ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

5 راه افزایش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با کرونا

افزایش سیستم ایمنی بدن مبارزه کرونا : پنج راه تغذیه ای که از طریق آن ها سیستم ایمنی شما می تواند با کرونا ویروس بگنجد.

اگر مبتلا به COVID-19 هستید یا مشکوک هستید که ویروس عامل بیماری COVID-19 را دارید ، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

کرونا ویروس تعداد زیادی ویژگی نامشخص نشان می دهد، و هیچ یک از ما نمی تواند به طور کامل خطر مبتلا شدن به کووید-19 را حذف نماید.

افزایش سیستم ایمنی بدن مبارزه کرونا

ولی کاری که ما می توانیم انجام دهیم آن است که به سالم ترین شکل ممکن تغذیه کنیم.

اگر ما به کووید-19 مبتلا شویم، سیستم ایمنی ما مسئول جنگیدن با آن است. مطالعات نشان می دهد تغذیه بهتر به حمایت مناسب از عملکرد ایمنی کمک می نماید.

 مواد ریزمغذی اصلی جهت مبارزه با عفونت شال ویتامین های A، B، C، D، E و مواد معدنی شامل آهن، سلنیم و زینک هستند.

در اینجا آنچه که ما درباره ی چگونگی حمایت مواد مغذی از سیستم ایمنی می دانیم، و غذاهایی که می توانیم مصرف کنیم آمده است.

1. ویتامینA  

 ویتامین A  ساختار سلول ها را در پوست، دستگاه تنفس و دستگاه گوارش حفظ می نماید. این یک سد را شکل می دهد و سد دفاعی اول بدن شماست.

اگر مبارزه با عفونت شبیه یک بازی فوتبال بود، ویتامین A  می توانست فوروارد خط حمله ی شما باشد.

 ما همچنین به ویتامین A نیاز داریم تا کمک کند آنتی بادی هایی ساخته شود که پاتوژن های عامل بیماری را خنثی کنند.

افزایش سیستم ایمنی بدن مبارزه کرونا

این مانند آن است که شما بیشتر اعضای تیم خود را برای هدف گیری یک بازیکن تیم مقابل که توپ را در اختیار دارد برگمارید، تا از امتیازگیری آن ها جلوگیری نماید.

 ویتامین A درماهی های روغنی، زرده تخم مرغ، پنیر، توفو، آجیل، دانه ها، غلات و بقولات یافت می شود.

علاوه بر این، سبزیجات حاوی بتا کاروتن هستند، که بدن شما می تواند آن را به ویتامین A تبدیل نماید.

 بتا کاروتن در سبزیجات دارای برگ سبز و سبزیجات زرد و نارنجی همانند کدوحلوایی و هویج موجود است.

2. ویتامین های B

ویتامین های B، بخصوص B6، B9، B12، به پاسخ اولیه ی بدن شما هنگامی که یک عامل پاتوژن را شناسایی می کند، کمک می نماید. آن ها این کار را با اثرگذاری بر تولید و فعالیت سلول های کشنده طبیعی انجام می دهند.

 سلول های کشنده طبیعی، سلول های عفونی را به انفجار درونی وادار می نمایند، روندی که آپوپتوز نامیده می شود.

 در یک مسابقه فوتبال، این نقش می تواند همانند نقش گارد امنیتی باشد که تماشاگران سرکشی را که سعی دارند به زمین وارد شده و بازی را مختل کنند بازداری می نمایند.

B6 در حبوبات، بقولات، سبزیجات دارای برگ سبز، میوه، آجیل، ماهی، مرغ و گوشت یافت می شود.

 B9 (فولات) در سبزیجات حاوی برگ سبز، بقولات، آجیل و دانه ها فراوان است و همچنین به آرد های تجاری تهیه ی نان افزوده می شود.

 B12 (سیانوکوبالامین) در محصولات حیوانی شامل تخم مرغ، گوشت و لبنیات یافت می شود، و همچنین در شیر سویای غنی شده یافت می شود (پنل اطلاعات تغذیه ای را بررسی نمایید).

3. ویتامین C  و E

هنگامی که بدن شما در حال مبارزه با عفونت است، استرس اکسیداتیو را تجربه می نماید.

استرس اکسیداتیو رادیکال های آزادی خواهد شد که می توانند دیواره ی سلول را سوراخ کرده و منجر به نشت محتویات به بافت ها و تشدید التهاب شوند.

 ویتامین C و E به حفظ سلول ا از استرس اکسیداتیو کمک می کنند.

ویتامین C همچنین با تولید سلول های تصص یافته شامل نوتروفیل ها، لنفوسیت ها و فاگوسیت ها جهت افزایش پاسخ ایمنی، به سامان دادن این نابسامانی سلولی کمک می کند.

افزایش سیستم ایمنی بدن مبارزه کرونا

بنابراین نقش ویتامین C در اینجا کمی به تمیز کردن زمین فوتبال پس از بازی شباهت دارد.

منابع خوب ویتامین C شامل پرتقال، لیمو، لیمو ترش، توت، کیوی، بروکلی، گوجه فرنگی و فلفل می باشد.

ویتامین E در آجیل، سبزیجات دارای برگ سبز، و روغن های گیاهی یافت می شود.

4. ویتامین D : افزایش سیستم ایمنی بدن مبارزه کرونا

برخی سلول های ایمنی به ویتامین D نیاز دارند تا به نابودی پاتوژن های عامل عفونت کمک کنند.

 با وجود آنکه قرار گرفتن در معرض نور خورشید به بدن اجازه می دهد تا ویتامین D تولید نماید، منابع غذایی شامل تخم مرغ و ماهی می باشد و برخی برند های شیر و روغن نباتی نیز ممکن است با ویتامین D غنی شده باشند ( به این معنی که به صورت خارجی ویتامین D افزوده شده باشد).

بیشتر مردم تنها به چند دقیقه زمان خارج از خانه در روز نیاز دارند.

 مردم مبتلا به کمبود ویتامین D ممکن است به مکمل نیاز داشته باشند.

 مرور 25 مطالعه نشان داد که مکمل های ویتامین D می توانند به حفاظت علیه عفونت های تنفسی حاد، بخصوص در بین مردمی که کمبود دارند کمک کنند.

5. آهن، زینک، سلنیم

ما به آهن، زینک و سلنیم علاوه بر سایر وظایف جهت رشد سلول های ایمنی نیازمندیم. آهن با افزایش تعداد رادیکال های آزاد نابود کننده باعث کشته شدن پاتوژن ها می گردد.

همچنین آهن واکنش های آنزیمی اساسی جهت شناسایی و هدف گیری پاتوژن ها را بوسیله ی سلول های ایمنی تنظیم می نماید.

 زینک به حفظ یکپارچگی پوست و غشاهای مخاطی کمک میکند .زینک و سلنیم هم چنین به عنوان آنتی اکسیدان کمک می کنند میزانی از آسیب حاصل ار استرس اکسیداتیو از بین برود.

 آهن در گوشت، مرغ و ماهی یافت می شود.

منابع گیاهی شامل بقولات، غلات و غلات صبحانه ی غنی شده با آهن است.

زینک در صدف خوراکی و سایر غذاهای دریایی، گوشت، مرغ، لوبیای خشک و آجیل یافت می شود.

 آجیل ها (بخصوص جوز برزیلی)، گوشت، غلات و قارچ منابع غذایی خوب جهت تامین سلنیم هستند.

 پس از جمع بندی حقیقت آن است که برخی سوپر مارکت ها بعضی محصولات را در لحظه موجود ندارند، ولی تا جای ممکن بر خوردن انواعی از غذاهای موجود در هر گروه غذایی اصلی تمرکز کنید تا ورودی ویتامین ها و مواد معدنی خود را افزایش دهید.

درحالیکه ویتامین و مکمل های معدنی برای عموم جمعیت توصیه نشده اند، چند استثنا وجود دارد.

 خانم های باردار، برخی مردم مبتلا به مشکلات مزمن سلامتی، و مردم مبتلا به بیماری هایی که نمی تواندد به طور مناسب تغذیه کنند یا رژیم های غذایی محدود کننده دارند، ممکن است به مکمل های خاصی نیاز داشته باشند.

با پزشک خود که گواهی فعالیت در زمینه ی تغذیه یا داروسازی را دارد، صحبت کنید و فراتر از رژیم غذایی، راه های دیگری وجود دارد که شما می توانید طی کنید تا در حد ممکن از کروناویروس در امان بمانید.

دست از سیگار کشیدن بردارید تا توانایی ریه خود را جهت مبارزه با عفونت بهبود بخشید.

 تمرین های با شدت متوسط همانند راه رفتن چابک انجام دهید، به اندازه ی کافی بخوابید، از اجتماع فاصله بگیرید و دست های خود را به طور منظم با صابون بشویید. افزایش سیستم ایمنی بدن مبارزه کرونا

ماسک های صورت تأثیر آنها بر انتقال کرونا چگونه است؟

یک ماسک صورت جراحی معمولی برای محافظت از ذرات ویروسی طراحی نشده است ، بنابراین بعید است که محافظت قابل توجهی در برابر عفونت [کرونا ویروس جدید] ارائه دهد.
اگر بیمار هستید و می خواهید از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری کنید، ماسک مفید است. ولی اگر احساس بیماری می کنید ، بعنوان یک گزینه، بهتر است به مناطق عمومی نروید و در خانه بمانید.
اگر ماسک های تنفسی N95 به درستی پوشیده شوند می توانند در برابر [این ویروس] محافظت ایجاد کنند ، هر چند این ماسک ها نیاز به آزمایش استفاده صحیح دارند و پوشیدن مناسب آنها برای یک دوره طولانی دشوار است.
این ماسک ها باید برای کارکنان بهداشت و درمان که بیشترین خطر ابتلا به عفونت را دارند ، اختصاص داده شود.

مؤثرترین روش برای محدود کردن شیوع کرونا چیست، ؟

محدود کردن گسترش SARS-CoV-2 براساس ترکیبی از اقدامات انجام خواهد شد.
از لحاظ فردی ، اقدامات بهداشتی صحیح روزمره، کلید محدود کردن شیوع COVID-19 می باشند. دستانتان را بشویید ، صورت خود را لمس نکنید ، به طور مرتب تلفن همراه خود و سطوح مشترک (میزهای کانتر، کنترل از راه دور ، دستگیره یخچال و فریزر) را ضد عفونی کنید و در صورت امکان از افرادی که بیمار هستند دوری کنید.
مطمئن شوید که در برابر آنفولانزا واکسینه شده اید و تمام تلاش خود را بکنید تا سالم بمانید. اجتناب از رفتن به بیمارستانها و مراکز درمانی مگر اینکه کاملاً ضروری باشد ، ایده خوبی برای کاهش قرار گرفتن در معرض COVID-19 و سایر عوامل بیماری زا مانند آنفولانزا است.
همچنین یک شهروند با بهداشت عمومی خوب از طریق ماندن در خانه هنگام بیماری – یا تلاش برای جلوگیری از تماس با دیگران – به محدود کردن شیوع بیماری کمک می کند.
اقدامات جامعه برای محدود کردن گسترش بیماری می تواند شامل لغو رویدادها یا جلساتی باشد که تعداد زیادی از مردم دور هم جمع می شوند.
همه مدارس و مشاغل باید برای تهیه یک برنامه آمادگی همه گیر تلاش کنند. مدارس ممکن است تعطیل شوند یا از آموزش از راه دور استفاده کنند.
مشاغل نیاز است که از طریق تشویق کارکنان در استفاده از فرصت دورکاری تا جایی که ممکن است وظیفه خود را انجام دهند.
جایی که دورکاری امکان پذیر نباشد، کارفرمایان باید در روزهای بیماری سخاوتمند باشند و به بهترین شکل ممکن از کارکنان پشتیبانی کنند.

داروهای خانگی خطرناک برای جلوگیری از ویروس کرونا ؟ COVID-19

کارشناسان هشدار می دهند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کروناویروس جدید ، داروهای تأیید نشده ، مواد شیمیایی یا مکمل ها را امتحان نکنید.
این “پادزهرهای” به اصطلاح می توانند برای سلامتی شما بسیار مضر باشند.
اگرچه دانشمندان در سراسر جهان در حال تحقیق در مورد واکسن هایی هستند که ممکن است در صورت بیمار شدن از مردم در برابر coronavirus جدید و سایر روش های کاهش آسیب COVID-19 کمک کند ، تاکنون هیچ درمانی معجزه آسایی پیدا نشده است که یکی از این اهداف را انجام دهد
متأسفانه ، نه تنها بسیاری از محصولات هدر دادن پول هستند ، بلکه می توانند برای سلامتی شما یا حتی کشنده نیز خطرناک باشند.
مطمئن ترین قدمهایی که پزشکان به مردم توصیه می کنند از ابتلا به کروناویروس دیگر مریض نشوند ، مواردی است که بارها و بارها از آنها شنیده اید که از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و سایر گروه های معتبر پزشکی هستند. آنها شامل موارد زیر هستند:
• دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه بشویید .
• از لمس صورت خود با دست های شسته نشده خودداری کنید.
• سطوح غالباً لمس شده در خانه و محل کار را تمیز و ضد عفونی کنید.
• از تماس با افرادی که مریض هستند خودداری کنید.
اگر در معرض COVID-19 قرار گرفتید یا علائم ویروس دارید که می تواند سرفه خشک و تب را شامل شود ، شما نه تنها می خواهید با استراحت و مایعات زیادی از خود مراقبت کنید بلکه می خواهید به جلوگیری از شیوع ویروس به افراد دیگر نیز کمک کنید
. بسیاری از بیمارانی که COVID-19 دریافت می کنند ، فقط علائم خفیفی دارند و قادر به درمان خود در خانه خواهند بود.
. علاوه بر این ، این اقدامات درمانی ممکن است خطرات دیگری برای سلامتی شما به همراه داشته باشد:
کلروکین
کلروکین می تواند باعث آریتمی جدی ، آرامبخشی و حتی اغما شود.
محلول نقره یا نقره کلوئیدی
“این یک مایع با قطعات نقره کمی است که می توانید به عنوان یک مکمل رژیم غذایی خریداری کنید.” او می گوید نقره ماده معدنی ضروری نیست – برخلاف روی ، که برای مقابله با ایمنی و بهبودی لازم است (به مقدار کم) . “نقره هیچ عملکردی در بدن ندارد ، بنابراین یک مکمل غذایی مفید نیست و در واقع می تواند برای سلامتی افراد خطرناک باشد.”
کیت های سفید کننده یا کیت دی اکسید کلر
. FDA “محصولات سدیم کلرید خطرناک است، مصرف کنندگان از استفراغ شدید ، اسهال شدید ، فشار خون پایین تهدید کننده زندگی ناشی از کم آبی و نارسایی حاد کبد پس از نوشیدن این محصولات خبر داده اند.
4- اسپری کردن کلر یا الکل روی بدن
الکل می تواند برای چشم و دهان شما مضر باشد و روی پوست شما بسیار سخت است. “الكل برای جلوگیری از گسترش COVID-19 به عنوان ضدعفونی كننده دست ، نقش مهمی دارد كه وقتی صابون و آب در دسترس نیست ، بهترین گزینه است.”
5- درمان UV
اشعه ماوراء بنفش (UV) در دوزهای بسیار بالا برای آسیب رساندن به ویروس ها استفاده شده است ، اما این بدان معنی نیست که باید در افراد استفاده شود. وی گفت: ” اما میزان اشعه ماوراء بنفش که در واقع برای کشتن ویروس در فرد مورد نیاز است بسیار خطرناک خواهد بود.”
– اوردوز ویتامین D
شایان ذکر است که این مطالعه نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D روزانه فقط در افرادی که کمبود ویتامین D بودند ، سودمند است.) افزایش سیستم ایمنی بدن مبارزه کرونا

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور