ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است ؟

تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است

تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است :

تخمک گذاری چیست

تخمک گذاری به موقع به معنی بارداری موفق است. حداقل این چیزی است که نزدیکترین دوستان و مادر شما به شما می گویند. با این حال ، تخمک گذاری دقیقاً چیست؟ و چرا اگر می خواهید باردار شوید اینقدر مهم است؟ مهمترین علائم تخمک گذاری چیست؟ خوب ، بنشینید و کلاه یادگیری خود را بپوشید ، زیرا وقت یک درس کوتاه زیست شناسی با ماماطب است.

تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است

تخمک گذاری یک فرایند ماهانه است که یکی از تخمدان های شما تخمک آزاد می کند. پس از این ، تخمک از طریق لوله فالوپ حرکت می کند ، جایی که یک سلول اسپرم ممکن است آن را بارور کند یا نکند. این نقطه اصلی چرخه قاعدگی است. آنچه بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد به این بستگی دارد که آیا سلول اسپرم تخمک را بارور می کند یا خیر.

اگر سلول اسپرم تخمک را بارور کند ، به سمت رحم حرکت می کند و در داخل آن در غشای داخلی خود کاشته می شود و منجر به بارداری می شود. اگر اسپرم تخمک را بارور نکند ، در نهایت متلاشی می شود و بدن شما پوشش رحم را که به عنوان “پریود” شناخته می شود ، از بین می برد.

تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است

این که آیا شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید یا می خواهید از بارداری های ناخواسته جلوگیری کنید ، اطلاع از تخمک گذاری ، زمان وقوع آن و نحوه پیگیری آن می تواند به شما کمک کند. علاوه بر این ، پیگیری دقیق چرخه قاعدگی می تواند توانایی شما را در تشخیص زمان بروز مشکل افزایش دهد ، که در تشخیص مسائل پزشکی خاص مفید است.

محاسبه زمان تخمک گذاری بعد از پریود

اگر بتوانید روزهای تخمک گذاری خود را مانند روزهای عادی هفته ردیابی کنید بسیار عالی خواهد بود. با این حال ، هر زن دوره تخمک گذاری یکسانی ندارد ، زیرا چرخه ها می توانند متفاوت باشند. به طور کلی ، تخمک گذاری در وسط چرخه قاعدگی شما رخ می دهد.

بنابراین ، در یک چرخه قاعدگی معمولی 28 روزه ، تخمک گذاری جایی در حدود روز 14 رخ می دهد. از آنجایی که ممکن است دوره تخمک گذاری هر زن در بازه زمانی محدودی سقوط کند ، باید بگوییم که این حالت می تواند چهار روز قبل یا بعد از چرخه شما اتفاق بیفتد. این یک دوره تقریباً یک هفته ای را برجسته می کند ، که اگر می خواهید باردار شوید باید آن را با دقت دنبال کنید.

علائم تخمک گذاری

در طول این دوره ، ممکن است انواع مختلفی از علائم تخمک گذاری را تجربه کنید. هر زن این علائم را با شدت متفاوتی احساس می کند.

اینها شایع ترین علائم تخمک گذاری هستند:

  • مخاط دهانه رحم تغییر می کند
  • حس بویایی افزایش یافته است
  • درد یا حساسیت به سینه
  • درد لگن یا شکم
  • لکه بینی یا ترشحات سبک
  • میل جنسی تغییر می کند
  • تغییرات در دهانه رحم.

اکنون بیایید بر روی هر علامتی با جزئیات تمرکز کنیم. تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است

مخاط دهانه رحم تغییر می کند

برای شروع ، بدن شما درست قبل از تخمک گذاری ترشحات واژن را خیلی بیشتر ترشح می کند. این با آنچه گهگاه می بینید متفاوت خواهد بود. شفاف و قوام نازک تری خواهد داشت. با این حال ، پس از تخمک گذاری ، بدن شما ترشحات کمتری ترشح می کند ، که با غلظت غلیظ تر کدر به نظر می رسد.

حالت تهوع در زمان تخمک گذاری نی نی سایت

حس بویایی افزایش یافته است

اگر قبل از پریود تغییراتی در حس بویایی خود مشاهده کردید ، نشانه تخمک گذاری شما است.

درد یا حساسیت به سینه

هجوم هورمون ها قبل و در طول دوره تخمک گذاری منجر به درد سینه و حساسیت نوک سینه می شود.

درد لگن یا شکم

اگر خود را نسبت به تغییرات در بدن خود بسیار حساس می دانید ، ممکن است فرایند تخمک گذاری را قبلاً احساس کرده باشید. شما می توانید احساس کنید که تخمک گذاری به عنوان یک درد جزئی در قسمت پایین شکم شما رخ می دهد. به یاد داشته باشید که این درد را در دو طرف به طور همزمان تجربه نخواهید کرد. علاوه بر این ، هر بار آن را در یک مکان احساس نخواهید کرد.

احتمالاً این درد را ، Mittelschmerz ، چند دقیقه یا حتی چند ساعت تجربه خواهید کرد. علاوه بر این ، بدن شما ممکن است خون (لکه بینی در زمان تخمک گذاری) ، ترشح یا هر دو را پس از آزاد شدن تخمک آزاد کند. متخصصان پزشکی اطمینان می دهند که نباید نگران دردی باشید که با داروهای ضدالتهابی فروکش می کند. برعکس ، اگر دردی که احساس می کنید شدید است و حتی پس از مصرف دارو برطرف نمی شود ، باید به پزشک مراجعه کنید.

تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است

تخمک گذاری چند روز است

لکه بینی یا ترشحات سبک

اگرچه شایع نیست ، اما ممکن است بدن شما ترشحات قهوه ای یا کمی خون ، که به لکه بینی در زمان تخمک گذاری نیز معروف است ، ترشح کند. این اتفاق زمانی می افتد که فولیکول اطراف تخمک بزرگتر می شود .و در نهایت پاره می شود و این باعث خونریزی می شود.

مگر اینکه لکه بینی ادامه پیدا کند ، دلیلی برای نگرانی شما وجود ندارد. در صورت تداوم ، باید معاینه شوید تا مطمئن شوید عفونت ندارید. تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است

میل جنسی تغییر می کند

در طول تخمک گذاری ، بدن ما وارد حالت افزایش میل جنسی می شود ، اما تقریباً هر چیزی می تواند بر چیزی بسیار ذهنی تأثیر بگذارد. ممکن است متوجه این موضوع شوید یا نباشید زیرا عوامل خارجی مانند استرس ، رابطه و سایر مسئولیت ها می توانند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارند.

تغییرات در دهانه رحم

هنگامی که بدن شما تخمک گذاری می کند ، می توانید برخی تغییرات فیزیکی را نیز احساس کنید. به عنوان مثال ، دهانه رحم شما ممکن است در حال افزایش باشد. دهانه رحم و قوام ترشحات شما می تواند پاسخ دقیقی در مورد اینکه آیا شما وارد دوره تخمک گذاری شده اید یا خیر ، کند ، اما مدتی طول می کشد تا بتوانید تفاوت را تشخیص دهید.

دلیل این است که تعیین تغییرات سخت خواهد بود و برخلاف علائم ذکر شده ، شما واقعاً نمی توانید این یکی را احساس کنید. با استفاده از انگشت خود می توانید تغییر دهانه رحم خود را قبل و در طول تخمک گذاری احساس کنید. متوجه خواهید شد که قبل از تخمک گذاری ، دهانه رحم نرم تر می شود ، اما در طول این مرحله ، بالا ، مرطوب ، نرم ، باز است. پس از تخمک گذاری ، سخت تر می شود.

محاسبه تخمک گذاری برای پسردار شدن

شما می توانید چرخه قاعدگی خود را به روش های مختلف پیگیری کنید. برخی از آنها نیاز به تلاش بیشتری دارند در حالی که برخی دیگر فقط به شما نیاز دارند که برخی از تاریخ ها را مشخص کنید.

نظارت بر دمای پایه بدن (BBT)

یکی از راه هایی که می توانید تخمک گذاری را پیش بینی کنید ، نظارت بر دمای پایه بدن است که دمای استراحت بدن شما است. در نیمه اول چرخه ، دمای بدن شما ثابت می ماند اما با نزدیک شدن به دوران تخمک گذاری ، کاهش و بعداً افزایش اندکی در BBT پس از تخمک گذاری را تجربه خواهید کرد.

چرخه قاعدگی را نمودار کنید

راه دیگری که می توانید تخمک گذاری را پیش بینی کنید ، ترسیم دوره های قاعدگی در چند ماه است. با ثبت روزهایی که قاعدگی شما شروع می شود و به پایان می رسد ، می توانید بفهمید که آیا به طور معمول طول دوره قاعدگی دارید ، یعنی 28 روز. اگر هر ماه پریود می شوید ، این نشانه این است که بدن شما نیز تخمک گذاری می کند و تخمک گذاری دو هفته قبل از ریزش پوشش رحم اتفاق می افتد.

ماشین حساب تخمک گذاری ، کیت یا مانیتور باروری

به جای ترسیم قاعدگی خود ، می توانید از ماشین حساب تخمک گذاری استفاده کنید . استفاده از آن آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تاریخ هایی را وارد کنید مانند زمان شروع و پایان دوره قاعدگی. شما می توانید مانند زمان تخمک گذاری و زمان پریود بعدی خود اطلاعات کسب کنید.

یک کیت تخمک گذاری سطح هورمون لوتئینیزه بدن شما را با تعیین آن از طریق ادرار اندازه گیری می کند. از سوی دیگر ، یک مانیتور باروری روزهایی را در چرخه شما مشخص می کند که شما بیشترین باروری را دارید ، و پنجره کوچکتر از پنج روز را به شما می دهد که شانس بیشتری برای بارداری را فراهم می کند.

چه کسانی تخمک گذاری ندارند

داشتن اختلالات خاص یا نگرانی های پزشکی ، وقوع تخمک گذاری را دشوار می کند و دیر تخمک گذاری می تواند کل چرخه قاعدگی شما را مختل کند .

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی در زنان است که باعث می شود بدن آنها سطح بالاتری از آندروژن ، هورمون مردانه را تولید کند. به دلیل سطوح بالاتر آندروژن ، بدن شما با عدم تعادل هورمونی روبرو است که می تواند تخمک گذاری PCOS را به تأخیر بیندازد یا در برخی موارد ، آن را کاملاً متوقف کند.

هنگامی که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند ، به دلیل مقاومت به انسولین ، که از علائم شایع این بیماری است ، با عدم تعادل انسولین روبرو می شوند. می توانید در مقاله های دیگر Flo درباره PCOS و روش های درمان آن بیشتر بخوانید.

زمان تخمک گذاری در سیکل 28 روزه

اختلال عملکرد هیپوتالاموس

این یک اختلال غیر معمول است زیرا فقط زنانی را که درصد چربی بدن کمتری دارند ، تحت تاثیر قرار می دهد که منجر به آمنوره هیپوتالاموس می شود . کاهش ذخایر چربی بدن می تواند به دلیل اختلال در خوردن باشد ، مانند بی اشتهایی عصبی ، یا تمرینات ورزشی شدید که معمولاً توسط ورزشکاران انجام می شود.

نارسایی زودرس تخمدان

این کاهش عملکرد تخمدان قبل از 40 سالگی است ، که به دلیل کمبود تخمک (تخمک) در تخمدان اتفاق می افتد. از دست دادن تخمک ها با ناتوانی تخمدان در تولید استروژن همراه است. بنابراین ، اگر ماه ها قاعدگی را تجربه نکرده اید ، باید معاینه شوید

هیپرپرولاکتینمی یا پرولاکتین اضافی

به طور معمول ، سطح پرولاکتین در دوران رشد سینه در دوران بارداری بیشتر است. در غیر این صورت ، سطوح بالا می تواند چرخه قاعدگی شما را به دلیل کاهش تولید استروژن مختل کرده و باعث ناباروری شود. هایپرپرولاکتینمی به دلیل نگرانی های مختلف سلامتی مانند کم کاری تیروئید رخ می دهد و منجر به یک دوره نامنظم و نامنظم می شود. در موارد دیگر ، تخمک گذاری را به تاخیر میاندازد.

چه زمانی تخمک گذاری انجام نمیشود

در حالی که تخمک گذاری و پریودها به طور طبیعی با هم می روند ، امکان تخمک گذاری بدون پریود وجود دارد. این اغلب در زنانی که قاعدگی نامنظم دارند رخ می دهد. برعکس ، ممکن است خونریزی ماهانه بدون تخمک گذاری را تجربه کنید. با این حال ، این خونریزی یک دوره طبیعی نیست و ناشی از یک چرخه تخمک گذاری است. در حالی که این ممکن است گیج کننده به نظر برسد ، هنگامی که می فهمید چگونه تخمک گذاری کار می کند ، مشخص می شود.

چرخه تخمک گذاری یک چرخه قاعدگی است که در آن تخمک گذاری یا آزاد شدن تخمک از تخمدان ها رخ نمی دهد. تخمک گذاری اغلب به دلیل عدم تعادل هورمونی است که می تواند نتیجه استفاده از پیشگیری از بارداری هورمونی ، کمبود وزن یا اضافه وزن ، ورزش بیش از حد یا تجربه استرس قابل توجه باشد. PCOS یکی دیگر از علل شایع عدم تخمک گذاری است. تخمک گذاری معمولاً در سالهای باروری فرد رخ می دهد.

علائم یک چرخه تخمک گذاری برای هر فرد متفاوت است و می تواند شامل قاعدگی های نامنظم ، عدم قاعدگی ، خونریزی قاعدگی شدید یا سبک ، ناباروری یا عدم وجود علائم قابل توجه باشد.

تشخیص از طریق مرور سابقه سلامتی ، معاینه فیزیکی و گاهی آزمایش خون انجام می شود. سونوگرافی از اندام های لگن و پوشش داخلی رحم نیز ممکن است. برای بررسی هرگونه نگرانی دیگر انجام شود. درمان تخمک گذاری بستگی به علت زمینه ای دارد ، اما اغلب شامل تغییر در شیوه زندگی و داروهایی است که باعث تخمک گذاری می شوند . تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان چگونه است

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور