ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

سزارین راحت

سزارین راحت
تنها اینکه شما در اتاق عمل زایمان می‌کنید به این معنا نیست که شما زایمان خانواده محور دارید.
با یک روپوش نازک به تن، شما مضطربانه به شریک زندگی خود نگاه می‌کنید که دستان شما را در دستانش می‌فشارد وماما شما را وادار می‌کند تا آرام نفس بکشید.
چیزی که بعد از آن می‌بینید، دلبند خود را می‌بینید که در حال تولد است و پس از آن بدن مرطوب او روی قفسه سینه شما قرار می‌گیرد. بار دیگر ضربان قلب شما و او یکی می‌گردد.
آیا فکر می‌کنید که تنها زنانی که زایمان طبیعی دارند از این دست تجربیات دارند؟ سزارین آرام که سزارین خانواده محور نامیده می‌شود تجربه بهتری از زایمان در اتاق عمل به ارمغان می‌آورد که بر زایمانی سالم و ویژه برای خانواده تمرکز دارد.
پیش به سوی ملایمت
زمانی که دکتر ویلیام کامان، مدیر بیهوشی زایمان در بریگهام و بیمارستان زنان بوستون مشاهده کرد که از پرده های شفاف در انواع جراحی ها استفاده می‌گردد (به منظور بهبود اراتباط میان متخصص بیهوشی و جراح)، ایده ای در ذهن او جرقه زد: چرا از این پرده های شفاف در سزارین استفاد نشود تا زنان بتوانند تولد فرزند خود را ببینند؟
برای برخی از مادران باردار، سزارین موجب موضع گیری آنها درباره تنفس سنگین، فشار و مشاهده کودک در اولین لحظات نفس کشیدن او یا احتمال در آغوش کشیدن او درست پس از زایمان می‌گردد. بنابراین کامان و همکاران او نه تنها از پرده های شفاف استفاده کردند بلکه تلاش کردند تا از راه دیگر این عمل را هر چه بیشتر به زایمان طبیعی شبیه کنند (به بخش تفاوت ها مراجعه شود).
عمل جراحی به خودی خود یکی می‌باشد و تشریفات مر بوط به آن تغییر داده می‌شود تا محیطی کمتر دلهره آور و خانواده پسند تر ایجاد گردد. برای مثال، در یک سزارین استاندارد دقیقا پس از زایمان نوزاد از شما جدا می‌شود و تاز مانی که بتوانید ن.زاد را در اتاق ریکاوری در آغوش بگیرید چهل و پنج دقیقه تا یکساعت به طول می‌انجامد. به عقیده کامان، در سزارین ملایم، پس از اینکه متخصص اطفال نوزاد را معاینه کرد، به جای دور کردن او، می‌توان نوزاد را چند دقیقه روی بدن مادر قرار داد.
مزایایی فراتر از درآغوش کشیدن
درکنار ایجاد لحظه های بزرگ تولد کودک شما که شما و خانوادتان از آن لذت می‌برید، سزارین ملایم مزایای پزشکی واقعی نیز دارد. برای مثال، دمای بدن نوزادان پس از تولد پایین می‌آید. زمانی که مادر نوزاد خود را در آغوش می‌گیرد، دمای بدن مادر موجب گرم نگه داشتن نوزاد می‌گردد. این پدیده همگامی دمایی نامیده می‌شود.
مزایای در آغوش کشیدن چیست؟ این نوازش کمک می‌کند تا کودک شما بهتر نفس بکشد، هورمون های استرس او کاهش یابد و کمتر گریه کند. کوچولوی شما با احساس امنیت کافی آرام می‌گیرد.
زمانی که با نوزاد خود تماس پوستی پیدا می‌کنید، این موضوع می‌تواند به تغذیه بهتر با شیر مادر کمک کند. نوزادان به طور طبیعی به سمت سینه برهنه مادر حرکت می‌کنند و پیش از تلاش برای تغذیه شیر اقدام به زبان زدن به آن می‌کنند. این موضوع معمولا در اولین ساعات تولد رخ می‌دهد، البته درصورتی که هیچ چیزی بین شما و نوزادتان وجود نداشته باشد (نه لباس و نه پتو).
دویل توضیح میدهد که شما می‌توانید در سزارین خانواده محور آنچه را که می‌خواهید و آنچه را که خواهان ان نیستید انتخاب کنید. من واقعا خواهان تماس پوستی با نوزاد خود بودم و زمانی که آنها درحال پایان دادن به سزارین من بودند به نوزاد خود شیر دادم. این تجربه خیلی خاصی بود و من خوشحالم که توانستم آن را تجره کنم.
آیا این برای شما مناسب است؟
برای اغلب زنان، سزارین ملایم یک گزینه امن می‌باشد. درصورتی که بارداری شما عوارضی مانند زایمان زودرس داشته باشد یا رصورتی که برای شما و نوزاد شما خطرناک باشد، این روش پیشنهاد نمی گردد.
کامان اطمینان می‌دهد که اغلب سزارین ها پیچیده نیستند. سزارین ملایم می‌تواند در شرایط مختلفی از جمله زایمان دوقلوها، مسمومیت حاملگی بدون تشنج و عدم موفقیت در جریان زایمان انجام شود. اگرچه متخصصان زایمان (OB) برای سال ها سزارین ملایم را انجام داده اند اما اغلب پزشکان با شرایط و تغییرات پروتکل ها آشنا نیستند. اما این به این معنا نیست که متخصص زایمان شما نمی تواند آن ا انجام دهد.
این کار به اموزش اضافی نیاز ندارد. کامان بیان می‌کند که تغییرات مورد نیاز برای انجام سزارین ملایم بسیار ساده می‌باشند، اما این تغییر در کل محیط رخ می‌دهد و باعث تغییرات زیاد در نگرش نسبت به اتاق عمل می‌گردد. در صورتی که شما خواستار سزارین ملایم هستید، در ملاقات بعدی خود این مقاله را به همراه داشته باشید و از متخصص زایمان خود بپرسید که آیا او می‌تواند با یک سزارین خانواده محور مطابقت یابد. شما می‌توانید از روش هایی که بیشتر مورد نظر شما هستند فراتر روید، مانند دیدن نوزاد زمانی که از رحم بیرون می‌آید یا برقراری تماس پوستی سریع.
این حق بیمار است تا از آنچه که می‌خواد دفاع کند. شما مجبور نیستید تا روش های سزارین سنتی را بپذیرید. دویل بیان می‌کند که بخشی از برنامه زایمان باشید. سزارین همچنان یک عمل جراحی می‌باشد و همچنان موجب زایش می‌گردد و زایمان یک مسئله کاملا طبیعی است. سزارین ملایم روشی است که تلاش می‌کند تا تا حد امکان حالت طبیعی زایمان را حفظ کندو به تجربه ای بدل می‌گرددد تا زنان و خانواده آنها از آن لذت ببرند.

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور