ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک (101)

تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک :

تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک

قرص دوفاستون 10 میلی گرم ناباروری زنان را درمان می کند، مشکلات مختلف قاعدگی مانند خونریزی یا درد شدید قاعدگی غیر معمول و همچنین پریودهای نامنظم، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و اندومتریوز را تسکین می دهد.

همچنین در صورتی که قاعدگی قبل از رسیدن به یائسگی متوقف شده باشد، چرخه های قاعدگی طبیعی را بازیابی می کند. تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک

همیشه باید قبل از شروع درمان با قرص دوفاستون 10 میلی گرم، سابقه پزشکی قبلی مانند دیابت، افسردگی، بیماری قلبی یا کبدی را با پزشک در میان بگذارید.

همچنین، اگر داروهای دیگری را به طور منظم مصرف کرده‌اید، حتماً پزشک خود را نیز در مورد آنها مطلع کنید. تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک

. این به این دلیل است که برخی از داروهای خاص ممکن است با عملکرد قرص دوفاستون 10 میلی گرمی تداخل داشته باشند یا آن را کاهش دهند.

مادران باردار و شیرده نباید این دارو را بدون مشورت با پزشک مصرف کنند. برای هر گونه شک دیگری، از مراجعه به پزشک خود دریغ نکنید. تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک

تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک

قرص دوفاستون برای چیست

  • درمان ناباروری زنان
  • درمان درد در دوران قاعدگی
  • درمان سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
  • درمان اندومتریوز

ایا قرص دوفاستون باعث بارداری میشود

ناباروری ناشی از نارسایی لوتئال (جسم زرد):از روز 14 تا 25 سیکل روزانه یک قرص مصرف کنید. درمان را حداقل برای شش دوره متوالی ادامه دهید.

علاوه بر این، توصیه می شود که درمان را برای چند ماه اول بارداری همانطور که در بخش “سقط جنین عادتی” توضیح داده شده است، ادامه دهید.

اگر بیمار در مورد مدت زمان ادامه درمان مطمئن نیست، با پزشک صحبت کنید. تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک
حمایت لوتئال به عنوان بخشی از درمان با فناوری کمک باروری (ART): یک قرص را سه بار در روز (30 میلی گرم در روز) از روز بازیابی تخمک مصرف کنید و در صورت تایید بارداری تا 10 هفته ادامه دهید.
استفاده از دوفاستون در کودکان زیر 18 سال به دلیل اطلاعات ناکافی در مورد ایمنی و اثربخشی توصیه نمی شود.

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی

همیشه دوفاستون را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت وجود هرگونه سوال، با پزشک یا داروساز تماس بگیرید.
اگر بیمار مصرف قرص(ها) را فراموش کرد، برای جبران آن دوز دوز مصرف نکنید. اگر بیمار به اطلاعات بیشتری نیاز دارد، لطفاً از پزشک یا داروساز راهنمایی بخواهید.
برای درمان جایگزینی هورمون: در ترکیب با استروژن درمانی مداوم، روزانه یک قرص به مدت 14 روز متوالی از یک چرخه 28 روزه مصرف شود.
در ترکیب با استروژن درمانی دوره ای، روزانه یک قرص در طی 12 تا 14 روز آخر استروژن درمانی مصرف کنید.
برای پزشکان: اگر بیوپسی آندومتر یا سونوگرافی پاسخ ناکافی پروژستاتیک را نشان دهد، 20 میلی گرم دیدروژسترون باید تجویز شود.
اگر بیمار از نوع استروژن درمانی مطمئن نیست، قبل از مصرف دوفاستون با پزشک مشورت کنید.

علت خونریزی حین مصرف دوفاستون

میزان مصرف برای موارد خاص: دیسمنوره (قاعدگی دردناک): یک قرص دو بار در روز از روز 5 تا 25 سیکل مصرف شود.
آندومتریوز (رشد غیرطبیعی بافت های رحم در خارج از رحم): یک قرص دو یا سه بار در روز از روز پنجم تا بیست و پنجم سیکل یا به طور مداوم (طبق تجویز پزشک) مصرف شود.
خونریزی ناکارآمد (برای توقف خونریزی): یک قرص دو بار در روز به مدت پنج تا هفت روز مصرف شود.
خونریزی ناکارآمد (برای جلوگیری از خونریزی): یک قرص دو بار در روز از روز 11 تا 25 سیکل مصرف شود.
آمنوره (قطع قاعدگی):پزشک باید استروژن را همراه با دوفاستون تجویز کند. سپس استروژن را یک بار در روز از روز 1 تا 25 سیکل همراه با یک قرص دیدروژسترون دو بار در روز از روز 11 تا 25 سیکل مصرف کنید.
سندرم پیش از قاعدگی: یک قرص دو بار در روز از روز 11 تا 25 سیکل مصرف شود.
سیکل های نامنظم: یک قرص دو بار در روز از روز 11 تا 25 سیکل مصرف شود.

طریقه مصرف دوفاستون برای کیست تخمدان

نقش پروژسترون در سلامت کلی باروری ، این است که به آماده سازی رحم برای بارداری کمک می کند. پس از وقوع تخمک گذاری، تخمدان ها شروع به تولید پروژسترون مورد نیاز رحم می کنند. پروژسترون باعث ضخیم شدن پوشش رحم یا آندومتر می شود.

هدف کلی داشتن اندومتر (بافت رحم)  ضخیم است که به ایجاد یک محیط حمایتی ایده آل در رحم برای جنین کمک کند.

قرص دوفاستون 10 میلی گرمی برای تسکین علائم اندومتریوز (مشکلی که به دلیل رشد دیواره رحم در خارج از رحم ایجاد می شود) و درمان ناباروری به دلیل سطوح پایین پروژسترون استفاده می شود.

همچنین قاعدگی های دردناک را تسکین می دهد، قاعدگی های نامنظم (که در زمان نامناسبی اتفاق می افتد یا اصلاً رخ نمی دهد) را کنترل می کند و علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را برطرف می کند.

علاوه بر این، دوره هایی را که قبل از یائسگی متوقف شده اند (آمنوره) دوباره شروع می کند و همچنین به توقف یا جلوگیری از دوره های غیرعادی سنگین یا طولانی (اغلب به دلیل شروع یائسگی) کمک می کند.

علت پریود نشدن بعد از مصرف قرص دوفاستون چیست

این دارو را در دوز و مدت زمان تجویز شده توسط پزشک مصرف کنید. آن را به طور کلی قورت دهید. آن را نجوید، له نکنید و نشکنید. قرص دوفاستون 10 میلی گرمی ممکن است با غذا یا بدون غذا مصرف شود، اما بهتر است در زمان مشخصی مصرف شود.

علت خونریزی حین مصرف دوفاستون

قرص دوفاستون 10 میلی گرمی برای درمان طیف گسترده ای از اختلالات قاعدگی و حفظ پوشش سالم رحم برای بارداری در حال انجام تجویز می شود.

همچنین ممکن است در زنانی که دچار سقط های مکرر شده اند نیز استفاده شود.

ممکن است باعث خونریزی یا لکه بینی در بین دوره های قاعدگی شود. اگر بیش از چند ماه ادامه داشت، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از شروع درمان با قرص 10 میلی گرمی دوفاستون، در صورت داشتن هرگونه جراحی برنامه ریزی شده، پزشک خود را مطلع کنید.

در صورت عدم تحمل لاکتوز به پزشک خود اطلاع دهید زیرا قرص دوفاستون 10 میلی گرمی حاوی لاکتوز است.

در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. تاثیر دوفاستون بر تخمدان پلی کیستیک

قبل از شروع درمان با قرص 10 میلی گرمی دوفاستون، در صورت داشتن هرگونه جراحی برنامه ریزی شده، پزشک خود را مطلع کنید.

ديدروژسترون تاثير جزئي بر توانايي رانندگي و كار با ماشين آلات دارد. به ندرت، دیدروژسترون ممکن است باعث خواب آلودگی خفیف و/یا سرگیجه شود، به ویژه در چند ساعت اول پس از مصرف. بنابراین باید هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلات مصرف شود.

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور