ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

کرایوتراپی زگیل تناسلی:ایا بهترين شيوه درمانhpv2 است؟

کرایوتراپی زگیل تناسلی: زگيلها ميتوانند در تمام بخشهاي بدن ايجاد شوند و در حالي که گاهي اوقات به صورت خود به خود از بين ميروند ممکن است درمان­شان ساليان سال طول بکشد علاوه بر خودآگاهي درباره ظاهر زگيلهايي که از بين نميروند به ديگر بخش­هاي بدن منتشر ميگردند و از بين بردن آنها ريسک انتشار را کاهش ميدهد يک روش براي اين کار از طريق سرمادرماني­ست.

کرایوتراپی زگیل تناسلی:ایا بهترين شيوه درمانhpv2 است؟

يانا آتکينز دستيار پزشک داراي مجوز در مرکز همکاران کلر پوست آمريکا در پرت ورت تگزاس بيان ميدارد سرمادرماني به يک روش محبوب براي درمان زگيل­ها تبديل شده است. به­خصوص اين روشي مناسب براي افرادي با پوست روشن و بزرگسالان است و مزاياي زيادي نسبت به ديگر روشهاي درماني دارد.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

زگيلها در واقع عفونت لايه بالايي پوست هستند و به دليل عفونت ناشي از پاپيلوما ويروس و يا اچ­پي­وي ايجاد ميشوند و  با شيوه­هاي متفاوتي ميتوانند انتشار يابند در واقع خطر تماس با ويروس ميتواند با دست دادن گرفتن دستگيره در و يا حتي استفاده از کي­برد مشترک يک همکار وجود داشته باشد.

آتکينز بيان ميدارد پيشگيري از قرار گرفتن در معرض زگيل تقريبا غيرممکن است اما اگر پوست شما آسيب ديده و يا بريده باشد بعد از تماس با ويروس احتمال عفونت بالاتر خواهد بود اما برخي از افراد مقاومت بيشتري نسبت به زگيل دارند در حالي که ديگران بيشتر به آن مبتلا ميشوند.

 

افرادي که ناخن خود را مي­جوند و يا سيستم ايمني ضعيفي دارند کودکان و نوجوانان ريسک بالاتري در عفونتهاي مربوط به زگيل دارند.

کرایوتراپی زگیل تناسلی چيست؟

در سالهاي اخير سرمادرماني به يک روش پرطرفدار براي از بين بردن زگيل تبديل شده و به صورت خاص براي افرادي به کار ميرود که زگيل در صورت آنها ايجاد ميگردد.

آتکينز بيان ميدارد: از آنجايي که اين نوع از از بين بردن زگيل معمولا جاي زخم بر جاي نميگذارد بسياري از افرادي که اقدام به درمان زگيل ميکنند معمولا روش کرایوتراپی را انتخاب مينمايد.

با اين حال دانست اين نکته حائز اهميت است که اين روش ميتواند باعث شود در منطقه درمان به صورت دائمي موي خود را از دست بدهيد در نتيجه اين فاکتوري­ست که ممکن است بر تصميم شما تاثير بگذارد.

کرایوتراپی که جراحي سرما نيز ناميده ميشود يک روش موثر ساده و غيرتهاجمي­ست و به صورت خاص براي زگيل و برجستگي­هاي پوستي مفيد است از نيتروژن مايع براي انجماد استفاده ميشود و رشد آنها متوقف ميگردد و در سطح سلولي نابود ميشوند و ديگر امکان رشد نخواهند داشت.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

برخي از مزاياي کرایوتراپی  زگیل تناسلی عبارتند از:

 1. معمولا يک و يا چند جلسه درماني به صورت کامل زگيل را از بين ميبرد.
 2. سطح درد و ناراحتي پايين است.
 3. کاملا ايمن ميباشد
 4. هزينه پاييني دارد

بيشتر افراد کانديداهاي خوبي براي سرمادرماني به منظور حذف زگيل هستند اگرچه اين روش براي کودکاني که نميتوانند آرام جايي بنشينند توصيه نميشود.

در طيکرایوتراپی زگیل تناسلی چه اتفاقي مي­افتد؟

سرماردماني به سرعت در مطب پزشک قابل­انجام است ممکن است به شما اسيد ساليسيليک داده شود تا در روز قبل از انجام اين درمان بر روي پوست قرار دهيد تا منطقه آماده شود ساليسيک اسيد به کاهش اندازه زگيل کمک ميکند تا سرمادرماني موثرتر باشد.

قبل از انجام سرمادرماني پزشک شما ميتواند از يک چاقوي جراحي براي برداشن بافتي که در اثر ساليسيليک اسيد تخريب شده استفاده کند.

اگر ناحيه تحت درمان کوچک است پزشک احتمالا از قطعه کوچکي فوم و يا سوآب پنبه­اي براي قرار دادن نيتروژن مايع بر روي زگيل استفاده ميکند براي نواحي بزرگ­تر او از ابزاري براي اسپري کردن نيتروژن بر روي ناحيه تحت تاثير استفاده مينمايد.

نيتروژن بافت پوست را بلافاصله منجمد ميکند و بعد در زمان آب شدن سلول­هاي آلوده به زگيل مي­ميرند ممکن است کمي بسوزاند اما احتمالا کمي احساس سرما ايجاد شده و بعد بي­حس ميگردد.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

عموما شما به يک جلسه درماني نياز داريد تا از زگيل هاي کوچک تا متوسط خلاص شويد اما اگر زگيل هاي شما بزرگ هستند ممکن است به درمان بيشتري نياز داشته باشند اگر شما به بيش از يک جلسه درماني نياز داشته باشيد قرار بعدي 2 تا 3 هفته بعد تعيين ميگردد.

بهبود بعد ازکرایوتراپی زگیل تناسلی

زماني که زگيل شما در اثر سرمادرماني منجمد شد آن بافت دچار  تاول ميشود و در طي چند روز آينده پوسته پوسته ميشود و بدن شما فرايند بهبود و ترميم را خود آغاز ميکند و احتمالا بايستي محل پوست آسيب شده را بپوشانيد تا از تحريک و باز شدن مجدد آن جلوگيري کنيد(دقت نمايد که آن را نخارانيد حتي اگر خارش زياد باشد تا زخم درمان شود).

به غير از کسب اطمينان از اينکه محل زخم حفاظت شده و عفوني نميشود شما آماده خواهيد بود تا تمام فعاليت­هاي روزانه نرمال خود را بلافاصله داشته باشيد( از جمله دوش و حمام) با اين حال اگر آن ناحيه قرمز و متورم شده با پزشک خود تماس بگيريد. زيرا ممکن است نشان عفونت باشد.

ديگر گزينه­ ها براي درمان زگيل تناسلی

در حالي که سرمادرماني سريع­ترين و يکي از موثرترين درمان­هاي زگيل محسوب ميشود مطمئنا تنها راه نيست و برخي ديگر از متدهاي درمان زگيل عبارتند از:

کرایوتراپی زگیل تناسلی

کانتاريدين: که ماده شيميايي­ست که پزشک آن را بر روي زگيل شما قرار ميدهد اين ماده شيميايي باعث ميشود پوست زير زگيل تاول بزند که زگيل را از روي پوست بلند ميکند و بعد از خشک شدن تاول زگيل ميافتد.

جراحي الکتريک : براي انجام اين جراحي پزشک پوست زير زگيل را با فرستادن بار الکتريکي از طريق سوزن و يا کاوشگر ميسوزاند که باعث خشک شدن و سوختن بافت زگيل ميشود اگرچه اغلب جاي آن باقي ميماند و به يک تزريق براي بيهوشي قبل از درمان نيز نياز است.

بافت­برداري: با استفاده از چاقوي جراحي پزشک در جراحي زگيل را از روي پوست ميبرد اين متد به بي­حسي موضعي نياز دارد و ممکن است باعث شود جاي زخم باقي بماند.

برش: اين متد مستلزم اين است که پزشک زگيل را از روي پوست ببرد.

جراحي ليزر: درمان با ليزر معمولا اولين متد پيشنهادي نيست اما زماني که درمان زگيلها دشوار باشد و به ديگر درمانها نيز پاسخ داده نشود ميتواند يک گزينه در نظر گرفته شود قبل از استفاده از ليزر با نور شديد براي سوزاندن بافت زگيل شما يک تزريق ماده بي­حسي را دريافت خواهيد کرد.

بررسي مراجعه به درماتولوژيست و يا متخصص پوست براي برداشتن زگيل­ ها

اگرچه شما در زمان برداشتن زگيلها گزينه ­هاي متفاوتي داريد ممکن است بخواهيد اطمينان حاصل کنيد که متدي را بر ميگزينيد که براي­تان مناسب است در بسياري از موارد سرمادرماني بهترين شيوه براي درمان زگيل به دليل اين واقعيت است که راه­حلي سريع و موثر و نسبتا ارزان را ارائه ميدهد براي اينکه بدانيد که آيا سرمادرماني براي شما مناسب است با خير.

نزد يکي از درماتولوژيست داراي مجوز برويد چندين محل براي اين موضوع در کشور وجود دارد پس فرم آنلاين ساده خود را پر کنيد تا با ما در تماس باشيد. يکي از اعضاء تيم محلي با شما ارتباط برقرار خواهد کرد و به پرسشهاي شما پاسخ ميدهد و يا اينکه قرارملاقاتي را براي ويزيت تعيين خواهد کرد.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

دورنماي کلي درمان کرایوتراپی زگیل تناسلی

سرمادرماني ( يا جراحي سرمايي)زگيل تناسلي را با انجماد آنها با استفاده از نيتروژن مايع نابود ميکند.

پزشک نيتروژن مايع را برروي زگيلها و اطراف آنها قرار ميدهد. در ابتدا بافت با نيتروژن مايع انجماد مي­يابد و سپس بافت آب ميشود در صورت نياز مجددا اين کار تکرار ميشود زمان قرار دادن نيتروژن مايع بنا بر تشخيص پزشکي که از ‌آن استفاده ميکند و همچنين اندازه زگيلها متفاوت است  اندازه و قطر زگيلها تعداد و طول چرخه­هاي انجماد و ذوب را مشخص ميکند ممکن است تا سه بار درمان لازم باشد.

ممکن است در زمان درمان حس خفيف تا متوسطي از سوزش را احساس کنيد.

زگيلهاي تناسلي در ميزراه و مقعد معمولا به دليل اينکه زگيلها ممکن است بر روي دهانه قرار گرفته باشند به درمان بيشتري نياز دارند. سرمادرماني معمولا در مطب پزشک و يا کلينيک انجام ميشود ممکن است به يک ابزار بزرگما براي بررسي اين موضوع نياز باشد که آيا بافتهاي غيرطبيعي بهتر شده­اند يا خير.

کرایوتراپی زگیل تناسلی

بعد از درمان چه انتظاري بايد داشت

زمان بهبود به محل و تعداد زگيلهاي برداشه شده بستگي دارد بهبود معمولا بين 1 تا 3 هفته بعد رخ ميدهد بعد از درمان مشکلات زير ممکن است ايجاد شود:

 1. تحريک و درد زخم ممکن است ايجاد شود
 2. ممکن است دچار تورم شويد
 3. ممکن است بافتهاي مرده پوسته­پوسته شوند.
 4. زخم و تاول ممکن است مشاهده شود

زنان و مردان

براي مردان و زناني که  از سرمادرماني براي زگيلهاي تناسلي خارجي استفاده کرده­اند در صورت وقوع موارد زير به پزشک رجوع شود:

 • تب
 • خونريزي ادامه­ دار
 • بوي بد و يا ترشحات زردي که ممکن است نشان­دهنده عفونت باشد
 • ادامه درد
 • تا زماني که ناحيه درمان شده بهبود يابد و زخم از بين برود از داشتن روابط جنسي خودداري شود.

زنان

بعد از درمان براي زگيل دهانه رحم و يا ناحيه تناسلي نسبت به موارد زير هوشيار باشيد:

 • ترشح واژني آبکي ممکن است  1 تا 3 هفته رخ دهد.
 • نوار بهداشتي به جاي تامپون براي دو تا سه هفته استفاده شود
 • از دوش گرفتن و يا روابط جنسي تا بهبود ناحيه درمان­شده معمولا 1 تا 3 هفته خودداري شود.

مردان

مرداني که براي زگيل تناسلي بر روي آلت تناسلي پوست بيضه و يا ميزراه درمان شده­اند بايستي تا زمان بهبود اين ناحيه و از بين رفتن درد از داشتن روابط جنسي خودداري کنند اين موضوع معمولا 1 تا 3 هفته بر اساس اندازه و ناحيه درمان شده طول ميکشد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور