ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

علت سفیدی مو در جوانی

علت سفیدی مو در جوانی:

علت سفیدی مو در مردان و زنان چیست؟

پیری و ژنتیک نقش مهمی در ایجاد موهای سفید دارند، اما عوامل دیگری نیز وجود دارد.

اگر به یال موهای خود نگاه کنید و متوجه خاکستری شدن موهای خود شوید، چه واکنشی نشان می دهید؟ آیا از این موضوع راضی هستید یا آماده تهیه یک کیت رنگ مو هستید؟ مهم نیست که چه پاسخی دارید، دانستن بیشتر در مورد عواملی که باعث سفیدی مو می شود ممکن است مفید باشد.

رنگ موی شما توسط سلول هایی به نام ملانوسیت تولید می شود. ملانوسیت ها ملانین یا رنگدانه تولید می کنند. ملانین نیز همان چیزی است که به پوست رنگ می دهد.

دکتر جانین لوک، متخصص پوست با تاییدیه هیئت مدیره از بهداشت دانشگاه لوما لیندا در لوما لیندا، کالیفرنیا، می گوید: با افزایش سن، بدن شما ملانین کمتری تولید می کند و این منجر به سفیدی مو می شود. سفیدی مو به دلیل عدم وجود ملانین ایجاد می شود.

فقط چرا موها در برخی مقاطع زندگی خاکستری می شوند؟ در اینجا به دلایل سفیدی مو می پردازیم.علت سفیدی مو در جوانی

علت سفیدی مو در جوانی

افزایش سن یکی از عوامل اصلی در ایجاد موهای سفید است. بسیاری از افراد در دهه 30 یا 40 سالگی متوجه سفیدی مو می شوند، اگرچه ممکن است قبل از آن موهای خاکستری داشته باشند، اغلب به دلیل ژنتیک.

دکتر کمونتو موکایا، متخصص پوست و متخصص پوست با درماتولوژی کامل در هیوستون و نویسنده کتاب «زندگی کن و جوان تر به نظر بمان»، می گوید: تأثیر سن بر سفید شدن موها به قومیت نیز بستگی دارد. به طور کلی، مردم آسیایی در اواخر دهه 30 زندگی خود و سیاه پوستان در اواسط دهه 40 خود دچار سفیدی مو می شوند. برای افراد سفید پوست، سفیدی مو به طور متوسط ​​در اواسط دهه 30 زندگی شروع می شود.

ژنتیک

نگاهی به پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ خود بیندازید. سنی که موهای آنها خاکستری می شود تأثیر زیادی در زمانی که شما خاکستری می شوید دارد. این به این دلیل است که ژن های شما در ایجاد موهای سفید نقش دارند. در سال 2016، محققان دانشگاه کالج لندن ژن IRF4 (مخفف فاکتور تنظیم کننده اینترفرون 4) را به عنوان کمک کننده به تنظیم ذخیره سازی و تولید ملانین شناسایی کردند. اگرچه این ژن قبلاً به دلیل ارتباط آن با رنگ مو شناخته شده بود، تحقیقات سال 2016 اولین بار بود که با سفید شدن مو مرتبط شد. در آینده، این ممکن است به توسعه روش هایی برای کند کردن یا متوقف کردن موهای خاکستری کمک کند.

بیماری ها

برخی از بیماری ها با سفید شدن زودتر موها همراه هستند. این شامل:

 • آلوپسی آره آتا ، یک بیماری ریزش مو که در آن بدن به فولیکول های موی خود حمله می کند. این باعث می شود تکه های مو، معمولاً نواحی دارای رنگ، ریزش کرده و موهای خاکستری را پشت سر بگذارند. موکایا می‌گوید: «این می‌تواند مانند سفید شدن ناگهانی به نظر برسد، زیرا موهای باقی‌مانده خاکستری یا سفید هستند. وقتی موها دوباره رشد می کنند، ممکن است خاکستری، سفید یا رنگ موهای معمولی شما باشند.
 • نوروفیبروماتوز و توبروس اسکلروزیس که شرایط تومور غیرسرطانی نادر و ارثی هستند.
 • بیماری تیروییداین به این دلیل است که هورمون های تیروئید بیش از حد یا خیلی کم در نتیجه مشکلات تیروئید می تواند ظاهر و احساس پوست و موی شما را تغییر دهد.
 • ویتیلیگو یک بیماری مزمن است که باعث از بین رفتن رنگدانه پوست در نواحی خاصی می شود. ملانوسیت ها ممکن است از بین بروند یا از بین بروند، اغلب به این دلیل که سیستم ایمنی به طور تصادفی به ملانوسیت ها حمله می کند.

علت سفید شدن مو در جوانی در طب سنتی

تغذیه

در اینجا دلیل خوب دیگری برای داشتن یک رژیم غذایی کامل و سالم وجود دارد. برخی از کمبودهای تغذیه ای با موهای خاکستری مرتبط هستند، از جمله:

 • مس . غذاهای غنی از مس عبارتند از صدف، لوبیا، آجیل و غلات کامل.
 • آهن . غذاهای حاوی آهن عبارتند از: گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، سبزیجات سبز تیره و غلات و پاستاهای غنی شده با آهن.
 • ویتامین B12 . لوک می‌گوید که این بیشتر در وگان‌ها یا گیاه‌خواران دیده می‌شود، زیرا B12 اغلب از منابع حیوانی مصرف می‌شود. شما می توانید ویتامین B12 را از گوشت، غذاهای دریایی، تخم مرغ و محصولات لبنی دریافت کنید.
 • ویتامین D. غذاهای غنی از ویتامین D شامل ماهی قزل آلا، تخم مرغ و غذاهای غنی شده با ویتامین D مانند غلات و آب پرتقال است.

سفید شدن مو از چه سنی طبیعی است

اینکه در چه سنی سفید شدن موها زود هنگام محسوب میشود براساس نژاد متفاوت است در نژاد آسیایی سفید یا خاکستری شدن موها در سن قبل از بیست تا سی سالگی زودرس نامیده میشود. به طور طبیعی در سی در صد از جمعیت  نیمی از موها تا سن پنجاه سالگی دچار تغییر رنگ به سمت خاکستری و سفید شدن می شوند.

مطالعات نشان میدهد علل ژنتیکی و عوامل محیطی در این امر نقش دارند و تاثیرگذارترین عامل شناخته شده عوامل ژنتیکی و وجود برخی ژن های موثردر فعالیت رنگدانه های مو در فرد میباشد.

استرس ممکن است باعث سفیدی مو شود

آیا می توانید موهای خاکستری خود را به خاطر برنامه کاری دیوانه وار، جیغ زدن بچه ها یا نمایش خانوادگی سرزنش کنید؟ شاید. استرس روانی می تواند به استرس اکسیداتیو در بدن کمک کند. استرس اکسیداتیو عدم تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن است. علاوه بر کمک به پیری، استرس اکسیداتیو می‌تواند در تولید رنگدانه در فولیکول‌های مو اختلال ایجاد کند.

دکتر متیو زاراگا، پزشک متخصص، می‌گوید: علاوه بر این، زمانی که بدن تحت استرس است، اعصاب سمپاتیک (آنهایی که با واکنش پرواز یا مبارزه مرتبط هستند) به سلول‌هایی منشعب می‌شوند که رنگ مو را ایجاد می‌کنند و هورمونی به نام نوراپی نفرین ترشح می‌کنند. متخصص زیبایی و پوست عمومی در Z-ROC درماتولوژی در فورت لادردیل، فلوریدا. مقدار زیادی نوراپی نفرین همراه با سلول های بنیادی ملانوسیتی می تواند باعث تخریب دائمی سلول های تولید کننده رنگدانه شود.

استرس همچنین می تواند شرایطی به نام تلوژن افلوویوم ایجاد کند که در آن موها سه برابر سریعتر از حالت عادی می ریزند. (شاید شما در مورد افرادی که ریزش مو ناشی از COVID-19 را تجربه کرده اند شنیده باشید .) اگر میانسال هستید، موهایی که پس از تلوژن افلوویوم دوباره رشد می کنند ممکن است به جای رنگ اصلی شما خاکستری باشد.

سیگار کشیدن

در اینجا دلیل دیگری برای توقف روشن شدن وجود دارد: زاراگا توضیح می‌دهد: سیگار کشیدن می‌تواند با ایجاد غیرفعال شدن ژن‌های تولیدکننده رنگدانه ضروری، موهای خاکستری را بدتر کند. مطالعه‌ای در سال 2013 در مجله آنلاین درماتولوژی هند نشان داد افرادی که سیگار می‌کشیدند تا قبل از 30 سالگی 2.5 برابر بیشتر احتمال دارد موهای خاکستری پیدا کنند.

درمان قطعی سفیدی مو

آیا می توانید موهای خاکستری را متوقف کنید؟

اگر موهای خاکستری دارید، چند ایده را در نظر بگیرید که ممکن است به شما در مقابله با آن کمک کند:

زاراگا می‌گوید

1. آن را در آغوش بگیریدسعی کنید به آن به عنوان نمادی از خرد و تجربه زندگی نگاه کنید. داشتن موهای خاکستری بخشی طبیعی از روند پیری است

2.   موهای خود را به روش دیگری جدا کنیدلوک پیشنهاد می‌کند بسته به محل خاکستری، باز کردن موهایتان در جهتی متفاوت ممکن است به پوشاندن ناحیه خاکستری کمک کند. همچنین ممکن است بتوانید از محصولاتی استفاده کنید که ریشه های شما را هدف قرار می دهند تا خاکستری را بپوشانند.

آن را رنگ کنیداگر با خاکستری های خود راحت نیستید، استفاده از رنگ مو پاسخ واضحی است. موکایا می‌گوید اگر نمی‌خواهید از رنگ‌های شیمیایی استفاده کنید، حنای طبیعی در رنگ‌هایی مانند قرمز، قهوه‌ای یا حتی براق مایل به سیاه موجود است. شاید شنیده باشید که رنگ کردن موهایتان می تواند باعث سفیدی بیشتر (یا کمتر) موهای زائد شود، اما این درست نیست.

 1. سیگاررا ترک کنید . شما نمی توانید به سادگی با ترک سیگار رنگ موهای خود را تغییر دهید، اما ممکن است بتوانید میزان یا سرعت رشد موهای سفید را کاهش دهید.
 2. انواع غذاهای سالم بخورید. اگر می‌دانید که کمبود تغذیه‌ای دارید یا مشکوک هستید که دارید، با یک پزشک یا متخصص تغذیه کار کنید تا آن را برطرف کنید.
 3. هر کاری که می توانید برای مدیریت استرسانجام دهید . چه دنبال کردن یک سرگرمی، چه با مدیتیشن و یا به سادگی دور شدن از جنون زندگی، چیزی را پیدا کنید که به شما کمک می کنداسترس را تحت کنترل داشته باشید .
 4. از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. موکایا می‌گوید تا زمانی که می‌توانید از کلاه استفاده کنید، زیرا قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند یک استرس محیطی برای مو باشد. این می تواند باعث افزایش سرعت موهای خاکستری شود.

برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم

 • روغن نارگیل
 • قبل از خواب، روغن نارگیل را روی موها ماساژ دهید.
 • زنجبیل

هر روز یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده مخلوط با 1 قاشق غذاخوری عسل بخورید.

 • ملاس سیاه

یک روز در میان، یک قاشق غذاخوری ملاس سیاه (از آب نیشکر، نه از شکر چغندر) بخورید. اعتقاد بر این است که روند سفید شدن را معکوس می کند.

 • آملا

هر روز شش اونس آب تازه آملا بنوشید یا یکبار در هفته موهای خود را با روغن آملا ماساژ دهید. آملا به انگور فرنگی هندی نیز معروف است.

 • کنجد سیاه

دو تا سه بار در هفته، یک قاشق غذاخوری دانه کنجد سیاه بخورید تا روند سفیدی را کند کرده و احتمالاً معکوس شود.

 • Ghee

دو بار در هفته، موها و پوست سر خود را با گیاهی خالص (کره روشن) ماساژ دهید.

 • آمارانت (آمارانتوس)

سه بار در هفته، آب آمارانت تازه را به موهای خود بمالید.

 • آب گندم

هر روز یک تا دو اونس آب گندم تازه بنوشید یا روزانه 1 قاشق غذاخوری پودر سبوس گندم به سوپ ها و اسموتی های خود اضافه کنید.

 • پیاز

یک پیاز را رنده کنید و سپس با صافی آب آن را بگیرید. دو بار در هفته به پوست سر خود بمالید، بگذارید 30 دقیقه در محل بماند و سپس طبق معمول شامپو بزنید.

 • آب هویج

هر روز 8 اونس آب هویج بنوشید.

 • برگ کاری

از 1/4 فنجان برگ کاری و 1/2 فنجان ماست خمیری تهیه کنید. آن را روی موها و پوست سر خود بمالید و بعد از 30 دقیقه آن را بشویید.

 • آشواگاندا
 • مکمل ashwagandha را با غذا مصرف کنید. Ashwagandha همچنین به عنوان جینسنگ هندی شناخته می شود.
 • روغن بادام
 • قسمت های مساوی روغن بادام، آب لیمو و آب آملا را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. این روال را دو بار در روز به مدت سه ماه دنبال کنید.علت سفیدی مو در جوانی

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور