ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

تفسیر جواب پاپ اسمیر چگونه است؟

 

تفسیر جواب پاپ اسمیر چگونه است؟

نتایج پاپ اسمیر چطور تعیین می شود؟
نتایج پاپ اسمیر بعد از یک یا دو هفته آماده می شود. بعد از آزمایش پاپ اسمیر، هر خانمی باید طریقه دریافت نتیجه را جویا شود. اگر خانم بعد از یک ماه نتیجه را دریافت نکرد باید به مطب پزشک مراجعه کند.
پاپ اسمیر غیرطبیعی چیست؟
پاپ اسمیر غیرطبیعی تغییرات سرطانی در سلول های دهانه رحم را نشان می دهد. این تست برای تشخیص سلول های غیر طبیعی در مراحل اولیه مهم است زیرا درمان برای برداشتن سلول های غیرطبیعی انجام می شود. بخش بعدی با عنوان روش مطالعه و تحلیل پاپ اسمیر شامل روش های گزارش پاپ اسمیر غیرطبیعی می باشد.
روش مطالعه و تحلیل پاپ اسمیر
تحلیل پاپ اسمیر و گزارشات آن براساس سیستم پزشکی به نام بتسدا انجام می شود. این سیستم در بتسدا، میرلند ایجاد شده است تا تمام متخصصان بتوانند پاپ اسمیر را شبیه به هم گزارش کنند. استانداردسازی باعث می شود احتمال تفاوت نتایج در آزمایشگاه های مختلف کاهش یابد.
سیستم بتسدا نتیجه عملکرد موسسه سرطان ملی است که در سال 1988 برای استانداردسازی گزارش های پاپ اسمیر تلاش می کردند. در سال 2001، راهنما اصلاح شد. توافق سیستم گزارش بتسدا در امریکا جهانی شده است.

پاپ اسمیر
گروه های اصلی پاپ اسمیر غیرطبیعی در سیستم بتسدا مطابق زیر گزارش می شود (جزئیات بیشتر در بخش توصیه های مراحل بعد از پاپ اسمیر ذکر شده است):
– ASC-US: مخفف برای سلول های پولکی با اهمیت نامعین
– LSIL: مخفف درجه پایین ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی. این گروه CIN grade I نامیده می شود.
– HSIL: مخفف درجه بالای ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی. این گروه CIN grade II یا CIN grade III و یا CIS نامیده می شود.
– ASC-H: یعنی سلول های غیر معمول وجود دارند و HSIL را نمی توان حذف کرد.
کلمه “پولکی” سلولهای نازک و صافی را توصیف می کند که بر روی سطح دهانه رحم قرار دارند. “داخل اپیتلیالی” لایه سطحی سلول های تحت تاثیر را نشان می دهد. زخم یعنی بافت غیر طبیعی موجود است.
یک گزارش پاپ اسمیر غیر طبیعی و یا نامناسب شامل تشخیص های زیر است.
عدم حضور سلول های درون دهانه رحم در پاپ اسمیر
منطقه خاصی داخل دهانه رحم وجود دارد که در آن سلول های پوشش مهبل (واژن) به سلول های داخل دهانه رحم (سلول های درون دهانه رحم) تغییر می کنند. این منطقه «منطقه گذار» نامیده می شود. نمونه پاپ اسمیر از دهانه رحم از این نمونه سلول ها نمونه برداری می کند. این منطقه داخل دهانه رحم است و ابزار مخصوص نمونه برداری پاپ اسمیر به سادگی نمی تواند به آن برسد. اما گاهی اوقات، منطقه انتقالی به خوبی در دسترس برس پاپ نمی باشد و یا دهانه رحم به خوبی باز نیست بنابراین نمونه برداری به درستی انجام نمی شود.
پاپ اسمیر غیر قابل اعتماد به دلیل تورم و التهاب
اگر التهاب شدید باشد، بررسی انجام می شود. هدف پزشک شناسایی علت التهاب و درمان آن می باشد. التهاب درمان نشده مشکلاتی برای خانم و همسر او ایجاد می کند.
تحریک واژن به خاطر نبود استروژن اتفاق می افتد، به عنوان مثال بعد از یائسگی هنگامی که تخمدان از تولید این هورمون باز می ایستد. این کمبود استروژن باعث می شود دیواره های واژن تحریک شده و قرمز شوند. اگر یک خانم این وضعیت را داشته باشد و به خاطر کمبود استروژن باشد(به نام “واژینیت آتروفیک” یا “تغییرات آتروفی”)، پزشک استروژن واژینال (کرم، قرص استروژن واژینال، حلقه استروژن واژینال) برای درمان این التهاب توصیه می کند. سپس پاپ اسمیر دوباره انجام می شود.
سلول های پولکی با اهمیت نامعین
گاهی اوقات، سلول های پولکی با اهمیت نامعین در گزارش پاپ آورده می شوند. این سلول ها خفیف ترین اختلالات سلولی در طیف سلول های عادی تا سرطانی هستند. ASC-US یعنی سلول ها غیر طبیعی هستند، اما بدخیم نیستند.
” اهمیت نامعین” یعنی سلول های غیر معمول نتیجه صدمات مختلف به دهانه رحم هستند. به عنوان مثال، ویروس پاپیلومای انسانی می تواند علت ASC-US باشد. بیشتر ASC-US(80٪ -90٪) به طور خود به خودی برطرف می شود. (بدون درمان)
درجه پایین ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی
LSIL بررسی سریع نیاز دارد زیرا از ASC-US غیر طبیعی تر است. 15 تا 30% خانم هایی که این ناهنجاری را دارند در بافت های دهانه رحم ناهنجاری جدی دارند. بنابراین تمام خانم هایی که LSIL دارند باید کالپوسکوپی (بررسی دهانه رحم به همراه بافت بارداری از دهانه رحم) انجام دهند. حتی LSIL نیز بعد از چند ماه بدون درمان در برخی خانم ها به طور خود به خودی برطرف می شود.
درجه بالای ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی
یکی از شدیدترین ناهنجاری های سلولی که سرطان نیست درجه بالای ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی می باشد. HSIL نیاز به درمان دارد.
چه اطلاعاتی از گزارش پاپ اسمیر دریافت می شود؟
اولین نکات در گزارش پاپ اسمیر برای شناسایی و تشخیص آن می باشد. در گزارش نام خانم، نام آسیب شناس و / یا فردی که اسمیر را می خواند، منبع نمونه (در این مورد، دهانه رحم) و تاریخ آخرین قاعدگی خانم وجود دارد.
این گزارش پاپ اسمیر نیز باید شامل موارد زیر است:
• شرح وضعیت قاعدگی زن (به عنوان مثال، “یائسگی” (توقف پریودی) و یا “دوره های قاعدگی منظم”)
• سابقه پزشکی خانم(به عنوان مثال، “سابقه زگیل تناسلی”)
• تعداد اسلاید (یک یا دو، بسته به مراقبت های بهداشتی)
• شرح کفایت نمونه (آیا نمونه برای تفسیر رضایت بخش است)
• تشخیص نهایی (به عنوان مثال، “در محدوده طبیعی”)
• توصیه برای پیگیری (به عنوان مثال، “توصیه پیگیری معمول ” یا “توصیه تکرار اسمیر “)

پاپ اسمیر

عوامل خطر برای سرطان دهانه رحم و پیش از رحم چیست؟
تعدادی از عوامل خطر برای پیشرفت سرطان دهانه رحم و تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم شناخته شده است.
• :HPV عامل خطر اصلی عفونت با ویروس زگیل ناحیه تناسلی، یا ویروس پاپیلومای انسانی است، اگر چه بسیاری از زنان مبتلا به عفونت HPV به سرطان دهانه رحم مبتلا نمی شوند. تقریبا تمام سرطانهای دهانه رحم به عفونت HPV مربوط است. در برخی خانم ها احتمال تست پاپ اسمیر غیر طبیعی نسبت به دیگران بیشتر است.
• سیگار کشیدن: یکی از عوامل خطرساز رایج برای تغییرات سرطانی و بدخیم در دهانه رحم سیگار کشیدن است. اگر چه سیگار کشیدن با بسیاری از سرطان های مختلف در ارتباط است، بسیاری از خانم ها نمی دانند که سیگار کشیدن به شدت به سرطان دهانه رحم مرتبط است. سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را حدود دو تا چهار برابر افزایش می دهد.
• سیستم ایمنی ضعیف شده: خانم هایی که سیستم ایمنی ضعیف دارند یا به خاطر مصرف دارو، سیستم ایمنیشان ضعیف شده است (به عنوان مثال، کسانی که پس از پیوند عضو قرص می خورند) نیز بیشتر در معرض خطر تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم هستند.
• داروها: خانم هایی که مادران آنها در زمان بارداری مواد مخدر دی اتیل استیل بسترول مصرف می کردند نیز بیشتر در معرض خطر هستند.
• سایر عوامل خطر: عوامل خطر دیگر برای تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم، انجام آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی، داشتن شرکای جنسی متعدد، و در سنین جوانی از لحاظ جنسی فعال شدن می باشند.
چرا سابقه پاپ اسمیر خانم مهم است؟
اگر خانم در پاپ اسمیر قبلی سابقه اختلال سلولی داشته است باید در هنگام انجام پاپ اسمیر جدید اعلام کند. خانم باید تمام جزئیات مشکلات و بیماری های قبلی را اطلاع دهد. سابقه خانم به فردی که پاپ اسمیر را می خواند کمک می کند زیرا اختلال خاص در غربالگری قبلی به فرد هشدار می دهد با دقت بیشتری پاپ اسمیر جدید را بررسی کند.
چه زمانی آزمایش پاپ اسمیر برای تفسیر کافی مناسب نیست؟
گزارش کفایت نمونه اسمیر برای تجزیه و تحلیل پاپ لازم است. اگر نمونه ناکافی باشد، در گزارش ذکر می شود. نمونه هایی از مشکلاتی که ممکن است در زیر “کفایت نمونه” ذکر شوند عبارتند از “روش خشک کردن” یا “خون بیش از حد.” این نکات به فاکتورهایی اشاره دارد که فرد برای تحلیل نتایج بررسی نمونه استفاده می کند.
گاهی اوقات، گزارش پاپ اسمیر ذکر می کند”به علت التهاب بیش از حد رضایتبخش نیست.” التهاب موجود در دهانه رحم زن باعث می شود تفسیر پاپ اسمیر دشوار شود. نمونه هایی از علل التهاب شامل عفونت یا التهاب است. التهاب نتیجه شایع در پاپ اسمیر است. اگرالتهاب شدید باشد، دکتر علت التهاب را تعیین می کند. در بسیاری از موارد، تکرار پاپ اسمیر برای تعیین شدت التهاب و گرفتن نمونه کافی برای تفسیر، تجویز می شود.
اگر پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد چه درمانی توصیه می شود؟
اگر پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد درمان های مختلفی از جمله کولپوسکوپی، conization، cryocauterization، لیزر درمانی، و برداشتن حلقه بزرگ منطقه گذار وجود دارد.
همه این روش ها با سرعتی بیش از 90٪ درمان را انجام می دهند. این روش ها در برخی جنبه ها تفاوت دارند که به صورت جداگانه به بحث می پردازیم.
کولپوسکوپی
کولپوسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا به بررسی دقیق تر دهانه رحم بپردازد. کولپوسکوپی در اصل یک ذره بین برای دهانه رحم است. برای مناسب بودن کولپوسکوپی، زخم دهانه رحم، و همچنین منطقه گذار(منطقه بین پوشش واژن مانند و پوشش رحم مانند)، باید دیده شود.
هنگام کولپوسکوپی، دهانه رحم با 3 درصد اسید استیک (سرکه) تمیز و خیس می شود. این اسید ملایم نه تنها سطح دهانه رحم را پاک می کند بلکه اختلالات سلولی را به صورت مناطق سفید نشان می دهد.
اگر مناطق مشکوک بافت دهانه رحم در طول کولپوسکوپی دیده شود، بیوپسی (نمونه برداری از بافت) انجام می شود. نمونه به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل توسط آسیب شناس فرستاده می شود و نتایج بیوپسی گام بعدی درمان را تعیین می کند.
این روش بدون درد و کاملا ساده است و معمولا چند دقیقه طول می کشد انجام شود. به طور کلی، خانم نباید تا یک هفته بعد از بیوپسی نزدیکی داشته باشد، داخل واژن را بشوید و یا از تامپون استفاده کند. بارداری مانع از کولپوسکوپی نمی شود. کولپوسکوپی در 90 درصد از خانم ها به بررسی نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر می پردازد.
Conization
Conization باعث می شود تمام بافت غیر طبیعی برداشته شود و بیشترین مقدار از بافت دهانه برای بررسی توسط آزمایشگاه فراهم می شود تا سرطان بررسی شود. پس از مشاهده دهانه رحم، به طور کلی توسط کولپوسکوپی، نمونه مخروطی شکل از بافت از اطراف کانال درون دهانه رحم گرفته می شود.
Conization معمولا تحت بیهوشی در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. به مدت سه هفته پس از عمل، خانم باید از شستن داخل واژن، استفاده از تامپون و از مقاربت جنسی خودداری کند.
تا زمانی که سلول های اطراف منطقه طبیعی باشند، نرخ درمان با conization نزدیک به 100٪ است.
با conization، خطرات مربوط به بیهوشی و خونریزی بعد از عمل (خونریزی در 10٪ موارد) و همچنین عوارض جانبی در آینده بر باروری وجود دارد. Conization به طور کلی فقط بر روی زنانی انجام می شود که تغییرات شدید در بیوپسی داشته اند یا آدنوکارسینوم انجام داده اند (تشخیص سرطان در بخش داخلی دهانه رحم)، و یا پاپ اسمیر نشان می دهد بافت های مجاور سرطانی هستند.
برداشتن حلقه بزرگ از محل گذار
برداشتن حلقه بزرگ از محل گذار با استفاده از یک حلقه نازک سیمی، منطقه گذار دهانه رحم را حذف می کند (منطقه ای که در آن پوشش واژن به پوشش داخلی رحم تبدیل می شود). این کار باعث می شود نمونه برای تجزیه و تحلیل بافت اضافی جمع آوری شود و می تواند تحت بی حسی موضعی انجام شود.
پس از LEEP مراحل تخصصی ضروری است. این مراحل شامل پاپ اسمیر، کولپوسکوپی، و گاهی اوقات روش های دیگر است. این روش شایع ترین روش برای درمان اختلالات پاپ اسمیر می باشد.
هیسترکتومی
هیسترکتومی برای درمان اسمیر غیر طبیعی پاپ تنها برای آن دسته از زن ها که دیگر نمی خواهند بچه دار شوند و ناهنجاری های شدید پیش سرطانی دارند مناسب است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

98 دیدگاه ها
 1. افسانه می گوید

  بسیار مفید بود.ممنونم

 2. نيلگون می گوید

  گزينه fertility age در جواب ازمايش پاپاسمير به چه معناس ؟ من امروز ازمايشم رو گرفتم و اين گرينه تيك ✅ خورده بود ميشه بهم راهنمايي كنيد يعني چه

  1. کارشناس مامایی می گوید

   سن باروری

 3. فاطمه می گوید

  سلام در آزمایش پاپسمیر من گزینه
  Absence of endocervical/metaplastic cells
  تیک خورده …..این گزینه به چه معناست ؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   مشاهده سلولهای اندوسرویکال

 4. Pantea می گوید

  با سلام و احترام
  جواب تست اسمیر من به این شرح بود
  Specimen type: liquid based
  Organism:candida
  Inflammation: sever
  بقیه موارد تیک نخورده،ضمناً من ۵ماهه باردار هستم و به دلیل ترشحات تست اسمیر توسط پزشکم انجام شد و همچنین سال قبل به دلیل وجود CIN2 بخشی از دهانه رحم برداشته شد که طی آزمایش دیگه آلودگی وجود نداشت.
  چون حداقل تا یک ماه دیگر پزشکم در دسترس نیست،میخواستم بدونم مشکلی دارمیا نه ؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   خیر مشکلی نیست کمی عفونت دارید که طبیعیه

  2. Hengame می گوید

   سلام جواب پاپ اسمير مثبت هست لزوماً ميتونه مشكله خطرناكي باشه؟

   1. کارشناس مامایی می گوید

    خیر تکرار کنید

 5. ستاره می گوید

  سلام جواب کلپوسکوپی من cin2 و cin3 هست .من سی و یک سال سن دارم و یک سال ازدواج کردم .ده روز قبل پاپ اسمیر دادم و هیچ چیز نشون داده نشد البته قبلش در اب و سرکه نشستم . اما با کلپوسکوپی نشان داده شد.نظر شما چیست؟ سرطان دارم؟ یا پیش سرطان ؟ مشکل من حل میشه ؟ میتونم رحمم نگه دارم ؟بچه دار میشم؟ میترسم به این دلیل زندگیم از دست بدم؟

  1. کارشناس مامایی می گوید

   جواب نگران کننده ست و باید به پزشکتون مراجعه کنید

 6. Faride می گوید

  سلام تست دادم این موارد تیک دار بودن ممنون میشم برام توضیح بدبن ک چی هستن
  Liquid-based
  Satisfactory for evalution
  Endocervical cells are present
  Other:see ibterpration/result
  Candida SPP
  Reactive cellular changes associated with
  inflammation:Server

  1. کارشناس مامایی می گوید

   مورد خاصی نیست

 7. Baran می گوید

  سلام توجواب پاپ اسمیر این قسمت تیک خورده یعنی چه مشکلی دارمmetaplasia

  1. کارشناس مامایی می گوید

   متاپلازی عبارت است از تبدیل برگشت پذیر یک بافت خوش خیم بالغ به بافت خوش خیم بالغ دیگر.

 8. hediyeh می گوید

  سلام جواب آزمایش من ایناا تیک خورده 23 ساله ۷ساله ازدواج کردم و زایمان نکردم خواستم بدونم آیا نگران کنندست ک ببرم پیش دکترم ببینه؟؟؟
  satisfactory
  infection
  trichomonas vaginalis
  inflammation
  within normal limit

  1. کارشناس مامایی می گوید

   کمی عفونت دارید باید انتی بیوتیک مصرف کنید

 9. .... می گوید

  سلام توی جواب ازمایش من این گزینه ها تیک خورده ،یعنی چی؟
  Satisfactory for evaluation
  Endocervial/transformation zone present
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  Associated with inflammatoin mild
  البته همیشه هم عفونت قارچی دارم دارو میخورم میره دوباره برمیگرد خیلیم زیاده ترشحات پنیرکی

  1. کارشناس مامایی می گوید

   مورد خاصی نداره فقط عفونت گزارش شده

 10. Rez1 می گوید

  سلام من تازه پاپ اسمیر دادم اینا تیک زده:
  Liquid based
  Interpretation/result : negative for intreapithelial lesion or malignancy
  Organism : trichomonas vaginalis
  moderate
  Reactive cellular changes associated with :
  Inflammation
  Recommendation :
  Routine follow-up
  میشه زحمت بکشید بگید چی میگه؟دکتر بردم گفت خوبه فقط کمی عفونته و با تجویزشون 7عدد کلیندامایسین واژینال استفاده کردم و 16تا سفیکسیم.حس میکنم خوب نشدم و خیلی کمتر شده ولی هنوز عفونت دارم و همش نگران گزینه تریکوموناس واژینالیس هستم که تیک زده.ممکنه درمانم اشتباه باشه؟جای نگرانی داره؟دکترمو عوض کنم؟خیلی سردرگمم

  1. کارشناس مامایی می گوید

   مشکلی ندارید ولی درمان دارویی باید ادامه پیدا کند تا رفع کامل عفونت تریکو

 11. Zari می گوید

  سلام من تست پاپ اسمیردادم ۲۸ سالمه دوسال ازدواج کردم دکترمعاینه کرد و گفت عفونت قارچی دارم ولی زخم ندارم بعد تست پاپ اسمیر گرف ک نتیجش نوشته..Liquid-based
  Satisfactory for evaluation
  Endocervical/transformation zone cells are present
  Trichomonas vaginalis
  Severe
  Epithelial
  Atypical
  Glandular cells
  Histopathology is recommendedکه اینو ماژیک کشیدن
  ینی چی نگرانم ممنون میشم جواب بدین

  1. کارشناس مامایی می گوید

   بررسی میکروسکوپی بافت پیشنهاد شده است

   1. بهار می گوید

    سلام. خسته نباشین. در تفسیر آزنایش من گزینه Recommendation : some clusters reactive metaplastic spuamous cells were seen
    اومده.
    معنیش چیه؟
    ممنون از پاسخگویی شما❤

 12. یگانه می گوید

  سلام من سه ساله ازدواج کردم،دفعه اولم بود مه تست نیدادم وخیلی استرس گرفته بودم،ترشحم قبل مطب تامعاینه زیاد شد.میشه این نتایج رو بگید.بخاطر اخلاق بد پزشک هنوز برای نتیجه مراحغه نکردم،ازبس استرسی شدم!
  Liquid Based

  Satisfactory for evaluation

  Absence of Endicervical/Metaplastic cells

  Negative for intraepithelial lesion or malignancy

  Trichomonas vaginals
  بعداز تست،۱۰روز،روزی یکی مترونیدازول خوردم.

  1. کارشناس مامایی می گوید

   هیچ مشکلی ندارید وکاملا سالم هستید

 13. فاطمه می گوید

  سلام جواب پاپ اسمیر گرفتم
  Absent
  Satisfactory
  Negative
  Inflammation
  Moderate
  تیک خورده میشه راهنمایی کنید

  1. کارشناس مامایی می گوید

   کمی التهاب گزارش شده

 14. زهرا می گوید

  سلام من جواب پاپ اسمير رو امروز گرفتم و اينا تيك خورده خيلي نگرانم ممنون ميشم كه راهنماييم كنيد.
  Conventional
  Unsatisfactory for evaluation
  Specimen processed and examined but unsatisfactory for evaluation because of
  Scant cellularity
  Immediately

  1. کارشناس مامایی می گوید

   نمونه گرفته شده برای بررسی کافی نبوده

 15. M.k می گوید

  سلام وقت بخیر
  جواب پاپ اسمیر لطف بفرمایید.
  ۳۴ ساله هستم و یکسال اقدام به باروری ناموفق داشتم
  Liquid based
  Satisfactory for evaluation
  Negative for intraepithlial lesion
  Or malignancy
  Inflamation:mildو همینطور papanicolaou در p1 تیک شده

  1. کارشناس مامایی می گوید

   موردی ندارد کمی عفونت داریدهمین

 16. فاطمه غفاريان می گوید

  سلام خسته نباشيد
  تو ازمايش پاپسميرم نوشته:
  negative fot intreapithelial lesion or malignancy fungal organisms morphologically consistent with candida SPP
  according to Betheda(

  1. کارشناس مامایی می گوید

   عفونت قارچی گزارش شده

 17. نازی می گوید

  سلام.تست پاپ اسمیرم اینا تیک خورده.میشه تفسیر کنید؟
  Liquid Based
  Satisfactory for evaluation
  epithelial cell abnormality squamous type interpretation/result
  inflammatory changes
  including typical repair
  low grade squnamous inteaepithelial lesiom encompassing hpv/mild dysplasia/cin1

  1. کارشناس مامایی می گوید

   دوباره باید تست پاپ رو تکرار کنید کمی مشکوک هست

 18. منصوره می گوید

  سلام جواب تست پاپ اسمیر من اینطور تیک خورده:
  Satisfactory for evaluation:enndocervical/transformation zone : presence

  NEGATIVE FOR INTRAEPITHELIAL LESION OR MALIGNANCY

  inflammation تیک خورده کنارش با خودکار نوشتهslight

  Fungal organisms morphologically consistent with candida spp تیک خورده کنارش با خودکار نوشته+_ ؟
  میشه تفسیر کنید از وقتی تیک هارو دیدم استرس دارم. خواهش میکنم جواب بدید. تشکر

  1. کارشناس مامایی می گوید

   عزیزم عفونت کاندیدایی دارید

 19. مینا می گوید

  سلام جواب تست پاپ اسمیرمو گرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  تیک زده ها
  Liquid
  Satisfactory
  Endocervical
  Negative For
  بقیه تیک نخورده

  1. کارشناس مامایی می گوید

   جواب منفی ست

 20. مرضیه ابستا می گوید

  سلام ببخشید چه چیزهایی تیک خورده باشه یعنی سرطان دارم میشه اسماشو بنویسید

 21. محبوبه می گوید

  سلام
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد
  موارد زير تيك خورده
  Liquid base
  Satisfactory
  Benign cellular change:benign cellular change :inflammation
  Hormonal pattern compatible
  General categorization:bengin cellular change

 22. salimo می گوید

  سلام وخسته نباشید خدمت شماامروز جواب تست پاپ اسمیرو گرفتم ممنون میشم راهنمایم کنید.satisfactory for evaluation endocervical cells present.
  negative for intraepithelial lesion or malignancy.peresence of mild inflammation

 23. مریم می گوید

  سلام خسته نباشیدببخشیدیکمی نگران جواب آزمایشمم میشه بفرماییدآیاجای نگرانی داره یاخیر
  این گزینه هاتیک خوردنconventional
  Endocervical/transformation zone cells are present
  Negative for intraepithelial lesion or maligancy
  Candida
  Moderate
  Metaplasia
  ممنونم ازپاسخگوییتون

 24. زهره داودی می گوید

  سلام،خسته نباشید،جواب ازمایش پاپ اسمیرم به این شرحه ممنون میشم توضیح بدین درموردش برام:
  Liquid-based√
  Satisfactory for evaluation×
  Endocervical/Metaplastic cells×
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy√
  Moderate√
  Reactive cellular changes associated with√
  Inflammation√

 25. Kiana می گوید

  سلام تست من جوابش اینه
  Liquidbased
  Satisfactory for evaluation
  Endocervical
  Mild

 26. رقیه می گوید

  سلام، ضمن آرزوی سال خوبی برای شما، عصری جواب پاپ اسمیرم را گرفتم، اینها تیک خورده بودند
  Liquid
  Satisfactory
  Endocervical
  Negative For
  coccobacilli
  inflammation
  sever
  Routine

  1. کارشناس مامایی می گوید

   سلام ممنون کمی عفونت دارید فقط

 27. arefeh می گوید

  سلام من تست پاپ اسمير انجام دادم ميشه جوابشو بگيد
  :Adequacy of Specimen
  satisfactory for evaluation of epithelial cells
  :General categorization
  no significant epithelial changes are seen
  :Infection
  predominance of coccobacilli suggestive for shift in vaginal
  flora(Bacterial vaginosis
  :Inflammation
  moderate inflammatory exudate is seen
  :Hormonal Pattern
  compatible with age and history
  :DX
  no evidence of malignancy
  predominance of coccobacilli suggestive for shift in vaginal flora (Bacterial vaginosis

 28. زهره داودی می گوید

  سلام،خسته نباشید،جواب ازمایش پاپ اسمیرم به این شرحه ممنون میشم توضیح بدین درموردش برام،جواب پاپ اسمیرمنو ندادین دوباره فرستادم
  Liquid-based√
  Satisfactory for evaluation×
  Endocervical/Metaplastic cells×
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy√
  Moderate√
  Reactive cellular changes associated with√
  Inflammation√

 29. موسوی می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید واسه من تیک خورده benign cellular changes بعد قسمت inflammationهم moderate گزارش شده آزمایش hpv هم دادم منفی بوده ٢٣سالمه ٢ساله ازدواج کردم ….میشه بگین یعنی الان احتمالش هست من کنسر داشته باشم؟

 30. نیاز می گوید

  سلام ، شوهر من زگیل تناسلی زده رفتن دکتر گفته ممکنه از خانومت گرفتی ، من هیچ نوع زگیل یا خال یا عفونت ندارم امکان داشتن عفونتی که باعث زگیل شده میتونه از من باشه ، البتت واسه ازمایش اقدام کردم

  1. کارشناس مامایی می گوید

   خیر احتمالش ضعیفه

 31. فاطمه می گوید

  سلام من تست پاپ اسمیردادم ۲۸ سالمه ۶ ماه ازدواج کردم و باردار هم هستم دکترمعاینه کرد و گفت عفونت دارم بعد تست پاپ اسمیر از من گرفت که نتیجش نوشته
  ..Liquid-based
  Satisfactory for evaluation
  Endocervical/transformation zone cells are present

  Negative for intraepithelial lesion or malignancy

  Reactive cellular changes associated with√
  Inflammation√

  Mild
  اینها تیک خورده بود
  جواب چیست؟
  مشکلی دارم؟

 32. بتول دولتی می گوید

  سلام من۳۱سالمه جواب من Liquid_Basedsmer ,satisfactory,Negativeforintraepitheliallesion or malignancyاست خواستم ببینم مشکل داره یا نه،ممنونم

 33. پرستو می گوید

  سلام من7ماه پیش هیسترکتومی انجام دادم الان توی جواب آزمایش اسمیر به روشlbc این گزینه ها تیک خوردن یعنی چی؟؟؟
  Liquid based preparation
  Satisfactory
  Negativefor intraepithelial lasion or malignancy
  Mild

  1. کارشناس مامایی می گوید

   جواب سالم است

 34. Faateemeeh می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من ازمایش پاپ اسمیر انجام دادم و اینا تیک خورده بود
  Satisfactory for evalation

  Negative for intraepithelial lesion or malignancy

  Inflammation mild

  Hormonal pattern compatible with age and history

  ینی چی؟

 35. آزاده می گوید

  ببخشيد جواب تست پاپ اسمير من اين شده ميشه راهنمايي بفرماييد
  Convention
  Satisfactory
  Negative
  Shift in flora روي مابقيش خط خورده فقط اين قسمت هست
  Reactive cellular changes associated with
  Infammation

  1. کارشناس مامایی می گوید

   کمی التهاب دارید

   1. عابدي می گوید

    براي التهاب بايد چ كرد

    1. کارشناس مامایی می گوید

     مصرف انتی بیوتیک

 36. الهه می گوید

  سلام،خسته نباشید،جواب ازمایش پاپ اسمیرم به این شرحه ممنون میشم توضیح بدین درموردش برام
  Liquid-based√
  Satisfactory for evaluation
  Endocervical/Transformation zone are preser×
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy√
  Reactive cellular changes associated with√
  Moderate
  Inflammation√
  Routine follow-up

 37. نغمه می گوید

  سلام.من ۲۸سالمه ۲ساله ازدواج کردم .جواب پاپ اسمیر:
  Conventional smear
  Satisfactory for evaluation
  Inflammation:Mild
  جواب چیه؟

 38. تهمينه می گوید

  سلام ببخشيد ميشه در مورد جواب پاپ اسميرم راهنمايم كنيد
  ٢٩ سالمه و جواب ب صورت زير هست
  Specimen adequacy:
  Satisfactory for evaluation
  Endocervical/transformation zone present
  General categorization:
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  بقيش هم تيك نخورده
  ممنون ميشم

 39. ز می گوید

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید. این گزینه ها تیک خورده
  Liquid_Based
  Satisfactory for evaluation
  Other HPV is recommended
  Epithelial cell abnormalities
  Atypical squamous cells
  Of undetermined significance(ASC-US

 40. ز می گوید

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید. این گزینه ها تیک خورده
  Liquid_Based
  Satisfactory for evaluation
  Other HPV is recommended
  Epithelial cell abnormalities
  Atypical squamous cells
  Of undetermined significance(ASC-US
  جواب چی میشه؟؟؟؟؟

 41. مریم می گوید

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید. این گزینه ها تیک خورده
  Liquid_Based
  Satisfactory for evaluation
  Other HPV is recommended
  Epithelial cell abnormalities
  Atypical squamous cells
  Of undetermined significance(ASC-US
  جواب چی میشه؟؟؟؟؟

 42. Razie می گوید

  سلام من ۴۵ ساله هستم و در آزمایش پاپ اسمیر من این گزینه ها تیک خورده
  Specimen type: Liquid – Based
  Specimen adequacy: Satisfactory for evaluation
  Inteepretation/Result: Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  Inflammation: Mild
  میشه لطفا بگید که نتیجه چیه?

 43. Mary می گوید

  سلام .من ۴۱ ساله هستم .ممنون میشم در مورد نتیجه ازمایش پاپ اسمیرم راهنماییم کنید
  Liquid-based
  Specimen Adequacy
  Satisfactory for Evaluation
  Endocervical/ Metaplastic cells are present
  Interpretation/ Result
  Organisms
  Shift in Flora Suggestive of Bacterial Vaginosis
  Other Non -Neoplastic Findings
  Reactive Cellular Changes Associated with:
  Sever Inflammation

 44. sargolllll می گوید

  سلام من ازمایش پاپ اسمیر دادم میشه بگید معنیه اینا چیه که تیک خوردن
  smear satisfactory with the following frndings✔

  Negative for intraepithelial lesion or malignancy✔

  inflammation⬇⬇⬇⬇
  severe✔

  organisms⬇⬇⬇⬇⬇⬇
  shift in vaginal flor suggestive of bacterial vaginosis✔

  recommendation⬇⬇⬇⬇
  repeat smear after treatment✔

  1. کارشناس مامایی می گوید

   عفونت باکتریایی شدید دارید

 45. مهسا می گوید

  سلام میشه لطفا درباره ی ازمایشم راهنماییم کنین
  Liquid based smear
  Satisfactory for evaluation
  Presence
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  Inflammatory cells:mild

 46. زهرا می گوید

  سلام میشه راهنمایی کنید
  Liquid-based E-prep
  * cytologic processing performed by E-prep processor
  Satisfactory for evaluation
  Enddocervical/metaplastic cells are present
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  Reactive cellular changes associated with inflammation

 47. زهرا۲۸ساله باسابقه یک زایمان می گوید

  Conventional*
  Satisfactory for evaluation*
  Absence of endocervical/Metaplasic cells*
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy*
  Reaetive cellular changes associated with*
  Inflammation*
  Metaplasia is not a premalignant change*
  اینا ستاره دار هستن یعنی چی میشه جواب بدین؟

 48. Bahar می گوید

  سلام .وقت بخير.
  تست پاپ اسمير انجام دادم نگران شدم جوابو ديدم ميشه لطفا ببينيد مشكلي هست يا خير????????????
  Specimentype:conventiona
  Specimen adeguacy:satisfactory for evalution
  Endocervical/metaplastic cells are present
  Interpreation/result:negtive for intraepithelial lesion or malignancy
  Reactive cellular changes associated with mild
  l

 49. الهام می گوید

  سلام من جواب پاپ اسمير رو امروز گرفتم و اينا تيك خورده ممنون ميشم كه راهنماييم كنيد.

  Conventional
  Unsatisfactory for evaluation
  Scant cellularity

  shift in flora suggestive of bacterial vaginitis

  negative for intraepithelial or malignnancy

  نتیجه : a signal negative pap smear has a limited value in cervical cancer

 50. الهام می گوید

  سلام جواب پاپ اسمیرم اومد میشه لطفا بهم جوابشو بدون.Satisfactoriy for evaluation.
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  Mild
  ایناواسم تیک خورده بودن لطفا جوابشو بهم بگین

 51. ندا می گوید

  سلام خسته نباشید . من آزمایش پاپ اسمیر دادم و این موارد تیک داشت . لطفا برای من توضیح بدید که آیا مشکلی هست یا خیر؟ ممنون
  conventional
  satisfactory for evaluation
  absence of endocervical/metaplastic cells
  negative for antraepithelial lesion or malignancy

 52. مرضیه می گوید

  سلام من تست پاپ اسمیردادم
  Satisfactory for evaluation
  Negative for interaepihelial lesion ormalignancy
  Fun gal organisms morphologically consisten with candida spp
  لطفا جوابشو لطف کنید خیلی نگرانم

 53. Honya می گوید

  سلام خسته نباشید
  ۲۱سال سن دارم جواب پاپسمیر اومده میشه زحمت بکشید و تفسیر کنید فعلا دکترم مطب نمیاد که ببرم و خیلی نگرانم
  Specimen type:Liquid_Based
  Specimen Adequacy:Satisfactory for evaluation
  Absence of Endocervical/Metaplastic cells
  Interpretion/Result:Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  اینا تیک خورده در جواب پاپسمیر
  بقیه تیک نخوردن

 54. مینا می گوید

  سلام این گزینه ها تیک خورده برام 31 سالم هست
  Satiasfactpry
  Benign cellular changes
  Endocervical cells
  Associated with inflammation

 55. عزیزی می گوید

  سلام برای من گزینه های
  Liquid-Based
  Statisfactory for evaluation
  Endocervical/Metaplastic cells are present
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  تیک خوردن معنیش چی میشه؟

 56. آیدا می گوید

  سلام ازمایش پاپ اسمیر من اینا تیک خورده معنیش چیه
  thin prep

  statisfactoryi
  negative

 57. Hosseini می گوید

  سلام جواب پااسمیرمن این تیک خورده میشه جواب بدین

  Conventinal
  Satisfactory for evaluation )
  Negative for intraepithelial lesion or( malignancy)
  Reactive cellular change associated with:
  lnflammation:mild moderate severe (includes typical repair)
  Please repeat smear after treatment

 58. F. می گوید

  سلام من پاپ اسمیر دادم جوابش satisfactory for evaluation:50_70% epithelial cell obscured by inflmation ممنون میشم

 59. Ati می گوید

  سلام
  من توی تست پاپ اسمیرم یه قسمتHormonal pattern تیک Hormonal pattern compatible with age and historyرا زده وروبروش عداد۵۰/۳۵/۱۵ نوشته این یعنی چه؟

 60. ساغر می گوید

  سلام و درود خسته نباشید
  ببخشید من جواب پاپ اسمیرمو گرفتم و گزینه های زیر تیک خوردن
  Satisfactory For Evaluation
  Moderate
  Repeat Smear
  (In 3 Month (3

 61. راضیه خادمی می گوید

  سلام.من ۳۳ سالمه .یک و سال نیمه ازدواج کردم.تو برگه نتیجه تست پاپ اسمیر اینطوری نوشته:
  satisfactory for evaluation
  Liquid based
  Negative for intraeputhelial lesion or
  maliganancy( NILM
  Reactive changes.
  Reactive celluar changes associated with mild inflammatoin
  Repeat pap after 6 month

 62. farzan می گوید

  سلام جواب ازمایش پاپ اسمیرم اینا تیک خورده
  Specimen type: Liquid-Based
  Specimen Adequacy: Satisfactory for evaluation (Endocervial/Metaplastic cell are preser)
  Organism: shift in flora suggestive of bacterial vaginosis
  Presence of inflammation: Mild
  Recommandation: After treatment
  ممنون میشم جواب بدین

 63. زهرایاری می گوید

  liquid based smear
  moderate
  routione follow up
  hormonal pattern compatible with age and history

 64. Ase می گوید

  سلام در جواب پاپ اسمیر اینا تیک دارن یعنی چی؟
  Liquid_based
  Satisfactory for evaluation
  Endocervical/transformation
  Negative for intraepithelial
  Other:see interpretation/result
  Associated with inflammation moderate
  Shift in flora suggestive of bacterial vaginosis
  Hormonal pattern compatible with age history

 65. المیرا می گوید

  سلام خسته نباشید.
  Liguid preparation

  Clinical data زده منفی
  Satisfactory for evaluation زده منفی
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy منفی
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy منفی
  Severe inflammatory processمنفی
  please clear inflammation and repeat smear.
  لطفا جواب بدید ،اینا یعنی چی

 66. Kosar می گوید

  سلام عرض شد
  HISTORY:NOT STATED
  ADEQUACY:SATISFACTORY FoR EVALUATION
  EP.ABNORMALITIS:NO ABNORRMAL CELLS
  CATEGORIZATION:NORMAL MORPHOLOGY
  INFLAMATION:MILD
  MICROBIOLOGY:NORMAL FLORA
  .(HORMONAL EVALUATION:SUP(80%
  (INT(20%
  (% )PB

 67. Mahsa می گوید

  سلام ببخشید ازمایش پاپ اسمیر من اینا تیک خورده
  .specimen type:iquidbased
  Unsatisfactory for evaluation ,rare epithecial cells
  Obscured by inflammation
  Severe
  After treatment
  ممنون میشم بگین چیه مشکلش

 68. صالحه می گوید

  سلام .خداقوت.۳۹سالمه .جواب پاپ اسمیرم این گزینه هاتیک خورده.میشه بگین مشکلم چیه؟
  Satisfactory for evaluation
  Endocervical zone present
  Negative for intraepithelial lesion
  Associated with inflammationکنارش نوشته mild

 69. پریسا می گوید

  سلام جواب پاپ اسمیر من اومده میشه تفسیر کنید لطفا
  liquid basec
  endocervical zone present
  mild
  Negative for intraepithelial lesion or malignancy
  compatible with age and history

 70. مریممی می گوید

  سلام جواب پاپ اسمیر. من این مورد تیک خورده
  endocervical/ transformation zone cell are present
  ممنون میشم توضیح بدید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور