ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

درمان سریع کیست تخمدان :(درمان خانگی )

درمان خانگی کیست تخمدان

درمان سریع کیست تخمدان :کیست تخمدان توده های غیر سرطانی هستند که روی تخمدان ها رشد می کنند. بسیاری از کیست ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند ، اما برخی دیگر می توانند دردناک باشند یا دوره خانم را سنگین تر کنند.

زنانی که گمان می کنند کیست تخمدان دارند قبل از هرگونه درمان خانگی ، باید به پزشک مراجعه کنند ، زیرا تشخیص علت کیست ضروری است .

درد شدید ناشی از کیست تخمدان ممکن است نشانگر آن باشد که باعث تخریب یا آسیب دیدن لوله تخمدان یا فالوپ شده است. کیست پارگی می تواند یک اورژانس پزشکی باشد.

در این مقاله ، انواع درمان های خانگی را برای درمان علائم کیست تخمدان و همچنین گزینه های درمانی پزشکی و چه موقع مراجعه به پزشک بررسی می کنیم.

درمان سریع کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست؟

غالباً هیچ علائمی با کیست تخمدان وجود ندارد ، اما گاهی اوقات درد وجود دارد. اگر درد رخ دهد ، تکنیک های آرامش ممکن است کمک کند.

کیست تخمدان کیسه های پر از مایعات است که در تخمدان یک زن رشد می کند. آنها نسبتاً گسترده و معمولاً بی ضرر هستند. بسیاری از خانمها به هیچ وجه علائمی ندارند و تقریباً یک سوم زنان قاعدگی در هر زمان مشخص به کیست تخمدان مبتلا هستند.

دو نوع متداول کیست تخمدان:

درمان سریع کیست تخمدان

 • کیست Corpus luteum: این نوع کیست در corpus luteum ایجاد می شود ، یعنی بافتی است که یک بار در هنگام تخمک گذاری تخمک می گذارد ، یک فولیکول خالی را پر می کند . این کیست ها ممکن است خونریزی کرده و باعث درد شوند.
 • کیست فولیکولی: این کیست ها در فولیکول تشکیل می شوند که در طی تخمک گذاری تخمک ایجاد می شود.

هیچ یک از این انواع کیست معمولاً علائم ایجاد نمی کنند و به طور معمول به خودی خود از بین می روند.

نوع دیگری از کیست تخمدان ، تومور خوش خیم ، به آرامی رشد می کند و در موارد نادری ، ممکن است سرطانی شود.

زنانی که دارای بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند ، غالباً کیست فولیکولی دارند. PCOS یک سندرم است که باعث عدم تعادل هورمون می شود. برخی از زنان مبتلا به PCOS به ندرت تخمک گذاری نمی کنند یا فقط تخمک گذاری می کنند.

بعضی اوقات کیست به اندازه ای بزرگ می شود که تخمدان را پیچیده می کند. این می تواند به لوله تخمدان یا فالوپ آسیب برساند ، یا حتی باعث خونریزی خطرناک شود. برای جلوگیری از آسیب دائمی تخمدان ، این نوع کیست نیاز به درمان فوری دارد. در مواردی که صدمه دیده باشد ، ممکن است یک جراح مجبور شود تخمدان را خارج کند.

درمان سریع کیست تخمدان

هشت درمان خانگی درمان سریع کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان در دختر طب سنتی

مگر اینکه کیست خیلی بزرگ باشد یا به سرعت در حال رشد باشد ، پزشک معمولاً انتظار مواظب را می دهد. این به معنای انتظار است تا ببیند کیست بدون درمان از بین می رود یا خیر.

پزشک ممکن است در طی چند ماه چندین سونوگرافی انجام دهد تا کیست کنترل شود و اطمینان حاصل شود که از بین می رود یا بزرگتر نمی شود.

درمان خانگی نمی تواند باعث از بین رفتن کیست شود. درعوض ، هدف از درمان این علائم و مدیریت درد است. به عنوان مثال ، بسیاری از خانم های مبتلا به کیست تخمدان در دوره های خود ، درد قابل توجهی را تجربه می کنند ، بنابراین درمان کیست تخمدان در خانه اغلب بر مدیریت درد دوره متمرکز است .

برخی از مؤثرترین راهبردها عبارتند از:

1-داروهای بدون نسخه

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن می توانند درد ناشی از کیست تخمدان و همچنین گرفتگی دوره ای را درمان کنند.

زنانی که هیچ عارضه ای از NSAID ندارند ، باید با پزشک خود تماس بگیرند ، زیرا درد شدید ممکن است به یک عارضه شدید اشاره داشته باشد.

در بعضی موارد ، پزشک ممکن است داروهای مختلف درد مانند کوکودامول را که حاوی کدئین است تجویز کند.

2-ماساژ

درد کیست تخمدان می تواند باعث خستگی عضلات اطراف شود. این می تواند به خصوص در طی یک دوره ناراحت کننده باشد. ماساژ دادن قسمت تحتانی کمر ، ران ، باسن و معده می تواند به شل شدن عضلات تنش شده و کاهش درد کمک کند.

3-ورزش و حرکات کششی

ورزش و کشش همچنین می تواند به کاهش درد در ارتباط با کیست تخمدان کمک کند. همچنین می تواند به تنش عضلات کمک کند. برخی از خانمها از ورزش شدید مانند دویدن رهایی می یابند ، در حالی که برخی دیگر کشش و یوگا را آرام ترجیح می دهند .

ورزش می تواند از وزن بدن سالم در زنان دارای PCOS پشتیبانی کند. حتی بدون کاهش وزن ، ورزش ممکن است با تقویت ماهیچه ها درد را کاهش دهد. این ممکن است از ایجاد کیست بیشتر جلوگیری کند و به مقابله با مقاومت به انسولین کمک کند .

درمان سریع کیست تخمدان

4- گرما

گرما جریان خون را افزایش می دهد و به کاهش درد کمک می کند. سعی کنید یک پد گرمکن یا بطری آب گرم پیچیده شده در حوله را به معده یا پایین کمر برای حدود 20 دقیقه بمالید. تکرار این اطمینان تا چندین بار در روز تا زمانی که پد به اندازه کافی داغ برای سوزاندن پوست نباشد ، می توانید تکرار کنید. با پد گرمکن بخوابید.

5- تکنیک های آرامش

استرس و اضطراب می تواند درد را بدتر کند. تکنیک های آرامش مانند مدیتیشن ، یوگا و تنفس عمیق ممکن است به تسکین اضطراب و کاهش شدت درد کمک کند. این تکنیک ها همچنین می توانند به شخص کمک کنند تا در دراز مدت درد را کنترل کند و سلامت عمومی را بهبود بخشد.

6-دستگاه TENS

تحریک عصب الکترونیکی از راه پوست (TENS) یک سیگنال الکتریکی ایمن و کوچک را به اعصاب منتقل می کند. این سیگنال می تواند نحوه واکنش اعصاب به درد را تغییر دهد ، به هر دو دوره پریود و درد کیست تخمدان کمک می کند. دستگاه های TENS بدون نسخه در دسترس هستند اما پزشک ممکن است یکی از آنها را نیز تجویز کند.

7-کاهش وزن

اگر زنی اضافه وزن داشته باشد ، کاهش وزن ممکن است به بدن خود در تنظیم بهتر هورمونها ، جلوگیری از ایجاد کیست بیشتر و بهبود علائم درد و خستگی کمک کند . کاهش وزن با PCOS دشوار است ، بنابراین سعی کنید مأیوس نشوید ، زیرا ممکن است زمان ببرد.

8- تغییرات رژیم غذایی

رژیم کم کربوهیدرات ممکن است به کاهش علائم کیست تخمدان کمک کند.

بسیاری از زنان مبتلا به PCOS مقاوم به انسولین هستند. این می تواند به دیابت منجر شود ، بارداری را سخت تر کرده و باعث افزایش وزن می شود.

طیف گسترده ای از تغییرات رژیم غذایی ممکن است کمک کند ، اما از آنجا که تحقیقات به رژیم غذایی خاصی برای PCOS اشاره نمی کنند ، ممکن است یک زن برای یافتن آنچه برای او مفید است ، از آزمایش و خطا استفاده کند.

 

از آنجا که زنان مبتلا به PCOS ممکن است مقاومت به انسولین داشته باشند ، ممکن است برای کاهش مصرف قند مفید باشد. شکر در غذاهای متنوعی از جمله کربوهیدرات هایی مانند نان و ماکارونی قرار دارد.

پزشک می تواند خون فرد را بررسی کند تا ببیند آیا در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. انتخاب غذا خوردن غذاهای سالم و سالم به فرد کمک می کند وزن خود را در یک محدوده سالم بدست آورد.

درمان سریع کیست تخمدان

روش های دیگر برای درمان سریع کیست تخمدان

مگر در مواردی که کیست در حال رشد باشد یا علائمی ایجاد کند ، ممکن است درمان پزشکی لازم نباشد.

درمان های پزشکی کیست تخمدان شامل موارد زیر است:

 • برای تنظیم هورمون ها و کاهش خطر ابتلا به کیست بیشتر ، قرص های ضد بارداری هورمونی را کاهش می دهند.
 • متفورمین برای افزایش حساسیت به انسولین در زنان مبتلا به PCOS.
 • با استفاده از برش كوچك در ناف و معده ، كيست را جدا كنيد .
 • اگر کیست به این ساختارها آسیب جدی وارد کند ، لوله تخمدان یا فالوپ را از بین می برد.

ممکن است پزشک نیاز داشته باشد که به طور مرتب بر رشد تومور خوش خیم نظارت کند. بعضی اوقات ، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که تومور را حتی اگر غیر سرطانی باشد از بین ببرد و باعث ایجاد علائم نشود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

فقط پزشک می تواند کیست تخمدان را تشخیص داده و معاینه کند که آیا درمان آن در خانه بی خطر است. زنانی که فکر می کنند ممکن است کیست تخمدان یا PCOS داشته باشند باید به پزشک مراجعه کنند . آنها در مورد تاریخچه پزشکی خانم سؤال می کنند و ممکن است سونوگرافی یا خون انجام دهند.

در موارد نادر ، کیست تخمدان می تواند به اورژانس پزشکی تبدیل شود. کیست پارگی می تواند باعث درد شدید ، غیرقابل تحمل و خونریزی شدید شود. یک زن مبتلا به کیست پارگی همچنین ممکن است سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ را همراه با درد لگنی تجربه کند. در صورت بروز این اتفاق ، آنها باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند یا به بیمارستان مراجعه کنند.

درمان خانگی کیست تخمدان

 • چای بابونه

خانم هایی که به دلیل کیست تخمدان با مشکلات زیادی روبرو هستند، حتما چای بابونه را امتحان کنند.

این یک دمنوش گیاهی است و یکی از داروهای خوب برای درمان درد کیست تخمدان، درد و ناراحتی همراه است. اثر آرام بخش چای بابونه درد را کاهش داده و به آرامش زنان کمک می کند.

طبیعت گرم چای همچنین به زنان کمک می کند تا با تحریک جریان خون در ناحیه لگن و رحم، قاعدگی های نامنظم را تنظیم کنند . می توانید دو تا سه فنجان چای را در روز مصرف کنید تا زمانی که از شر آن خلاص شوید.

 • سرکه سیب

کیست های تخمدان ناشی از کمبود پتاسیم را می توان به راحتی با مصرف سرکه سیب که به کوچک شدن یا حل شدن کیست کمک می کند، درمان کرد. سرکه حاوی پتاسیم بالایی است که توسط بسیاری از کارشناسان بهداشت توصیه می شود.

روش:

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، سپس یک قاشق غذاخوری ملاس سیاه بند بخورید و روزانه یک یا دو لیوان از این محلول را بنوشید تا از شر این مشکل خلاص شوید.

درمان سریع کیست تخمدان

علائم دفع کیست تخمدان
 • چغندر

چغندر یکی از بهترین داروهای طبیعی است که می تواند توانایی کبد را برای پاکسازی سموم از سیستم شما افزایش دهد زیرا دارای ترکیب خاصی به نام بتاسیانین است. همچنین حاوی مواد قلیایی است که به متعادل کردن اسیدیته در بدن کمک می کند و همچنین به کاهش شدت کیست تخمدان کمک می کند.

روش

نصف فنجان آب چغندر تازه استخراج شده را با یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و ملاس سیاه بند مخلوط کنید. مصرف یک لیوان از این نوشیدنی قبل از صبحانه ضروری است.

 • حمام نمک اپسوم

حمام نمک اپسوم زنان را قادر می سازد تا به راحتی درد و سایر علائم مرتبط با کیست تخمدان را کاهش دهند. محتوای بالای سولفات منیزیم موجود در نمک اپسوم به عنوان ماهیچه عمل می کند و درد را کاهش می دهد.

روش:

یک فنجان نمک اپسوم را به وان حمام پر از آب گرم اضافه کنید سپس پنج تا 10 قطره روغن ضروری مانند اسطوخودوس، گل رز یا یاس را اضافه کنید. حالا چند دقیقه هم بزنید تا نمک حل شود. پایین تنه را حداقل 20-30 دقیقه در آب خیس کنید. مهم است که این درمان را حداقل یک بار در روز دنبال کنید.

درمان سریع کیست تخمدان

بهترین دارو برای کیست تخمدان

 • پک روغن کرچک

این قدیمی ترین درمان برای کیست تخمدان است.

روغن کرچک به پاکسازی سموم یا بافت های اضافی کمک می کند. سیستم لنفاوی و گردش خون را تحریک می کند که به کاهش و حل کردن کیست های تخمدان کمک می کند.

روش:

یک پارچه فلانل بردارید و دو یا سه لایه از چین ضخیم درست کنید. اطمینان حاصل کنید که پارچه تا شده به اندازه ای بزرگ است که کل شکم شما را بپوشاند.

 • دو قاشق غذاخوری روغن کرچک را روی پارچه بریزید و پارچه را از وسط تا کنید تا اشباع شود و سپس آن را باز کنید.
 • روی یک حوله کهنه دراز بکشید و پارچه فلانل را روی شکم قرار دهید.
 • مهم است که روغن کرچک را در پارچه ای با پلاستیک و سپس با یک حوله کهنه بپوشانید.
 • حالا یک بطری آب گرم روی حوله قرار دهید و روی آن را با یک پتوی گرم بپوشانید.
 • بسته روغن کرچک را حداقل 30 دقیقه بگذارید و سپس آن را بردارید.
 • این روند را حدود سه بار در هفته به مدت سه ماه تکرار کنید.

برای از بین بردن چسبندگی پوست حتی می توان آن را با محلول سه قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط در یک لیتر (چهار فنجان) آب شستشو داد.

چشم انداز: درمان سریع کیست تخمدان

کیست تخمدان شایع است و بیشتر آنها بی ضرر هستند و به مرور زمان از بین می روند. حتی در صورت ادامه ، درمان بی خطر و قابل اطمینان است و می تواند مانع از آسیب جدی کیست شود. درمان سریع کیست تخمدان

درمان خانگی برای کیست تخمدان باعث نمی شود که کیست از بین برود اما می تواند هرگونه درد و ناراحتی را برطرف کند. زنان باید نسبت به هرگونه تغییر در علائم توجه داشته باشند و هرگز نباید از درد شدید لگن چشم پوشی کنند.

دمنوش برای کیست تخمدان

بیایید به تعادل بدن نگاه کنیم تا بتوانیم از کیست های آینده جلوگیری کنیم. یک برنامه گیاهی برای جلوگیری از تشکیل کیست تخمدان در وهله اول در نظر بگیرید.

ریشه ماکا (Lepidium meyenii) ماکا یک گیاه باروری عالی است که به بدن کمک می کند پروژسترون تولید کند و هورمون ها را متعادل کند بدون اینکه خود هورمونی داشته باشد.

ما متوجه شدیم که ماکا به پروژسترون طبیعی کمک می کند تا با تغذیه سیستم غدد درون ریز بهتر عمل کند . ماکا بهتر است روزانه با 1000 تا 3000 میلی گرم مصرف شود.

ریشه کوهوش سیاه (Actaea racemosa) : این گیاه به تنظیم کل چرخه قاعدگی کمک می کند. کوهوش سیاه یکی از بهترین گیاهان برای تسکین درد تخمدان است.

ریشه دونگ کوای (Angelica sinensis) : این گیاه سنتی چینی به تعادل هورمونی کمک می کند و برای مشکلات باروری احتقانی خاص است. Dong Quai همچنین از گردش خون سالم به اندام های تولید مثل و کاهش درد مرتبط با انواع مسائل باروری پشتیبانی می کند.

دانه خار مریم (Silybum marianum) : این گیاه از طریق حمایت از کبد از تعادل هورمونی حمایت می کند. خار مریم به پاکسازی و بازسازی کبد کمک می کند. همانطور که همه ما می دانیم، کبد به دفع سموم از بدن از جمله هورمون های اضافی کمک می کند.

پنج انگشت ، پاکدامن درخت توت (پنجانگشت) : پنج انگشت کمک در تنظیم تعادل هورمونی، ترویج تخمک گذاری، و بهبود زمان بندی از کل چرخه قاعدگی.

بومادران قسمت های هوایی (بومادران) : بومادران را تسکین می دهد احتقان لگن از طریق بهبود گردش خون به اندام های تناسلی.

ریشه یام وحشی (Dioscorea villosa) : سیب زمینی وحشی چرخه قاعدگی سالم و تعادل هورمونی را تقویت می کند. یام وحشی همچنین یک داروی عالی برای کاهش درد تخمدان است. درمان سریع کیست تخمدان

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور