ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

آیا پولیپ رحم سرطان است ؟درمان چیست؟

پولیپ رحم: پولیپ یک غده کوچک یا ندول که در برخی از قسمت های بدن رشد می کند.پولیپ معمولا بر روی یک ساقه کوچک رشدمیکند و معمولا  کیستی پر از مایع هستند. رشد بیش از حد سلول ها در دیواره داخلی رحم منجر به تشکیل پولیپ ها می شود که پولیپ آندومتر نیز نامیده می شوند.پولیپ های رحم معمولا غیرسرطانی  هستند، اگر چه بعضی از آن ها سرطانی‌اند یا می توانند سرطانی شوند.

اندازه پولیپ های رحم از چند میلیمتر تا چند سانتی‌مترمتغیر است.این پولیپ ها توسط یک پایه پهن و یا باریک به دیواره رحم می چسبند.
آن ها معمولا در رحم باقی می مانند، اما بعضی اوقات از قسمت باز رحم  وارد واژن می شوند.پولیپ آندومترسرچشمه از بافت آندومتر، در داخل رحم است. پولیپ آندومتر در داخل حفره رحم رشد می کنند. پولیپ دهانه رحم از سلولهای پوششی گردن رحم رشد می کند و معمولا می تواند در خارج از رحم ویا در دهانه رحم دیده شود.

پولیپ رحم

چرا پولیپ ها رشد می کنند؟

هر گونه رشد در بدن ما، از چیزهای ساده مانند خال پوست، ندول پستان و کیست های تخمدانی به شرایط جدی تر مانند سرطان تبدیل شوند. می توان آن را به عنوان یک نقص کوچک در مکانیسم کنترل تکثیر سلولی در بدن دید.
مصرف تاموکسیفن : شیوع پولیپ در مصرف کنندگان تاموکسی فن بالاتر و سایز آنها نیز بزرگتر است ( به بیش از 4سانتی متر هم میرسد ).
چاقی : مخصوصاافرادی که BMI>30 دارند.
مصرف داروهای هورمونی پس از یائسگی
افرادی که پولیپهای متعدد در روده دارند.

چه تفاوتی بین رشد خوش خیم و بدخیم است؟

ندول های خوش خیم، کیست یا پولیپ معمولا محدود هستند به این معنی که آن را در نهایت رشد متوقف می شوند و دوم که به مناطق دیگر گسترش نمی یابند. رشد بدخیم، همچنین به عنوان سرطان شناخته شده، هرگز در حال رشد متوقف نمی شود.

در صورت عدم درمان، به اندامهای مجاور گسترش می یابد و در نهایت می تواند متاستاز به نقاط دور از بدن شود.اگر پولیپ رحم جلوی لوله‌های رحمی تشکیل شود، ممکن است بیمار به نازایی مبتلا گردد؛

چراکه پولیپ در رحم مانند یک عضو اضافه است و رحم با انقباض خود سعی می‌کند این عضو اضافه را دفع کند و همین عمل، احتمال نازایی و درد‌های لگنی را در بیمار افزایش می‌دهد

 برخی از دلایل شناخته شده التهاب  گردن رحم که منجر به تشکیل پولیپ میشود:

عفونت باکتریایی

زگیل‌های ویروسی
عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
تبخال
عفونت های قارچی
بارداری , سقط جنین
تغییرات هورمونی

پولیپ رحم

علائم پولیپ دهانه رحم:

ترشح واژن سفید یا زرد
خونریزی واژینال
خونریزی بعد از آمیزش جنسی

لکه بینی میان دوره بین قاعدگی
خونریزی پس از یائسگی ( postmenopausal )
خونریزی های  سنگین ( menorrhagia )

آیا پولیپ آندومتر و گردن رحم خطرناک است؟

اکثریت قریب به اتفاق پولیپ آندومتر و گردن رحم  خوش خیم هستند، به این معنی که آنها هر گونه آسیب به غیر از علائم ساده مانند خونریزی واژینال و گرفتگی عضلات خفیف ایجاد نمی کند. تعداد کمی از پولیپ، به ترتیب از 1 تا 3 درصد، می تواند بدخیم و توسعه به سرطان شوند.

چگونه بفهمیم اگر به پولیپ آندومتر و یادهانه رحم مبتلا شدیم؟

گاهی اوقات باعث بروز خونریزی نامنظم وهمچنین در یائسگی میشود. گاهی اوقات پولیپ ایجاد علائم نمیکند و زنان ازحضور پولیپ بی اطلاع هستند. پولیپ گردن رحم گاهی اوقات توسط دکتر در طول یک آزمایش پاپ اسمیر دیده می شود، پولیپ آندومتر را می توان در سونوگرافی دید.

چه تستی برای تشخیص پولیپ آندومتر  باید انجام شود؟

بیشتر پولیپ هارا می توان در سونوگرافی دیدو که است که معمولا اولین آزمایش انجام شده بر روی زنانی که خونریزی غیر طبیعی را تجربه کنند. گاهی اوقات یک هیسترسکوپی انجام می شود. این یک نوع خاص از سونوگرافی که در آن یک مایع خاص در داخل حفره رحم فواره میشود.

راه قطعی تشخیص پولیپ از طریق هیستروسکوپی است. هیستروسکوپ ابزار نوری متصل به یک دوربین و ارائه مشاهده مستقیم حفره رحم و پولیپ است. هیستروسکوپ  با عمل جراحی حذف پولیپ استفاده میشود.

چگونه پولیپ برداشته می شود؟

حذف پولیپ آندومتر یا دهانه رحم یک روش نسبتا ساده است.برخی پولی ها به طور کامل خارج از دهانه رحم دیده می شود و می تواند در مطب دکتر یا جراحی با ابزاری به نام پولیپ فورسپس برداشته شود.پولیپ آندومتر و پولیگردن رحم عمیق نیاز به یک هیستروسکوپی دارد.

پولیپ ها پس از آن تحت دید مستقیم با ابزار ویژه جراحی هیستروسکوپی حذف خواهند شد.پولیپ کوچک می تواند به عنوان اقدامات سرپایی با بی حسی موضعی برداشته شده است. پولیپ های بزرگتر ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.

ایا پولیپ رحم بازمی گردد؟

پولیپی که حذف شده است دیگر رشد نمیکند ولی ممکن است که پولیپ های جدید در آینده رشد کنند.

اگر پولیپ من بدخیم باشد چه کنم ؟

در تعداد کمی از موارد (1 تا 3 درصد) آسیب شناسی نشان می دهد که پولیپ بدخیم است. در این مورد درمان  بیشتر مورد نیاز است.این ممکن است در قالب تحقیقات بیشتر به عنوان یک هیستروسکوپی برای curettings بیشتر، دارو، و در تعداد کمی از موارد، یک هیسترکتومی.
روش هیستروسکوپی: هیستروسکوپ یک ابزار مانند تلسکوپ با دوربین فیلمبرداری به تجسم داخل رحم است. هدایت توسط هیستروسکوپ، جراحی بر روی پوشش داخلی رحم می توانید و فیبروئید، رحم را حذف کند.پولیپهای علامت دار در هر سنی باید برداشته شوند .اما پولیپ های بدون علامت فقط در صورتی خارج میشوند که:
1- از دهانه رحم آویزان شده باشند.
2- بزرگتر از 5/1 سانتی مترباشند.
3- در افراد نابارور
4- پولیپهای متعدد
5- افراد یائسه
در موارد نادر ممکن است پولیپ پس از خارج شدن عود کند.در این موارد ودر مصرف کنندگان تاموکسی فن علاوه بر تحت نظر بودن ، درمان و اقدام مناسب توسط پزشک انجام میشود.
مصرف برخی از داروها می توان علائم پولیپ  را کاهش داد ویا کوچک کرد ، اما لازم به ذکر است مصرف دارو اثر ثابتی ندارد و به شکل موقت درمان پولی رحم را انجام می دهد و ممکن است علائم دوباره برگردند .
کورتاژ کردن: پزشک توسط یک وسیله بلند فلزی که حلقه ای در انتهای آن است ، دیواره داخلی رحم را می تراشد. با این وسیله می توان پولی را برداشت، یا از بافت دیواره داخلی رحم نمونه برداری کرد تا آن نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور