ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

روش جلوگیری بارداری :1هفته تا1ماه پس از رابطه جنسی

روش جلوگیری بارداری :چگونه بارداری را پس از یک هفته، یک ماه یا دقیقا پس از رابطه ی جنسی متوقف کنیم؟اگر در مورد شانس بارداری پس از رابطه ی جنسی محافظت نشده نگران هستید یا قبلا می دانید که با یک بارداری ناخواسته رو به رو می شوید، طبیعی است که به دنبال روش هایی برای متوقف کردن بارداری باشید. مسئله ی مهم این است که این کار را به صورت سالم انجام دهید.

روش جلوگیری بارداری

روش جلوگیری بارداری :1هفته تا1ماه پس از رابطه جنسی

چگونه بارداری را بلافاصله پس از رابطه ی جنسی متوقف کنیم گزینه های اورژانسی پیشگیری از بارداری

بارداری می تواند زمانی رخ دهد که شما، همسرتان یا هر دو آمادگی ندارید؛  اما هنگامی که شما با احتمال بارداری باقی می مانید،  پس از آن چه اتفاقی می افتد؟ سال ها پیش، برای دیگر نسل ها، این یک موقعیت “منتظر بمان و ببین” بوده است. امروز شما گزینه ی اورژانسی پیشگیری از بارداری را دارید که بارداری را پیش از آنکه به وقوع بپیوندد، متوقف می کند.

چنانچه رابطه ی جنسی محافظت نشده داشته اید یا احساس می کنید که ممکن است روش جلوگیری از بارداری که به کار برده اید غیر موثر باشد،  جلوگیری اورژانسی می تواند به کار برده شود. نکته ی کلیدی برای این نوع از جلوگیری این است که روش مورد نظر باید به محض این که گمان به باردار شدن کردید، به کار برده شود (در طول 72 ساعت پس از رابطه ی جنسی محافظت نشده). قرص های جلوگیری از بارداری اورژانسی (ECP) به منظور متوقف کردن بارداری طراحی شده اند، نه برای پایان دادن به بارداری که قبلا رخ داده است.

اغلب ECP، قرص “صبح روز بعد” نامیده می شود. خواهشمند است به خاطر داشته باشید که این تنها یک نام است و نه زمانی که باید مصرف شود. این به معنی شکلی از روش منظم جلوگیری از بارداری نیست. چنانچه احساس می کنید که نیازمند روشی پر دوام تر هستید با ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا نسخه ای بدهد.

چگونه بارداری را پس از یک هفته متوقف کنیم؟

بنابراین این گونه فکر کنید که می توانستید در موقعیتی باشید که در آن در طی آخرین آمیزش جنسیتان در حدود یک هفته ی پیش، روش جلوگیری از بارداریتان موثر واقع نشد. این امر ممکن است به این دلیل باشد که شما در روزی که حدس زده می شد عادت ماهانه یتان شروع شود، قاعده نشده اید یا فقط در مورد روش محافظتی که شما و همسرتان به کار بردید سوال می کنید.

نگران نباشید! ممکن است هنوز برای متوقف کردن بارداری زمان داشته باشید. در صورتی که در بازه ی زمانی پنج روز پس از آمیزش جنسی که در مورد آن نگرانید، هستید می توانید برای اجتناب از این امر یک ECP مصرف کنید. اگر فراتر از این بازه ی زمانی پنج روزه هستید، ممکن است نیاز داشته باشید تا برای متوقف کردن بارداری نگاهی به دیگر گزینه های موجود بیندازید..

بهترین راه برای متوقف کردن بارداری در این مرحله تجویز دارو است که می تواند به منظور پایان دادن به یک بارداری زودرس مورد استفاده قرار گیرد. در بسیاری از موارد دارو می تواند به محض از دست دادن عادت ماهیانه و تایید بارداری مصرف شود. یک مسئله ی خوب آن است که برای تصمیم گیری مقداری زمان دارید. با این حال برای استفاده از این دارو باید اولین روز از آخرین عادت ماهانه یتان  کمتر از 9 هفته ی پیش باشد. ( برخی از داروها معمولا در طی هفت هفته از اولین روز از آخرین عادت ماهیانه مصرف می شوند).

روش جلوگیری بارداری

 

این روشی است که سن بارداری را محاسبه می کنید:

تقویمی را بردارید.

تاریخی را که متناظر با اولین روز آخرین قاعدگیتان است، بیابید. تعداد هفته هایی را که از تاریخ (1 سپتامبر ) تا تاریخ امروز گذشته است، بشمارید.

برای مثال اگر آخرین قاعدگی شما در روز 1 اکتبر شروع شده است و تاریخ امروز 1 نوامبر است، در آن صورت سن بارداری 4 هفته می باشد. این بدین معنی است که چهار هفته از اولین روز آخرین عادت ماهیانه ی طبیعی شماست.

چنانچه به دنبال گزینه های ممکن برای متوقف کردن بارداری هستید، اطلاعات مذکور می توانند بسیار مفید باشند. اگر شک دارید، همیشه با یک ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی در مورد بهترین روش برای خاتمه دادن به بارداری بر اساس سن بارداریتان صحبت کنید.

اگر یک بارداری خارج رحمی برای شما تشخیص داده شود، متاسفانه لازم است که بارداری خاتمه یابد. این بارداری یک بارداری قابل دوام نیست و می تواند منجر به پیامدهای سلامتی جدی برای زن شود. ختم بارداری به چند دلیل انجام می شود. یک آمبریو که در داخل یک لوله ی فالوپ رشد می کند، مواد غذایی لازم را برای زنده ماندن دریافت نخواهد کرد، فضای کافی برای رشد جنین وجود ندارد و در صورت ترکیدن لوله ی فالوپ ریسک بالای خونریزی و عفونت وجود دارد.

چنانچه لوله ی فالوپ شما نترکیده است و بارداریتان پیشرفت زیادی نکرده است، پزشکتان می تواند داروی تزریقی متوترکسات به شما بدهد. این دارو رشد سلول ها را متوقف کرده و بدنتان به سادگی آنها را جذب خواهد کرد.

در موارد دیگر لازم است که بارداری از طریق جراحی پایان پذیرد. این روش با لاپاروسکوپی برای از بین بردن تخمک بارور شده انجام می شود. اکثر پزشکان در طول جراحی تا جایی که می توانند تلاش خواهند کرد تا لوله را نگه دارند، اما گاهی این کار عینا امکان پذیر نیست. ممکن است در صورتی که خونریزی شدید رخ دهد و نیاز باشد که به سرعت متوقف شود، یک برش شکمی لازم باشد.

این زمان برای بسیاری از زوج ها می تواند سخت باشد. مخصوصا زن، همانگونه که شما نه تنها از دست دادن عاطفی، بلکه استرس فیزیکی به دلیل تغییرات هورمونی را نیز تجربه می کنید. خوشبختانه چنانچه حتی عوارضی در صورت از دست دادن لوله ی فالوپ وجود داشته باشد، احتمالا هنوز می توانید تنها با یک لوله باردار شوید.

روش جلوگیری بارداری

خوراکی هایی برای جلوگیری از بارداری

بسیاری از افراد بر این باورند که خوراکی هایی وجود دارند که می توانند بارداری را متوقف کنند. سوال این است، این خوراکی ها چه هستند و آیا موثر واقع می شوند؟ برخی از این خوراکی ها شامل جعفری، زردآلوی خشک شده، عنبه ی هندی، ریشه ی زنجبیل، گندم سیاه و غیره می باشند. پس از یک تجدید نظر گسترده در نوشتجات دقیقا هیچ مدرکی برای تایید این ایده که خوردن خوراکی های خاصی بتواند از بارداری جلوگیری کند، وجود ندارد. امروزه بسیاری از نوشتجات پزشکی شواهد و مدارکی از خوراکی هایی که باید در طول دوران بارداری برای کمک به یک بارداری سالم خورده شوند و نیزآنهایی که باید مورد اجتناب قرار گیرند، فراهم می کنند.

گرفتن دوش آب گرم

افسانه های بسیاری در مورد جلوگیری از بارداری وجود دارد و این یکی از آنهاست. زنان باید بدانند که گرفتن دوش آب گرم پس از رابطه ی جنسی از بارداری پیشگیری نکرده و شانس باردار شدن را کاهش نمی دهد.

شواهد و مدارکی موجود است که تغییرات دمایی می توانند بر اسپرم تاثیر بگذارند. اما آن تنها مربوط به زمانی است که به طور مستقیم بر اسپرم اعمال شود. بنابراین ممکن است بپرسید اگر با آب گرم تر دوش بگیرم چه می شود؟ این امر توصیه نمی شود. این کار هیچ تاثیری بر اسپرم نخواهد گذاشت و می تواند سبب سوختگی های داخلی شود که منجر به زخم بافت می گردد.

روش جلوگیری بارداری

رابطه ی جنسی مکرر

چنانچه شما یک شریک جنسی فعال داشته باشید، مکن است این گزینه مهم باشد، اما احتمالا بدترین روش برای جلوگیری از بارداری است. هم چنین ممکن است یکی از افسانه ها در مورد جلوگیری از بارداری و باردار شدن باشد. به بسیاری از افراد گفته شده است که داشتن رابطه ی جنسی به تعداد دفعات کمتر برای جلوگیری از بارداری خوب خواهد بود. متاسفانه این موضوع برای هر دو امر نادرست است.

اگر برای باردار شدن تلاش می کنید، شما و همسرتان باید به همان اندازه که امکان پذیر است رابطه ی جنسی داشته باشید. این امر تعداد اسپرم را کاهش نمی دهد؛ در واقع سلامت اسپرم را تضمین می کند. برای آن دسته از زنانی که تلاش در جلوگیری از بارداری دارند، بهترین راه این است که ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی خود را ببینند و گفتگویی پیرامون سالم ترین روش برای خود و همسرشان به منظور حصول اطمینان از روش محافظتی مناسب داشته باشند.

خطرات سقط های خانگی

تنها زمانی “سقط خانگی” بی خطر است که یک ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی تمام مراحل لازم را برای تکمیل یک سقط پزشکی انجام داده باشد. مرحله ی پایانی سقط پزشکی عملا در خانه هنگامی که شما دارویی را که برای تکمیل فرآیند سقط تجویز شده است، مصرف می کنید، انجام می شود. بررسی ها در ایالات متحده ی آمریکا زنانی را که در ارتباط با سقط پزشکی بوده اند، مورد ارزیابی قرار داده اند. درصد بالایی از زنان مصاحبه شونده ترجیح می دادند تا داروی دوم را در حریم خصوصی خانه هایشان مصرف کنند. هم چنین پژوهشگران دریافتند که نتیجه ی مرتبط با این انتخاب که دارو را در یک مرکز پزشکی یا در خانه مصرف کنند، نتیجه ی نهایی این روش را تغییر نداد. تمام روش های دیگر انجام سقط در خارج از مراکز پزشکی دارای مجوز می تواند آسیب جدی را به سلامت زن وارد کند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!