ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

چند نکته مفید برای زایمان طبیعی

 • چند نکته مفید برای زایمان طبیعی:
  ایا نگران به دنیا آمدن فرزند خود هستید؟ خبر خوبی برای شما داریم. شما در این موضوع تنها نیستید. بیشتر خانم ها بچه دار شدن را دوست دارند. اما زمانی که صحبت از زایمان به میان می اید موضوع کمی فرق می کند. داستان هایی که در مورد درد زایمان و به دنیا آمدن فرزند وجود دارد می تواند هر فردی را نگران کند. اما به هر حال کودک باید به دنیا بیاید. درست است؟ معمولا بیشتر زنان باردار سزارین را انتخاب می کنند چون از درد زایمان می ترسند. سزارین نیز توانسته است جان میلیون ها کودک و مادر را نجات دهد. اما نمی توان از این حقیقت چشم پوشید که سزارین یک جراحی بزرگ است و ریکاوری آن چندین روز طول می کشد. بنابراین چه به دنبال روش هایی برای اجتناب از سزارین باشید یا بخواهید بهترین روش را برای به دنیا آمدن کودک خود انتخاب کنید، این نکته ها برای زایمان طبیعی کمک می کند.
  زایمان طبیعی در برابر سزارین:مزایا و معایب
  هدف کلی از زایمان اطمینان از سلامت او و مادرش است. زایمان یک رقابت نیست اما اگر می خواهید گزینه های موجود را سبک و سنگین کنید در ادامه با ما همراه شوید.
  مزایای زایمان طبیعی:
  زایمان طبیعی ممکن است وحشتناک باشد اما واقعیت این است که موارد مثبت زیادی در این مورد وجود دارد. در ادامه برخی از مزایای زایمان طبیعی را بیان خواهیم کرد.
  1. مدت زمان اندک بستری در بیمارستان:
  درد زایمان می تواند زیاد و خسته کننده باشد اما وقتی به پایان رسید همه چیز تمام شده است. یکی از بزرگترین مزایای زایمان طبیعی این است که نیازی به بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان و ریکاوری چند روزه وجود ندارد.
  2. نیازی به جراحی بزرگ نیست:
  همانطور که در بخش های قبلی مقاله ذکر کردیم، سزارین یک عمل جراحی بزرگ است. بنابراین اگر بتوانید کودک خود را به صورت طبیعی به دنیا بیاورید می توانید از خطرات جراحی همچون خونریزی شدید، زخم، عفونت و واکنش به مواد بیهوشی و درد در امان باشید.
  3. رابطه بهتر با شیردهی:
  خانم هایی که زایمان طبیعی انجام می دهند در هنگام شیردهی نوزاد، راحت تر می توانند با شیردهی ارتباط برقرار کنند.
  4.پیوند سریع تر:
  تماس پوست مادر با پوست نوزاد بهترین راه برای ایجاد پیوند بین آن ها است. در زایمان طبیعی، مادر نوزاد را راحت تر در آغوش می گیرد و سریع تر پیوند احساسی بین آن ها برقرار می شود.
  5.احتمال پایین تر مشکلات ریوی:
  ماهیچه ها در طول زایمان طبیعی جنین را به بیرون هل می دهند. این فشار باعث می شود مایعات نیز از ریه های جنین خارج شود. به همین دلیل نوزادی که به صورت طبیعی به دنیا می آید کمتر از مشکلات تنفسی رنج می برد.
  6.تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد:
  آیا می دانستید زایمان طبیعی مزیتی برای سیستم ایمنی بدن نوزاد می باشد؟ جنین در هنگام زایمان طبیعی و حرکت در طول کانال تولد باکتری های خوبی جذب می کند که از سیستم ایمنی بدن او و سیستم گوارشی محافظت می کند.
 • چند نکته مفید برای زایمان طبیعی
  معایب زایمان طبیعی:
 • توجه کنید همه چیز در خصوص زایمان طبیعی خوب نیست. دلایل زیادی برای خجالت کشیدن خانم ها از زایمان طبیعی وجود دارد:
  پارگی واژن:
  یکی از بزرگترین ترس های خانم ها در هنگام زایمان، علاوه بر درد زایمان، شکاف و پارگی واژن است. در واقع ترس آن ها بی اساس نیست. بیشتر خانم ها در طول زایمان از پارگی واژن رنج می برند. برخی خیلی شدید است و نیاز به بخیه دارد.
  آسیب بدنی:
  در بیشتر موارد، زایمان طبیعی باعث مشکلات و بیماری ها می شود. بیشتر خانم ها از جراحت لگن، مشکلات روده و بی اختیاری ادرار رنج می برند که به خاطر زایمان طبیعی است.
  درد پرینه:
  بیشتر خانم ها از درد طولانی مدت پرینه شکایت می کنند. پرینه منطقه ای بین واژن و مقعد می باشد.
  آسیب به کودک:
  زایمان سخت باعث می شود به نوزاد آسیب برسد. پوست سرضرب دیده و یاترقوه شکسته بیشترین آسیبهای رایج در بین نوزادان درهنگام زایمان است.
  مزایای زایمان سزارین:
  مزایای زایمان سزارین چیست؟
  راحت بودن:
  یکی از بزرگ ترین مزایای سزارین راحت بودن آن است. شما می توانید زمان سزارین را با توجه به شرایط خودتان برنامه ریزی کنید. اما به این نکته توجه کنید سزارین فقط زمانی که به آن نیاز دارید معنی پیدا می کند.
  بدون درد زایمان:
  این یکی از واضح ترین مزایای زایمان سزارین است. برای خانم هایی که تحمل درد آن ها کم است سزارین نجات دهنده است.
  معایب زایمان سزارین:
  در ادامه نکات منفی زایمان سزارین معرفی شده است.
  بستری طولانی در بیمارستان:
  خانمی که زایمان سزارین انجام می دهد باید دو تا چهار روز در بیمارستان بماند.
  افزایش زمان بهبود:
  خانم ها پس از زایمان سزارین مدت زمان بیشتری نیاز دارند تا بهبود یابند. گاهی دو ماه طول می کشد تا خانم به شرایط پیش از سزارین برسد.
  درد مزمن:
  بیشتر خانم ها درد مزمن را در شکاف های سزارین تجربه می کنند.
  از دست دادن خون:
  زایمان سزارین عمل جراحی بزرگی است و خطر از دست دادن خون در آن زیاد است.
  خطر عفونت:
  زایمان سزارین احتمال عفونت را در مادر افزایش می دهد.
  احتمال جراحت:
  بیشتر خانم ها پس از عمل جراحی سزارین، دچار جراحت بر روی شکم یا مثانه می شوند.
  مشکلات شیردهی:
  خانم هایی که سزارین انجام می دهند بیشتر در معرض مشکلات شیردهی قرار می گیرند.
  تکرار سزارین:
  خانمی که زایمان سزارین انجام می دهد در آینده نیز نیاز به تکرار این عمل جراحی دارد.
  مرگ:
  براساس مطالعات، خانم ها در زایمان سزارین سه برابر زایمان طبیعی می میرند.
  مشکلات برای نوزاد:
  زایمان سزارین برای نوزاد نیز مشکل ایجاد می کند. نوزادی که از طریق سزارین به دنیا می آید بیشتر از مشکلات تنفسی، چاقی و جراحت رنج می کشد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور