ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

از کجا بفهمیم دیابت نوع 2 داریم

درمان قطعی دیابت نوع دو

از کجا بفهمیم دیابت نوع 2 داریم :

دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 2 می تواند همه افراد را بدون در نظر گرفتن سن تحت تاثیر قرار دهد.

دیابت نوع 2 می تواند همه افراد را بدون در نظر گرفتن سن مبتلا کند. علائم اولیه دیابت نوع 2 ممکن است نادیده گرفته شود، بنابراین افراد مبتلا ممکن است حتی ندانند که به این بیماری مبتلا هستند. تخمین زده می شود که از هر سه نفر یک نفر در مراحل اولیه دیابت نوع 2 از ابتلا به آن آگاه نیستند.

دیابت با توانایی بدن در متابولیسم کربوهیدرات ها برای انرژی تداخل می کند و منجر به سطوح بالای قند خون می شود. این سطوح بالای قند خون مزمن، خطر ابتلا به مشکلات سلامتی جدی را در فرد افزایش می دهد.

در دراز مدت، عواقب بالقوه قند خون بالا درمان نشده عبارتند از:

 • مشکلات عصبی
 • از دست دادن بینایی
 • بدشکلی های مفصلی
 • بیماری قلب و عروقی
 • کمای دیابتی (تهدید کننده زندگی)

علائم بیماری دیابت نوع 2

تشنگی اگرچه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است علائم خاصی نداشته باشند، افزایش تشنگی یکی از علائم مشخصه این بیماری است.

خطرناک ترین نوع دیابت

اگرچه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است علائم خاصی نداشته باشند، افزایش تشنگی یکی از علائم مشخصه این بیماری است. افزایش تشنگی می تواند با علائم دیگری مانند تکرر ادرار، احساس گرسنگی غیرعادی، خشکی دهان و افزایش یا کاهش وزن همراه باشد.

سردرد سایر علائمی که در صورت تداوم سطح قند خون بالا ممکن است رخ دهد، خستگی، تاری دید و سردرد است.

علائم دیگری که در صورت تداوم سطح قند خون بالا ممکن است رخ دهد، خستگی، تاری دید و سردرد است.

عفونت ها اغلب، دیابت نوع 2 تنها پس از آشکار شدن پیامدهای منفی آن برای سلامتی شناسایی می شود.

اغلب، دیابت نوع 2 تنها پس از آشکار شدن پیامدهای منفی آن برای سلامتی شناسایی می شود. برخی از عفونت‌ها و زخم‌ها که مدت زیادی طول می‌کشد تا بهبود یابند، یک علامت هشداردهنده هستند. سایر علائم احتمالی شامل عفونت های مکرر قارچی، عفونت های دستگاه ادراری و خارش پوست است.

اختلال عملکرد جنسی مشکلات جنسی می تواند در نتیجه دیابت نوع 2 رخ دهد.

مشکلات جنسی می تواند در نتیجه دیابت نوع 2 رخ دهد. از آنجایی که دیابت می تواند به رگ های خونی و اعصاب اندام های جنسی آسیب برساند، کاهش حس می تواند ایجاد شود که به طور بالقوه منجر به مشکلات ارگاسم می شود. خشکی واژن در زنان و ناتوانی جنسی در مردان از دیگر عوارض دیابت است. برآوردها نشان می دهد که بین 35 تا 70 درصد از مردان مبتلا به دیابت در نهایت از ناتوانی جنسی رنج می برند. آمار زنان نشان می دهد که حدود یک سوم از زنان مبتلا به دیابت برخی از اختلالات عملکرد جنسی دارند.

در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستید؟ برخی از عوامل خطر مرتبط با انتخاب سبک زندگی و شرایط پزشکی می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند.

از کجا بفهمیم دیابت نوع 2 داریم

برخی از عوامل خطر مرتبط با انتخاب سبک زندگی و شرایط پزشکی می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند. این شامل:

 • سیگار کشیدن
 • اضافه وزن یا چاقی به خصوص در ناحیه کمر
 • عدم ورزش
 • مصرف رژیم غذایی حاوی گوشت فرآوری شده، چربی، شیرینی و گوشت قرمز
 • سطح تری گلیسیرید بیش از 250 میلی گرم در دسی لیتر
 • سطوح پایین کلسترول HDL “خوب” (زیر 35 میلی گرم در دسی لیتر)

برخی از عوامل خطر دیابت قابل کنترل نیستند. اسپانیایی‌ها، بومیان آمریکا، آسیایی‌ها و آمریکایی‌های آفریقایی تبار بیشتر از حد متوسط ​​در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. داشتن سابقه خانوادگی دیابت (والدین یا خواهر و برادر) خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. افراد بالای 45 سال بیشتر از افراد جوان در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.

خطرات دیابت نوع 2 در زنان چیست؟

زنانی که در بارداری به دیابت بارداری مبتلا شده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 در مراحل بعدی زندگی خود قرار دارند.

زنانی که در بارداری به دیابت بارداری مبتلا شده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 در مراحل بعدی زندگی خود قرار دارند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک مشکل سلامتی است که با بسیاری از کیست های کوچک در تخمدان ها، پریودهای نامنظم و سطوح بالای هورمون های آندروژن مشخص می شود. از آنجایی که یکی از علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک مقاومت به انسولین است، زنان مبتلا به این بیماری در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستند.

انسولین چگونه کار می کند؟ انسولین هورمونی است که به بدن اجازه می دهد تا به طور موثر از گلوکز به عنوان سوخت استفاده کند.

انسولین هورمونی است که به بدن اجازه می دهد به طور موثر از گلوکز به عنوان سوخت استفاده کند. پس از تجزیه کربوهیدرات ها به قند در معده، گلوکز وارد گردش خون می شود و پانکراس را تحریک می کند تا انسولین را به مقدار مناسب آزاد کند. انسولین به سلول های بدن اجازه می دهد تا گلوکز را به عنوان انرژی جذب کنند.

مقاومت به انسولین در دیابت نوع 2، سلول های بدن نمی توانند گلوکز را به درستی جذب کنند، که منجر به سطوح بالای گلوکز در خون می شود.

در دیابت نوع 2، سلول های بدن نمی توانند گلوکز را به درستی جذب کنند، که منجر به سطوح بالای گلوکز در خون می شود. مقاومت به انسولین به این معنی است که اگرچه بدن می تواند انسولین تولید کند، سلول های بدن به انسولین ساخته شده به درستی پاسخ نمی دهند. با گذشت زمان، پانکراس میزان انسولین تولیدی خود را کاهش می دهد.

از کجا بفهمیم دیابت نوع 2 داریم

چگونه دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود

 

آزمایش هموگلوبین A1c میزان هموگلوبین گلیکوزیله (هموگلوبین متصل به گلوکز) را در خون شما اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد میانگین سطح گلوکز خون شما در 2 تا 3 ماه گذشته ارائه می دهد.

آزمایش هموگلوبین A1c میزان هموگلوبین گلیکوزیله (هموگلوبین متصل به گلوکز) را در خون شما اندازه گیری می کند و اطلاعاتی در مورد میانگین سطح گلوکز خون شما در 2 تا 3 ماه گذشته ارائه می دهد. سطح هموگلوبین A1c بالای 6.5 درصد نشان دهنده دیابت است. آزمایش تشخیصی دیگر آزمایش قند خون ناشتا است. اگر سطح گلوکز خون ناشتا شما بیش از 126 باشد، نشان دهنده وجود دیابت است. سطوح تصادفی گلوکز خون بالای 200 نیز با دیابت سازگار است.

از کجا بفهمیم دیابت نوع 2 داریم

درمان قطعی دیابت نوع دو

دیابت و رژیم غذایی کنترل خوب سطح قند خون می تواند به کاهش خطر ابتلا به عوارض دیابت کمک کند.

کنترل خوب سطح قند خون می تواند به کاهش خطر ابتلا به عوارض دیابت کمک کند. پزشک می تواند شما را به یک متخصص تغذیه یا مشاور دیابت معرفی کند تا به شما در تدوین یک برنامه غذایی سالم کمک کند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیاز به نظارت بر مصرف کربوهیدرات ها و کاهش کالری دارند. تماشای مصرف کل چربی و پروتئین نیز توصیه می شود.

کار خارج از حد ورزش، از جمله پیاده روی، می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند تا سطح گلوکز خون خود را کاهش دهند.

ورزش منظم، از جمله پیاده روی، می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند تا سطح گلوکز خون خود را کاهش دهند. فعالیت بدنی همچنین باعث کاهش چربی بدن، کاهش فشار خون و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی می شود. توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در بیشتر روزها 30 دقیقه ورزش متوسط ​​داشته باشند.

کاهش استرس به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نگران کننده است.

استرس به ویژه برای افراد دیابتی نگران کننده است. استرس نه تنها فشار خون را افزایش می دهد، بلکه می تواند سطح گلوکز خون را نیز افزایش دهد. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت متوجه می شوند که تکنیک های آرام سازی می تواند به مدیریت وضعیت آنها کمک کند. به عنوان مثال می توان به تجسم، مدیتیشن یا تمرینات تنفسی اشاره کرد.

داروهای خوراکی داروهای خوراکی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که نمی توانند قند خون خود را به اندازه کافی با رژیم غذایی و ورزش کنترل کنند، توصیه می شود.

مصرف داروهای خوراکی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که نمی توانند قند خون خود را به اندازه کافی با رژیم غذایی و ورزش کنترل کنند، توصیه می شود. بسیاری از انواع داروهای خوراکی دیابت در دسترس هستند و ممکن است برای بهترین نتایج به صورت ترکیبی استفاده شوند. برخی تولید انسولین را افزایش می دهند، برخی دیگر استفاده بدن از انسولین را بهبود می بخشند، در حالی که برخی دیگر تا حدی هضم نشاسته را مسدود می کنند. پزشک شما می تواند بهترین دارو را برای نیازهای فردی شما تعیین کند.

برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز انسولین مصرف می کنند، گاهی اوقات همراه با داروهای خوراکی. انسولین همچنین در “نارسایی سلول های بتا” استفاده می شود، وضعیتی که در آن لوزالمعده دیگر در پاسخ به افزایش گلوکز خون انسولین تولید نمی کند. این می تواند در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رخ دهد. اگر انسولین تولید نشود، درمان با انسولین ضروری است.

تزریق‌های غیر انسولین

داروهای غیرانسولینی دیگری نیز وجود دارند که به صورت تزریقی برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می‌شوند.

داروهای غیر انسولینی دیگری نیز وجود دارند که به صورت تزریقی برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شوند.

به عنوان مثال می توان به پراملینتید (Symlin)، اگزناتید (Byetta) و لیراگلوتاید (Victoza) اشاره کرد. این داروها ترشح انسولین را تحریک می کنند.

آزمایش قند خون پزشک می تواند به شما پیشنهاد دهد که چند بار باید قند خون خود را آزمایش کنید.

پزشک می تواند به شما توصیه کند که چند بار باید قند خون خود را آزمایش کنید.

زمان های متداول برای آزمایش قند خون

دیابت نوع 2 و حملات قلبی

از هر سه نفر مبتلا به دیابت، دو نفر بر اثر بیماری قلبی می میرند.

از هر سه نفر مبتلا به دیابت، دو نفر بر اثر بیماری قلبی می میرند. با گذشت زمان، افزایش سطح قند خون به رگ های خونی آسیب می رساند که منجر به افزایش خطر لخته شدن خون می شود. این امر خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. افراد مبتلا به دیابت نیز به دلیل آسیب به عروق خونی در معرض خطر سکته مغزی هستند.

خطرات کلیوی مرتبط با دیابت نوع 2 خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه با گذشت زمان در افراد مبتلا به دیابت افزایش می یابد.

خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی با گذشت زمان در افراد مبتلا به دیابت افزایش می یابد. دیابت شایع ترین علت نارسایی کلیه است که حدود 44 درصد موارد را تشکیل می دهد. کنترل دیابت می تواند خطر نارسایی کلیه را کاهش دهد. همچنین از داروها برای کاهش خطر بیماری کلیوی در افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود.

دیابت نوع 2 و آسیب به چشم رتینوپاتی دیابتی آسیب به رگ های خونی ریز در شبکیه چشم به دلیل سطح بالای قند خون در طول زمان است.

رتینوپاتی دیابتی آسیب به عروق خونی ریز در شبکیه چشم است که به دلیل سطح بالای قند خون در طول زمان است. این می تواند باعث از دست دادن پیشرونده و دائمی بینایی شود. رتینوپاتی دیابتی شایع ترین علت نابینایی جدید در افراد بین 20 تا 74 سال است. این تصویر حوضچه های خون یا خونریزی ها را در شبکیه نشان می دهد.از کجا بفهمیم دیابت نوع 2 داریم

سوزن سوزن شدن، بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن همگی از علائم نوروپاتی دیابتی یا آسیب عصبی مرتبط با دیابت هستند. این بیشتر در دست ها، پاها، انگشتان دست یا انگشتان پا دیده می شود. کنترل دیابت می تواند به پیشگیری از این عارضه کمک کند.

آسیب به پا و دیابت نوع 2 آسیب به اعصاب ناشی از دیابت می تواند احساس آسیب به پا را سخت کند.از کجا بفهمیم دیابت نوع 2 داریم

آسیب به اعصاب ناشی از دیابت می تواند احساس آسیب به پا را سخت کند. در عین حال، آسیب به رگ های خونی می تواند گردش خون را در پای افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد. زخم هایی که به خوبی بهبود نمی یابند و حتی قانقاریا از عوارض دیابت است که می تواند در پا ایجاد شود. در موارد شدید ممکن است قطع عضو باشد.

پیشگیری از دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 در بسیاری از بیماران قابل پیشگیری است.

دیابت نوع 2 در بسیاری از بیماران قابل پیشگیری است. حداقل می توان با داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش متوسط ​​و حفظ وزن مناسب، بروز عوارض دیابت را کاهش داد. همچنین برای افراد در معرض خطر غربالگری دیابت و پیش دیابت مفید است، به طوری که درمان می تواند در اوایل دوره بیماری آغاز شود. این امر خطر مشکلات طولانی مدت را کاهش می دهد.از کجا بفهمیم دیابت نوع 2 داریم

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور