ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

قارچ ناخن:لاک ضد قارچ ودرمان خانگی &

قارچ ناخن عفونت قارچی ناخن (unguium عفونت های قارچی) شایع است. در عفونت قارچی ناخن ضخیم و  ناخوشایند که گاهی دردناک می شوند.

دارو ی  عفونت را برای چندهفته باید استفاده کنید.بین 3تا8نفر ازهر 100 نفر در بریتانیا یک عفونت قارچی ناخن در برخی از مراحل زندگی خود دارند. ناخن پا معمولا بیش از ناخن دست درگیر میشود. در افراد بالای 60 سال و در افراد جوان مانند شناگران و یا ورزشکاران شایع تر است.بیماری‌های خاص مانند دیابت، بیماری با سیستم ایمنی ضعیف و همچنین پسوریازیس می‌توانند احتمال به وجود ‌آمدن قارچ ناخن را بالا ببرند.بیماری قارچ ناخن نسبت به دیگر قارچ‌ها درمان طولانی‌تری دارد.

قارچ ناخن

حقایق سریع در مورد عفونت قارچی ناخن:

  • قارچ های میکروسکوپی موجود در ناخن باعث ایجاد این بیماری می شوند.
  • این می تواند بر روی ناخنها و ناخنهای پا اثر بگذارد اما در پاها بیشتر دیده می شود.
  • تشخیص از طریق معاینه بقایای زیر ناخن انجام می شود.

چگونه عفونت قارچی ناخن بوجود می اید؟

گسترش از یک عفونت قارچی پوست است. به عنوان مثال،در پای ورزشکاران  یک عفونت قارچی پوست به  انگشتان پا گسترش میابد . اگر عفونت پوست درمان نشود ممکن است قارچ به ناخن پا نفوذ کند ویک عفونت قارچی ناخن ایجادشود. اگر شما دستان خود را زیاد  بشویید ، و یا آنها را در آب به مدت  زیادی قراردهید  پوست محافظ در پایه ناخن ها آسیب میبیند.

عفونت قارچ  ناخن در افرادی که در مناطق گرم یا مرطوب زندگی می کنند نیز خطر ابتلا به قارچ ناخن بدون هیچ دلیل روشنی وجود دارد .

علائم و نشانه های عفونت قارچی ناخن

▪ تغییر رنگ ناخن شست پا به زرد یا قهوه ای
▪ تجمع آلودگی بدبو زیر ناخنها
▪ افتادن ناخنها
▪ شکستگی یا ناصافی ناخنها
▪ ظاهر شدن لکه روی ناخنها
▪ شکنندگی ناخن ها
▪ سفت شدن ناخنها
▪ ناخن بدبو
اغلب عفونت فقط در یک ناخن است . در ابتدا عفونت معمولا بدون درد است. ناخن ممکن است ضخیم و تغییر رنگ (اغلب یک رنگ greeny-زرد)دهد.گاهی اوقات عفونت بدتر می شود. تکه های سفید یا زرد ناخن از پوست زیرناخن جدا میشود.ناخن نرم و بهم ریخته میشود.پوست کناری ناخن ملتهب و پوسته پوسته میشود. اگر درمان نشود، عفونت ممکن است در نهایت باعث از بین بردن ناخن و بسترناخن شود ،که  دردناک است. راه رفتن ممکن است ناراحت کننده باشداگر یک ناخن انگشت پا تحت تاثیر قرار گیرد.

قارچ ناخن

درمان عفونت قارچی ناخن

هر دارویی در ناخن نفوذ نمی‌کند و باید حتما از داروهای خوراکی ضدقارچ استفاده کرد. این درمان معمولا بین ۲ تا ۴ ماه طول می‌کشد و گاهی لازم است ناخن جراحی و کشیده شود. بعد از اتمام مراحل درمان، لازم است دوباره آزمایش قارچ انجام شود تا با منفی شدن جواب آزمایش، درمان‌ها را متوقف کنیم.میزان بهبود درمان در حدود 60-80% است ، عوارض جانبی ناخوشایندی رخ گاهی میدهد.

قرص ضد قارچ اغلب عفونت قارچی ناخن را پاک میکند.
قرص تربینافین
دوز بزرگسالان معمول 250 میلی گرم یک بار در روز است. برای بین شش هفته و سه ماه برای ناخن دست، و برای سه تا شش ماه برای ناخن پا. بهبود قابل مشاهده می توان پس از پایان  درمان برای ناخن ها دیده میشود.
قرص ایتراکونازول
معمولا به عنوان درمان پالس داده شده است. برای یک فرد بزرگسال: 200 میلی گرم دو بار در روز به مدت یک هفته، با دوره های بعدی پس از 21 روز تکرار می شود. عفونت ناخن انگشت نیاز به دو دوره پالس و عفونت ناخن انگشت پا نیاز به حداقل سه دوره پالس دارد.
یک دلیل برای شکست درمان این  است که برخی از افراد داروهای خود را خیلی زود متوقف میکنند.

داروهای ضد قارچ خوراکی ، پمادهای موضعی و روشهای درمانی جایگزین وجود دارد. کرم ها و پمادهای ضد شمارش موجود هستند اما بسیار اثربخش نبوده اند.

قارچ ناخن

داروهای خوراکی برای عفونت قارچ ناخن شامل موارد زیر است:

  • تربینافین (لامیسیل)
  • ایتراکونازول (اسپورانوکس)
  • فلوکونازول (دیفلوکان)

این موارد معمولاً تا 4 ماه طول می کشد تا ناخن آلوده را با ناخن ضد عفونی به طور کامل جایگزین کنید.

در برخی موارد شدید ، یک پزشک تصمیم به برداشتن کامل ناخن خواهد گرفت.

درمانهای خانگی قارچ ناخن

درمان موضعی قارچ ناخن می تواند عفونت های قارچی ناخن روشن داشته باشد ، اما اغلب به طور کامل عفونت را درمان نمی کنند.

سایر داروهای خانگی که به نظر می رسد دارای اثرات بالقوه امیدوارکننده ای در قارچ ناخن هستند عبارتند از:

  • Vicks VapoRub: این به طور معمول برای درمان سرفه استفاده می شود. با این حال ، یک مطالعه منتشر شده در سال 2011 نشان می دهد که می تواند در درمان قارچ ناخن مفید باشد.
  • عصاره اسنایکر: یک مطالعه در سال 2008 نشان داد که این گیاه ضد قارچ به طور طبیعی می تواند به همان اندازه سیکلوپیروکس ، یک درمان ضد قارچی در درمان قارچ ناخن مؤثر باشد.
  • روغن پونه کوهی: این ماده حاوی تیمول است که گفته می شود دارای خاصیت ضد قارچی است . روغن پونه کوهی گاهی اوقات در تیمارها با روغن درخت چای ترکیب می شود اما عوارض جانبی آن می تواند قوی باشد و ترکیب آنها می تواند احتمال واکنش آلرژیک یا تحریک را افزایش دهد.
  • روغنهای اوزونیزه: روغن زیتون و روغن آفتابگردان نمونه هایی از روغنهایی هستند که به همان گازهای موجود در لایه ازن تزریق شده اند. مطالعات متعددی وجود دارد که فواید این نوع روغن را در درمان قارچ ناخن تأیید می کند. در یک مطالعه ، روغن آفتابگردان ازون دارای اثرات بالینی بیشتری نسبت به داروهای ضد قارچ کتوکونازول تجویز شده نشان داد .


لاک ضد قارچ

لاک ناخن که شامل amorolfine  ضد قارچ یک درمان برای بسیاری از انواع قارچ های ناخن های آلوده است. شما می توانید لاک amorolfineرا از داروخانه تهییه کنید. شما ممکن است شش ماه درمان لاک ناخن برای ناخن دست و تا یک سال برای ناخن پا نیاز دارید.

تیوکونازول
راه حل دیگری که می توان برای ناخن استفاده شود.
حذف ناخن

اگر درمان های دیگر شکست خورده اند، یک گزینه این است که ناخن  توسط یک عملیات کوچک تحت بی حسی موضعی حذف شود.
تحقیقات  به دنبال روش های جدیدتر درمان عفونت های قارچی ناخن با درمان با لیزر و اولتراسوند است  نتایج اولیه مثبت هستند اما شواهد بیشتر در مورد نتایج بلند مدت از درمان مورد نیاز است.

-# بعد از بیرون آمدن از استخر، سونا  پاهای ‌خود را به طور کامل خشک کنید.

-# اگر از حمام یا استخرهای عمومی استفاده می‌کنید، با پای برهنه راه نروید.

– #از کفش‌ های ساخته‌ شده از مواد طبیعی  استفاده کنید. همچنین به دنبال کفش‌ هایی باشید که اجازه هواخوردن به پاهای‌ تان را بدهند.
-# از جوراب‌های نخی استفاده کنید. نخ موجود در جوراب به پای شما مجال نفس کشیدن می‌دهد و رطوبت کفش را کاهش می‌دهد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور