ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

(اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی )

اقدام بارداری بعد از قرص جلوگیری طبیعی : باردار شدن بعد از توقف استفاده از روش‌های کنترل بارداری

باردار نشدن بعد از قطع مصرف قرص ضد بارداری 

اگر چه خانم هایی که سعی دارند باردار شوند اغلب انتظار دارند که باروری آنها بعد از کنار گذاشتن روش‌های کنترل بارداری کاهش یابد اما مطالعات نشان می‌دهند که احتمال باردار شدن آنها بعد از توقف روش‌های جلوگیری درست به مانند همان افرادی است که از آنها استفاده نکرده‌اند.

با این حال چه مدت طول می‌کشد که شما بعد از توقف کنترل بارداری حامله شوید. این مسئله به متدهای مختلف و سرعت بازگشت تخمک گذاری بستگی دارد.

درک تأثیرات روش‌های ضد بارداری بر روی سیستم تناسلی خانم‌ها می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا فرایند بارداری را کارآمدتر کرده و استرس و اضطراب کمتری داشته باشند.

ادامه‌ی مطلب را مطالعه نمایید تا تمام چیزهایی که لازم دارید درباره‌ی توقف روش‌های کنترل برای بارداری را بدانید یاد بگیرید از جمله‌ی آنها می‌توان به این مسئله اشاره کرد که چه مدت طول می‌کشد تا باروری شما بازگردد و بعد از توقف روش‌های جلوگیری شما چه زمانی می‌توانید باردار شوید.

اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی

اقدام بارداری بعد از قرص جلوگیری طبیعی

روش‌های ایجاد سد برای کنترل بارداری عبارتند از کاندوم‌های زنانه، مردانه، دیافراگم، کاپ‌های دهانه‌ی رحم و مواد کشنده‌ی اسپرم از انواع مختلف. آنها بلافاصله قبل از رابطه‌ی واژنی مورد استفاده قرار می‌گیرند .

از آنجایی که این متدهای کنترل باروری با جلوگیری از ورود اسپرم به تخمک عمل می‌کنند آنها در چرخه‌ی قاعدگی زنان تداخل ایجاد نمی‌کنند و بدین ترتیب شانس بارداری خانم‌ها بعد از توقف کنترل بارداری از این نوع سریع است.

باردار شدن بعد از قطع قرص‌های ضد بارداری

قرص‌های ضد بارداری که ممکن است حاوی پروژسترون و یا پروژسترون به اضافه‌ی استروژن باشند عمدتاً با توقف تخمک گذاری عمل می‌کنند. بر اساس نوعشان آنها ممکن است پایداری مخاط دهانه‌ی رحم را تغییر دهند که نتواند اسپرم را هدایت کند و در نتیجه از قطور شدن پوشش رحم جلوگیری می‌کند تا بدین ترتیب از جایگذاری ممانعت به عمل آورد.

اولین قدم برای بارداری قطع مصرف قرص است. بدن هر فرد شرایط متفاوتی دارد برخی تا یک هفته پس از قطع مصرف قرص روند تخمک گذاری در بدن شان آغاز میگردد و برخی دیگر ماه ها زمان میبرد تا به این مرحله برسند. به طور معمول لزومی برای شروع اولین قاعدگی نیست.

همچنین نکات دیگری نیز در روند شروع قاعدگی موثر است که در بخش بعد به آنها اشاره ای خواهیم داشت. بانوانی که قبل از شروع مصرف قرص ضد حاملگی روند قاعدگی نامنظمی داشتند پس از مصرف و قطع قرص با تاخیر قاعدگی شان آغاز میگردد و نباید در این خصوص نگران باشند.

بارداری بعد از قرص‌های ضد بارداری ممکن است بلافاصله با احیاء و بازیابی تخمک گذاری آغاز شود که معمولاً در چرخه‌ی بارداری بعدی رخ می‌دهد. با این حال ممکن است سه ماه برای چرخه‌‌ها طول بکشد تا نظم سابق خود را بازیابند. اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی

اگر شما از قرص‌های حاوی پروژستین که به مینی پیل یا قرص‌های شیردهی مشهورند، استفاده می‌کرده‌اید، احتمالا ظرف چند روز یا چند هفته بعد از قطع مصرف باردار خواهید شد. چراکه قرص‌های شیردهی برعکس قرص‌های حاوی استروژن، به طور مستمر باعث توقف تخمک گذاری نمی‌شوند.

در عوض، این قرص‌ها دیواره رحم را نازک می‌کنند. دیواره رحم به محض قطع مصرف قرص‌های شیردهی دوباره شروع به ضخیم شدن خواهد کرد و شما امکان بارداری خواهید داشت.

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است

اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی

بارداری بعد از برداشتن حلقه‌ی واژن

حلقه‌های واژن حاوی استروژن و پرژسترون هستند که از چرخه‌های تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند تا از بارداری ممانعت به عمل بیاورند. این هورمون‌ها از طریق بافت‌های تناسلی جذب می‌شوند و مشابه پچ‌ها و قرص‌ها هستند و از تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند.

باردار شدن بعد از توقف استفاده از حلقه‌ی نووا و یا آنوورا و دیگر برند‌های حلقه‌ی واژن معمولاً ظرف اولین چرخه‌ی قاعدگی امکان پذیر است. تخمک گذاری بعد از برداشتن حلقه‌ی واژن کنترل بارداری ممکن است سه ماه طول بکشد تا به حالت عادی برگردد.

بارداری بعد از برداشتن ایمپلنت کنترل بارداری

ایمپلنت‌های جلوگیری از بارداری در بازو قرار می‌گیرند و پروژسترون را آزاد می‌سازند تا از بارداری جلوگیری به عمل آید. زمانی که در جای خود قرار بگیرند این ایمپلنت‌ها به مدت 3 تا 5 سال بر اساس برند باعث ایجاد ناباروری می‌شوند.

با این حال اگر زودتر برداشته شوند نکسپلانون، ایمپلانون و دیگر برندهای تأیید شده‌ی ایمپلنت بارداری می‌تواند ظرف 1 تا 3 ماه رخ دهد. علی رغم باور معمول هیچ اثر متأخری در ارتباط با استفاده‌‌ی دراز مدت از ایمپلنت وجود ندارد.

اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی
باردار شدن بعد از برداشتن IUD

IUD یا دستگاه درون رحمی در رحم قرار می‌گیرد. IUD ها به دونوع هستند: مسی و هورمونی که هر یک از طریق مکانیزم های عمل مختلف باعث جلوگیری از باروری می‌شوند. بر اساس برند IUD می‌تواند به مدت 3 تا 12 سال در جای خود قرار گیرد.

به دلیل استفاده‌ی دراز مدت از آنان بیشتر زنان انتظار دارند که بعد از توقف استفاده از IUD باروری آنها به تأخیر بیفتد با این حال مطالعات نشان دادند که احتمال باردار شدن درست بعد از برداشتن نیرنا مشابه پاراگارد و دیگر برندهای IUD معمولاً با اولین تخمک گذاری ظرف 4 تا 6 هفته رخ می‌دهد.  

آی یو دی یا دستگاه داخلی رحمی هم بلافاصله بعد از خارج شدن از رحم توسط پزشک، امکان بارداری را برای شما فراهم می‌کند. معمولا تخمک گذاری خانم‌ها یک ماه بعد از برداشتن IUD شروع می‌شود. بیشتر افراد، ظرف ۶ ماه تا یکسال بعد از برداشتن IUD باردار می‌شوند.

اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی
باردار شدن بعد از تزریقات مربوط به ضد بارداری

تزریقات مربوط به ضد بارداری حاوی پروژسترون هستند و به مدت 12 هفته با سرکوب تخمک گذاری از بارداری جلوگیری به عمل می‌آورند. تا به امروز دپوپروورا تنها تزریق کنترل بارداری تأیید شده در آمریکاست.

تزریق مواد ضد بارداری بیشترین تأخیر را بر روی باروری می‌گذارد.  بر خلاف سایر روش‌های هورمونی کنترل باروری، بعد از توقف تزریق این آمپول‌ها بارداری سخت‌تر خواهد بود. معمولا ۱۰ ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا سیکل تخمک گذاری آغاز شود.

برای بعضی خانم‌ها حتی بیش از ۱۸ ماه بعد از قطع تزریق آمپول‌های ضد بارداری باید بگذرد تا پریودشان آغاز شود.

به همین خاطر است که متخصصان به خانم‌هایی که می‌خواهند بعد از یک سال استفاده از روش‌های کنترل باروری، بچه‌دار شوند، این روش را توصیه نمی‌کنند. تخمک گذاری بعد از دپوپروورا بین 9 تا 12 ماه بعد رخ می‌دهد.

در برخی از موارد می‌تواند تا 2 سال برای زنان طول بکشد تا دوباره بارور شوند در واقع پزشکان توصیه می‌کنند که یک سال قبل از تلاش برای بارداری دیگر این تزریق را دریافت نکنند.

باردار شدن بعد از بستن لوله‌ها

بستن لوله‌ها عملی است برای بستن لوله‌های فالوپیان به منظور جلوگیری از بارداری. اگر چه این عمل اغلب یک کنترل بارداری دائمی محسوب می‌شوند برخی از زنان می‌توانند برگشت انعقاد لوله‌ها را به شکل موفقیت‌آمیزی انجام دهند.

موفقیت آنها از لحاظ بازیابی احتمال بارداری بعد از بسته شدن به سن و میزان آسیب لوله‌ها و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. اغلب زنان در چرخه‌ی قاعدگی بعدی باردار می شوند.

کیا بعد از قطع قرص ضد بارداری ماه اول حامله شدن

نتیجه‌گیری: اقدام بارداری بعد از قرص جلوگیری طبیعی

در زمان تلاش برای تعیین این که شما چه زمانی بعد از توقف روش‌های کنترل بارداری حامله می‌شوید چندین فاکتور بایستی روشن شوند. همانطور که در بالا اشاره شد هیچ اثر منفی در ارتباط با کنترل بارداری بر روی توانایی زنان برای باردار شدن وجود ندارد و افرادی که از بارداری جلوگیری کرده‌اند احتمال بارداری مشابه افرادی دارند که از این روش‌ها استفاده نکرده‌اند.

با این حال به خاطر داشتن این نکته حائز اهمیت است که توانایی زنان برای بارداری به بسیاری از فاکتورها و مهم‌تر از همه سن آنها و وضعیت ذخیره‌ی تخمدان، وزن، سلامت اسپرم شریک زندگی و فاکتورهای دیگر بستگی دارد.

در نتیجه بازیابی باروری بلافاصله بعد از توقف کنترل تضمین کننده‌‌ی این مسئله نیست که یک زوج در واقع سریعاً باردار شوند. مطالعات نشان داده که ممکن است یک سال طول بکشد که یک زوج کاملاً سالم در سن باروری باردار گردند. اقدام بارداری بعد قرص جلوگیری طبیعی

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور