ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

علت درد تخمدان : قبل و بعد از پریودی &

علت درد تخمدان :در حالی که بیشتر زنان به طور منظم از تخمدانهای خود آگاه نیستند ، بسیاری از خانم ها هر از گاهی درد و ناراحتی را در آن منطقه تجربه می کنند.

تخمدان ها دو غده کوچک هستند که در دو طرف لگن تحتانی قرار دارند. آنها نقش مهمی در تولید مثل ، چرخه قاعدگی و رشد خصوصیات جنسی در زنان دارند.

هر ماه ، یک فولیکول در یک تخمک بالغ می شود ، که در فرآیندی موسوم به تخمک گذاری از تخمدان رها می شود . برای بیشتر خانم ها ، این اتفاق به طور منظم از بلوغ تا یائسگی رخ می دهد .

علت درد تخمدان

 

علت درد تخمدان

در اینجا هفت مورد از شایع ترین دلایل درد تخمدان آورده شده است:

1-تخمک گذاری

بعضی از خانمها ممکن است در طی تخمک گذاری دقایقی یا چند ساعت احساس ناراحتی کنند.

درد تخمک گذاری همچنین به Mittelschmerz معروف است که از کلمات آلمانی به دلیل “درد” و “وسط” ناشی می شود.

تخمک گذاری روند آزاد شدن تخمک از تخمدان است و در روز چهاردهم از چرخه متوسط ​​قاعدگی یا در حدود 14 روز رخ می دهد.

 

برخی از خانم ها در هنگام تخمک گذاری چیزی احساس نمی کنند ، اما برخی دیگر از خانم ها در هنگام تخمک گذاری چندین دقیقه یا چند ساعت احساس ناراحتی شدید می کنند.

میتلسچمرز می تواند در یک یا هر دو طرف بدن رخ دهد و گاهی با تهوع ، خونریزی یا افزایش ترشحات واژن همراه است.

درمان

هیچ درمان لازم برای میتل اشمرز وجود دارد، هر چند برخی از زنان را کنترل بارداری قرص برای جلوگیری از تخمک گذاری و درد و ناراحتی که همراه با آن.

2-بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن (PID) عفونی است که به رحم ، تخمدانها یا لوله های فالوپ گسترش یافته است. بیشتر اوقات ، باکتریهای ایجاد کننده PID از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند ، مانند سوزاک یا کلامیدیا .

همچنین ممکن است PID را از عفونت بعد از زایمان ، قرار دادن IUD ، سقط جنین ، سقط جنین یا روش تهاجمی دیگر دریافت کنید.

درمان PID

برای درمان عفونت زمینه ای نیاز به آنتی بیوتیک دارد . PID خفیف را می توان با یک تزریق واحد درمان کرد ، در حالی که PID شدیدتر ممکن است نیاز به ماندن در بیمارستان برای آنتی بیوتیک های داخل وریدی داشته باشد.

علت درد تخمدان

3-پیچ خوردگی

تخمدان توسط رباط نازک به دیواره شکم متصل می شود ، از طریق آن رگ های خونی و اعصاب تأمین کننده تخمدان نیز عبور می کنند. ممکن است که آن رباط پیچ خورده یا حتی گره خورده شود.

در صورت وجود کیست در تخمدان ، پیچ خوردگی شایع تر است زیرا کیست باعث می شود تخمدان سنگین یا بزرگتر از حد معمول شود.

درمان

پیچ خوردگی تخمدان باعث درد شدید تخمدان می شود و یک اورژانس پزشکی است. بدون درمان سریع ، ممکن است تخمدان به دلیل از بین رفتن خون رسانی از بین ببرد.

4- آندومتریوز

آندومتریوز رشد غیرطبیعی بافت قاعدگی در خارج از رحم است. این بافت می تواند در هر نقطه ای از شکم یا لگن از جمله تخمدان رشد کند و به همان شیوه ای که در طی یک چرخه قاعدگی انجام می شود رفتار کند.

در آغاز چرخه ، بافت در پاسخ به هورمونهای بدن رشد می کند.

پس از شروع قاعدگی ، بافت نیز مانند لبه شدن رحم شروع به لایه برداری و ریختن می کند. این می تواند باعث خونریزی داخلی ، بافت اسکار و درد شدید شکم یا لگن شود.

درمان

بسته به میزان شدت آن ، درمان آندومتریوز می تواند پزشکی یا جراحی باشد. هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد ، اما زنان می توانند با داروهای ضد درد ، داروهای هورمونی و جراحی آن را مدیریت کنند.

علت درد تخمدان

5- کیست تخمدان

تخمدان خانم ممکن است کیست ایجاد کند. علائم این بیماری شامل نفخ ، درد و تغییر در دوره قاعدگی است.علت درد تخمدان

کیست تخمدان یک کیسه پر از مایع که در تخمدان یک زن رشد می کند. کیست تخمدان بسیار شایع است و در بیشتر موارد هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

 • کیست فولیکولار. کیست فولیکولار از زمانی شروع می شود که فولیکول پاره نشود و تخمک خود را رها نکند ، اما همچنان رشد می کند.
 • کیست لوتئوم Corpus. هنگامی که یک فولیکول تخمک خود را رها می کند ، تولید سلولهای استروژن و پروژسترون را برای ایجاد سلول شروع می کند. این فولیکول اکنون corpus luteum نامیده می شود. بعضی اوقات ، مایعات در داخل فولیکول جمع می شوند و باعث می شوند که جسم لوتئوم به کیست تبدیل شود.

کیست های دیگر:علت درد تخمدان

انواع کیست که به عملکرد طبیعی چرخه قاعدگی شما مربوط نمی شود شامل موارد زیر است:

کیست پوستی تراتوما نیز نامیده می شود ، این ماده می تواند حاوی بافتهایی مانند مو ، پوست یا دندان باشد زیرا از سلولهای جنینی تشکیل می شود. آنها به ندرت سرطانی هستند.

سیستادنوما. اینها در سطح تخمدان شکل می گیرند و ممکن است با یک ماده آبکی یا مخاطی پر شوند.

آندومتريوم اینها در نتیجه شرایطی ایجاد می شوند كه سلولهای آندومتر رحم در خارج از رحم شما رشد می كنند (آندومتریوز). برخی از بافت ها می توانند به تخمدان شما متصل شده و رشد ایجاد کنند.

کیست های پوستی و کیستادنوما بزرگ می شوند و باعث می شوند تخمدان از موقعیت خارج شود. این احتمال پیچ خوردگی دردناک تخمدان شما به نام پیچ خوردگی تخمدان را افزایش می دهد. پیچ خوردگی تخمدان همچنین ممکن است منجر به کاهش یا توقف جریان خون به تخمدان شود.

با این حال ، کیست بزرگ یا پارگی می تواند علائم مختلفی را ایجاد کند ، از جمله:

 • درد
 • نفخ
 • تغییرات در دوران قاعدگی
 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • احساس پر بودن
 • ناراحتی عمومی

بیشتر کیست ها خوش خیم هستند (غیر سرطانی) ، اما در موارد بسیار نادر ممکن است سرطانی باشند.

درمان علت درد تخمدان

اگر کیست تخمدان کوچک باشد ، درمان توصیه شده ممکن است تماشای و صبر کردن باشد تا ببیند از بین می رود.

برخی از پزشکان برای کمک به کوچک شدن کیست ، قرص ضد بارداری تجویز می کنند. اگر کیست بسیار بزرگ باشد ، ممکن است عمل جراحی برای برداشتن کیست ضروری باشد.

6-سندرم بقایای تخمدان

سندرم باقیمانده تخمدان فقط در زنانی اتفاق می افتد که تخمدان ها و لوله های فالوپ خود را به طور جراحی برداشته اند.

اگر هر یک از بافت تخمدان در لگن باقی بماند ، می تواند به واکنش و تولید هورمون ها ادامه دهد.

این می تواند باعث درد شود که هم ثابت باشد و هم می آید و می رود. زنان مبتلا به سندرم باقیمانده تخمدان همچنین می توانند در حین رابطه جنسی ، هنگام ادرار کردن یا حرکات روده احساس درد کنند.

درمان

یک زن مبتلا به سندرم بقایای تخمدان ممکن است برای از بین بردن بافت تخمدان باقیمانده به درمان یا پرتودرمانی نیاز داشته باشد. این باعث کاهش هورمونهای تولید شده توسط بافت باقیمانده می شود.

7-درد شکمی

این امکان وجود دارد که یک وضعیت پزشکی در اندام دیگری بتواند باعث ایجاد دردی شود که احساس می کند از تخمدان ها ناشی می شود. این موارد می تواند شامل آپاندیسیت ، حاملگی خارج رحمی ، سنگ کلیه ، یبوست یا حاملگی زودرس باشد.

ابتدا پزشک باید تشخیص دهد که چه چیزی باعث ایجاد درد می شود ، و سپس بهترین دوره درمانی را مشخص می کند.

این ممکن است به معنای جراحی برای از بین بردن یک آپاندیس یا حاملگی خارج رحمی ، ملین برای تسکین یبوست یا تسکین درد تا زمانی که سنگ کلیه نگذشته باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

هرگونه درد ناخوشایند در لگن باید به یک متخصص بهداشت و درمان ارجاع شود.علت درد تخمدان

هر زمان که زنی دچار درد غیرمعمول در لگن خود می شود باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی معاینه کند. پزشک می تواند معاینه لگن را انجام دهد و یا آزمایش های تشخیصی دیگری را انجام دهد تا به منبع درد کمک کند.

عوارض ناشی از درد تخمدان بستگی به عارضه ناراحتی دارد.

به عنوان مثال ، هیچ گونه عوارض سلامتی یا مشکلات طولانی مدت در ارتباط با میتلشمرز وجود ندارد ، اما یک ضایعه پاره شده اگر به سرعت درمان نشود ، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

پیچ خوردگی تخمدان درمان نشده می تواند منجر به مرگ تخمدان ، از بین رفتن باروری و حتی عفونت شدید یا مرگ شود. درد ناشی از پیچ خوردگی تخمدان معمولاً بسیار شدید است و زن را وادار می کند تا برای کمک های فوری پزشکی فراخوانی کند.

آندومتریوز یا عفونت ها ، مانند PID ، به درمان احتیاج دارند ، به طوری که دیگر مشکلات سلامتی طولانی مدت مانند ناباروری ایجاد نمی شود .

آپاندیسیت یا کیست تخمدان پاره شده می تواند باعث عفونت یا زخم در لگن شود و در صورت عدم درمان حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

اگر درد ناگهان بسیار شدید باشد یا همراه با علائم دیگری مانند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب
 • خونریزی واژن

درد بسیار شدید باید سریع ارزیابی شود ، که ممکن است به معنی مراجعه به بخش اورژانس باشد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور