ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

زایمان در خانه

در طی برنامه-ریزی برای زایمان در خانه چه چیزی روی می¬دهد؟
در طی زایمان در خانه برنامه¬ریزی شده، زایمان به جای انجام در بیمارستان و یا مراکز زایمان در خانه صورت می¬گیرد. در طی فرایند زایمان شما نیاز به یک ماما باتجربه برای کمک دارید و در برخی موارد به منظور اطمینان از سلامت شما و نوزاد نیاز به حضور پزشک می¬باشد.
در طی مراقبت¬های دوران بارداری، افرادی که سلامت شما را مدنظر قرار داده¬اند، لیستی از شرایط و حالاتی که می¬تواند در طی زایمان و دردهای زایمانی ایجاد شود و نیازمند درمان توسط پزشک می¬باشد و منجر به پیچیده شده امنیت زایمان در خانه می¬-شود را بررسی می¬کنند. همچنین این افراد چالش¬هایی را که ممکن است در طی زایمان در خانه در مقایسه با زایمان در بیمارستان ایجاد شود را بررسی کرده، شرایط کنترل آن و خطرات احتمالی برای مادر و نوزاد را در نظر می¬گیرند.
در طی دردهای زایمانی، تیم مراقبت از مادر به صورت دوره¬ای –و نه پیوسته- دمای بدن، نبض، فشار خون و ضربان قلب نوزاد را کنترل می¬کنند. پس از زایمان، شما در تماس نزدیک با نوزاد قرار می¬گیرد. تیم مراقبت نوزاد تازه متولد شده را معاینه کرده و در صورت نیاز وی را به بیمارستان منتقل می¬کنند. علاوه بر این، تیم مراقبت راهنمایی¬هایی را برای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده ارائه می¬دهد. مراقبت¬های بعدی شامل ویزیت خانگی و حمایت¬های شیردهی می¬باشد.
مادران چرا زایمان در خانه برنامه¬ریزی شده را انتخاب می¬کنند؟
شما ممکن است زایمان در خانه برنامه¬ریزی شده را به دلایل مختلف انتخاب کنید:
– تمایل به زایمان در کنار خانواده، یک محیط آرامش¬بخش که توسط افراد انتخابی ایجاد شده است.
– تمایل به پوشیدن لباس¬های خود، استحمام، خوردن و نوشیدن آزادانه در طی دردهای زایمانی.
– تمایل به کنترل موقعیت¬های دردهای زایمانی و یا سایر جنبه¬های فرایند تولد.
– تمایل به زایمان بدون مداخلات پزشکی، نظیر داروهای ضد درد
– هنجارها و باورهای فرهنگی و مذهبی
– سابقه دردهای زایمان سریع
– هزینه پایین

getimage
آیا شرایطی وجود دارد که در طی آن زایمان در خانه برنامه ریزی شده توصیه نمی¬شود؟ زایمان در خانه برای تمامی افراد مناسب نمی¬باشد. تیم مراقبت باید در شرایط زیر در مورد زایمان در خانه احتیاط کنند:
– دیابت، فشار خون مزمن، تشنج و یا هر وضعیت پزشکی مزمن
– بروز عوارض بارداری، نظیر پره¬اکلامپسی
– چندقلوزایی و یا در شرایطی که نوزاد در شرایط مناسب برای زایمان با سر قرار ندارد.
– سن بارداری کمتر از 37 هفته و یا بیش از 41 هفته
اپی زیاتومی (Episiotomy): چه زمانی لازم است و چه زمانی لازم نمی¬باشد
به عنوان بخشی از زایمان؛ اپی¬زیاتومی امروزه تنها در برخی شرایط توصیه می¬شود. در ادامه مواردی که باید در رابطه با خطرات، مزایا و بهبود بدانید آورده شده است.
اپی¬زیاتومی برش در ناحیه پرینه –بافت بین واژن و مقعد- در طی زایمان می¬باشد. اگرچه اپی¬زیاتومی به عنوان یکی از بخش¬های معمول زایمان می¬باشد ولی امروزه در همه موارد صورت نمی¬گیرد.
در صورتی که برای زایمان از طریق واژن برنامه¬ریزی کرده¬اید، مواردی وجود دارد که باید در رابطه با اپی¬¬زیاتومی و زایمان بدانید.
سنت اپی زیاتومی
برای سال¬ها، اپی¬زیاتومی برای پیشگیری از پارگی بیش از حد واژن در طی زایمان و بهبود سریعتر آن نسبت به پارگی طبیعی در نظر گرفته می¬شد. همچنین این روش برای حفظ عضلات و بافت پیوندی حمایتی در ناحیه لگن نیز صورت می¬گرفت.
امرزوه، تحقیقات صورت گرفته مشخص می¬کند که روش¬های اپی¬زیاتومی معمولی از این مشکلات به صورت کامل پیشگیری نمی¬کنند.
بهبود معمولاً ناراحت کننده می¬باشد و در برخی موارد برش جراحی بسیار گسترده¬تر از پارگی طبیعی می¬باشد. عفونت نیز ممکن می¬باشد. برای برخی از زنان، اپی¬زیاتومی منجر به بروز درد در طی رابطه جنسی در ماه¬های بعد از زایمان می¬شود. اپی¬زیاتومی گسترده همچنین ممکن است با بی اختیاری مدفوع پس از زایمان نیز همراه باشد.
رویکردهای جدید
اپی¬زیاتومی معمول چندان توصیه نمی¬شود. با این حال این روش در برخی موارد مورد اجرا قرار می-گیرد.
تیم مراقبت ممکن است در اثر شرایطی توصیه به انجام اپی¬زیاتومی کنند:
– احتمال پارگی گسترده واژن می¬رود
– نوزاد در شرایط غیرطبیعی قرار بگیرد
– نوزاد نیاز به زایمان و خارج کردن سریع داشته باشد.
اگر نیاز به اپی¬زیاتومی دارید و هیچ نوع داروی بی¬حسی در دسترس نیست و یا بی¬حسی از بین رفته است، باید بی¬حسی تزریقی موضعی برای بی¬حسی بافت دریفات کنید. شما نباید برش ایجاد شده توسط تیم مراقبت و یا بهبودی پس از آن را حس کنید.
دو روش برای برش اپی¬زیاتومی وجود دارد:
– برش خط میانی. این برش به صورت عمدی صورت می¬گیرد. بهبود برش خط میانی آسانتر بوده و خطر گسترده شدن بر به ناحیه مقعد بیشتر می¬باشد.
– برش میانی-جانبی. این برش در گوشه موضع صورت می¬گیرد. این روش معمولاً از گسترده¬گی برش به ناحیه مقعد به خوبی جلوگیری می¬کند ولی بسیار دردناک بوده و بهبود آن نیز کمی طول میکشد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور