ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

علت جوش در نقاط مختلف صورت (درمان )

علت جوش در نقاط مختلف صورت : جوش صورت یک بیماری شایع پوستی است که میلیون ها آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که به طور سنتی به عنوان یک مشکل نوجوانان تصور می شود، آکنه می تواند بزرگسالان را حتی تا دهه 30، 40 و بعد از آن نیز تحت تاثیر قرار دهد. چندین علت آکنه بزرگسالان شامل نوسانات هورمونی، استرس، ژنتیک و غیره است. درمان آکنه بزرگسالان تا حدودی به علت اصلی آن بستگی دارد و می تواند در بین افراد متفاوت باشد.

اگر فکر می کنید آن نقطه کوچک روی صورت شما نمی تواند آکنه باشد زیرا دیگر در دبیرستان نیستید، دوباره فکر کنید. جوش صورت بزرگسالان ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد، اما خبر خوبی وجود دارد که قابل درمان است. برای اطلاعات بیشتر در مورد آکنه بزرگسالان و کارهایی که می توانید در مورد آن انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

انواع جوش صورت

جوش صورت یک بیماری التهابی شایع پوستی است که در آن منافذ پوست (همچنین به آن فولیکول چربی – یعنی فولیکول تولید کننده چربی – نیز گفته می شود) با چربی (سبوم) و سلول های مرده پوست مسدود می شود. این منجر به التهاب می شود. گاهی اوقات، اگر جوش ها با باکتری های خاص پوست همراه باشند، حتی می توانند عفونی شوند.

آکنه معمولا روی صورت، قفسه سینه، پشت و شانه ها تاثیر می گذارد و می تواند شبیه جوش های سرسفید، سرسیاه یا جوش باشد. در حالی که معمولاً به عنوان یک مشکل برای نوجوانان تصور می شود، آکنه می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، حتی در دهه 30، 40، 50 سالگی و بعد از آن. با توجه به آکادمی پوست آمریکا، آکنه شایع ترین مشکل پوستی در ایالات متحده است، با 40 تا 50 میلیون نفر در هر زمان معین .

شما می توانید برای اولین بار در بزرگسالی (بعد از سن 20 تا 25 سالگی) دچار آکنه شوید، وضعیتی که به آن “آکنه با شروع بزرگسالی” گفته می شود. این بیشتر در زنانی که در دوران یائسگی هستند دیده می شود . زنان، به طور کلی، بیشتر از مردان به آکنه بزرگسالان مبتلا می شوند. تقریباً 12 تا 22 درصد از زنان در ایالات متحده آکنه بزرگسالان دارند، در حالی که تنها 4 تا 6 درصد از مردان دارای آکنه هستند .

عوامل متعددی می توانند منجر به “شکستن” آکنه شوند. ژنتیک، استرس، عوامل سبک زندگی و عدم تعادل هورمونی همگی می توانند در این امر نقش داشته باشند.

علت جوشهای دردناک صورت

عواملی که منجر به آکنه می شوند، مانند مسدود شدن منافذ و التهاب، اساساً برای نوجوانان و بزرگسالان یکسان هستند. یک مطالعه نشان داد که 75 درصد از زنان مبتلا به آکنه در بزرگسالی گزارش کردند که آکنه آنها از دوران نوجوانی همراه آنها بوده است (Tanghetti، 2014).

با این حال، تفاوت هایی بین آکنه بزرگسالان و نوجوانان وجود دارد. به عنوان مثال، آکنه بزرگسالان بیشتر زنان را تحت تأثیر قرار می دهد، در حالی که آکنه نوجوانان پسران و دختران را به طور مساوی تحت تأثیر قرار می دهند. آکنه بزرگسالان نیز نسبت به آکنه نوجوانان لکه های التهابی بیشتری دارد و دانه های سر سفید کمتری (کومدون) دارد (

با توجه به زمان‌بندی، آکنه بزرگسالان نسبت به آکنه نوجوانان مزمن‌تر و طولانی‌تر است، که معمولاً بعد از نوجوانی بهتر میشود.علت جوش در نقاط مختلف صورت

در نهایت، مطالعات نشان می دهد که زنان مبتلا به آکنه بزرگسالان بیشتر از همتایان نوجوان خود از آکنه آکنه رنج می برند .علت جوش در نقاط مختلف صورت

علائم آکنه بزرگسالان

علائم رایج انواع مختلف آکنه بزرگسالان مشابه آکنه نوجوانان است و شامل (

 • سرسفید : بدون التهاب و منافذ با پوست بسته نمی شود ( کومدون های بسته )
 • جوش های سرسیاه : بدون التهاب و باز بودن منافذ (کومدون های باز)
 • پاپول : مقدار کمی التهاب
 • پوسچول : التهاب و چرک بیشتر در منافذ
 • ندول/کیست : التهاب و عفونت عمیق

علت جوش در نقاط مختلف صورت

دلایل مختلفی برای آکنه بزرگسالان وجود دارد، از جمله نوسان هورمون ها، استرس، ژنتیک، لوازم آرایشی، عادات مراقبت از پوست، اصطکاک، عوارض جانبی داروها، شرایط پزشکی زمینه ای و استفاده از ماسک .

هورمون ها

هورمون ها نقش مهمی در ایجاد آکنه بزرگسالان دارند – آنها برای عملکرد طبیعی بدن ضروری هستند، اما این یک عمل متعادل کننده است. اگر سطح هورمون های شما از تعادل خارج شود، متوجه مشکلاتی مانند آکنه خواهید شد.

همه افراد، صرف نظر از جنسیت، هم هورمون های مردانه (آندروژن) و هم هورمون های زنانه (استروژن) دارند. هنگامی که آندروژن ها بالا می روند (و تعادل را تغییر می دهند)، باعث افزایش تولید چربی در پوست می شوند و شما را مستعد ابتلا به آکنه می کنند.

زنان در شرایط زیر دچار عدم تعادل هورمونی می شوند:

فشار

استرس یکی دیگر از عوامل رایج آکنه بزرگسالان است. وقتی استرس فیزیکی یا احساسی را تجربه می کنیم، بدن ما با تغییرات هورمونی و افزایش تولید چربی در پوست پاسخ می دهد. این به نوبه خود منجر به آکنه می شود.

استرس معمولاً به خودی خود باعث ایجاد آکنه نمی شود، اما می تواند آکنه موجود را بدتر کند. تحقیقات بیشتری برای درک نقش دقیق استرس در آکنه مورد نیاز است. با این حال، این تئوری این است که وقتی استرس دارید، بدن شما هورمون هایی مانند کورتیزول و آندروژن ها را ترشح می کند که تولید روغن را تحریک می کند و در نتیجه آکنه شما را بدتر می کند.

ژنتیک

شاید شما پوست چرب یا تمایل به آکنه را از والدین خود به ارث برده اید. افرادی که چربی اضافی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آکنه هستند و برای برخی افراد، آکنه در خانواده آنها دیده می شود و احتمال بیشتری دارد که از آکنه بزرگسالان رنج ببرند. مطالعات همچنین نشان می‌دهند که اگر اعضای خانواده شما اسکار ناشی از آکنه خود را داشته باشند، شما در معرض خطر بیشتری برای ایجاد اسکار آکنه هستید .

لوازم آرایشی

برخی از محصولات مراقبت از مو و پوست حاوی روغن هستند که می تواند وارد پوست شما شود، منافذ پوست را مسدود کند و منجر به آکنه شود. در واقع یک اصطلاح پزشکی برای این وجود دارد-آکنه آرایشی، آکنه ناشی از محصولات مو و پوست ( هنگام خرید لوازم آرایشی، به دنبال اقلامی باشید که حداقل یکی از عبارات زیر را داشته باشد:

 • غیر کومدوژنیک
 • غیر آکنه زا
 • بدون روغن، بدون چربی
 • منافذ را نمی بندد

این محصولات کمتر باعث ایجاد آکنه می شوند. با این حال، خوابیدن با هر آرایشی می تواند خطر آکنه را افزایش دهد، بنابراین حتما قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید.

علت جوش در نقاط مختلف صورت :

عادات مراقبت از پوست، مانند شستن مکرر یا شستشوی مکرر، می تواند روغن های ضروری پوست را از بین ببرد و منجر به خشکی و تحریک پوست شود. پوست تحریک شده بیشتر مستعد التهاب و آکنه است. در حالت ایده آل، هنگام بیدار شدن از خواب و قبل از رفتن به رختخواب صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید. همچنین، از مالیدن شدید صورت خود با حوله خودداری کنید، زیرا این امر می تواند پوست شما را تحریک کند و ممکن است باعث آکنه شود .

مقالات مرتبط

سیگار کشیدن

مطالعات نشان می دهد که سیگار کشیدن ممکن است در برخی از زنان مبتلا به آکنه نقش داشته باشد. تئوری پشت این موضوع این است که سیگار باعث چسبندگی سلول‌های پوست و مسدود شدن منافذ پوست می‌شود. همچنین به دلیل استرس اکسیداتیو ناشی از مواد شیمیایی موجود در دود باعث التهاب می شود – ترکیب این اثرات می تواند منجر به آکنه شود .

اصطکاک

فشار یا اصطکاک روی پوست ناشی از کلاه ایمنی، بند سوتین، کوله پشتی و غیره می تواند منجر به ایجاد نواحی خاصی از آکنه شود. خوشبختانه، از بین بردن فشار روی پوست باعث از بین رفتن آکنه می شود.

ماسک ها

با شروع COVID-19 و استفاده گسترده از ماسک‌های صورت، علت بالقوه جدیدی برای آکنه آشکار شده است: استفاده از ماسک می‌تواند باعث آکنه ماسک یا “ماسکنه” شود.

ماسک ها به دلایل مختلفی می توانند به مشکلات آکنه شما کمک کنند. از آنجایی که آنها می توانند پوست شما را خشک کنند، هنگام استفاده طولانی مدت از ماسک باید از مرطوب کننده های غیر کومدون زا استفاده کنید.

آرایش زیر ماسک ممکن است منافذ پوست شما را مسدود کند. برخی از پارچه ها ممکن است پوست شما را تحریک کرده یا آن را حساس تر کنند و منجر به جوش شود. اگر به طور منظم شسته نشود، ماسک ها می توانند آلودگی، میکروب ها و سلول های مرده پوست را جمع کنند. در نهایت، اگر ماسک به خوبی قرار نگیرد، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند – ماسک شما باید هم نرم و هم راحت باشد .

درمان جوش های قرمز روی بدن

آکنه می تواند از عوارض جانبی برخی داروها از جمله کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد صرع باشد. نمونه هایی از داروهای شناخته شده برای ایجاد آکنه به عنوان یکی از عوارض جانبی آنها عبارتند از (

 • کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون خوراکی، استروئیدهای استنشاقی، کرم‌های استروئیدی موضعی و غیره می‌توانند رشد آکنه را تسریع کنند. آنها بر سطح آندروژن و تولید روغن تأثیر می گذارند.
 • استروئیدهای آنابولیک و تستوسترون هر دو سطح آندروژن و تولید روغن را افزایش می دهند و احتمال ایجاد آکنه را افزایش می دهند.
 • لیتیوم ، دارویی که معمولاً برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود، مستقیماً روی پوست تأثیر می گذارد. برای سلول های پوست سمی است و باعث التهاب می شود و منجر به آکنه می شود.
 • سایر داروهای روانپزشکی مانند سرترالین (با نام تجاری Zoloft؛ به اطلاعات ایمنی مهم مراجعه کنید )، اسیتالوپرام اگزالات (با نام تجاری Lexapro؛ به اطلاعات ایمنی مهم مراجعه کنید ) و کوتیاپین (نام تجاری Seroquel؛ به اطلاعات ایمنی مهم مراجعه کنید ) ممکن است باعث آکنه شوند.
 • ایزونیازید ، یک درمان سل، ممکن است باعث آکنه شود.
 • ویتامین B6 یا B12 ممکن است منجر به آکنه شود.
 • داروهای شیمی درمانی ، مانند مهارکننده‌های گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR)، مهارکننده‌های فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) و آنتاگونیست‌های فاکتور نکروز تومور (TNF-𝛼)، همگی می‌توانند باعث آکنه شوند.

گاهی اوقات آکنه می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS )، یک وضعیت پزشکی که با عدم تعادل هورمونی با سطوح بالاتر از حد طبیعی آندروژن در زنان مشخص می شود. علاوه بر آکنه، زنان مبتلا به PCOS ممکن است افزایش وزن، رشد غیر طبیعی موهای صورت، پریودهای نامنظم و ناباروری را تجربه کنند (

سایر شرایط پزشکی مانند بیماری کوشینگ، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، تومورهای تولید کننده آندروژن و آکرومگالی همگی می توانند منجر به آکنه شوند. اگر این آکنه شما به دلیل یک بیماری باشد، پس از تشخیص و درمان بیماری، آکنه اغلب برطرف می شود ( لولیس، 2009 ).

روزاسه یکی دیگر از بیماری های پوستی است که گاهی اوقات می تواند با آکنه بزرگسالان اشتباه گرفته شود. روزاسه معمولاً صورت مرکزی (گونه ها و بینی) را درگیر می کند و بیشتر با قرمزی و برافروختگی مداوم پوست مشخص می شود تا جوش های سرسیاه.

درمان سریع جوش صورت

به طور کلی، آزمایش‌های با کیفیت بالا برای مداخلات برای جای جوش وجود ندارد. یک مرور خوب سازمان‌یافته از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی شده شواهد کافی برای توصیه هر مداخله خاصی به‌عنوان درمان خط اول را نشان نمی‌دهد. برای روشن شدن اثربخشی درمان‌ها، آزمایش‌های کنترل‌شده با دارونما با کیفیت بالا مورد نیاز است. رویکرد درمانی که در اینجا مرور می‌شود بر اساس بررسی شواهد موجود و در نظر گرفتن جنبه‌های عملی درمان است.

درمان های موثر زیادی برای آکنه وجود دارد. مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ درمانی واحد برای همه کار نمی کند. و با برخی از درمان‌ها، آکنه ممکن است به نظر برسد که قبل از بهتر شدن بدتر می‌شود (به نام پاکسازی پوست ).

درمان های بدون نسخه

افراد مبتلا به آکنه خفیف (جوش های کمی، سرسفید یا سرسیاه) می توانند آکنه خود را با داروهای بدون نسخه حاوی بنزوئیل پراکسید ، اسید سالیسیلیک، رزورسینول یا گوگرد درمان کنند. اینها ممکن است 4 تا 8 هفته طول بکشد تا کار کنند، بنابراین اگر آکنه شما یک شبه برطرف نشد ناامید نشوید.

بنزوئیل پراکسید و آزلائیک اسید با حمله به باکتری های پوست آکنه را درمان می کنند. رزورسینول، اسید سالیسیلیک و گوگرد همگی به تجزیه جوش‌های سر سفید و سرسیاه کمک می‌کنند. این داروها در صورت استفاده مکرر می توانند پوست شما را خشک کنند، بنابراین حتماً دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید.

درم ابریژن

اگرچه جای جوش قبلاً یکی از رایج‌ترین نشانه‌های درم ابریژن بود، استفاده از درم ابریژن برای جای جوش پس از افزایش استفاده از لیزر درمانی برای لایه‌برداری به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. با این حال، در دستان ماهر، درم ابریژن می تواند برای زخم های شدید آکنه بسیار موثر باشد.

بهترین پماد برای جوش صورت

همچنین داروهای تجویزی، هم خوراکی (از طریق خوراکی) و هم موضعی (که روی پوست اعمال می‌شود) وجود دارد که می‌توانید تحت راهنمایی ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود از آنها استفاده کنید. گزینه ها عبارتند از (

 • آنتی بیوتیک ها (مانند داکسی سایکلین و اریترومایسین): این داروها می توانند باکتری های پوست را کاهش دهند و التهاب را کاهش دهند.
 • قرص های ضد بارداری : متعادل کردن سطوح هورمونی در زنان می تواند به کاهش آکنه کمک کند و شما باید در عرض 2 تا 3 ماه متوجه بهبودی شوید.
 • رتینوئیدها: رتینوئیدهای اعمال شده بر روی پوست، مانند ترتینوئین ، می توانند به تجزیه جوش های سر سفید و کاهش التهاب کمک کنند. در آکنه متوسط ​​تا شدید، ممکن است برای درمان آکنه، رتینوئیدهای خوراکی مانند ایزوترتینوئین (با نام تجاری Accutane ) تجویز شود. با این حال، ایزوترتینوئین را نمی توان در دوران بارداری استفاده کرد.
 • اسپیرونولاکتون: اسپیرونولاکتون آندروژن های پوست را مسدود کرده و تستوسترون آزاد را کاهش می دهد. اما در مردان استفاده نمی شود زیرا می تواند منجر به بزرگ شدن سینه شود.
 • لیزر و سایر نوردرمانی‌ها: این روش‌ها اغلب در ترکیب با سایر درمان‌ها استفاده می‌شوند. نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بسیاری از افراد به جلسات درمانی متعدد نیاز دارند.

درمان های طبیعی

شواهد محدودی در مورد داروهای طبیعی مانند روغن درخت چای ، روی ، و محلول گلوکونولاکتون (آلفا هیدروکسی اسید) وجود دارد، اما این ترکیبات ممکن است به آکنه شما کمک کند (Zaeglein، 2016).

چگونه از آکنه بزرگسالان جلوگیری کنیم

هیچ راه احمقانه ای برای جلوگیری از آکنه بزرگسالان وجود ندارد، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای بهبود شانس داشتن پوست شفاف انجام دهید. در مورد علل مختلف آکنه و اینکه آیا آنها در مورد شما صدق می کنند فکر کنید. برخی را می توان تغییر داد (مانند عادات مراقبت از پوست)، در حالی که برخی دیگر نمی توانند (مانند ژنتیک).

محصولات پوست و موی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که جملاتی مانند غیر کومدون زا، بدون چربی، غیر آکنه زا یا “منافذ پوست را مسدود نمی کنند” می گویند.

راه دیگر برای جلوگیری از آکنه بزرگسالان، اصلاح رژیم مراقبت از پوست است. صورت خود را با یک پاک کننده ملایم و غیر ساینده بشویید و هر روز صبح و عصر و بعد از تعریق آن را خشک کنید. از خشک شدن بیش از حد پوست خود اجتناب کنید – هر زمان که لازم بود از مرطوب کننده های غیر آکنه زا استفاده کنید. لوازم آرایشی بدون الکل (و پاک کننده های آرایش) کمتر باعث خشکی پوست شما می شوند.

همیشه قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید، و در آخر، جوش های خود را حتی وسوسه انگیز نکنید. علت جوش در نقاط مختلف صورت

علت جوش در نقاط مختلف صورت

آکنه در هر سنی ناامید کننده است، اما بسیاری از افراد آکنه بزرگسالان را به ویژه ناراحت کننده می دانند. اگر آکنه خفیف دارید، ممکن است با درمان های موضعی که بدون نسخه خریداری می شوند، بهبود پیدا کنند. با این حال، اگر آکنه شما را خجالتی یا خجالتی می کند، بهبود نمی یابد، یا لکه های تیره یا جای زخم بر جای می گذارد، باید به متخصص پوست مراجعه کنید و در مورد گزینه های درمان آکنه صحبت کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور