنید.

اگر بیش از هفته 9 باردار هستید، باید 3 ساعت پس از دوز دوم، دور سوم 4 قرص مصرف کنید. این مقدار در مجموع به 12 قرص می رسد. اگر در عرض 3 ساعت پس از دوز دوم خونریزی شروع نشد، باید دوز سوم میزوپروستول را نیز مصرف کنید.

انواع روش های سقط جنین

2نوع اصلی سقط جنین وجود دارد:

 • سقط جنین پزشکی (“قرص سقط جنین“) – مصرف دارو برای پایان دادن به بارداری
 • سقط جنین جراحی – روشی برای از بین بردن بارداری

سقط جنین پزشکی و جراحی به طور کلی فقط تا هفته 24 بارداری قابل انجام است. در صورت امکان باید به شما پیشنهاد شود که کدام روش را ترجیح می دهید.

علاوه بر محدودیت زمانی کلی ، محدودیت هایی نیز در زمان انجام انواع خاصی از سقط وجود دارد. شما می توانید داشته:

 • ختم پزشکی (با قرص سقط جنین) تا 9 هفته
 • آسپیراسیون خلاac دستی تا 12 هفته
 • ختم جراحی با اتساع و کورتاژ تا 19 هفته (اما معمولاً فقط پس از 9 هفته انجام می شود)

سقط جنین در ماه های مختلف

مقدار مصرف قرص سایتوتک چیست؟

 • به طور معمول Cytotec با قرص های 200 میلی گرم ارائه می شود و دوز توصیه شده بر اساس فاصله بارداری متفاوت است.
 • برای بارداری های زیر 9 هفته بارداری ، دوز توصیه شده Cytotec 2 مجموعه 800 میکروگرم (در کل 1600 میکروگرم یا 8 قرص) است.
 • برای حاملگی های بین 11-11 هفته بارداری ، دوز پیشنهادی Cytotec که در دسترس است 3 مجموعه 800 میکروگرم (در مجموع 2400 میکروگرم یا 12 قرص) است.

دوز مصرف سایتوتک برای کمتر از 6 هفته باردار چیست؟

برای بارداری های 6 هفته یا کمتر ، دوز توصیه شده Cytotec 2 مجموعه 800 میکروگرم (در کل 1600 میکروگرم یا 8 قرص) است.

در بعضی موارد توصیه می شود که یک مقدار اضافی 800 میکروگرم (4 قرص) برای استفاده در دست داشته باشید.

مقدار مصرف سایتوتک برای کمتر از 9 هفته باردار چیست؟

برای بارداری های زیر 9 هفته بارداری ، دوز توصیه شده Cytotec 2 مجموعه 800 میکروگرم (در کل 1600 میکروگرم یا 8 قرص) است. در بعضی موارد توصیه می شود که یک مقدار اضافی 800 میکروگرم (4 قرص) برای استفاده در دست داشته باشید.

مقدار Cytotec برای 9 تا 11 هفته باردار چیست؟

برای بارداری های بین 9 تا 11 هفته بارداری ، دوز توصیه شده Cytotec که در دسترس است 3 مجموعه 800 میکروگرم (در کل 2400 میکروگرم یا 12 قرص) است.

سقط جنین جراحی

سقط جنین جراحی شامل یک عمل جراحی برای خارج کردن حاملگی از رحم است. ممکن است با:

 • بی حسی موضعی (برای بی حس کردن دهانه رحم)
 • آرامبخشی آگاهانه (جایی که آرام هستید اما بیدار هستید)
 • آرام بخش عمیق یا بیهوشی عمومی (جایی که خواب هستید)

اکثر افرادی که آرامبخش عمیق دارند، هیچ چیزی را به خاطر نمی آورند و در حین عمل متوجه نمیشود .

انواع روش های سقط جنین

پرسش و پاسخ سقط جنین

گاهی اوقات لازم است دوزهای بیشتری از میزوپروستول مصرف کنید تا بارداری به پایان برسد.

گاهی اوقات بارداری از بین نمی رود و برای برداشتن آن نیاز به عمل جراحی است.

 • معمولاً می توانید دارو را در خانه مصرف کنید – اگر بیش از هفته 10 بارداری دارید.
 • ظرف 4 تا 6 ساعت پس از مصرف داروی دوم، پوشش داخلی رحم شکسته می شود و باعث درد، خونریزی و از دست دادن بارداری می شود.
 • برای زنانی که دارای کم خونی، اختلالات خونریزی، بیماری کبد یا کلیوی، اختلال تشنج، بیماری التهابی حاد روده،. استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) هستند یا قادر به مراجعه مجدد برای ویزیت بعدی نیستند، توصیه نمی شود.

قرص های سقط جنین چه شکلی هستند؟

هم میفپریستون و هم میزوپروستول به شکل قرص یا قرص فروخته می شوند. قرص های میزوپروستول معمولاً، اما نه همیشه، شکل شش وجهی منحصر به فردی دارند. میفپریستون معمولا یک قرص گرد و سفید رنگ است. اگر کسی این داروها را به صورت کپسول بفروشد، مشروع نیستند. (کپسول پوسته یا ظرفی است که معمولاً از ژلاتین ساخته شده و حاوی دارو است.)

در سقط های دارویی از قرص های تجویزی استفاده می شود. موثرترین فرآیند معمولاً نیاز به 2 قرص مختلف دارد که طی 1 تا 2 روز مصرف شود.

سقط جنین با قرص چقدر طول می کشد؟

دوره اولیه قرص های تجویزی مورد نیاز برای سقط دارویی در طول 1 تا 2 روز مصرف می شود. اگر حاملگی پیشرفته‌تری دارید، محتویات رحم را همانطور که انتظار می‌رود خارج نکنید، یا عوارضی دارید، ممکن است سقط دارویی شما بیشتر طول بکشد.

عوارض سقط دارویی چیست؟

سقط جنین دارویی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد – به خصوص پس از مصرف میزوپروستول.

چطور راحت سقط کنم

سقط جنین دارویی چگونه عمل می کند؟

در سقط های دارویی از قرص های تجویزی استفاده می شود. موثرترین فرآیند معمولاً نیاز به 2 قرص مختلف دارد که طی 1 تا 2 روز مصرف شود.

اولین قرص حاوی دارویی به نام میفپریستون (Mifeprex یا RU-486) ​​است. این هورمون اصلی بارداری را مسدود می کند و مانع از رشد بارداری می شود.

در روز اول، یک قرص میفپریستون 200 میلی گرمی مصرف می کنید. (بعضی ایالت ها از یک ارائه دهنده می خواهند که در هنگام مصرف قرص اول شخصاً همراه شما باشد.) سپس 24 تا 48 ساعت پس از مصرف قرص قبل از انتقال به داروی دوم صبر کنید.

برخی از افراد پس از اولین قرص دچار گرفتگی خفیف، حالت تهوع، اسهال یا حتی خونریزی واژینال می شوند. اغلب، این علائم قابل کنترل هستند و با فعالیت های معمول شما تداخلی ندارند.

بعد از 1 تا 2 روز، داروی دوم را که میزوپروستول (سیتوتک) نامیده می شود، مصرف خواهید کرد. رژیم مورد تایید FDA چهار قرص 200 میکروگرمی است.

میزوپروستول باعث گرفتگی و خونریزی می شود، شبیه به یک دوره سنگین.

اگر بارداری شما 10 هفته یا کمتر باشد، می توانید این دارو را با خیال راحت در خانه مصرف کنید.

4 تا 6 ساعت پس از مصرف میزوپروستول، انتظار خونریزی شدید واژن را داشته باشید زیرا رحم شما حاملگی را دفع می کند. خونریزی خفیف ممکن است برای چند هفته ادامه یابد.

اگر به اندازه کافی خونریزی شدید ندارید که بارداری را پشت سر بگذارید، ممکن است نیاز به مصرف دوزهای اضافی میزوپروستول داشته باشید.

روش دیگر، سقط دارویی شما می تواند از چندین دوز از یک قرص استفاده کند.

اگر نمی توانید میفپریستون را دریافت کنید، یک جایگزین این است که فقط میزوپروستول مصرف کنید.

حکم سقط جنین

سقط جنین یکی از مسائلی است. که می توان گفت عوامل مختلفی بر آن تأثیر می گذارد.
به عنوان مثال، شایع ترین علت این امر در سه ماهه اول بارداری بین 50 تا 70 درصد به دلیل ناهنجاری های کروموزومی است.
در واقع، اگر یک تخمک یا اسپرم کروموزوم های اشتباهی داشته باشد، تخمک بارور شده به درستی رشد نمی کند. و در نتیجه سقط جنین رخ می دهد.

مسائل دیگری نیز در سقط تأثیر دارد، مثلاً اگر تخمک به درستی در رحم مادر القا نشود یا جنین ساختار معیوب داشته باشد، شاهد سقط خواهیم بود. بنابراین می توان گفت که عوامل زیادی می توانند باعث سقط جنین شوند.

موارد منع مصرف قرص سقط جنین

 1. بیش از 70 روز باردار است (شمارش از روز اول آخرین دوره قاعدگی)
 2. مشکلات خونریزی دارد یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کند
 3. نارسایی مزمن آدرنال دارد یا داروهای استروئیدی خاصی مصرف می کند
 4. برای اطمینان از اتمام سقط جنین نمی توان در ویزیت های پزشکی شرکت کرد
 5. به مراقبت های اورژانس دسترسی ندارد
 6. دارای اختلال تشنج کنترل نشده
 7. بیماری حاد التهابی روده (برای میزوپروستول

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید .

بهترین زمان برای سقط جنین هفته چندم است

از نظر پزشکی، طول بارداری معمولا از تاریخ لقاح اندازه گیری نمی شود. در عوض، «بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی زن محاسبه می‌شود» انواع روش های سقط جنین

حتی اگر می دانید آخرین قاعدگی شما از چه زمانی شروع شده است ، باز هم می تواند تأییدیه اسکن باشد. چه مدت بارداری شما را تعیین می کند که کدام یک از انواع سقط جنین برای شما مناسب است ، بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید.

؟

سقط زودرس ختم حاملگی در سه ماهه اول (در 12-14 هفته اول بارداری) است. در مقایسه با سقط جنین های بعدی، سقط های زودرس نیاز به مراقبت و پیگیری پزشکی کمتری دارند، که باعث می شود به طور قابل توجهی مقرون به صرفه تر از سقط جنین های بعدی باشند.

بارداری در مراحل اولیه خود در سه ماهه اول است که گزینه های مختلفی برای سقط جنین فراهم می کند. اگر بارداری کمتر از 10 هفته باشد (از اولین روز آخرین قاعدگی اندازه گیری شده) می توان سقط های زودهنگام را با دارو انجام داد. داشتن گزینه سقط جنین پزشکی که به آن سقط دارویی نیز می گویند، از مزایای خاص سقط جنین های زودرس است. بعد از 10 هفته سقط جنین با دارو به تنهایی امکان پذیر نیست و ختم بارداری در این مرحله نیاز به عمل جراحی ویا امپول سقط جنین  دارد.

چندروزبعدازخوردن زعفران جنین سقط میشود

گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که مادر به دلایل مختلف تصمیم به سقط در هفته های اول بارداری می گیرد.
حال در چنین مواقعی می تواند از پزشک کمک بگیرد یا با استفاده از برخی داروها و غذاها سقط جنین کند.
زعفران یکی از مواد غذایی است که می تواند سقط جنین را تحت تاثیر قرار دهد. انواع روش های سقط جنین
حال این موضوع برای بسیاری از افراد این سوال را ایجاد کرده است که زعفران چه فایده ای برای سقط جنین دارد و چگونه می تواند چنین تاثیری داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید

داروی سقط جنین بدون نسخه

 • در صورت عدم اطمینان به تصمیم برای سقط جنین ، درمان مناسب نیست .زیرا در صورت استفاده از سایتوتک، این خطر وجود دارد که اگر بارداری ادامه یابد ، کودک ممکن است با ناهنجاری متولد شود. مشکلات در تصمیم گیری باید با پزشک ، ماما یا مشاور در میان گذاشته شود. انواع روش های سقط جنین
 • در صورت شیردهی باید حداقل پنج ساعت پس از مصرف سایتوتک متوقف شده. و شیر تولید شده در آن زمان را دور بریزید.
 • پس از مصرف  سایتوتک و حداقل به مدت دو روز پس از مصرف قرص های واژن ، نباید الکل یا سیگار مصرف کنید.
 • در صورت استفاده از داروهای دیگر ، پزشک باید به شما توصیه شود. برخی از داروها ممکن است در درمان اختلال ایجاد کنند.
 • بازتاب زنان در مورد استفاده آنها از میزوپروستول85%

  از زنان گزارش دادند که میزوپروستول را به یک دوست با بارداری ناخواسته توصیه می کنند.

  9 درصد از زنان گزارش دادند که اگر به میزوپروستول دسترسی نداشتند، سعی می کردند با استفاده از روش های ناایمن سقط جنین را تحریک کنند.

  70 درصد از زنان در این مطالعه گزارش دادند که در صورت تجربه حاملگی ناخواسته دیگری، در آینده از میزوپروستول استفاده خواهند کرد. در میان کسانی که دیگر از آن استفاده نمی کنند، 47 درصد گزارش کردند که حاملگی دیگری را خاتمه نمی دهند.

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور