ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

حساسیت ودرد پستان در بارداری

 

زخم نوک پستان در طی بارداری موردی می¬باشد که بسیاری از زنان آن را تجربه کرده¬اند. چه در تمام مدت به صورت خشک، شکننده و با خارش باشد و در طول آبستنی ایجاد و رفع شود، درد نوک پستان و حساسیت آن به عنوان یکی از علایم ناراحتی در بارداری می¬باشد.
عوامل ایجاد کننده زخم نوک پستان در طی بارداری چیست؟
یکی از دلایلی که ممکن است در طی بارداری نوک سینه¬های حساس داشته باشید، افزایش استروژن و پروژسترون بدن می¬باشد.
سینه¬های شما برای آمادگی برای شیردهی رشد و تغییر می¬کنند. افزایش جریان خون و میزان چربی در سینه بخش مهم فرایند آماده¬سازی همراه با توسعه مجاری شیری می¬باشد. تمامی این موارد نیز می¬توانند منجر به زخم سینه و حساس شدن نوک سینه¬ها شود.
نوک پستان دردناک به عنوان علایم زودهنگام بارداری شناخته می¬شود، با این حال، زنان می¬تواند حساس شدن نوک پستان را در تمامی طول آبستنی داشته باشند.
زخم پستان یک شاخص جنسیتی نمی¬باشد، این وضعیت می¬تواند به عنوان یکی از علایم آبستنی پسر یا دختر به حساب بیاید.
گزینه¬های درمانی و درمان¬های خانگی
بسته به شرایط شما، دستورالعمل¬های مختلف ساده¬ای وجود دارد که می¬توانید برای کاهش زخم نوک پستان در طی بارداری استفاده کنید.
سینه بند جدیدی را امتحان کنید. اگر سینه بند کوچکتر از سایز شما است و یا از مواد سنتتیک ساخته شده است می¬تواند منجر به تحریک نوک پستان¬های حساس شود. از سینه¬بندهای بزرگتری و یا کتان استفاده کنید.
در حین خواب از سینه بند استفاده کنید. اگرچه خنده¬دار به نظر می¬رسد، سینه¬بندهای مخصوص شب وجود دارد که نسبتاً راحت نیز می¬باشند. برای برخی از زنان پوشیدن این سینه¬بندها بهترین روش درمانی می¬باشد.
انجام دوش آب گرم. انجام دوش آب گرم برای زخم نوک سینه بسیار تسکین دهنده می¬باشد. روش دیگر استفاده از حوله گرم و یا شیشه حاوی آب گرم بر روی هر سینه به مدت چند دقیقه می¬باشد.
استفاده از کرم¬های نوک سینه. استفاده از این کرم¬ها منجر به درمان و مرطوب کردن سینه¬های متورم و نوک سینه¬های حساس در طی آبستنی شده و آنها را برای ادامه کار آماده می¬کند.
آیا استفاده از کرم¬های نوک سینه در طی آبستنی مناسب می¬باشد؟
اگرچه بسیاری از زنان بر این باورند که کرم¬های نوک سینه معمولاً تنها در حین شیردهی استفاده می-شوند، با این حال می¬توانند در طی ثلث اول آبستنی و یا در انتهای آن و یا در بین این دو زمان مورد استفاده قرار بگیرند. کرم¬های نوک پستان برخلاف لوسیون¬های معمول، به طور اختصاصی برای نوک سینه فرموله شده¬اند.
بسیاری از کرم¬های نوک پستان ترکیب ترکیب گل بابونه و بهار می¬باشند. این گیاه¬ها طبیعی بوده برای پوست¬¬های حساس مناسب می¬باشند و به طور قابل توجهی منجر به کاهش التهاب می¬شوند.
سایر کرم¬های نوک پستان نیز از لانولین به عنوان ماده و ترکیب اولیه استفاده می¬کنند. در حالی که لانولین برای بهبود خشکی پوست بسیار مناسب می¬باشد، بسیاری از مادران به علت ترکیب حیوانی آن از مصرف آن خودداری می¬کنند (از پشم گوسفنده تهیه شده است).
علاوه بر این ترکیبات معمول کرم¬های نوک سینه، ترکیبات نظیر روغن کاکائو، روغن درخت روغن قلم، و روغن زیتون نیز وجود دارد. تمامی این مواد خصوصیات مرطوب کننده¬گی شدیدی برای تسکین زخم¬ ناشی از تورم و پوست¬های شکننده دارند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور